Založ si blog

Škola hrou a charitatívny rozmer besedy

 

 

Je toho toľko, čo vám chcem povedať a predstaviť, až som si musela spraviť harmonogram. Aby som vedela, čo skorej a čo s čím môžem pospájať. Nech je v článkoch určitá, aj keď len voľná, náväznosť. Teda ostaňme ešte na chvíľu v Tornali!

Ľ. Miháliková: Veselé samohlásky

Všimli ste si, že život úspešných literátov sa ponáša na život rockových hviezd? Po časoch náročnej práce sa im podarí vydať knižku a už aj s ňou mieria medzi čitateľov. A tí úspešnejší aj na viacdňové turné. Vrcholom sú potom festivaly, podľa možnosti aj medzinárodné. A odtiaľ literát načerpá ďalšie inšpirácie a motiváciu na zrod ďalšej knihy.

Nejako takto to funguje v prípade Zuzany Kuglerovej. Do Tornale s Ondrejom Kalamárom dorazili s autom plným kníh. Bola to prvá zastávka ich trojdňového výjazdu na východ Slovenska.

A priamo medzi žiakov sme došli „vyzbrojení“ každý štósom kníh.

Z niektorých sme im čítali ukážky, niektoré sme nechali aj kolovať. Nech si ôsmaci zalistujú, pokochajú sa nádhernými ilustráciami, či aspoň na fotografiách uvidia Joža Urbana, vrak jeho havarovaného auta, herca Romana Pomajba, ktorý ho v celovečernom filme hral…

A na záver sme jeden štós kníh darovali pre školskú knižnicu. Nestihla som si všimnúť presné zloženie, ani počet, no odhadom sme darovali cca 10-12 kníh.

A na samom spodku žiarili 3 kúsky detskej knižky Ľubomíra Miháliková: Veselé samohlásky.

Moja dcéra už síce zo základoškolských lavíc podrástla, ale na školské začiatky sa proste nedá zabudnúť. Keď dieťa zamieňa škôlku za školu, hru za učenie, je to veľká záťaž pre dieťa aj rodiča. Zrazu sa denne musíme pasovať s domácimi úlohami, vtĺkať do malej hlávky písmenko po písmenku, čislicu po číslici.

A práve v tomto učení sa rozpoznávať samohlásky pomáha knižka pani Mihálikovej. Veselé samohlásky nás prevedú všetkými samohláskami. Najskôr krátkymi, potom aj dlhými. Pomocou jednoduchých básničiek posmeľujú dieťa, aby spoznávalo písmenko za písmenkom. A milé farebné ilustrácie sú autorke neúnavným pomocníkom. Kvietky, myšky, psíčka aj mačičku, proste kopec milých ilustrácií do knižky dodala ilustrátorka Katarína Ilkovičová.

Na záver po „úmornom učení sa“ autorka ukončuje knižku ako inak, než uspávankou.

Začítajme sa aspoň do pár posledných riadkov:

Spinkaj, ty môj maličký,

donesiem ti ružičky.

Búvaj, moja hlavička,

uspáva ťa mamička.

Búvaj, spinkaj Ďuríčko,

zajtra príde tatíčko.

 

 

 

 

Štefan Wimmer ma donútil zamyslieť sa

30.05.2023

Občas je mi až trápne, ako nepoznám najvýraznejšie postavy nášho spoločenského života. Tak to bolo s Máriou Kráľovičovou, ktorej meno mi prvý krát udrelo do očí až v deň jej smrti. Štefana Wimmera si začínam všímať ako 66-ročného boháča. Ako sa však k tej vile na hradnom kopci so 14-timi izbami dopracoval? [...]

Český bulvár je horší, než ten náš

24.05.2023

Keď sa na Slovensku povie bulvár, spomenieme si hlavne na dvojicu denníkov, ktoré ponúkajú celkom podobný obsah. Riešia sa požiare a vraždy, prípadne nejaké staronové vedenie SND. Proste veci, na ktorých záleží. A levy asi nie každodenne žerú svojho chovateľa. No ku podivu naše seniorky sú unesené českými týždenníkmi. Na kafíčko sem, rytmus života tam. Fičia na [...]

Zsuzsová odsúdená, Kočner už druhý raz oslobodený

21.05.2023

Verejná mienka nepotrebuje dôkazy. Akosi všetci čakali, že Kočner zhnije za mrežami. Oslobodzujúci rozsudok mnohých rozčaroval. Lebo najradšej by mali akési rozsudky na želanie, podľa vlastných pocitov. Mňa toto najviac zarážalo na Trnavskom súde. Pestovateľ tretí krát odsúdený a verejná mienka stále pri ňom. Akosi sa roztrhlo vrece s tými, čo maryšku ospevovali a [...]

DEMDIS SLOVENSKO V EU zaver titulka

V Európe cudzincami byť nechceme, no chýba nám vízia, stratégia a dialóg (výsledky diskusie)

04.06.2023 19:00

Chceme byť v Európe cudzincami? A prečo? DEMDIS diskusia nám opäť ukazuje, že názorová vyhranenosť nemusí byť prekážkou nachádzania zhody. Konsenzus existuje a je na dosah.

Andrej Kiska

Kiska definitívne hodil Remišovú a Za ľudí cez palubu. Prezradil, koho bude voliť

04.06.2023 18:19

Bývalý prezident tak urobil spoločnou fotografiou s poslancami tejto strany.

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

Tieň / Tajné služby / Sledovanie / Špehovanie / Špión / Agent /

Medzinárodná tieňová agenda: Na tajnom stretnutí špionážnych služieb chýbali Rusi. Ukrajinec účasť poprel

04.06.2023 16:16

Vysokopostavení predstavitelia spravodajských služieb z celého sveta sa zišli na tajnom stretnutí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 348
Celková čítanosť: 800038x
Priemerná čítanosť článkov: 2299x

Autor blogu