Založ si blog

Sulík a Remišová priniesli prísľuby rozvoja do Rimavskej Soboty

Ako aj sami uviedli, ide o najmenej rozvinutý región s najvyššou mierou nezamestnanosti. Leží niekde uprostred prázdna, bez diaľničného prepojenia na Bratislavu, či Košice. Miesto de facto odsúdené na zánik.

Sľuby, sľuby a zase len sľuby!

Koľké roky už počúvame o vybudovaní priemyselného parku v Rožňave, či aj Rimavskej Sobote?

Ale tie ohromné sľuby akosi stále ostávajú len na papieri a v podobe slov.

Zúfalstvo bezvýchodiskovosti donútilo primátora Rimavskej Soboty ku spoločným krokom aj s extrémistom Kotlebom. Poslanci tie kroky síce rázne odmietli, ale liek na úpadok nemali ani oni.

V tlačovke nám Sulík ponúka, citujem: „holuby na streche“. Neznáma firma skrz sprostredkovateľa prejavuje záujem o priemyselný park a máme v RS aj predajcu prívesov, ktorý by snáď, pri ideálnej konštelácii hviezd, bol schopný vybudovať v RS fabriku na výrobu prívesných vozíkov.

V súčasnosti pracovníci z RS régia dochádzajú do Maďarska organizovane, autobusmi. Vyrábať prívesné vozíky aj elektrobicykle.

Malinká hŕstka šťastlivcov má prácu, ostatní odkázaní na potravinovú pomoc od Červeného kríža tam zjavne nemôžu živoriť večne.

Celé roky sme počúvali, ako treba odísť. Minimálne do Bratislavy ale ideálne do celej Európy, lebo v tejto hladovej doline sa proste nedá žiť.

A teraz nám zase raz ponúkajú pomoc?

Pozde, pozde, zúfalo pozde. Pripadá mi to natoľko oneskorené ako resuscitovať zdochnutého psa.

Oblasti nevhodné na život by mali byť podľa mojej mienky ponechané prírode a času. Zbúrať nelegálne stavby, zakonzervovať historické dedičstvo, vytvárať skanzeny a národné parky.

Je potrebné si uvedomiť, že minimálne polovicu, no často aj väčšinu obyvateľstva v našich dedinách tvoria Rómovia. (Aspekt, ktorý zrejme primátora Šimka motivuje kooperovať s Kotlebovcami. Lebo na riešenie rómskej otázky sa ukazujú byť všetky terajšie vlády prislabé, to len Kotleba sa tvári, že by si s nimi dajako aj vedel poradiť. Avšak po požiari hradu Krásna Hôrka sa ukázalo, ako málo je toho schopný aj reálne vyriešiť.)

Proste vysoká koncentrácia Rómov dodáva regiónu ďalšie špecifické problémy, no samozrejme zároveň aj možnosti čerpania zo zdrojov fondu Kult Minor.

Remišovej nádej, že vytvorením priemyselného parku priláka do regiónu naspäť svojich vysťahovalcov, považujem sa nereálnu a málo podloženú. Osobne nevidím žiaden dôvod sa po X rokoch odpracovaných ďaleko od rodiska vracať. A prijímať nejakú mizernú prácu s minimálnym nástupným platom, ak už niekde inde mám svoje miesto, mám našliapnuté správnym smerom a vidím reálne zvyšovanie sa mzdy aj zlepšovanie podmienok.

Richard Sulík zase krásne a obrazne opísal, aké elementárne kroky sa to vláda vlastne snaží urobiť. Odkúpiť pozemky v RS, naťahať inžinierske siete a ponúknuť stavebný pozemok potenciálnemu investorovi. S nádejou, že kratučký úsek diaľnice prepájajúci dve vlastne susedné mestá Lučenec-Rimavská Sobota bude pre investora dostatočným lákadlom.

Samozrejme, budem so záujmom sledovať, ako sa od týchto prvotných krokov dopracujú až k priemyselnému parku. Avšak na to je táto vláda dostatočne labilná a projekt dostatočne veľký, aby sa to za pôsobenia Matovičovej vlády zase raz ani nedotiahlo do konca.

 

Štefan Wimmer ma donútil zamyslieť sa

30.05.2023

Občas je mi až trápne, ako nepoznám najvýraznejšie postavy nášho spoločenského života. Tak to bolo s Máriou Kráľovičovou, ktorej meno mi prvý krát udrelo do očí až v deň jej smrti. Štefana Wimmera si začínam všímať ako 66-ročného boháča. Ako sa však k tej vile na hradnom kopci so 14-timi izbami dopracoval? [...]

Český bulvár je horší, než ten náš

24.05.2023

Keď sa na Slovensku povie bulvár, spomenieme si hlavne na dvojicu denníkov, ktoré ponúkajú celkom podobný obsah. Riešia sa požiare a vraždy, prípadne nejaké staronové vedenie SND. Proste veci, na ktorých záleží. A levy asi nie každodenne žerú svojho chovateľa. No ku podivu naše seniorky sú unesené českými týždenníkmi. Na kafíčko sem, rytmus života tam. Fičia na [...]

Zsuzsová odsúdená, Kočner už druhý raz oslobodený

21.05.2023

Verejná mienka nepotrebuje dôkazy. Akosi všetci čakali, že Kočner zhnije za mrežami. Oslobodzujúci rozsudok mnohých rozčaroval. Lebo najradšej by mali akési rozsudky na želanie, podľa vlastných pocitov. Mňa toto najviac zarážalo na Trnavskom súde. Pestovateľ tretí krát odsúdený a verejná mienka stále pri ňom. Akosi sa roztrhlo vrece s tými, čo maryšku ospevovali a [...]

DEMDIS SLOVENSKO V EU zaver titulka

V Európe cudzincami byť nechceme, no chýba nám vízia, stratégia a dialóg (výsledky diskusie)

04.06.2023 19:00

Chceme byť v Európe cudzincami? A prečo? DEMDIS diskusia nám opäť ukazuje, že názorová vyhranenosť nemusí byť prekážkou nachádzania zhody. Konsenzus existuje a je na dosah.

Andrej Kiska

Kiska definitívne hodil Remišovú a Za ľudí cez palubu. Prezradil, koho bude voliť

04.06.2023 18:19

Bývalý prezident tak urobil spoločnou fotografiou s poslancami tejto strany.

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

Tieň / Tajné služby / Sledovanie / Špehovanie / Špión / Agent /

Medzinárodná tieňová agenda: Na tajnom stretnutí špionážnych služieb chýbali Rusi. Ukrajinec účasť poprel

04.06.2023 16:16

Vysokopostavení predstavitelia spravodajských služieb z celého sveta sa zišli na tajnom stretnutí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 348
Celková čítanosť: 800069x
Priemerná čítanosť článkov: 2299x

Autor blogu