Nová vláda ubrala najslabším a najzraniteľnejším

11. marca 2020, rmontmartre, Politický komentár

Krízové časy si vyžadujú krízové riadenie. Ľudia si pomaly začínajú zvykať na stále sa stupňujúce opatrenia. Ale bolo treba ubrať z peňaženky práve od najchudobnejších? A koľko útechy nám v týchto časoch vie poskytnúť kniha kníh: Biblia?

Matovič zmiatol zo stola trináste dôchodky. A včera nám nová vláda oznámila, že rušia aj vlaky zadarmo. Miera nezamestnanosti sa má zvýšiť z aktuálnych 5,5% na 10%. Ešte visí vo vzduchu otázka potravinovej pomoci. Mienia zrušiť aj tú? To by bol jednoznačne výsmech do očí všetkým občanom z najchudobnejších regiónov. Nemyslím, že preto volili Oľano, alebo Sme rodinu, aby sa im žilo ešte ťažšie, než doteraz.

Teda situácia je zlá, vyhliadky ešte horšie. Ľudia sedia aj nesedia doma. A zrejme mnohí rácu každý halier, aby im peniažky vystačili na celý mesiac.

Kostoly sú zatvorené, no dostali sme na nedeľu aspoň jednu domácu modlitbu. A kto má doma Bibliu, možno už obdobne ako ja začal pátrať, čo nám táto stará kniha píše o pandémii.

Biblia bola knižka, ktorej som mala v domácej knižnici nadbytok. Rôzne Nové zmluvy v umelej väzbe 2 kompletné výtlačky v koži. Teda Stará + Nová zmluva dohromady. Kto by nevedel, zo starej zmluvy už mnohé neplatí. Káže sa, že Ježiš nám priniesol Novú zmluvu, aby nás zblížil s Bohom.

O to paradoxnejšie vyznieva, že Stará zmluva má v Biblii oveľa väčší rozsah: str.1-824, kým Nová zmluva: 827-1073.

Navyše ako dodatok tu mám Chronologické tabuľky ku Starej zmluve, popis mier a váh a mapy.

Teda vyvstáva otázka: ako vnímať Starú zmluvu? Je to opis histórie Židov, či skôr len nejaké prvotné náboženské predstavy ľudstva z čias pred naším letopočtom?

Patrilo by sa ešte ozrejmiť, že moja Biblia je od evanjelickej cirkvi z roku 1979.

Rozdiel medzi našou Bibliou a Bibliou Jehovových svedkov je aj v tom, že pokým v našej sa spomína Hospodin, svedkovia všade doplnili meno „Jehova“. Vyvolávajú tým pochybnosť, či neberú Božie meno nadarmo a neporušujú už len týmto gestom desatoro. Ináč aj samotné desatoro nájdete v Starej zmluve: Druhá kniha Mojžišova:20.

No najväčšou útechou v týchto časoch nám môže byť biblický príbeh Jozefa. Jozefa bratia predali do Egypta do otroctva. No svojou múdrosťou a rozvahou si Jozef naklonil samotného faraóna a zastával dôležitú funkciu na panovníckom dvore. Jozef si získal panovníkovu priazeň výkladom sna: z Nílu vychádza 7 tučných a 7 chudých kráv. Ako jediný, Jozef pochopil, že tučné kravy symbolizujú roky hojnosti, kým tie chudé naopak roky neúrody, strádania a hladu. Tento výklad pomohol Egyptu odkladať si v časoch blahobytu a prežiť tým aj roky strádania.

O pandémii som zmienku nenašla. No tiež s Mojžišom súvisí mor dobytka. Údajne dobytok Egypťanov zahynul, ale Boh ušetril dobytok izraelitov.

Ústrednou postavou Novej zmluvy je samozrejme Ježiš – posol nádeje, ktorý podľa písma nasýtil 5000 ľudí, či vyliečil 10 malomocných.

Veriaci majú aj v týchto ťažkých časoch oporu a podporu vo viere, v písme a spoločenstve spoluveriacich.