Založ si blog

Hluboce pod vlivem: Spomienka na Audrey Mestre

Táto tohto roku natočená francúzska dráma ma oslovila tým, že je natočená podľa skutočných udalostí. Ak vás zaujíma život a dielo Audrey Mestre, odporúčam najprv si pozrieť film a až potom pátrať po tom mále, čo sa o nej vieme reálne dozvedieť. 

Reakcie ľudí na csfd.sk nie sú práve nadšené, podľa mňa však len nedokázali oceniť samotné dielo a prínos.

Priznám sa, do vzhliadnutia tohto filmu som ani netušila, že nejaká Audrey Mestre žila. Nikdy som nepočula o potápaní bez dýchacích prístrojov, či o disciplíne No Limits. 

Teda pre mňa prináša ten film novinky: krásne zábery z mora pod vodnou hladinou, pokojné vodné tvory kdesi v diaľke a hazardéri so životom, ktorí sa ponárajú do extrémnych hĺbok.

Samotný názov zvolili filmári geniálne. Ich hlavná hrdinka je skutočne pod vplyvom. Jednak svojho inštruktora potápania, ktorý sa čoskoro stane jej milencom aj všetkým a jednak sa ponára do stále väčších hlbín, ovplyvnená tlakom a nutnosťou zvládať to bez dýchacieho prístroja.

Samotná No Limits disciplína je neštandardná. Nechať sa pod váhou balastu stiahnuť čím hlbšie a potom sa vynoriť nad hladinu skôr, než telo skolabuje.

Pozdĺž lana na každých 40 metrov stojí jeden strážca, ktorého úlohou je kontrolovať hladký priebeh a v prípade potreby zasiahnuť.

A film samozrejme ukazuje aj situácie, kedy ten hladký priebeh proste nefunguje a aké krízy môžu nastať.

„Magická hlubina je kult, který zbožňuji. Filmů o free-divingu existuje hrstka, a tak tohle vítám. Tohle není milostný příběh o lidech, ale o lásce k potápění. Free-diving je krásný sport (životní styl) s přesahem. Hlavní mužská postava je vybrána vskutku na výbornou- toho hnusáka mu věříte beze zbytku,“ napísal o filme The Saint a ohodnotil ho tromi hviezdičkami.

Priznám sa, že aj keď som napísala už desiatky, či stovky poznámok, komentárov a recenzií, nikdy som nerozdávala hviezdičky.

Síce sa hviezdičky rozdávajú v gastre aj vo filme, akosi možno chyba je aj v tom, že som často písala o knihách ľudí, ktorých aj osobne poznám. A teda rozdávať im hviezdičky a klasifikovať ich ako v škole by mi bolo prišlo cez čiaru. Na druhej strane sa však iste mnohí urazili. Ľudia čakajú len chválu, promo a pochvalu. Ak človek poukáže na chyby, či nedostatky, často tým ľuďom šliape na egá, odchádzajú mi „priatelia“ po húfoch, no zrejme to žiadne priateľstvá ani neboli.

Ale vráťme sa k tomuto filmu, minimálne tie 3 hviezdičky si určite zaslúži. Ja by som mu dala aj 4, či päť. Už len preto, že mi ukázal veci, ktoré som ešte nevidela, ani o nich nepočula a premenil môj bežný nudný deň na exkurziu do hlbín mora.

A všetci tí, čo ten film hejtujú, by ho zrejme nijako nevedeli vylepšiť. Neviem, čo by tam chceli pridať?

Proste ak je vám blízky môj vkus a cit, tak si ten film pozrite a spoznajte nevšedný šport aj nevšedné osudy ľudí.

https://www.csfd.sk/film/1223605-hluboce-pod-vlivem/videa/

 

DEPRESIA: Ako blesk z jasného neba?

26.11.2022

Vitajte v historicky stom blogu o filme. Tentoraz znovu téma psychiatrie. Horúca novinka, ktorá mala nedávno premiéru na STV1. Ako blesk z jasného neba pitve depresiu navonok úspešného a šikovného muža. https://www.rtvs.sk/novinky/filmy-a-serialy/309458/ako-blesk-z-jasneho-neba-novy-film-otvara-tabuizovanu-temu Vo filme krásne vidíme genézu, samotné dno aj postupné liečenie sa. [...]

Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté

22.11.2022

Teší ma čítanosť predošlého článku,. O to viacej, že v ňom nie je žiadna politika, ani zdrvujúce fakty. Len životy spisovateľov a v tejto téme aj pokračujeme. V minulom blogu sme si hovorili o šťastlivcoch, ktorým sa darí úspešne predávať svoje knihy a dostávať sa do povedomia širokej verejnosti. Avšak existuje aj komunita takých, ktorým sa toto darí oveľa menej. [...]

Zlatá Zuzana

20.11.2022

V našej krajine sa ako spisovateľ živí odhadom cca. 10-15 ľudí. Všetci ostatní majú civilné zamestnania, či sú už na dôchodku a z celoživotných úspor si napĺňajú svoje literárne sny. Teda uživiť sa písaním kníh sa darí len tým pár notoricky známym menám. Ak sa povie ženské romány, tak jednoznačne Táňa Keleová Vasilková, prípadne Evita. Ak krimi, [...]

WC, toaleta, záchody

Ktoré európske mestá majú najšpinavšie verejné záchody? Bratislava prekvapila

26.11.2022 12:30

Experti britskej webovej stránky showersforyou (sprchy pre vás) urobili zaujímavý prieskum pri príležitosti Svetového dňa toaliet.

Robert Fico

Fico volá po zrušení obvinenia šéfa Národnej banky Slovenska Kažimíra

26.11.2022 12:27

Exminister financií Peter Kažimír je opätovne trestne stíhaný za podplácanie.

ischia

Dažde a zosuv pôdy na talianskej Ischii: Zahynulo najmenej osem ľudí

26.11.2022 12:13, aktualizované: 12:30

Stredné a južné Taliansko sužujú silné búrky.

Nikol Pašinjan, Vladimir Putin

The Guardian: Putinovo zovretie spojencov po arménskom odmietnutí povoľuje

26.11.2022 10:20

Urážka od tradičného Putinovho spojenca nasledovala po katastrofálnom summite šiestich bývalých sovietskych republík.