Založ si blog

Bedeker Jardu Žideka podporovalo Ministerstvo kultúry

Televízne noviny aj sociálne siete sú plné nevôle. Máme tu nedoriešený prípad Andrejky z Miloslavova, či vojnu medzi Ruskom a Ukrajinou na spadnutie. Samotných Slovákov rozdeľujú názory na očkovanie ale aj zmluva s USA, ktorá dáva plno priestoru na strašenie, či aktivizovanie sa, vraj údajne „za mier“. (Akoby na Slovensku záležalo, či Rusi napadnú Ukrajinu, alebo čokoľvek väčšie, mimo našej krajiny.)

Má v takýchto šialených chvíľach ešte zmysel venovať sa tak obyčajným a pokojamilovným veciam, ako je kultúra, či gastronómia?

Aj samotné Bratislavské počasie sa ide zblázniť. Teplota osciluje okolo nuly, chvíľu prší, chvíľu padajú krúpy. Včerajšie popoludnie vietor dul z plnej sily. Plexisklo na zastávke MHD len s námahou odolávalo silnému náporu.

A práve o takomto otrasnom počasí je aj báseň od velikána Petőfi Sándor: Téli világ (Zimný svet). Básnik nachádza útočisko pred nevľúdnym svetom v teple domova:

Hol a boldogság mostanában?

Barátságos, meleg szobában.

Kde je šťastie v tomto čase?

V priateľskej a teplej izbe.

Teda dostávame sa k rovnakému záveru: práve v časoch, kedy sa nám zdanlivo všetko rúca okolo nás, je dobré sa venovať aspoň tým zrniečkam dobra, čo v sebe a vo svojom najbližšom okolí máme, poznáme.

Dobra, z čoho sa môžeme tešiť a z čoho môžeme načerpať nové sily.

Jardu Žideka som obdivovala aj mu závidela už počas Áno, šéfe.

Lebo buďme úprimní, ono nie je žiadnou samozrejmosťou, ak je človek vo svojom odbore na špičke. A tiež nie každému sa stáva, aby jeho život napĺňala práca, ktorá ho aj skutočne baví a napĺňa.

V tej relácii sme mohli spoznať nejednu slovenskú reštauráciu a uvidieť ako a v akých podmienkach sa tam zhruba varí.

Tie pravdy, ktoré sa akosi mimovoľne vyplavili na povrch, platia aj obecne.

Vo väčších reštauráciách sa vydávajú rádovo stovky meníčok, ale prilákať zákazníka na večeru, to chce už koncept a dobré meno.

A je to aj samozrejmé. Veď v čase obeda sa mestá hemžia hladnými zamestnancami, podnikateľmi, návštevníkmi úradov aj zdravotných stredísk.

Avšak na večer už máme svoje povinnosti za sebou. A určite aj finančná neistota je na vine, že radšej si tú večeru vyriešime sami, v teple vlastných domovov a vychádza to nepomerne lacnejšie, než drahé steaky v reštauráciách.

No kupodivu, bratislavské rodiny si napríklad rady užijú wellness. Namáčať sa zo hodinku- dve v príjemnom jakuzzi, či menšom bazéne, zrejme príde ako príjemné trávenie voľného času pre rodičov aj deti.

A na Valentína nás hotely už odteraz lákajú na romantickú večeru aj v spojení s relaxom vo wellness.

Ale chceli sme o Židekovi. Po pomerne úspešnej šou Áno šéfe, sa spustilo niečo ešte krajšie a záživnejšie. Nebíčko v papuľke možno nebolo práve najtrefnejšie pomenovanie, pretože náš obľúbený kuchár nám toho ukázal nepomerne viacej.

V tejto relácii podporovanej Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky už cestujeme nielen po Slovensku, ale aj v čase.

Dokonca sa herečky prezlečú za historické postavy Sissi, či Alžbety Báthoryovej, sám Židek pátra v archívoch, navštevuje naše hrady, zámky, aj iné najkrajšie miesta, aké tu máme.

Vyskúša si prácu vysokohorského nosiča vo Vysokých Tatrách, navštívi Dni zelí v Stupave, na hrnčiarskom kruhu skúša vyrábať nádoby z hliny, ale diskutuje aj s babičkou, ktorá vyšíva kroje a vyrába čepce.

Kade chodí, tade zbiera tradičné miestne recepty, ktoré mu pripravujú miestni ľudia.

Jarda pečie a varí, často má svoj stolík postavený v exteriéri a my po celú dobu môžeme obdivovať nádherné výhľady.

Navštívil napríklad aj Bytčiansky Svadobný palác, kde si tradičný recept vyhľadal priamo z archívu. Pracovníčka z archívu vytiahla skutočné rarity: rozsudok smrti nad Jurajom Jánošíkom, či vlastnoručný list Alžbety Báthoryovej.

