Založ si blog

Bedeker Jardu Žideka podporovalo Ministerstvo kultúry

Televízne noviny aj sociálne siete sú plné nevôle. Máme tu nedoriešený prípad Andrejky z Miloslavova, či vojnu medzi Ruskom a Ukrajinou na spadnutie. Samotných Slovákov rozdeľujú názory na očkovanie ale aj zmluva s USA, ktorá dáva plno priestoru na strašenie, či aktivizovanie sa, vraj údajne „za mier“. (Akoby na Slovensku záležalo, či Rusi napadnú Ukrajinu, alebo čokoľvek väčšie, mimo našej krajiny.)

Má v takýchto šialených chvíľach ešte zmysel venovať sa tak obyčajným a pokojamilovným veciam, ako je kultúra, či gastronómia?

Aj samotné Bratislavské počasie sa ide zblázniť. Teplota osciluje okolo nuly, chvíľu prší, chvíľu padajú krúpy. Včerajšie popoludnie vietor dul z plnej sily. Plexisklo na zastávke MHD len s námahou odolávalo silnému náporu.

A práve o takomto otrasnom počasí je aj báseň od velikána Petőfi Sándor: Téli világ (Zimný svet). Básnik nachádza útočisko pred nevľúdnym svetom v teple domova:

Hol a boldogság mostanában?

Barátságos, meleg szobában.

Kde je šťastie v tomto čase?

V priateľskej a teplej izbe.

Teda dostávame sa k rovnakému záveru: práve v časoch, kedy sa nám zdanlivo všetko rúca okolo nás, je dobré sa venovať aspoň tým zrniečkam dobra, čo v sebe a vo svojom najbližšom okolí máme, poznáme.

Dobra, z čoho sa môžeme tešiť a z čoho môžeme načerpať nové sily.

Jardu Žideka som obdivovala aj mu závidela už počas Áno, šéfe.

Lebo buďme úprimní, ono nie je žiadnou samozrejmosťou, ak je človek vo svojom odbore na špičke. A tiež nie každému sa stáva, aby jeho život napĺňala práca, ktorá ho aj skutočne baví a napĺňa.

V tej relácii sme mohli spoznať nejednu slovenskú reštauráciu a uvidieť ako a v akých podmienkach sa tam zhruba varí.

Tie pravdy, ktoré sa akosi mimovoľne vyplavili na povrch, platia aj obecne.

Vo väčších reštauráciách sa vydávajú rádovo stovky meníčok, ale prilákať zákazníka na večeru, to chce už koncept a dobré meno.

A je to aj samozrejmé. Veď v čase obeda sa mestá hemžia hladnými zamestnancami, podnikateľmi, návštevníkmi úradov aj zdravotných stredísk.

Avšak na večer už máme svoje povinnosti za sebou. A určite aj finančná neistota je na vine, že radšej si tú večeru vyriešime sami, v teple vlastných domovov a vychádza to nepomerne lacnejšie, než drahé steaky v reštauráciách.

No kupodivu, bratislavské rodiny si napríklad rady užijú wellness. Namáčať sa zo hodinku- dve v príjemnom jakuzzi, či menšom bazéne, zrejme príde ako príjemné trávenie voľného času pre rodičov aj deti.

A na Valentína nás hotely už odteraz lákajú na romantickú večeru aj v spojení s relaxom vo wellness.

Ale chceli sme o Židekovi. Po pomerne úspešnej šou Áno šéfe, sa spustilo niečo ešte krajšie a záživnejšie. Nebíčko v papuľke možno nebolo práve najtrefnejšie pomenovanie, pretože náš obľúbený kuchár nám toho ukázal nepomerne viacej.

V tejto relácii podporovanej Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky už cestujeme nielen po Slovensku, ale aj v čase.

Dokonca sa herečky prezlečú za historické postavy Sissi, či Alžbety Báthoryovej, sám Židek pátra v archívoch, navštevuje naše hrady, zámky, aj iné najkrajšie miesta, aké tu máme.

Vyskúša si prácu vysokohorského nosiča vo Vysokých Tatrách, navštívi Dni zelí v Stupave, na hrnčiarskom kruhu skúša vyrábať nádoby z hliny, ale diskutuje aj s babičkou, ktorá vyšíva kroje a vyrába čepce.

Kade chodí, tade zbiera tradičné miestne recepty, ktoré mu pripravujú miestni ľudia.

Jarda pečie a varí, často má svoj stolík postavený v exteriéri a my po celú dobu môžeme obdivovať nádherné výhľady.

Navštívil napríklad aj Bytčiansky Svadobný palác, kde si tradičný recept vyhľadal priamo z archívu. Pracovníčka z archívu vytiahla skutočné rarity: rozsudok smrti nad Jurajom Jánošíkom, či vlastnoručný list Alžbety Báthoryovej.

