Založ si blog

Mikuláš Černák a jeho temná spoveď

Na knižku od Černáka ma upozornil jeden mladý SBS-kár. Vraj či som ju čítala. A len mávol rukou. Bolo jasné, že o nej nemá valnú mienku. 

Popularita Mikuláša Černáka prudko narastá. Už sa o jeho príbehu točí film. Sám si vybral, že hlavného hrdinu má hrať Milan Ondrík. Náš najkrajší a najšarmantnejší herec, kto iný?

Čítala som rozhovor s Reichelom. Človek, ktorý pozná Černákovu temnú minulosť a len neveriacky krúti hlavou, že sa natáča v krvavom aute.

Lebo keď chcel Černák luxusné auto, tak proste zabil pôvodného vlastníka a už to bolo.

No prečo asi prelomil mlčanie? Nech v tej base nehnije sám.

„Ale ako sa majú cítiť pozostalí po tých obetiach?“ pýta sa Reichel.

V každom prípade Černákova kniha vyšla v roku 2015 vo vydavateľstve Marenčin print a výdatne mu pomáhala jedna novinárka. Konkrétne Ingrid Timková.

Mňa to meno skutočne prekvapilo, keďže s Ingrid sme istý čas boli aj kolegyne.  Boli sme spolu na porade, podali sme si ruky,…

Zúčastňovať sa súdnych pojednávaní ma vždy bavilo. A chodiť na súdy s Černákom je pre novinárku v podstate splnený sen.

Aj keď, povedzme si pravdu, takto v železách a v sprievode väzenskej stráže sú už len ako bezzubé levy.

Teda Ingrid si to zariadila priam geniálne.

V pracovnom čase sledovať Černákov prípad a príjemne sa pozhovárať trebárs aj s jeho exmanželkou a v tom voľnom napísať nejaký ten úvod, predslov a doslov, o tom, aký je Černák geniálny chlap a aká veľká škoda, že jeho kumpáni si behajú na slobode.

„Ak sa príčetný človek zamyslí, tak mu musí byť nad slnko jasné, že jeho komplici vedeli, za akým účelom idú v noci do lesa s lopatami a zbraňami a nemohli si nahovárať, že idú na huby. Prečo to neohlásili polícii? Prečo sa roky tvárili, že sú hluchí a slepí?“ pýta sa Timková.

Nezdajú sa vám jej otázky tak trochu naivné?

Sama som zažila chlapa, čo mi len tak v noci medzi rečou prekecol, že bol jedným z tých chlapov s lopatou.

Ale prečo by šiel na políciu?

Aby tú ďalšiu jamu kopali pre neho?

Alebo aby zvyšok života strávil so železami na rukách a nohách?

Ani Černák nezačal hovoriť dobrovoľne, že sa mu zunovalo vraždenie a hranie sa na kráľa. Donútili ho okolnosti, donútili ho vlastní kumpáni, ktorí naňho napokon nakydali aj veci, ktoré už ani pravda neboli.

Ale ostaňme na čas ešte pri Timkovej. Napísala rozhovor aj s Černákovou ženou.

Opisuje ich pomaly ako pár snov. Samotná exmanželka opisuje svoj vzťah s Černákom ako veľkú lásku a rozprávkový život.

Dokážete si to predstaviť, že váš chlap zabije plný autobus ľudí v priebehu pár rokov a s milenkami sa špacíruje po celej Európe a vy si budete nahovárať, akí ste šťastní holúbkovia a váš manžel je bezproblémový podnikateľ?

Možno by bola na mieste otázka, kto tu bol najviac slepý a hluchý?

https://www1.pluska.sk/krimi/cernakova-exmanzelka-iveta-prehovorila-toto-je-pravda-nasom-spolocnom-zivote?fbclid=IwAR02zLPRTsOAX6aAh2xQifs2Mg7k2BMxiQKlvQkNjkhzxz4Fn9UL7GN7J7o

Poznáte tie arogantné typy ľudí, ktorí budú každého zhadzovať, len seba vyzdvihovať? Akí sú oni geniálni a správni?

Renomovaný slovenský psychológ Anton Heretik označil Černáka za priemerne inteligentného psychopata bez možnosti nápravy.

Voči tomu sa však Černák jednoznačne vyhradzuje. Zdieľa však posudok akejsi málo známej psychologičky, ktorá ho ospevuje obdobne, ako novinárka v predslove.

Vraj je Černák nadpriemerne inteligentný a dobrý človek s možnosťou nápravy.

Vraj konal len na popud okolia, ale pomohol by slabšiemu.

Celá táto Černákova spoveď je postavená na výpovediach hŕstky ľudí, ktorých si bývalý  boss banskobystrického podsvetia jednoducho obtočil okolo prsta.

Aj jeho právnik ho ospevuje, že vraj Černák ako ukážkovo spolupracuje, aj keď nemá čo získať.

No ale on samozrejme ani nemá čo stratiť!

Hlavne ak sa naňho snažia našiť už aj vraždy, ktoré páchali jeho komplici.

Celkovo sa v knihe venuje opisu troch vrážd.

V jednej napokon súdni znalci zistili, že skutok sa nestal takým spôsobom, ako ho opísali kajúcnici.

V ďalšej, podľa Černákových slov prvej vražde, je samotný boss len akýsi nechápajúci svedok. Pomaly ten, čo išiel na huby a bác, do jamy padlo telo.

Sám Černák v tej vražde nemal motív, nemal snahu, nevraždil, len videl. A dal kopať jamu.

No asi najzaujímavejší príbeh a prípad je poľovačka na Holuba.

