Založ si blog

Bedeker Jardu Žideka podporovalo Ministerstvo kultúry

Televízne noviny aj sociálne siete sú plné nevôle. Máme tu nedoriešený prípad Andrejky z Miloslavova, či vojnu medzi Ruskom a Ukrajinou na spadnutie. Samotných Slovákov rozdeľujú názory na očkovanie ale aj zmluva s USA, ktorá dáva plno priestoru na strašenie, či aktivizovanie sa, vraj údajne „za mier“. (Akoby na Slovensku záležalo, či Rusi napadnú Ukrajinu, alebo čokoľvek väčšie, mimo našej krajiny.)

Má v takýchto šialených chvíľach ešte zmysel venovať sa tak obyčajným a pokojamilovným veciam, ako je kultúra, či gastronómia?

Aj samotné Bratislavské počasie sa ide zblázniť. Teplota osciluje okolo nuly, chvíľu prší, chvíľu padajú krúpy. Včerajšie popoludnie vietor dul z plnej sily. Plexisklo na zastávke MHD len s námahou odolávalo silnému náporu.

A práve o takomto otrasnom počasí je aj báseň od velikána Petőfi Sándor: Téli világ (Zimný svet). Básnik nachádza útočisko pred nevľúdnym svetom v teple domova:

Hol a boldogság mostanában?

Barátságos, meleg szobában.

Kde je šťastie v tomto čase?

V priateľskej a teplej izbe.

Teda dostávame sa k rovnakému záveru: práve v časoch, kedy sa nám zdanlivo všetko rúca okolo nás, je dobré sa venovať aspoň tým zrniečkam dobra, čo v sebe a vo svojom najbližšom okolí máme, poznáme.

Dobra, z čoho sa môžeme tešiť a z čoho môžeme načerpať nové sily.

Jardu Žideka som obdivovala aj mu závidela už počas Áno, šéfe.

Lebo buďme úprimní, ono nie je žiadnou samozrejmosťou, ak je človek vo svojom odbore na špičke. A tiež nie každému sa stáva, aby jeho život napĺňala práca, ktorá ho aj skutočne baví a napĺňa.

V tej relácii sme mohli spoznať nejednu slovenskú reštauráciu a uvidieť ako a v akých podmienkach sa tam zhruba varí.

Tie pravdy, ktoré sa akosi mimovoľne vyplavili na povrch, platia aj obecne.

Vo väčších reštauráciách sa vydávajú rádovo stovky meníčok, ale prilákať zákazníka na večeru, to chce už koncept a dobré meno.

A je to aj samozrejmé. Veď v čase obeda sa mestá hemžia hladnými zamestnancami, podnikateľmi, návštevníkmi úradov aj zdravotných stredísk.

Avšak na večer už máme svoje povinnosti za sebou. A určite aj finančná neistota je na vine, že radšej si tú večeru vyriešime sami, v teple vlastných domovov a vychádza to nepomerne lacnejšie, než drahé steaky v reštauráciách.

No kupodivu, bratislavské rodiny si napríklad rady užijú wellness. Namáčať sa zo hodinku- dve v príjemnom jakuzzi, či menšom bazéne, zrejme príde ako príjemné trávenie voľného času pre rodičov aj deti.

A na Valentína nás hotely už odteraz lákajú na romantickú večeru aj v spojení s relaxom vo wellness.

Ale chceli sme o Židekovi. Po pomerne úspešnej šou Áno šéfe, sa spustilo niečo ešte krajšie a záživnejšie. Nebíčko v papuľke možno nebolo práve najtrefnejšie pomenovanie, pretože náš obľúbený kuchár nám toho ukázal nepomerne viacej.

V tejto relácii podporovanej Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky už cestujeme nielen po Slovensku, ale aj v čase.

Dokonca sa herečky prezlečú za historické postavy Sissi, či Alžbety Báthoryovej, sám Židek pátra v archívoch, navštevuje naše hrady, zámky, aj iné najkrajšie miesta, aké tu máme.

Vyskúša si prácu vysokohorského nosiča vo Vysokých Tatrách, navštívi Dni zelí v Stupave, na hrnčiarskom kruhu skúša vyrábať nádoby z hliny, ale diskutuje aj s babičkou, ktorá vyšíva kroje a vyrába čepce.

Kade chodí, tade zbiera tradičné miestne recepty, ktoré mu pripravujú miestni ľudia.

Jarda pečie a varí, často má svoj stolík postavený v exteriéri a my po celú dobu môžeme obdivovať nádherné výhľady.

Navštívil napríklad aj Bytčiansky Svadobný palác, kde si tradičný recept vyhľadal priamo z archívu. Pracovníčka z archívu vytiahla skutočné rarity: rozsudok smrti nad Jurajom Jánošíkom, či vlastnoručný list Alžbety Báthoryovej.

