Založ si blog

Bedeker Jardu Žideka podporovalo Ministerstvo kultúry

Televízne noviny aj sociálne siete sú plné nevôle. Máme tu nedoriešený prípad Andrejky z Miloslavova, či vojnu medzi Ruskom a Ukrajinou na spadnutie. Samotných Slovákov rozdeľujú názory na očkovanie ale aj zmluva s USA, ktorá dáva plno priestoru na strašenie, či aktivizovanie sa, vraj údajne „za mier“. (Akoby na Slovensku záležalo, či Rusi napadnú Ukrajinu, alebo čokoľvek väčšie, mimo našej krajiny.)

Má v takýchto šialených chvíľach ešte zmysel venovať sa tak obyčajným a pokojamilovným veciam, ako je kultúra, či gastronómia?

Aj samotné Bratislavské počasie sa ide zblázniť. Teplota osciluje okolo nuly, chvíľu prší, chvíľu padajú krúpy. Včerajšie popoludnie vietor dul z plnej sily. Plexisklo na zastávke MHD len s námahou odolávalo silnému náporu.

A práve o takomto otrasnom počasí je aj báseň od velikána Petőfi Sándor: Téli világ (Zimný svet). Básnik nachádza útočisko pred nevľúdnym svetom v teple domova:

Hol a boldogság mostanában?

Barátságos, meleg szobában.

Kde je šťastie v tomto čase?

V priateľskej a teplej izbe.

Teda dostávame sa k rovnakému záveru: práve v časoch, kedy sa nám zdanlivo všetko rúca okolo nás, je dobré sa venovať aspoň tým zrniečkam dobra, čo v sebe a vo svojom najbližšom okolí máme, poznáme.

Dobra, z čoho sa môžeme tešiť a z čoho môžeme načerpať nové sily.

Jardu Žideka som obdivovala aj mu závidela už počas Áno, šéfe.

Lebo buďme úprimní, ono nie je žiadnou samozrejmosťou, ak je človek vo svojom odbore na špičke. A tiež nie každému sa stáva, aby jeho život napĺňala práca, ktorá ho aj skutočne baví a napĺňa.

V tej relácii sme mohli spoznať nejednu slovenskú reštauráciu a uvidieť ako a v akých podmienkach sa tam zhruba varí.

Tie pravdy, ktoré sa akosi mimovoľne vyplavili na povrch, platia aj obecne.

Vo väčších reštauráciách sa vydávajú rádovo stovky meníčok, ale prilákať zákazníka na večeru, to chce už koncept a dobré meno.

A je to aj samozrejmé. Veď v čase obeda sa mestá hemžia hladnými zamestnancami, podnikateľmi, návštevníkmi úradov aj zdravotných stredísk.

Avšak na večer už máme svoje povinnosti za sebou. A určite aj finančná neistota je na vine, že radšej si tú večeru vyriešime sami, v teple vlastných domovov a vychádza to nepomerne lacnejšie, než drahé steaky v reštauráciách.

No kupodivu, bratislavské rodiny si napríklad rady užijú wellness. Namáčať sa zo hodinku- dve v príjemnom jakuzzi, či menšom bazéne, zrejme príde ako príjemné trávenie voľného času pre rodičov aj deti.

A na Valentína nás hotely už odteraz lákajú na romantickú večeru aj v spojení s relaxom vo wellness.

Ale chceli sme o Židekovi. Po pomerne úspešnej šou Áno šéfe, sa spustilo niečo ešte krajšie a záživnejšie. Nebíčko v papuľke možno nebolo práve najtrefnejšie pomenovanie, pretože náš obľúbený kuchár nám toho ukázal nepomerne viacej.

V tejto relácii podporovanej Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky už cestujeme nielen po Slovensku, ale aj v čase.

Dokonca sa herečky prezlečú za historické postavy Sissi, či Alžbety Báthoryovej, sám Židek pátra v archívoch, navštevuje naše hrady, zámky, aj iné najkrajšie miesta, aké tu máme.

Vyskúša si prácu vysokohorského nosiča vo Vysokých Tatrách, navštívi Dni zelí v Stupave, na hrnčiarskom kruhu skúša vyrábať nádoby z hliny, ale diskutuje aj s babičkou, ktorá vyšíva kroje a vyrába čepce.

Kade chodí, tade zbiera tradičné miestne recepty, ktoré mu pripravujú miestni ľudia.

Jarda pečie a varí, často má svoj stolík postavený v exteriéri a my po celú dobu môžeme obdivovať nádherné výhľady.

