Založ si blog

Seriál Jedináčikovia. Havran v kávomate

Ráchel Noa: Havran v kávomate

Máloktorá knižka má taký nevšedný osud, ako tento debutový počin poetky Ráchel Noa. A keďže dielo má na internete množstvo nádherných a neprekonateľných recenzií, len sa tým utvrdzujem vo vlastnej ceste. Voľnejšia forma recenzie, vyzdvihnutie drobností, ktoré si čitateľ možno ešte nevšimol. A hlavne hľadanie súvislostí, zaznamenanie Ráchel na mapu slovenskej literárnej scény.

Verný čitateľ Knižnej mapy už zrejme postrehol, že sa vám snažím prihovárať z rána na ráno. Poodhaľovať zákulisie literárnej scény a samozrejme poukazovať na autorov, ktorých diela stoja za pozornosť. No neignorujem ani súčasné spoločenské dianie. V dnešných časoch je možno najpálčivejšou otázkou dodržiavanie domácej karantény. A Ráchel Noa je vzácnym príkladom aj toho: ako netreba všade byť a všetko riešiť. Ako zanechať stopu na literárnej scéne aj úplne z úzadia, len skrz internet a sociálnu sieť.

Samotný pseudonym Ráchel Noa vychádza údajne z rodinných mien autorky, ktorá si možno aj kvôli kresťansko- židovskému pôvodu želala ostať v anonymite. Ale skúsme si to rozobrať na drobné, v čom je táto knižka iná?

Od autora sa zväčša očakáva aktívny prístup. Nech si sám zoradí básne, vyberá ilustrácie, zúčastní sa na krste svojej knižky. A následne vynesie svoju knižku medzi čitateľov, zúčastní sa čítačiek a multižánrových podujatí. Aby sám prezentoval svoje dielo.

U Ráchel je zdá sa všetko inak. Jej práca skončila napísaním a zverejnením desiatok básní na internete. Zjavne už v žiadnu zbierku nedúfala, ani sa o ňu neusilovala. To až neúnavná speváčka alternatívnej hudobnej skupiny Ľahká múza prevzala iniciatívu do vlastných rúk. A urobila pre túto knižku nepomerne viac, než by si vyžiadala bežná práca editora.

Gudrun básne zozbierala, zoradila do troch dielov s tým, že sa jej podarilo zachovať epický charakter diela. Napísala tiež úvod a na napísanie doslovu požiadala teraz už zosnulého velikána slovenskej literárnej scény Maroša M Bančeja. Na ilustrovanie sa ponúkol akademický maliar Ladislav Maria Wagner s tým, že básne poetky Ráchel Noa už poznal a obdivoval.

Následné stretnutia s čitateľmi prebiehajú tiež v réžii a s účinkovaním Gudrun. Jej 30-ročné pôsobenie na hudobnej scéne sa u nej zhutnilo v podobe množstva mediálnych kontaktov, určitej popularity a tiež vykryštalizovaním akéhosi jedinečného štýlu. Čitateľ, ktorý Gudrun ešte nevidel, ostane zrejme zaskočený, možno mu aj padne sánka. Štýlová editorka totiž chodieva na čítačky v kostýme z „havraních pier“ a celkové vystúpenie štylizuje do podoby akejsi neogotickej performance.

No na záver, ak už tú knižku budete mať fyzicky doma, až tu začína intenzívne pôsobenie samotnej Ráchel umocnené ilustráciami pána Wagnera. V tichu svojho domova máme šancu postupne odhaľovať príbeh lásky a sklamania. Poetka sa netají obdivom k velikánovi temnej poézie Edgar Allan Poe – ktorému venovala jednu zo svojich básní. No Poeov  symbolický havran čitateľa neúnavne sprevádza prakticky celou zbierkou. Symbolom pôžitku sa pre poetku stáva káva, ktorá sa v básňach pravidelne zjavuje v rôznych obmenách. Obdobne ako drobné narážky na kolísku poézie, Francúzsko.

Mňa najviac oslovili básne Nedeľníčkovia, Bulvár-káva-láska a Moje deti.

Z tej poslednej dovoľte aspoň úryvok:

Moje deti

Chcem byť so svojimi deťmi doma,

milujem ich a nenávidím nemocnice…

Bože, každý deň sa modlím,

aby si ma nechal s nimi,

potrebujú narýchlo uvarené párky,

vzdušné zámky a rozhrešenia.

Chcem byť s nimi

viac ako s tebou.

Doma.

Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté

22.11.2022

Teší ma čítanosť predošlého článku,. O to viacej, že v ňom nie je žiadna politika, ani zdrvujúce fakty. Len životy spisovateľov a v tejto téme aj pokračujeme. V minulom blogu sme si hovorili o šťastlivcoch, ktorým sa darí úspešne predávať svoje knihy a dostávať sa do povedomia širokej verejnosti. Avšak existuje aj komunita takých, ktorým sa toto darí oveľa menej. [...]

Zlatá Zuzana

20.11.2022

V našej krajine sa ako spisovateľ živí odhadom cca. 10-15 ľudí. Všetci ostatní majú civilné zamestnania, či sú už na dôchodku a z celoživotných úspor si napĺňajú svoje literárne sny. Teda uživiť sa písaním kníh sa darí len tým pár notoricky známym menám. Ak sa povie ženské romány, tak jednoznačne Táňa Keleová Vasilková, prípadne Evita. Ak krimi, [...]

Gemeran-ka

18.11.2022

Včera prebehlo 33 rokov od nežnej revolúcie. 33 rokov demontáže a destabilizácie. S poéziou si zdá sa veľmi neviete dať rady, tak nebudem prehnane apolitická. Pochádzam z Gemerského regiónu, rovnako ako autorka, ktorú by som vám dnes chcela pripomenúť. Je to región s najväčšou zaostalosťou a najvyššou mierou nezamestnanosti. Ale len od roku 1989. Dovtedy v [...]

Robert Fico

Fico volá po zrušení obvinenia šéfa Národnej banky Slovenska Kažimíra

26.11.2022 12:27

Exminister financií Peter Kažimír je opätovne trestne stíhaný za podplácanie.

ischia

Dažde a zosuv pôdy na talianskom ostrove Ischia: 13 nezvestných vrátane dojčaťa

26.11.2022 12:13

Stredné a južné Taliansko sužujú silné búrky.

Nikol Pašinjan, Vladimir Putin

The Guardian: Putinovo zovretie spojencov po arménskom odmietnutí povoľuje

26.11.2022 10:20

Urážka od tradičného Putinovho spojenca nasledovala po katastrofálnom summite šiestich bývalých sovietskych republík.

Tvrdošín

Na Slovensku sme unikátom, hovoria Tvrdošínčania

26.11.2022 10:00

Mnohí miestni si na čele radnice iného človeka, ako súčasného primátora, predstaviť nevedia. Iní by tam zase radi videli „novú krv“.