Vraj smiech lieči, ticho lieči, plač lieči. Zbierka myšlienok o obyčajnej ľudskej slze.
Požičala som si slovné spojenie,Neplač miláčku, od jedného nášho známeho. Toto slovné spojenie má ako spomienku z detstva a používa ho mechanicky, prakticky mimo kontextu, viackrát denne. Až sa to stalo jeho kvázi pseudonymom.
Plakať, či neplakať? Toť otázka, na ktorú väčšina odpovedá: poplač si, uľaví sa ti. Menšina vie, že aj sĺz vie byť priveľa. Z malinkého prúdu sa dokážu rozrásť na potok až riavu. Dokážu jedinca so sebou strhnúť a v tom najhoršom scenári spôsobiť až nervový kolaps.
Plačlivosť má odborné pomenovanie Lakrimozita. U detí býva pochopiteľná, zapríčinená tým, že dieťa nevie komunikovať so svetom. U dospelých môže byť jedným z príznakov emočnej lability.
Dôvody plaču sú rôznorodé. Od priveľkého šťastia, dojatia, cez bolesť, smútok, frustráciu. Slza sa miestami označuje ako ženská zbraň. Možno zaberá na zaľúbených mužov.
A prejavy smútku, či bolesti sa tiež rôznia. Celá paleta prejavov smútku a bolesti sa odhaľuje pri pohreboch. Jedni sú tvrdí a ani slzu nevyronia, iným stečie pár sĺz po líci, ktoré si diskrétne utrú vopred pripravenou vreckovkou. Niektorí majú červené, vyplakané oči, lebo preplakali celú noc. A tí najvýraznejší sa vrhajú na truhlu, nahlas bedákajú, ozýva sa celý cintorín. O tých sa už treba vyslovene starať. No občas sa aj tak prihodí kolaps, priamo počas obradu.
Klip od Guns n Roses: Dont Cry ukazuje celú škálu situácií schopných rozplakať, rozľútostiť človeka. Zasadenú do časovej škály medzi dvomi narodeniami. Piesní o plači je enormné množstvo. Stačí si do youtube zadať Crying songs a už sa to na poslucháča valí. Z toho enormného množstva som siahla po starej dobrej klasike. A hlavne ak „hardrock je môj život.“
Love song od Zbraní a ruží s textom piesne Neplač aj s prekladom nájdete na linku:
https://www.karaoketexty.sk/texty-piesni/guns-n-roses/don-t-cry-2411
Celá debata | RSS tejto debaty