V tomto archíve onoho času pátrala aj autorka historických románov Zuzana Kuglerová počas prípravy jej románu Čarodejnica z Petrovíc. Dej tejto knižky sa odohráva práve v Bytči a jej okolí.

A kto čítal ďalší Kuglerovej román Hawránok, tomu Jarda Židek tiež ulahodil.

Navštívil totiž aj historické nálezisko Havránok, kde funguje skanzen s oživovaním pôvodných keltských zvyklostí.

Samotná kniha Hawránok sa zaradila medzi fantasy literatúru. Autorka popri opisoch tradičného keltského obetného miesta rozpútala aj príbeh ženskej hrdinky s čarovnými schopnosťami.

Čarovná je aj Židekova návšteva Viedne v spoločnosti Sissi na ktorú nadväzuje ich spoločná cesta parným vlakom do kúpeľného mesta Bardejov.

Tu sa cisárovná onoho času liečila a pred kúpeľným domom Alžbeta stojí aj jej socha.

Množstvo plných častí je prístupných na youtube. A zahĺbiac sa do týchto kulinársko – geograficko – historických krás sa dokážete nádherne stratiť. V čase aj priestore, zabudnúť na všetko zlo a nevraživosť.

Môžete načerpať inšpiráciu, kam na rodinný výlet, či čo na rodinný obed.

Ja som inšpirovaná Židekom mala na nedeľný obed domáce české knedle a bravčový guláš. Venovala som tomu jedlu horu času, starostlivosti aj lásky.

Pre obed dvoch obyčajných ľudí.  Ktorí zjavne nezmenia svet. Nerozpútajú vojnu ani neprinesú mier. Máme však jeden druhého a v tomto veľkom svete sú aj takéto veci vzácnosťou, akú by sme mali byť schopní ceniť si a byť za ne vďační.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Štefan Wimmer ma donútil zamyslieť sa

30.05.2023

Občas je mi až trápne, ako nepoznám najvýraznejšie postavy nášho spoločenského života. Tak to bolo s Máriou Kráľovičovou, ktorej meno mi prvý krát udrelo do očí až v deň jej smrti. Štefana Wimmera si začínam všímať ako 66-ročného boháča. Ako sa však k tej vile na hradnom kopci so 14-timi izbami dopracoval? [...]

Český bulvár je horší, než ten náš

24.05.2023

Keď sa na Slovensku povie bulvár, spomenieme si hlavne na dvojicu denníkov, ktoré ponúkajú celkom podobný obsah. Riešia sa požiare a vraždy, prípadne nejaké staronové vedenie SND. Proste veci, na ktorých záleží. A levy asi nie každodenne žerú svojho chovateľa. No ku podivu naše seniorky sú unesené českými týždenníkmi. Na kafíčko sem, rytmus života tam. Fičia na [...]

Zsuzsová odsúdená, Kočner už druhý raz oslobodený

21.05.2023

Verejná mienka nepotrebuje dôkazy. Akosi všetci čakali, že Kočner zhnije za mrežami. Oslobodzujúci rozsudok mnohých rozčaroval. Lebo najradšej by mali akési rozsudky na želanie, podľa vlastných pocitov. Mňa toto najviac zarážalo na Trnavskom súde. Pestovateľ tretí krát odsúdený a verejná mienka stále pri ňom. Akosi sa roztrhlo vrece s tými, čo maryšku ospevovali a [...]

DEMDIS SLOVENSKO V EU zaver titulka

V Európe cudzincami byť nechceme, no chýba nám vízia, stratégia a dialóg (výsledky diskusie)

04.06.2023 19:00

Chceme byť v Európe cudzincami? A prečo? DEMDIS diskusia nám opäť ukazuje, že názorová vyhranenosť nemusí byť prekážkou nachádzania zhody. Konsenzus existuje a je na dosah.

Andrej Kiska

Kiska definitívne hodil Remišovú a Za ľudí cez palubu. Prezradil, koho bude voliť

04.06.2023 18:19

Bývalý prezident tak urobil spoločnou fotografiou s poslancami tejto strany.

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

Tieň / Tajné služby / Sledovanie / Špehovanie / Špión / Agent /

Medzinárodná tieňová agenda: Na tajnom stretnutí špionážnych služieb chýbali Rusi. Ukrajinec účasť poprel

04.06.2023 16:16

Vysokopostavení predstavitelia spravodajských služieb z celého sveta sa zišli na tajnom stretnutí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 348
Celková čítanosť: 800051x
Priemerná čítanosť článkov: 2299x

Autor blogu