V tomto archíve onoho času pátrala aj autorka historických románov Zuzana Kuglerová počas prípravy jej románu Čarodejnica z Petrovíc. Dej tejto knižky sa odohráva práve v Bytči a jej okolí.

A kto čítal ďalší Kuglerovej román Hawránok, tomu Jarda Židek tiež ulahodil.

Navštívil totiž aj historické nálezisko Havránok, kde funguje skanzen s oživovaním pôvodných keltských zvyklostí.

Samotná kniha Hawránok sa zaradila medzi fantasy literatúru. Autorka popri opisoch tradičného keltského obetného miesta rozpútala aj príbeh ženskej hrdinky s čarovnými schopnosťami.

Čarovná je aj Židekova návšteva Viedne v spoločnosti Sissi na ktorú nadväzuje ich spoločná cesta parným vlakom do kúpeľného mesta Bardejov.

Tu sa cisárovná onoho času liečila a pred kúpeľným domom Alžbeta stojí aj jej socha.

Množstvo plných častí je prístupných na youtube. A zahĺbiac sa do týchto kulinársko – geograficko – historických krás sa dokážete nádherne stratiť. V čase aj priestore, zabudnúť na všetko zlo a nevraživosť.

Môžete načerpať inšpiráciu, kam na rodinný výlet, či čo na rodinný obed.

Ja som inšpirovaná Židekom mala na nedeľný obed domáce české knedle a bravčový guláš. Venovala som tomu jedlu horu času, starostlivosti aj lásky.

Pre obed dvoch obyčajných ľudí.  Ktorí zjavne nezmenia svet. Nerozpútajú vojnu ani neprinesú mier. Máme však jeden druhého a v tomto veľkom svete sú aj takéto veci vzácnosťou, akú by sme mali byť schopní ceniť si a byť za ne vďační.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Choré vzťahy, chorá láska

11.02.2024

Blíži sa Valentín a stalker Ján sa obesil vo vlastnej cele. A aj keď môj mikrosvet je takmer dokonalý gýč, citlivo vnímam všetok ten šramot okolo toxických, chorých vzťahov. Zrejme aj preto, že sama mám svojho stalkera. Aj keď sa mi ho už podarilo takmer dokonale eliminovať. Je bloknutý na mobile a márne ma žiada o friendship a márne sa pokúša mi posielať správičky. [...]

Kým skutočne si?

06.02.2024

Nedávno sa nám zase prelomili roky a stihla som vám pospomínať už nejaké filmy. No toto bude prvá kniha, ktorú vám tohto roku dám do pozornosti. Tohto autora nenájdete na facebooku a túto knižku nenájdete v Panta Rhei. Teda ďalší prípad samovydaja a individualistu. Aj keď sa autor zastrešuje akýmsi neznámym vydavateľstvom, je to vlastne len firma, v ktorej je sám [...]

Napoleon ukázal veľkosť ducha

28.01.2024

Tuším som aj spomínala, že mám naňho zálusk a mňa tento historický veľkofilm nesklamal. Väčšinou takéto diela sledujem sama. Dcéra mi vyčíta, že vraj mám otrasný vkus a že mám rada „jedine historické a hysterické filmy.“ No a Napoleona by pohotovo zaradila do oboch. Môj muž sa z času na čas rozbehne, že tak poď, pozrieme si dobrý film. A po polke už [...]

kamióny, hranica, kolóna, poľsko, maďarsko, ukrajina

Vstup kamiónov zo Slovenska na Ukrajinu cez Maďarsko je zastavený. Na priechode Záhony ich stojí vyše 1 200

24.02.2024 22:03

Kolóny nákladných áut sa posledné týždne tvoria v súvislosti s blokádou hraníc poľskými farmármi.

pellegrini, korčok

Prieskum: Pellegrini je na čele kandidátov na prezidenta, Harabin rastie, Matovič štvrtý

24.02.2024 20:44

V druhom kole prezidentských volieb sa podľa prieskumu agentúry Focus pre televíziu Markíza stretnú Pellegrini a Korčok, sú ďaleko od ďalších kandidátov.

litva, vojna na ukrajine, výročie

Rusi domov! Skandovali v Budapešti. Cieľom je dostať Rusko z Ukrajiny, povedal Pavel na demonštrácii v Prahe

24.02.2024 19:55, aktualizované: 20:25

Tisícky ľudí si v Európe pripomenuli druhé výročie začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

Russia Ukraine War hadí ostrov dobytie

Politici si pripomenuli dva roky od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu

24.02.2024 19:14

Ukrajina nebojuje len za seba, ale za celý demokratický svet. Podpora Ukrajiny je naďalej dôležitá.