Epidémie a pandémie tu boli aj budú

23. marca 2020, rmontmartre, Film

 

Snažíte sa vytesniť správy o aktuálnej pandémie z mysle? Máte dojem, že to už všetci preháňajú? A radšej si doma pečiete chleba, či vykladáte puzzle. Ja som kus pátrala po veľkých nákazách minulosti.

 

Najzvláštnejšie snáď je, že koronavírus vo svete nie je žiadnou novinkou. Len sa obdobne ako u Herby mení zloženie. Epidémiu koronavírusu SARS sme mali vo svete v roku 2003, za ňou bol MERS a až z toho vzniklo toto najnovšie ochorenie Covid 19, ktoré nás nachádza nepripravených. Lebo sme mali dojem, že nás sa nič netýka. Nech si len epidémie decimujú územie Ázie a Afriky.

Európa sa vydala cestou globalizácie. Otvorili sa štátne hranice, slovenskí občania si našli prácu a bývanie naprieč Európou. Lebo na epidémiu Španielskej chrípky z roku 1919 sme už akosi všetci zabudli. (Alebo sa to azda aj vypustilo z novodobých učebníc dejepisu?) Táto nákaza si v samotnej Británii vyžiadala až 150 000 ľudských životov.

Rožňava a jej dominanta Strážna veža v časoch pred krízou.(Foto:autor)

13 rokov som žila v Rožňave. Pobyt na voľnom vzduchu, prechádzky na námestí boli celkom časté. Priamo pred biskupským úradom v Rožňave stojí morový stĺp. Postavený, ako inak, na pamiatku obetí morovej epidémie.

Denne sme okolo neho chodievali, aj sme sa pri ňom fotili, ako pri historickej pamiatke. No ani vo sne by nás nebolo napadlo, že moru podobná nákaza sa aj v modernom 21-om storočí dokáže zopakovať.

A zatiaľ si ešte naši občania strkajú hlavy do piesku, kým pani Smrť nezačne úradovať aj priamo v krajine.

Záleží na osobnej zodpovednosti každého jedného z nás, ako rýchlo a s akými stratami túto hrozbu prekonáme. Ale v prípade väčšieho počtu obetí by bolo na mieste zamyslieť sa nad postavením ďalšieho stĺpu. Tentoraz nie morového!

Rožňava má spísané dejiny mesta v dvoch zväzkoch. Ja som svoje zväzky už prečítala a posunula do Rožňavského antikvariátu. No ak by vás zaujímala nákaza moru v Rožňave, medzi tým množstvom dejín to tam spoľahlivo nájdete.