Založ si blog

Máme problém, priatelia!

Mám dočítaný jeden historický román. Dnes som mala písať recenziu. Mala som rozobrať a ukázať svetu knižku, ktorá ma zaujala a bola mojím spoločníkom od počiatkov tejto humánnej krízy.

Ale….máme aj väčšie problémy. A ako to zadefinovala aj nemenovaná punková kapela z Rožňavy, „Žerieme sa navzájom.“

Do vypuknutia tejto kauzy som tomu verila! Že sa dokážeme zomknúť. Potlačiť svoje sebecké pohnútky a ťahať za jeden povraz. Ale nestalo sa. Dočkávame sa odsudzovania a podkopávania aj z radov nabližších.

Mne to už ani rozum neberie, ako môže mladá debutantka nebyť vďačná za vydanie básnickej zbierky. Bez grantu, z vlastného vrecka. Ako môže verejne útočiť na združenie a osobnosti, ktoré jej túto životnú šancu poskytli? A bojovať za percentá zo zisku v situácii, že sa knižka ukázala ako stratová?

Žijeme vo vyhrotených časoch, A doba z ľudí vyplavuje na povrch tie najhoršie stránky. Mladí si nevážia starších, mladá debutantka útočí na predstaviteľov združenia, ktorí by jej mohli byť rodičmi, či aj starými rodičmi.

Ono to vždy bude problém, ak arogancia, pýcha a ego budú prevažovať nad talentom básnikov, či akýchkoľvek iných predstaviteľov kultúry.

A toto nevydarené sponzorstvo je o to bolestivejšie, že ten finančný vklad sme mohli využiť na stovky ďalších investícií. Väčšina z nich by bola vhodnejšia, prínosnejšia, ziskovejšia, než táto čistá strata.

Ale každá chyba je dobrá aspoň na ponaučenie sa. A pevne verím, že naše ďalšie investície budú šťastnejšie.

Že sa raz skončia všetky tieto krízy. Že raz prestane byť človeku človeku vlkom. Že zostane nejaké zdravé jadro v rámci kultúr, ktoré sa aj naďalej bude vedieť podporovať. A že súkromné kníhkupectvá a vydavateľstvá následkom tejto krízy neskrachujú.

Dnešné správy priniesli aj pozitívum: na 2 mesiace môže byť domácnostiam aj firmám odložená splátka energií. A nik nebude v tejto dobe odpojený od energií. Aj keď hlad, hlavne v zaostalých regiónoch už reálne hrozí.

Rasizmus ako odistená bomba, aktuálne v USA

03.06.2020

Od počiatkov som preferovala politiku Donalda Trumpa. O to horšie sa pozerajú posledné správy z USA. Po silnom zásahu koronakrízy prichádza ďalšia rana v podobe násilných demonštrácií, rabovania a podpaľačstva. Portál 24.sk o vypuknutí nepokojov píše: „George Floyd zomrel pred týždňom v Minneapolise v štáte Minnesota pri zásahu belošských policajtov, keď [...]

Začína kolonizácia Marsu?

01.06.2020

Je 1.6. – deň detí. Prajem im šťastný slnečný pondelok, nech si svoj deň užijú. O našich aktivitách v ústrety deťom som písala vo včerajšom článku. Dnes by som rada pár slov k téme ešte aktuálnejšej: dvaja kozmonauti poleteli do vesmíru. Čo to pre ľudstvo znamená a aké brány nám tento krok otvára, o tom dumajú nielen vedci, ale aj literáti, vizionári. [...]

Robíme toho dosť pre naše deti?

31.05.2020

Koronadoba nás donútila zavrieť školy. Deti sa majú vzdelávať diaľkovo, do detských domovov je zákaz vstupu. No ako táto izolácia vplýva na deti samotné? Postupné uvoľňovanie pomerov je veľkou úľavou. Otváranie škôl malo byť ďalším krokom. No ako vidíme aj čítame, jedna škola za druhou ostáva zatvorená. Samotní rodičia nemajú záujem. Do škôl by svoje deti [...]

fico, pellegrini

Pellegrini je bližšie k odchodu zo Smeru, rozhodnutie oznámi čoskoro

03.06.2020 13:23

Pellegrini vyzval Fica, aby odišiel z vedenia strany. Ten na jeho výzvu nereagoval.

Slovensko, Česko, Igor Matovič, Andrej Babiš

Babiš a Matovič zbúrali hranice, Slovensko sa otvorí siamskemu dvojčaťu

03.06.2020 13:17, aktualizované: 14:18

Slováci žijúci v Česku budú môcť opäť slobodne cestovať na Slovensko. Oznámil to Igor Matovič na návšteve Prahy pri stretnutí s Andrejom Babišom.

SR Bratislava politika vláda 16. schôdza BAX

SMK chce od Matoviča v podstate autonómiu

03.06.2020 12:51

Strana maďarskej koalície (SMK) predložila premiérovi Igorovi Matovičovi požiadavky s názvom Memorandum maďarskej komunity.

Koronavírus  Testy skúmavka

Z 2 336 testov na koronavírus boli tri pozitívne

03.06.2020 09:39, aktualizované: 11:45

Ochorenie Covid-19 prekonali na Slovensku ďalší traja ľudia, spolu sa vyliečilo už 1375 osôb.

rmontmartre

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 67
Celková čítanosť: 161461x
Priemerná čítanosť článkov: 2410x

Autor blogu

Kategórie