Dievčatá sa potrebujú naučiť postaviť samé za seba

Tentokrát reakcia na dva filmy. Jeden hraný natočený podľa skutočných udalostí a ďalší dokument. 

/Btw. po piatich rokoch sa mi podarilo zmaturovať na tému logo blogu a dokonca zmena hornej lišty. Na vrchu sú teraz rozložené kusy jedinej knihy, kde mám svoj jediný prozaický vklad. Teda super a 1 je bezva číslo 🙂 /

Začnem kus zoširoka: Egoizmus. Udivuje ma, ako veľmi a ako často. Akoby pomaly každý si veselo kráčal cez tvoju mŕtvolu. Akoby sa stávalo štandardom, že sa ozývajú len tí, čo zase po mne niečo chcú, zase len ma potrebujú akosi použiť, zneužiť na dosiahnutie svojich zámerov. Ako tú nešťastnú Karolínku v Zbormajstrovi.

Paradoxom je, že na čsfd má Zbojmaster samé dobré ohlasy, akosi každý oceňuje tú náznakovosť a umeleckosť. A dvojicu filmov, ktoré vám predstavím dnes, tam väčšina haní a robí si z nich terče posmechu.

Když prší slzy (2022)

https://www.csfd.cz/film/935756-kdyz-prsi-slzy/prehled/

Český film, jednoduchý príbeh, tvorba scenára nebola žiadna jadrová fyzika. A predsa je veľmi dôležité premýšľať práve o tomto v spojitosti so ženami – dievčatami. Téma domáceho násilia.

Postavy vykreslené ozaj priamočiaro.

Martin -polda, ožran, mláti a znásilňuje svoju ženu.

Klára – krehká a nevinná obeť.

Adéla – milenka, zvodkyňa.

Postava Mariky je hlúpa a nedáva veľa zmyslu, no práve ona namúti veľa vody.

Teda áno, ak čakali niečo geniálne, tak sa diváci čsfd museli plácať, ako ryby na suchu. Lebo toto je zase len obohraná platňa a nekonečný príbeh, no predsa len naňho večne a nekonečne hľadáme správnu odpoveď, že ako reagovať a prečo vôbec tie ženy ostávajú v tom toxickom vzťahu. Čo im vlastne bráni odísť a čo je tá posledná kvapka, aby sa skutočne zmobilizovali a dokázali postaviť samé za seba?

Neznámé číslo: Toxické textovky (2025)

Čerstvo pridaný dokument na Netflixe. V téme real crime natočili filmári z Netflixu horu materiálu aj o nevyriešených zločinoch. Niekedy sa iba hodiny plácame a počúvame náreky obetí a riešenie žiadne, celé to potom vyznie ako púhy pamätník obetiam a zločinci si beztrestne mädlia ruky. Takže v tomto prípade je super už len to, že konečne kriminalisti v niečom uspeli, nejakú záhadu nielen opísali, ale aj skutočne vyriešili.

Obeťou je mladý násťročný párik v malom americkom mestečku. Hlavne krehká blonďatá puberťáčka dostáva šialene veľa nechutne zvrhlých SMS správ, ktoré ju sprvu len hejtujú, neskôr aj otvorene nabádajú na samovraždu. Ale obťažovaniu neunikne ani jej chlapec, jej prvá detská láska.

Pátra škola, miestna polícia, nakoniec už aj profesionál z kyberzločinového oddelenia FBI.

Od začiatku predpokladajú správne, že páchateľ musí byť osoba ženského pohlavia, nespokojná s vlastným mizerným životom.

A žasneme, keď spoznáme jej identitu.

No kúsok priveľa priestoru dostáva samotná páchateľka, ktorá do tej kamery nehanebne klame, prekrúca fakty, snaží sa zo všetkého vyhovárať, vysvetľovať. Niektoré skutky sa však nedajú ospravedlniť a aj v tomto prípade je to tá pubertálna obeť Lo, čo sa ešte nenaučila brániť, alebo akoby sa ani neponáhľala dospieť a zaujať akési rozhodné stanovisko.

čsfd k tomuto radšej nečítajte, je to číry spoiler!

Zbormajster, film pre seniorky?

28.08.2025

Poobedná dávka kinematografie. Ďalší real crime spracovaný tentoraz českými filmármi. Nám tu na Slovensku celkovo vadí, že z mafiánov sa vyrábajú národní hrdinovia. Černáka stvárnilii ako charizmatického sexy chlapa, z Duchoňa vraj len film spravil ožrana,… Ale to ste ešte nevideli Zbormajstra! V realite ide o veľkú a nechutnú kauzu Bohumila Kulínského, ktorý [...]

Peniaze alebo život? Dokument a Neo-noir

17.08.2025

Na Netflixe jeden dokument končí a jeden thriller práve začína. Dokument o Sennovi nahradili hraným seriálom My sme najprv videli ten seriál, aby sme sa dozvedeli, že dokument končí a máme posledné dni na zhliadnutie. Dokument vznikol v roku 2010, seriál vlani. Za mňa škoda, že ten dokument stiahnu, lebo to boli reálne a originálne zábery, ako sa Senna s Prostom vyjadrovali, [...]

V kultúre sa bojuje. Za ideológie aj o financie.

09.08.2025

Nejaký ten piatok to na tej našej scéne sledujem a vnímam. Onoho času som mala účinkovať v jednom dokumentárnom filme. A bola to zaujímavá komunikácia, najprv, že ma chcú, potom čakajú na podporu z audiovizuálneho fondu a potom to TICHO::::: Vedeli ste, že režisér Bebjak je gay a má manžela? On hovorí, že na podporu audiovizuálneho fondu nečakal. A v podstate je rád, [...]

USA Washington Trump Nawrocki stretnutie rokovanie diplomacia

Trump hrozí Putinovi: On vie, aký je môj postoj. Ak budeme nespokojní, uvidíte, čo sa stane

03.09.2025 22:00

Prezident USA pohrozil sankciami proti Rusku v prípade nedosiahnutia mierovej dohody.

lisabon, gloria, nehoda, lanovka

V Lisabone sa vykoľajila ikonická pozemná lanovka. Zahynulo najmenej 15 ľudí, desiatky utrpeli zranenia

03.09.2025 20:15, aktualizované: 23:20

Na záberoch z miesta nehody je vidieť desiatky záchranárov, ako spod trosiek zdemolovanej lanovky vyťahujú ľudí.

polícia, páska, požiar

Syn zabil svoju 83-ročnú matku v Matiašovciach, 60-ročného muža obvinili z vraždy

03.09.2025 20:06

Syn zabil svoju 83-ročnú matku v Matiašovciach, 60-ročného muža obvinili z vraždy

Jude Law

Putin tvrdí, že nevie o nakrútení filmu Čarodejník z Kremľa a že ho hrá Jude Law

03.09.2025 20:00

Film mal premiéru na tohtoročnom filmovom festivale v Benátkach.