Pre cudzinca môže znieť naša mafiánska história ako rozprávka. Veď centrálny Mikuláš kraľuje medzi Holubovcami a Sýkorkami.

A má svoje ideálne manželstvo a chová tigre okolo domu.

Holub bol šéfom  východoslovenského podsvetia. Samotný Černák ho opisuje ako úbohého cigáňa, čo sa vypracoval zo zlodejíčka autorádií.

A vraj už mal veľké oči, tak prišla požiadavka na jeho fyzickú likvidáciu.

A keďže Holub sa rozhodol fyzicky zlikvidovať celú rodinu nájomného vraha Lojza Čističa, Černákovcov tlačil čas, aby Holuba čím skôr dali dole.

Strieľať holúbky je vlastne hračka, no tento Holub bol dobre strážený a mal konexie aj na SIS.

Teda nájomný vrah Jozef Roháč musel mať pripravené tri tutové akcie, aby ho napokon dorazil a neostal v hanbe.

Odmenou Roháča bola igelitka s 500 000 Sk.

Ak si  spomínate na knihu Petra Šlosera Spolok Judášov, tak tie vraždy a pokusy som si nevedela ešte presne zaradiť. No boli to presne pokusy a vražda Kolárika, Holubovho nástupcu, ktoré Šloser len mierne pozmenil a zamlčal skutočné mená a mesto Košice.

A zaujímavosťami je prešpikovaný aj facebook. Popravenému Holubovi postavili mega pomník, ako by to bol náš národný buditeľ. A jeho súkmeňovci sa pretekajú vyjadriť sa, aký to bol „úžasní chlop“, na gramatických chybách sa teda nešetrí. Ale vraj má byť ticho každý, kto Holuba nepoznal osobne. A vraj jeho jediná chyba  bola, že veril Černákovi a spolupracoval s gadžami.

Černákova úloha v tejto poľovačke na Holuba bola ozaj geniálna. 

Viete si predstaviť situáciu, že niekoho tak veľmi chcete dať dole? Že vás Kromka s plačom prosí, aby ste ho dali dole? A vy toho poľovaného Holuba vylákate do Bratislavy a sadnete si s ním v luxusnej reštaurácii za jeden stôl?

A budete sa žoviálne baviť s vyhliadnutou obeťou s vedomím, že sa každú chvíľu rozletia dvere, aby vstúpil nájomný vrah?

No takýto „dobrý človek schopný nápravy“ bol Černák. A veselo si bohatne v base na predaji vlastnej knihy (a jeho čoskorej filmovej adaptácie), v ktorej sa nezabudol posťažovať, ako veľmi sú pošliapané jeho práva a ako ho zradili jeho najbližší. 

Fotografia: autorka

 

 

 

Vraždy Alcàsser od Netflixu a ne/zodpovednosť médií

11.07.2024

Mám viacej voľného času a menej chuti na akékoľvek interakcie cez sociálne siete. A tak sledujem jeden televízny seriál za druhým. Akoby som niečo neustále hľadala, možno akési skryté motivátory a elementárne vysvetlenia. A o všetkých sa ani nedá písať blog, ani by to nemalo zmysel. Päťdielny seriál The Alcàsser Murders vyšiel v júni 2019. Škoda, že ho [...]

Hip Hop Žije a na drogy sa umiera

04.07.2024

Nechápem a nepochopím to selektívne vnímanie reality naše novinárskej obce. O Pohode napíšu aj kto s kým sa vyspal a budú o tom dávať storky po celé týždne, o ostatných hudobných festivaloch je im zaťažko sa aj slovíčkom zmieniť. Proste sa tvária, akoby nejesvovali. A rovnako je to aj s obeťami. O tých siedmych obetiach tragédie zrážky vlaku s dedinským autobusom sa [...]

České real crime: Kalivoda

29.06.2024

#real crime #czech Čítala som článok v ženskom magazíne s bombastickým názvom: Odievala masového vraha. Samozrejme to okamžite vzbudilo moju pozornosť. Z článku však vysvitlo, že išlo o obyčajné natáčanie krimi podľa skutočných udalostí. Film sa volá Lesní vrah a rozoberá príbeh Viktora Kalivodu. Online ho ešte nenájeme, takže pozrieť som ho zatiaľ nemala ako. [...]

stíhačka F-16

Prvé dve stíhačky F-16 pristáli na letisku v Kuchyni

22.07.2024 20:15, aktualizované: 22:50

Slovenské stíhačky leteli z USA 9 a pol hodiny bez prestávky.

SR Kuchyňa MO systém záchytný test BAK-12  odovzdanie BAX

Nová éra nadzvukového letectva: Na Záhorie prileteli prvé dve stíhačky F-16 (otázky a odpovede)

22.07.2024 18:00

Slovensko podpísalo s USA kontrakt celkovo na štrnásť kusov F-16, zatiaľ prišli dve.

Izrael / Palestína / Západný breh Jordánu /

CNN zdokumentovala brutálny útok izraelských osadníkov na Západnom brehu Jordánu

22.07.2024 17:46

K útoku došlo niekoľko dní po tom, čo Medzinárodný súdny dvor rozhodol, že 57 rokov trvajúca okupácia palestínskych území Izraelom je nezákonná.

Yvette Cooperová, labouristi, Británia

Nová britská ministerka ruší program konzervatívcov o deportáciách migrantov

22.07.2024 17:24

Plány konzervatívcov počítali s tým, že Rwanda bude za milióny libier prijímať migrantov z rôznych krajín zadržaných po nelegálnom príchode do Británie.