„Macbethov príbeh mi je veľmi blízky, pretože podobným témam sa venujem od samého začiatku,“ vysvetlil autor, keď si v medzinárodnom projekte Hogarth Shakespeare vybral na spracovanie osudy krvilačného škótskeho tyrana a adaptoval ich v rámci dnes takého populárneho žánru detektívky. Inšpektor Macbeth je verný atmosfére brutálnej tragédie z obdobia hospodárskej krízy v sedemdesiatych rokoch, no jeho vnútorné besy a slepá zamilovanosť sa vyrovnajú majstrovskému portrétu ničivej ctižiadosti, aký v roku 1606 predložil svojmu publiku alžbetínsky bard Shakespeare. -píšu na stránkach Martinusu.
https://www.martinus.sk/772947-macbeth/kniha?gad_source=1&gclid=CjwKCAjwwr6wBhBcEiwAfMEQszZYC91SUT3-I8VWbat-feuiVok-5kgClxMnzMww1Kd9hG14dAeWVhoCVaQQAvD_BwE
Priznám sa, mám obrovský sklz. Ako mi v lete operovali pravú ruku, veľa som toho za ten sladký čas odpočinku prečítala, no málo napísala. A tak sa mi vedľa ntb kopia knihy, ktoré som vám ani nestihla spomenúť a v PC zase fotografie, o ktorých som tiež nikde nič nespomenula.
Akosi potrebujem kategorizovať, čo skôr a čo už vôbec nie.
Keď som sa svojej jedinej kolegyni pochválila ešte zhruba pred rokom, že som si kúpila Macbetha od Nesba, len sa nad tým pousmiala. A prišla s vlastnou skúsenosťou, že ona túto okato tučnú knihu aj dvakrát skúšala prelúskať, ale nič, proste sa stratila v tej záplave dejov a postáv.
Po tom roku spolupráce si už „nevieme prísť ani na mená“, no som rada, že aj v tomto som ju prekonala.
Aj keď samozrejme chápem jej výhrady, na obyčajnú detektívku je 534 strán priveľa, samotných postáv a vrážd je priveľa. Toto už akosi prerastá z obyčajnej detektívky na krvavý kúpeľ.
Od Shakespeara mi bol doteraz známejší skôr príbeh Rómea a Júlie. A tam toho krvavého besnenia nejako príliš nebolo.
No v každom prípade, dokážem si predstaviť, že za čias bratovražedných bojov o kráľovskú moc to mohlo v starom Anglicku a Škótsku vyzerať aj takto beznádejne.
Prečítala som si stručný obsah pôvodného diela a môžeme skonštatovať, že Nesbo tie postavy aj hlavné deje prevzal v podstate do bodky. Kto mal byť zabitý, ostal zabitý, kto mal prežiť, tak prežil.
Páčil sa mi hlavne úvod, kde Nesbo opisuje samotné zatratené mesto aj s jeho vzťahmi.
A líči ho až s umeleckou predstavivosťou. Akoby ste sedeli v akomsi ateliéri, kde vám maliar krok za krokom namaľuje celé mesto, s jeho krásami aj slabinami.
Samotný novodobý Macbeth je v podstate rádový policajt, nad ktorým šokovane žasneme, ako mu moc stúpa do hlavy. Ako sa neštíti v mene „blaha“ toho mesta ani najväčších špinavostí.
Vo všetkom ho podporuje jeho krvilačná milenky Lady, ktorou otrasie až smrť bábätka.
Jediné mŕtve bábo s ňou zamáva viacej, než halda mŕtvych tiel dospelákov. Ozve sa v nej srdce, ktoré ju privádza do šialenstva. Ako skončí táto legendárna dráma? Ak poznáte pôvodný dej, tak už viete to rozuzlenie. A ak nie, tak môžete fandiť tej hŕstke dobrých, aby nad Macbethovou krutovládou dokázali zvíťaziť.
Odporúčam skôr náročným čitateľom. Tým, čo majú čas aj trpezlivosť. A radi sa na pár dní úplne stratia v tejto napínavej dráme.
hádam bude lepšie...držím palce! ...
Posledný rok som na voľnej nohe. Teda výjde mi... ...
Renáta, vy momentálne pracujete v nejakej... ...
Celá debata | RSS tejto debaty