Založ si blog

Nezmieriteľní – bloger Bednár spovedal rodičov aj zopár špecialistov

Málokedy som tak apriori „vysadená“ voči knihe, či message-u, ako to bolo v prípade tejto knihy. Ale táto „celebrita zo sveta autizmu“ dokáže ľuďom poriadne ublížiť. A najhoršie je, že to robí zdanlivo v najlepšej viere.

 

Psychiatria je v podstate málo prebádaný odbor. Ešte pred pár rokmi sa aj homosexualita vnímala ako choroba a liečila elektrošokmi.

Jozef Bednár je na Slovensku už mediálne známy, so svojím 20-ročným „Majkom“, s ktorým vraj dokázal nemožné.

Trochu máte z toho nešťastný pocit, že svojho 20- ročného syna predvádza ako nejakú cvičenú opičku a ani v 20-ke mu nedopraje kus samostatnosti, ani len vlastného mena bez zdrobneniny.

 

Sám o knihe Nezmieriteľní autor hovorí takto:

Komu by ste prednostne knihu z čitateľov odporučili?

„Všetkým. Nielen rodinám s autistickými či inak zdravotne znevýhodnenými deťmi, ale aj takzvanej zdravej populácii. Aby lepšie chápala, čo prežívajú rodiny, ktoré nemali pri svojich deťoch toľko šťastia na ich dobrý zdravotný stav a aby ich prijala v sociálnej komunikácii. Plus aby tá „šťastnejšia“ časť spoločnosti bola vďačná za dary zdravia, ktorým sa jej a jej blízkym dostalo.“

Pán Bednár si vlastne založil blog aby mohol prezentovať to svoje obrovské nešťastie a veľký kríž.

A v tejto svojej v poradí už tretej knihe zozbieral svedectvá rovnako „nešťastných rodín“, ktorí čelia veľkým výzvam, ktorí bojujú ako levy o svoje deti, aby im vybavovali špeciálne škôlky, školy.

Jedna matka šokovala vyjadrením, že by chcela, aby jej autistické dieťa umrelo 5 minút pred ňou.

Súčasťou knihy je aj nejaký amatérsky slovník zo sveta autizmu, nájdete tam PAS, Asperger, vysoko aj nízkofunkčný autizmus.

Nevedno však, odkiaľ autor čerpal a ako si tú laickú skladačku napokon poskladal.

Aspergera definuje takto:

„Aspergerov syndróm – ochorenie charakterizované abnormalitami v sociálnej interakcii, komunikácii, pohybovou neobratnosťou a prítomnosťou úzko vymedzených záujmov, repetitívnych a stereotypných vzorcov správania. U ľudí s AS však nie je prítomné intelektové zaostávanie ani narušený vývin reči.“

 

Na autizme je asi najväčším problémom, že jediným slovom zachytáva obrovské spektrum ľudí. Od tých čo nerozprávajú a nepremýšľajú, až po géniov, ktorých obdivujeme z učebníc histórie.

A omylom, aký aj Bednár rozširuje, je namýšľať si, že autizmus je nejaká novodobá „choroba“, ktorá sa v súčasnosti šíri ako mor, no v minulosti vlastne ani nebola.

A potom sa mamky boja očkovania, pesticídov, aj umelej hmoty, lebo možno, snáď by mohli zapríčiniť aj ten obávaný strašiak menom Autizmus.

Ďalšou chybou je rozprávať o chorobe.

Ak sa dieťa narodí bez rúk, či nôh, tiež nehovoríme o chorobe bezrukých a beznohých.

 

Autizmus sa rovnako vyvíja už pred narodením, teda nejedná sa o žiadnu chorobu, ako napríklad chrípka, čo môže kadekto chytiť aj sa z nej vyliečiť.

Ďalším nemilým atribútom Bednárovej definície je abnormalita. Teda vlastne tvrdí, že tie decká sú nenormálne, lebo 1% populácie je podľa tohto pohľadu nenormálne a obrovská trauma pre celú rodinu.

Bednár stretáva počas svojho putovania aj ľudí, čo vnímajú autizmus ako dar, no sám sa s tým nijako nestotožňuje.