Navštívil napríklad aj Bytčiansky Svadobný palác, kde si tradičný recept vyhľadal priamo z archívu. Pracovníčka z archívu vytiahla skutočné rarity: rozsudok smrti nad Jurajom Jánošíkom, či vlastnoručný list Alžbety Báthoryovej.

V tomto archíve onoho času pátrala aj autorka historických románov Zuzana Kuglerová počas prípravy jej románu Čarodejnica z Petrovíc. Dej tejto knižky sa odohráva práve v Bytči a jej okolí.

A kto čítal ďalší Kuglerovej román Hawránok, tomu Jarda Židek tiež ulahodil.

Navštívil totiž aj historické nálezisko Havránok, kde funguje skanzen s oživovaním pôvodných keltských zvyklostí.

Samotná kniha Hawránok sa zaradila medzi fantasy literatúru. Autorka popri opisoch tradičného keltského obetného miesta rozpútala aj príbeh ženskej hrdinky s čarovnými schopnosťami.

Čarovná je aj Židekova návšteva Viedne v spoločnosti Sissi na ktorú nadväzuje ich spoločná cesta parným vlakom do kúpeľného mesta Bardejov.

Tu sa cisárovná onoho času liečila a pred kúpeľným domom Alžbeta stojí aj jej socha.

Množstvo plných častí je prístupných na youtube. A zahĺbiac sa do týchto kulinársko – geograficko – historických krás sa dokážete nádherne stratiť. V čase aj priestore, zabudnúť na všetko zlo a nevraživosť.

Môžete načerpať inšpiráciu, kam na rodinný výlet, či čo na rodinný obed.

Ja som inšpirovaná Židekom mala na nedeľný obed domáce české knedle a bravčový guláš. Venovala som tomu jedlu horu času, starostlivosti aj lásky.

Pre obed dvoch obyčajných ľudí.  Ktorí zjavne nezmenia svet. Nerozpútajú vojnu ani neprinesú mier. Máme však jeden druhého a v tomto veľkom svete sú aj takéto veci vzácnosťou, akú by sme mali byť schopní ceniť si a byť za ne vďační.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Femme Fatale, ktorú „pravidelne bijú“ a domáce násilie obecne

10.08.2022

Iniciály s rovnakými písmenami sú akoby osudové. Brigitte Bardott, Barbara Bančejová, či môj najnovší objav Kristína Kövešová. Človek si automaticky všíma konkurenciu, či vlastne kolegov. A keďže sa stále viacej venujem krimi, tak som si všimla aj ju. Prvýkrát mi jej akčnosť udrela do očí, keď prenasledovala kňaza Františka až mu so svojím mikrofónom dobreže [...]

Krásny príklad úspešnej integrácie

03.08.2022

Z času na čas sa mi dostanú do rúk aj detské knižky. Niežeby som mala malé deti, či vnúčence. No pár ľudí v mojom okolí také knižky píše. Inokedy ma zaujme téma. Magdalena Kulus je krásna poľská autorka pripútaná k invalidnému vozíku. Začala písať milé príbehy o dievčatku na vozíku aj o svojom asistenčnom psovi. Vyšlo jej už viacero kníh, hlavne pre deti. A [...]

Will zápasí so Smithom a Škombár prekračuje svoje limity

02.08.2022

Ak pozeráte americké akčné filmy, tak sa v tejto knihe budete cítiť ako doma. Mrakodrapy, luxus, prestrelky a tajomný druhý svet, ktorý oplýva nevysvetliteľnou príťažlivosťou. Hlavný hrdina Wiliam prežíva kariérny vzostup po boku Harryho, ktorému náhodou pomohol v bare. Obom ide o život. Wiliama magnetizuje žena s modrými vlasmi. „“Chytal sa za hlavu, [...]

Rushdie

Muž obvinený z útoku na Rushdieho rešpektuje iránskeho vodcu

17.08.2022 23:25

Na otázku o Rushdiem odpovedal, že ho nemá veľmi rád.

pád, sucho

Letá už trvajú viac ako tri mesiace a sú extrémne suché. Máme ešte šancu na návrat k normálu?

17.08.2022 20:15

Klimatológ SHMÚ Pavol Faško v podcaste denníka Pravda okrem iného vysvetľuje priame dôvody súčasných horúčav na Slovensku.

Pellegrini

Hlas vyzýva premiéra, aby dal hlasovať v parlamente o dôvere vláde

17.08.2022 18:42

Minister financií Igor Matovič podľa Hlasu v stredu predviedol ďalší diel hádok so stranou SaS.

Príbeh: Záhadný telefonát

Dôchodkyňa z Popradu naletela podvodníkovi

17.08.2022 18:10

Splnila do bodky jeho príkazy, keďže si myslela, že je policajt.