Založ si blog

V Tornali na Rázcestí

Začiatkom marca tohto roku sme so Zuzkou Kuglerovou a Ondrejom Kalamárom navštívili základnú školu v Tornali. Ako organizátorka som sa snažila zohnať aj fotografa, najlepšie miestneho. Ale ako to už chodí, jeden mal na pondelok prácu a druhý nemal čas. A tak prišli so Šalamúnskym rozhodnutím:poslali nám na besedu Dadku s tým, že ju vybavili fotoaparátom.

Lea Victory na vernisáži v Rimavskej Sobote.

 

Dadkine pôsobenie na poli literatúry mám krásne zmapované a rada jej cestu čitateľom aspoň v krátkosti načrtnem.

Dostala som na ňu tip ešte ako regionálna novinárka. Stretli sme sa u nej doma, požičala mi svoju debutovú zbierku poézie, ukázala zopár listov, ktoré si vymenila s literátmi. A porozprávala aj o svojom veľkom pláne: napísať román!

Jej básnická zbierka Rázcestie vyšla formou samovydaja. Rozdala ju medzi priateľmi a rodinou. Teda ani sa nedostala na knižný trh.

Obrat v jej kariére nastal až keď stretla motivačného trénera a mentora Hiraxa.

Jej hlavnou motiváciou bolo vypísať sa z bolesti po krachu prvého manželstva. Avšak nemala v pláne písať biografiu a už vôbec nie pod vlastným menom.

Tak sa zrodil pseudonym Lea Victory a ženský román Slzy tvojej milenky.

Na Hiraxov podnet Dadka premohla samu seba a napísala šťastný koniec, v časoch, kedy o šťastnom konci sama ešte ani nesnívala.

Knižka mala nečakaný úspech: náklad 1500 kusov sa rýchlo rozpredal a vydavateľstvo siahlo po dotlači.

A o čom sú Slzy tvojej milenky? No ako som už avizovala, o krachu manželstva. O matke, čo ostáva sama s malou dcérou. A o mužovi, ktorý si to užíva s mladšou (a krajšou?).

Autorky sa čitatelia často pýtajú, v akom pomere premiešala skutočnosť s fikciou. Ona udáva pomer 50:50.

Ešte zaujímavejšia je však otázka maďarského prekladu. Keďže Tornaľa je prevažne maďarské mestečko, možnosť maďarského prekladu sa núkala akosi samozrejme. Autorka si však na preloženie vlastného diela do maďarského jazyka netrúfa a zaplatenie profesionálnej prekladateľky by bolo (ako inak?) drahé. Keby sme mali zastúpenie maďarskej menšiny v parlamente, snáď by aj bola nejaká šanca uvažovať o nejakom fonde pre podporu menšín. Ale v súčasnej politickej situácii vidím túto možnosť ozaj bledo.

Samotnej autorke však tieto prekážky neuberajú na úsmeve. Literatúru vníma ako svoju životnú lásku, ku ktorej vedie aj svoju dcéru Leu.

Verím, že Lea Victory svoje najkrajšie riadky ešte len napíše. Záleží len na nej, akými literátmi sa do budúcna nechá inšpirovať, či aj poľahky viesť. A ako spolu s jej mentorom zapracujú na ďalšom ženskom románe.

 

Štefan Wimmer ma donútil zamyslieť sa

30.05.2023

Občas je mi až trápne, ako nepoznám najvýraznejšie postavy nášho spoločenského života. Tak to bolo s Máriou Kráľovičovou, ktorej meno mi prvý krát udrelo do očí až v deň jej smrti. Štefana Wimmera si začínam všímať ako 66-ročného boháča. Ako sa však k tej vile na hradnom kopci so 14-timi izbami dopracoval? [...]

Český bulvár je horší, než ten náš

24.05.2023

Keď sa na Slovensku povie bulvár, spomenieme si hlavne na dvojicu denníkov, ktoré ponúkajú celkom podobný obsah. Riešia sa požiare a vraždy, prípadne nejaké staronové vedenie SND. Proste veci, na ktorých záleží. A levy asi nie každodenne žerú svojho chovateľa. No ku podivu naše seniorky sú unesené českými týždenníkmi. Na kafíčko sem, rytmus života tam. Fičia na [...]

Zsuzsová odsúdená, Kočner už druhý raz oslobodený

21.05.2023

Verejná mienka nepotrebuje dôkazy. Akosi všetci čakali, že Kočner zhnije za mrežami. Oslobodzujúci rozsudok mnohých rozčaroval. Lebo najradšej by mali akési rozsudky na želanie, podľa vlastných pocitov. Mňa toto najviac zarážalo na Trnavskom súde. Pestovateľ tretí krát odsúdený a verejná mienka stále pri ňom. Akosi sa roztrhlo vrece s tými, čo maryšku ospevovali a [...]

DEMDIS SLOVENSKO V EU zaver titulka

V Európe cudzincami byť nechceme, no chýba nám vízia, stratégia a dialóg (výsledky diskusie)

04.06.2023 19:00

Chceme byť v Európe cudzincami? A prečo? DEMDIS diskusia nám opäť ukazuje, že názorová vyhranenosť nemusí byť prekážkou nachádzania zhody. Konsenzus existuje a je na dosah.

Andrej Kiska

Kiska definitívne hodil Remišovú a Za ľudí cez palubu. Prezradil, koho bude voliť

04.06.2023 18:19

Bývalý prezident tak urobil spoločnou fotografiou s poslancami tejto strany.

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

Tieň / Tajné služby / Sledovanie / Špehovanie / Špión / Agent /

Medzinárodná tieňová agenda: Na tajnom stretnutí špionážnych služieb chýbali Rusi. Ukrajinec účasť poprel

04.06.2023 16:16

Vysokopostavení predstavitelia spravodajských služieb z celého sveta sa zišli na tajnom stretnutí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 348
Celková čítanosť: 800082x
Priemerná čítanosť článkov: 2299x

Autor blogu