Žena bojovníčka

14. decembra 2020, rmontmartre, Film Spoločenský komentár

No tak už viete, že som feministka. So zámerom meniť v spoločnosti pohľad na ženu a jej postavenie. Rúcať staré spráchnivelé systémy myslenia a ukázať žene, že aj ona môže v živote dosiahnuť ciele, po ktorých v hĺbke duše túži.

Naša stará, nešťastná Európa v pohľade na ženu-bojovníčku zlyhala. Zlyhala, keď odsúdila Johanku z Arcu na trest smrti upálením. Jej jediným prečinom bolo, že bola Žena.

V čarovnej rozprávke z čínskeho prostredia je našťastie všetko inak. Aj tu síce majú staré zažívané predstavy o úlohy ženy ako tichej slúžky pre svojho muža bojovníka, no akosi v záverečných taktoch nám tí Číňania ukazujú viacej ľudskosti, sebareflexie aj otvorenej mysle.

Videla som film Mulan. Nádherná a bohatá scenéria čínskeho paláca, vojaci oddaní čínskemu cisárovi v boji proti nájazdom Nomádov zo Severu.

Tí Nomádi stvárnením krásne pripomínajú našich dávnych kočovných predkov Maďarov. Majú svojho posvetného vtáka, ako aj my svojho turula. A ten vták je vlastne čarovná sila ženy-čarodejnice, u nás Maďarov to bola šamanka.

No kým nomádska čarodejnica ostáva len zbitým psom, slúžkou v rukách nomádskeho vodcu, tak jej čínska náprotivkyňa to dotiahne o kúsok ďalej.

Malá Mulan v sebe od mala nosila svojho bojovného ducha Šči. A žiadna výchova v nej tie bojovné a magické sklony nepotlačila.

Nastupuje do čínskej armády ako chlapec, aby ten umrel a zrodila sa žena.

Jej vtáčou podobou je bájny Fénix schopný znova a znova zrodiť sa z popola.

(Možno asociácia krajne za hranou, ale Renáta znamená v pôvodnom význame Znovuvzrodená.)

V nádhernej rozprávke, kde aj žena môže nasledovať hlas svojho srdca sa rysuje čarovný príbeh, ako:

„Dívka se stala vojákem,

Voják se stal vúdcem

A vúdce legendou.“

https://www.csfd.cz/film/515996-mulan/prehled/