Založ si blog

Sulík a Remišová priniesli prísľuby rozvoja do Rimavskej Soboty

Ako aj sami uviedli, ide o najmenej rozvinutý región s najvyššou mierou nezamestnanosti. Leží niekde uprostred prázdna, bez diaľničného prepojenia na Bratislavu, či Košice. Miesto de facto odsúdené na zánik.

Sľuby, sľuby a zase len sľuby!

Koľké roky už počúvame o vybudovaní priemyselného parku v Rožňave, či aj Rimavskej Sobote?

Ale tie ohromné sľuby akosi stále ostávajú len na papieri a v podobe slov.

Zúfalstvo bezvýchodiskovosti donútilo primátora Rimavskej Soboty ku spoločným krokom aj s extrémistom Kotlebom. Poslanci tie kroky síce rázne odmietli, ale liek na úpadok nemali ani oni.

V tlačovke nám Sulík ponúka, citujem: „holuby na streche“. Neznáma firma skrz sprostredkovateľa prejavuje záujem o priemyselný park a máme v RS aj predajcu prívesov, ktorý by snáď, pri ideálnej konštelácii hviezd, bol schopný vybudovať v RS fabriku na výrobu prívesných vozíkov.

V súčasnosti pracovníci z RS régia dochádzajú do Maďarska organizovane, autobusmi. Vyrábať prívesné vozíky aj elektrobicykle.

Malinká hŕstka šťastlivcov má prácu, ostatní odkázaní na potravinovú pomoc od Červeného kríža tam zjavne nemôžu živoriť večne.

Celé roky sme počúvali, ako treba odísť. Minimálne do Bratislavy ale ideálne do celej Európy, lebo v tejto hladovej doline sa proste nedá žiť.

A teraz nám zase raz ponúkajú pomoc?

Pozde, pozde, zúfalo pozde. Pripadá mi to natoľko oneskorené ako resuscitovať zdochnutého psa.

Oblasti nevhodné na život by mali byť podľa mojej mienky ponechané prírode a času. Zbúrať nelegálne stavby, zakonzervovať historické dedičstvo, vytvárať skanzeny a národné parky.

Je potrebné si uvedomiť, že minimálne polovicu, no často aj väčšinu obyvateľstva v našich dedinách tvoria Rómovia. (Aspekt, ktorý zrejme primátora Šimka motivuje kooperovať s Kotlebovcami. Lebo na riešenie rómskej otázky sa ukazujú byť všetky terajšie vlády prislabé, to len Kotleba sa tvári, že by si s nimi dajako aj vedel poradiť. Avšak po požiari hradu Krásna Hôrka sa ukázalo, ako málo je toho schopný aj reálne vyriešiť.)

Proste vysoká koncentrácia Rómov dodáva regiónu ďalšie špecifické problémy, no samozrejme zároveň aj možnosti čerpania zo zdrojov fondu Kult Minor.

Remišovej nádej, že vytvorením priemyselného parku priláka do regiónu naspäť svojich vysťahovalcov, považujem sa nereálnu a málo podloženú. Osobne nevidím žiaden dôvod sa po X rokoch odpracovaných ďaleko od rodiska vracať. A prijímať nejakú mizernú prácu s minimálnym nástupným platom, ak už niekde inde mám svoje miesto, mám našliapnuté správnym smerom a vidím reálne zvyšovanie sa mzdy aj zlepšovanie podmienok.

Richard Sulík zase krásne a obrazne opísal, aké elementárne kroky sa to vláda vlastne snaží urobiť. Odkúpiť pozemky v RS, naťahať inžinierske siete a ponúknuť stavebný pozemok potenciálnemu investorovi. S nádejou, že kratučký úsek diaľnice prepájajúci dve vlastne susedné mestá Lučenec-Rimavská Sobota bude pre investora dostatočným lákadlom.

Samozrejme, budem so záujmom sledovať, ako sa od týchto prvotných krokov dopracujú až k priemyselnému parku. Avšak na to je táto vláda dostatočne labilná a projekt dostatočne veľký, aby sa to za pôsobenia Matovičovej vlády zase raz ani nedotiahlo do konca.

 

Mia a biely lev

15.03.2021

Poslednou dobou sme pozreli mnoho filmov. Včera napríklad Aladdin (2019) – krásne, farebné, rozprávkové. Miu a bieleho leva dávali pred pár dňami ako večerný film. Natočený v roku 2018. Na stránke csfd.cz má aj mnoho diváckych ohlasov. Samotný opis filmu mi príde hrozne šablónovitý. Film naopak živý, prekvapivý. Dievča vytrhnuté zo svojho života v Londýne sa [...]

Ako ďalej, čitateľ?

12.03.2021

Milý čitateľ, občas sa to zrejme stáva, že udalosti všedných dní človeka proste zvalcujú. Raz je toľko práce, že človek nestíha ani čítať. Len hltá filmy jeden za druhým. Inokedy by aj čítal, len už nemá dosť síl to aj dávať vnútorne aj vizuálne dokopy a knihy ostávajú bez komentára. Za celý február som sa na blogu neozvala, dokonca som aj zabudla prihlasovacie [...]

Právo slobodnej voľby by malo platiť pre každého

30.01.2021

Sme to, čím sa rodíme, alebo čím nás činí výchova? Máme dostatok príležitostí naplno rozvíjať svoj vrodený potenciál? Alebo nás rodové stereotypy celoživotne ťahajú k zemi? Čas od času sa vraciam k téme feminizmu. Tentoraz som súlad s mojimi názormi našla v malej brožúre Oľga Pietruchová/ Adriana Mesochoritisová: Rodová rovnosť v organizácii. Oľga [...]

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan Zelenskému: Turecko neuzná anexiu Krymu

10.04.2021 21:28

Podľa slov tureckého prezidenta je Ankara takisto pripravená ponúknuť "potrebnú podporu" na urovnanie konfliktu na východe Ukrajiny.

Srbsko Belehrad Protest Ekológia

Tisíce ľudí v Belehrade žiadali vládu, aby lepšie chránila životné prostredie

10.04.2021 21:00

Srbsko po desaťročiach zanedbávania zaznamenalo rekordné úrovne znečistenia ovzdušia a množstvo ďalších ekologických problémov.

Rakúsko / Viedeň /

V Rakúsku zatkli možného spolupáchateľa teroristického útoku vo Viedni

10.04.2021 20:00

Teroristický útok v centre Viedne z novembra minulého roka si vyžiadal štyri životy, vyše 20 zranených. Prihlásila sa k nemu extrémistická organizácii Islamský štát.

Rio de Janeiro

V Brazílii vzniká socha Krista Ochrancu, vyššia než známy Kristus Spasiteľ

10.04.2021 19:26

Socha v meste Encantado na juhu Brazílie bude mať výšku 43 metrov vrátane podstavca, čo z nej spraví jednu z najvyšších sôch Krista s rozpaženými rukami na svete.