Založ si blog

Sulík a Remišová priniesli prísľuby rozvoja do Rimavskej Soboty

Ako aj sami uviedli, ide o najmenej rozvinutý región s najvyššou mierou nezamestnanosti. Leží niekde uprostred prázdna, bez diaľničného prepojenia na Bratislavu, či Košice. Miesto de facto odsúdené na zánik.

Sľuby, sľuby a zase len sľuby!

Koľké roky už počúvame o vybudovaní priemyselného parku v Rožňave, či aj Rimavskej Sobote?

Ale tie ohromné sľuby akosi stále ostávajú len na papieri a v podobe slov.

Zúfalstvo bezvýchodiskovosti donútilo primátora Rimavskej Soboty ku spoločným krokom aj s extrémistom Kotlebom. Poslanci tie kroky síce rázne odmietli, ale liek na úpadok nemali ani oni.

V tlačovke nám Sulík ponúka, citujem: „holuby na streche“. Neznáma firma skrz sprostredkovateľa prejavuje záujem o priemyselný park a máme v RS aj predajcu prívesov, ktorý by snáď, pri ideálnej konštelácii hviezd, bol schopný vybudovať v RS fabriku na výrobu prívesných vozíkov.

V súčasnosti pracovníci z RS régia dochádzajú do Maďarska organizovane, autobusmi. Vyrábať prívesné vozíky aj elektrobicykle.

Malinká hŕstka šťastlivcov má prácu, ostatní odkázaní na potravinovú pomoc od Červeného kríža tam zjavne nemôžu živoriť večne.

Celé roky sme počúvali, ako treba odísť. Minimálne do Bratislavy ale ideálne do celej Európy, lebo v tejto hladovej doline sa proste nedá žiť.

A teraz nám zase raz ponúkajú pomoc?

Pozde, pozde, zúfalo pozde. Pripadá mi to natoľko oneskorené ako resuscitovať zdochnutého psa.

Oblasti nevhodné na život by mali byť podľa mojej mienky ponechané prírode a času. Zbúrať nelegálne stavby, zakonzervovať historické dedičstvo, vytvárať skanzeny a národné parky.

Je potrebné si uvedomiť, že minimálne polovicu, no často aj väčšinu obyvateľstva v našich dedinách tvoria Rómovia. (Aspekt, ktorý zrejme primátora Šimka motivuje kooperovať s Kotlebovcami. Lebo na riešenie rómskej otázky sa ukazujú byť všetky terajšie vlády prislabé, to len Kotleba sa tvári, že by si s nimi dajako aj vedel poradiť. Avšak po požiari hradu Krásna Hôrka sa ukázalo, ako málo je toho schopný aj reálne vyriešiť.)

Proste vysoká koncentrácia Rómov dodáva regiónu ďalšie špecifické problémy, no samozrejme zároveň aj možnosti čerpania zo zdrojov fondu Kult Minor.

Remišovej nádej, že vytvorením priemyselného parku priláka do regiónu naspäť svojich vysťahovalcov, považujem sa nereálnu a málo podloženú. Osobne nevidím žiaden dôvod sa po X rokoch odpracovaných ďaleko od rodiska vracať. A prijímať nejakú mizernú prácu s minimálnym nástupným platom, ak už niekde inde mám svoje miesto, mám našliapnuté správnym smerom a vidím reálne zvyšovanie sa mzdy aj zlepšovanie podmienok.

Richard Sulík zase krásne a obrazne opísal, aké elementárne kroky sa to vláda vlastne snaží urobiť. Odkúpiť pozemky v RS, naťahať inžinierske siete a ponúknuť stavebný pozemok potenciálnemu investorovi. S nádejou, že kratučký úsek diaľnice prepájajúci dve vlastne susedné mestá Lučenec-Rimavská Sobota bude pre investora dostatočným lákadlom.

Samozrejme, budem so záujmom sledovať, ako sa od týchto prvotných krokov dopracujú až k priemyselnému parku. Avšak na to je táto vláda dostatočne labilná a projekt dostatočne veľký, aby sa to za pôsobenia Matovičovej vlády zase raz ani nedotiahlo do konca.

 

Právo slobodnej voľby by malo platiť pre každého

30.01.2021

Sme to, čím sa rodíme, alebo čím nás činí výchova? Máme dostatok príležitostí naplno rozvíjať svoj vrodený potenciál? Alebo nás rodové stereotypy celoživotne ťahajú k zemi? Čas od času sa vraciam k téme feminizmu. Tentoraz som súlad s mojimi názormi našla v malej brožúre Oľga Pietruchová/ Adriana Mesochoritisová: Rodová rovnosť v organizácii. Oľga [...]

Zmeny nemusia byť vždy negatívne

19.01.2021

Písanie pomáha triediť si myšlienky. Testovanie (nie to Matovičove vŕtanie sa cez nos až v mozgu!)pomáha osvetliť si reálny stav vecí. A obe dokopy pomáhajú (zvládajú )ľahšie prekonávať ten každodenný boj o holý život. Zorán – Menj el Előadó: Zorán Szövegírók: Presser Gábor Sztevanovity Dusán Zeneszerzők: Presser Gábor [...]

melanchólia na rozdávanie. .. ..

17.01.2021

…veď zas je tu Nedeľa – Nešťastná Nedeľa – Gloomy Sunday- Szomoru vasarnap (Gloomy Sunday) Rezső Seress Szomorú vasárnap száz fehér virággal Vártalak kedvesem templomi imával Álmokat kergető vasárnap délelőtt Bánatom hintaja nélküled visszajött Azóta szomorú mindig a vasárnap Könny csak az italom kenyerem a bánat… Szomorú vasárnap Utolsó [...]

Milan Krajniak

Krajniak: Vďaka núdzovému stavu vieme zadarmo doručiť ochranné pomôcky

25.02.2021 20:16

Minister pripomenul, že núdzový stav vyhlásila pred rokom vláda Pellegriniho v čase, keď nebol žiaden hospitalizovaný prípad.

šachta

V starej šachte pri B. Štiavnici zahynuli dvaja muži

25.02.2021 19:15

Banskí záchranári aktuálne nemôžu telá mužov vytiahnuť, vstup do šachty je pri použití bežných dýchacích prístrojov vo výbave záchranárov príliš úzky.

Mária Kolíková

Kolíková: Vnímam, že existuje zhoda na potrebe reformy slovenskej justície

25.02.2021 17:42

Zriadenie samostatného správneho súdnictva odborníci a ľudia z praxe vnímajú ako dobrý a dôležitý krok.

Ľubomír Petrák

Pamiatku poslanca Petráka si uctili stranícki kolegovia i vedenie NRSR

25.02.2021 17:10

Pre účasť viacerých zákonodarcov na rozlúčke s Petrákom prerušili poslanci štvrtkové rokovanie parlamentu.