Teda kniha Nezlomní je akousi bútľavou vŕbou rodičov, o autistoch prakticky bez nich. Síce ich vidíme na fotkách a občas odpovie nejaký Asperger na nejakú banálnu otázku, no apriori sa o ich pohľad autor nezaujíma.

Je to akoby sa spolok rodičov rozhodol propagovať nahaté fotky svojich maloletých detí s akousi falošnou ilúziou, že tie deti azda nikdy nevyrastú a nikdy to celkom nepochopia.

A takéto „populárnonáučné knihy“ od laikov majú práve ten potenciál ublížiť, zhadzovať, znechutiť človeka, čo sa môže cítiť ako bremeno pri toľkých a tak nešťastných rodičoch.

V kontexte tejto knihy by mohlo znieť ako happy end, že moji rodičia už opustili toto slzavé údolie a nemusia sa viacej a nekonečne trápiť so svojím „nenormálnym dieťaťom.“

Najhorší prípad, ktorý však Bednár nespomína, bola matka, čo spáchala aj so svojím autistickým dieťaťom samovraždu. Zrejme nenuniesla ten tlak a biedne vyhliadky, aké načrtáva aj táto kniha.

Zo strany rodičov má pritom knižka dobrý ohlas, dokonca sa aj vydala z finančnej zbierky.

No ak nepatríte do kategórie šťastne normálnych, radšej sa nad knihou netrápte a čítajte radšej niečo naozaj osožné.

 

 

Štefan Wimmer ma donútil zamyslieť sa

30.05.2023

Občas je mi až trápne, ako nepoznám najvýraznejšie postavy nášho spoločenského života. Tak to bolo s Máriou Kráľovičovou, ktorej meno mi prvý krát udrelo do očí až v deň jej smrti. Štefana Wimmera si začínam všímať ako 66-ročného boháča. Ako sa však k tej vile na hradnom kopci so 14-timi izbami dopracoval? [...]

Český bulvár je horší, než ten náš

24.05.2023

Keď sa na Slovensku povie bulvár, spomenieme si hlavne na dvojicu denníkov, ktoré ponúkajú celkom podobný obsah. Riešia sa požiare a vraždy, prípadne nejaké staronové vedenie SND. Proste veci, na ktorých záleží. A levy asi nie každodenne žerú svojho chovateľa. No ku podivu naše seniorky sú unesené českými týždenníkmi. Na kafíčko sem, rytmus života tam. Fičia na [...]

Zsuzsová odsúdená, Kočner už druhý raz oslobodený

21.05.2023

Verejná mienka nepotrebuje dôkazy. Akosi všetci čakali, že Kočner zhnije za mrežami. Oslobodzujúci rozsudok mnohých rozčaroval. Lebo najradšej by mali akési rozsudky na želanie, podľa vlastných pocitov. Mňa toto najviac zarážalo na Trnavskom súde. Pestovateľ tretí krát odsúdený a verejná mienka stále pri ňom. Akosi sa roztrhlo vrece s tými, čo maryšku ospevovali a [...]

Andrej Kiska

Kiska definitívne hodil Remišovú a Za ľudí cez palubu. Prezradil, koho bude voliť

04.06.2023 18:19

Bývalý prezident tak urobil spoločnou fotografiou s poslancami tejto strany.

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

Tieň / Tajné služby / Sledovanie / Špehovanie / Špión / Agent /

Medzinárodná tieňová agenda: Na tajnom stretnutí špionážnych služieb chýbali Rusi. Ukrajinec účasť poprel

04.06.2023 16:16

Vysokopostavení predstavitelia spravodajských služieb z celého sveta sa zišli na tajnom stretnutí.

Pacient / Zdravotníctvo /

Dostupnosť zdravotnej starostlivosti sa môže čoskoro ešte zhoršiť, varuje INESS

04.06.2023 16:02

Počet osôb vo veku 70 a viac rokov na jedného lekára by sa mal do roku 2030 zvýšiť oproti roku 2021 o desať.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 348
Celková čítanosť: 799966x
Priemerná čítanosť článkov: 2299x

Autor blogu