V tomto archíve onoho času pátrala aj autorka historických románov Zuzana Kuglerová počas prípravy jej románu Čarodejnica z Petrovíc. Dej tejto knižky sa odohráva práve v Bytči a jej okolí.

A kto čítal ďalší Kuglerovej román Hawránok, tomu Jarda Židek tiež ulahodil.

Navštívil totiž aj historické nálezisko Havránok, kde funguje skanzen s oživovaním pôvodných keltských zvyklostí.

Samotná kniha Hawránok sa zaradila medzi fantasy literatúru. Autorka popri opisoch tradičného keltského obetného miesta rozpútala aj príbeh ženskej hrdinky s čarovnými schopnosťami.

Čarovná je aj Židekova návšteva Viedne v spoločnosti Sissi na ktorú nadväzuje ich spoločná cesta parným vlakom do kúpeľného mesta Bardejov.

Tu sa cisárovná onoho času liečila a pred kúpeľným domom Alžbeta stojí aj jej socha.

Množstvo plných častí je prístupných na youtube. A zahĺbiac sa do týchto kulinársko – geograficko – historických krás sa dokážete nádherne stratiť. V čase aj priestore, zabudnúť na všetko zlo a nevraživosť.

Môžete načerpať inšpiráciu, kam na rodinný výlet, či čo na rodinný obed.

Ja som inšpirovaná Židekom mala na nedeľný obed domáce české knedle a bravčový guláš. Venovala som tomu jedlu horu času, starostlivosti aj lásky.

Pre obed dvoch obyčajných ľudí.  Ktorí zjavne nezmenia svet. Nerozpútajú vojnu ani neprinesú mier. Máme však jeden druhého a v tomto veľkom svete sú aj takéto veci vzácnosťou, akú by sme mali byť schopní ceniť si a byť za ne vďační.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vraždy Alcàsser od Netflixu a ne/zodpovednosť médií

11.07.2024

Mám viacej voľného času a menej chuti na akékoľvek interakcie cez sociálne siete. A tak sledujem jeden televízny seriál za druhým. Akoby som niečo neustále hľadala, možno akési skryté motivátory a elementárne vysvetlenia. A o všetkých sa ani nedá písať blog, ani by to nemalo zmysel. Päťdielny seriál The Alcàsser Murders vyšiel v júni 2019. Škoda, že ho [...]

Hip Hop Žije a na drogy sa umiera

04.07.2024

Nechápem a nepochopím to selektívne vnímanie reality naše novinárskej obce. O Pohode napíšu aj kto s kým sa vyspal a budú o tom dávať storky po celé týždne, o ostatných hudobných festivaloch je im zaťažko sa aj slovíčkom zmieniť. Proste sa tvária, akoby nejesvovali. A rovnako je to aj s obeťami. O tých siedmych obetiach tragédie zrážky vlaku s dedinským autobusom sa [...]

České real crime: Kalivoda

29.06.2024

#real crime #czech Čítala som článok v ženskom magazíne s bombastickým názvom: Odievala masového vraha. Samozrejme to okamžite vzbudilo moju pozornosť. Z článku však vysvitlo, že išlo o obyčajné natáčanie krimi podľa skutočných udalostí. Film sa volá Lesní vrah a rozoberá príbeh Viktora Kalivodu. Online ho ešte nenájeme, takže pozrieť som ho zatiaľ nemala ako. [...]

stíhačka F-16

Prvé dve stíhačky F-16 pristáli na letisku v Kuchyni

22.07.2024 20:15, aktualizované: 22:50

Slovenské stíhačky leteli z USA 9 a pol hodiny bez prestávky.

SR Kuchyňa MO systém záchytný test BAK-12  odovzdanie BAX

Nová éra nadzvukového letectva: Na Záhorie prileteli prvé dve stíhačky F-16 (otázky a odpovede)

22.07.2024 18:00

Slovensko podpísalo s USA kontrakt celkovo na štrnásť kusov F-16, zatiaľ prišli dve.

Izrael / Palestína / Západný breh Jordánu /

CNN zdokumentovala brutálny útok izraelských osadníkov na Západnom brehu Jordánu

22.07.2024 17:46

K útoku došlo niekoľko dní po tom, čo Medzinárodný súdny dvor rozhodol, že 57 rokov trvajúca okupácia palestínskych území Izraelom je nezákonná.

Yvette Cooperová, labouristi, Británia

Nová britská ministerka ruší program konzervatívcov o deportáciách migrantov

22.07.2024 17:24

Plány konzervatívcov počítali s tým, že Rwanda bude za milióny libier prijímať migrantov z rôznych krajín zadržaných po nelegálnom príchode do Británie.