Založ si blog

Máme problém, priatelia!

Mám dočítaný jeden historický román. Dnes som mala písať recenziu. Mala som rozobrať a ukázať svetu knižku, ktorá ma zaujala a bola mojím spoločníkom od počiatkov tejto humánnej krízy.

Ale….máme aj väčšie problémy. A ako to zadefinovala aj nemenovaná punková kapela z Rožňavy, „Žerieme sa navzájom.“

Do vypuknutia tejto kauzy som tomu verila! Že sa dokážeme zomknúť. Potlačiť svoje sebecké pohnútky a ťahať za jeden povraz. Ale nestalo sa. Dočkávame sa odsudzovania a podkopávania aj z radov nabližších.

Mne to už ani rozum neberie, ako môže mladá debutantka nebyť vďačná za vydanie básnickej zbierky. Bez grantu, z vlastného vrecka. Ako môže verejne útočiť na združenie a osobnosti, ktoré jej túto životnú šancu poskytli? A bojovať za percentá zo zisku v situácii, že sa knižka ukázala ako stratová?

Žijeme vo vyhrotených časoch, A doba z ľudí vyplavuje na povrch tie najhoršie stránky. Mladí si nevážia starších, mladá debutantka útočí na predstaviteľov združenia, ktorí by jej mohli byť rodičmi, či aj starými rodičmi.

Ono to vždy bude problém, ak arogancia, pýcha a ego budú prevažovať nad talentom básnikov, či akýchkoľvek iných predstaviteľov kultúry.

A toto nevydarené sponzorstvo je o to bolestivejšie, že ten finančný vklad sme mohli využiť na stovky ďalších investícií. Väčšina z nich by bola vhodnejšia, prínosnejšia, ziskovejšia, než táto čistá strata.

Ale každá chyba je dobrá aspoň na ponaučenie sa. A pevne verím, že naše ďalšie investície budú šťastnejšie.

Že sa raz skončia všetky tieto krízy. Že raz prestane byť človeku človeku vlkom. Že zostane nejaké zdravé jadro v rámci kultúr, ktoré sa aj naďalej bude vedieť podporovať. A že súkromné kníhkupectvá a vydavateľstvá následkom tejto krízy neskrachujú.

Dnešné správy priniesli aj pozitívum: na 2 mesiace môže byť domácnostiam aj firmám odložená splátka energií. A nik nebude v tejto dobe odpojený od energií. Aj keď hlad, hlavne v zaostalých regiónoch už reálne hrozí.

Príjemný spoločník na horúce letné dni

09.07.2020

Je vzácnou výsadou stáť pri zrode nových autorov a sledovať ich nástup a prvé kroky na literárnej scéne. Zuzana Balašovová Donátová si na svoje konto pripisuje už štvrtú knižku. Táto autorka je na pohľad sympatická a skromná blondína. Pracuje ako sociálna terapeutka v liečebni pre dlhodobo chorých a povšimla som si ju na Dni plnom umenia. Takéto dni [...]

Zborníky stoja za povšimnutie

08.07.2020

Trojo zborníkov Básne 2010 až 2012 sa mi dostalo do rúk. A ako štandardná taktika pri sériách, začíname tým najstarším. Básne 2010 vydal Koloman Kertész Bagala, vizuálny koncept edície navrhol Palo Bálik. Pána Bagalu som raz zahliadla aj v TV novinách. Počas návštevy Marine Le Pen, ktorá prišla na Slovensko podporiť politiku Borisa Kollára, pán Bagala demonštroval [...]

Povolanie: literát

04.07.2020

O tom, ako si človeka profesia vyberá aj sama a o všetkom, čo sa robí okolo literatúry. Povolanie – zamestnanie, práca, profesia. Zdanlivé synonymá, no každé znie úplne ináč. Zamestnať sa niečím zvyknú už aj malé deti, len aby sa nenudili. Bez práce nie sú koláče. A kvôli získaniu potrebnej kvalifikácie a profesie navštevuje mládež rôzne odborné školy a [...]

NATO, Severoatlantická aliancia

Štátni analytici: Slovenské vojenské jednotky pre NATO sú mizerné

09.07.2020 23:49

Ozbrojené sily Slovenskej republiky poskytujú NATO len 80 percent požadovaných jednotiek, aj to v podpriemernej kvalite, tvrdia analytici.

kollár

Kollár má výboru pre nezlučiteľnosť funkcií vysvetliť, či konal za firmu

09.07.2020 19:00

Predseda parlamentu by mal potvrdiť, že sa vo firme BSSC vzdal konateľstva. V opačnom prípade mu hrozí pokuta.

pocasie-10-7-2020

Prichádza pekelné letné teplo, dokedy potrvá?

09.07.2020 18:00

Leto sa konečne prejaví aj vysokými tropickými teplotami. Dokedy bude trvať prílev teplého vzduchu a kedy ho vystrieda studený front?

Pak Won-sun kórea starosta soul

Starostu juhokórejského Soulu našli mŕtveho

09.07.2020 17:56

Pak Won-sun bol nezvestný od štvrtka.

rmontmartre

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 87
Celková čítanosť: 192673x
Priemerná čítanosť článkov: 2215x

Autor blogu

Kategórie