Ojedinelú vraždu, kedy chlap zabije vlastnú ženu a nechá sa dolapiť ešte s jej krvou na rukách, to spácha hociktorý psychopat. Aj v dnešných dňoch chytili v Chorvátsku Slováka, čo ubil na smrť vlastnú ženu. On 51, ona 46, otázna je už len výška trestu.
Ale sériové vraždy sú predsa len iná káva. Tam sa páchateľ/páchatelia dokážu zbaviť obeti aj zahladiť stopy, aj nalákať stále ďalšie a ďalšie, často veľmi podobné obete. Do svojho auta, či do svojho domova, aby s nimi skoncovali obdobným spôsobom.
Nelítostný vrah Charles Sobhraj, známý také jako Bikini Killer, si v 70. letech bere za cíl západní turisty v jihovýchodní Asii. (Netflix)
Takto stručne popisuje minisériu z roku 2021 čsfd a diváci sú z tohto diela nadšení.
Aj keď v prvej chvíli mätie, že stále skáčeme medzi prítomnosťou a minulosťou a prehrávame si rovnaké situácie znova a znova, no predsa s iným podtextom.
https://www.netflix.com/sk-cs/title/80206099
Už samotný trailer je fajn. Samotné scenérie nemajú chybu. Šokojúce na príbehu je fakt, že úlohy detektíva sa ujíma neskúsený, ale odhodlaný holandský diplomat.
Lebo aj keď žijeme v časoch, kedy ľudia robia len to, čo musia, prípadne ani to poriadne, tak sa nájdu aj takí, ako pán Knippenberg, ktorí si predsa len nezatvárajú oči pred nešťastím svojich krajanov. Ak by medzi obeťami bezohľadného Sobrahja nebol aj párik holandských „baťúžkářú“, zrejme by tá nešťastná séria trvala oveľa dlhšie, než je tých 5 rokov od 1972 až do 1976.
70-te roky v Nepále, Indii a Thajsku
Ja aj moja generácia sme sa v tých 70-tych rokoch narodili. Bola to éra mladosti našich rodičov a éra Hippies. Mládež zo Západu sa nechala fascinovať pestrosťou orientu. A Charles Sobhraj práve takýchto zazobaných belochov nenávidel. Ako aziatský miešanec mal utkvelú predstavu, že jeho belosi diskriminovali a tak ich nijako neľutoval kántriť a okrádať. No paradoxne dokázal svoju averziu šikovne skrývať.
Mal celkom geniálnu taktiku, lebo turisti vlastne nikomu instatnte nechýbali. Boli dospelí, takže ani rodičia ich denne nekontrolovali. A keďže sa rozhodli cestovať po krajine, nikomu nebolo nápadné, že chvíľu ich videl a následne už ani nie.
Znepokojenie nastalo až po objavovaní sa mŕtvych tiel a novinových článkov.
Už aj na Jefreyho Dahmera sa snažili upozorňovať jeho susedia, rovanko aj Sobrahjovi sa stalo osudným svedectvo jeho osamelej susedy ktorá neváhala pozháňať čím viacej informácií.
No predsa sa mu aj s partnerkou darilo unikať spravodlivosti. Menili si identity a precestovali polku sveta medzi Indiou a Parížom.
Marie Lecrelc ako jeho komplicka bola odsúdená, no napokon sa mohla vrátiť do rodnej Kanady, kde podľahla rakovine.
Zákerný záporák Sobhraj -Had – Serpent sa dožil vysokého veku, vystriedal viaceré väznice a na staré kolená ho dokonca prepustili.
Ono dámske magazíny sú plné optimizmu a viery v človečinu, avšak Charles a Marie nás učia, že nie každé pozvanie do hosťovskej izby, nie každé pozvanie na čaj, či na drink je prejavom priateľstva a dobrej vôle. A že zákerní záporáci môžu navonok hrať aj distingvovaných, dôveryhodných ľudí. Ľudí, od ktorých by sme čakali priateľstvo a azda by sme si ten drink s nimi aj radi dali. No bola by to tá najhoršia voľba v celom našom živote.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Charles_Sobhraj
Celá debata | RSS tejto debaty