Založ si blog

Nová vláda ubrala najslabším a najzraniteľnejším

Krízové časy si vyžadujú krízové riadenie. Ľudia si pomaly začínajú zvykať na stále sa stupňujúce opatrenia. Ale bolo treba ubrať z peňaženky práve od najchudobnejších? A koľko útechy nám v týchto časoch vie poskytnúť kniha kníh: Biblia?

Matovič zmiatol zo stola trináste dôchodky. A včera nám nová vláda oznámila, že rušia aj vlaky zadarmo. Miera nezamestnanosti sa má zvýšiť z aktuálnych 5,5% na 10%. Ešte visí vo vzduchu otázka potravinovej pomoci. Mienia zrušiť aj tú? To by bol jednoznačne výsmech do očí všetkým občanom z najchudobnejších regiónov. Nemyslím, že preto volili Oľano, alebo Sme rodinu, aby sa im žilo ešte ťažšie, než doteraz.

Teda situácia je zlá, vyhliadky ešte horšie. Ľudia sedia aj nesedia doma. A zrejme mnohí rácu každý halier, aby im peniažky vystačili na celý mesiac.

Kostoly sú zatvorené, no dostali sme na nedeľu aspoň jednu domácu modlitbu. A kto má doma Bibliu, možno už obdobne ako ja začal pátrať, čo nám táto stará kniha píše o pandémii.

Biblia bola knižka, ktorej som mala v domácej knižnici nadbytok. Rôzne Nové zmluvy v umelej väzbe 2 kompletné výtlačky v koži. Teda Stará + Nová zmluva dohromady. Kto by nevedel, zo starej zmluvy už mnohé neplatí. Káže sa, že Ježiš nám priniesol Novú zmluvu, aby nás zblížil s Bohom.

O to paradoxnejšie vyznieva, že Stará zmluva má v Biblii oveľa väčší rozsah: str.1-824, kým Nová zmluva: 827-1073.

Navyše ako dodatok tu mám Chronologické tabuľky ku Starej zmluve, popis mier a váh a mapy.

Teda vyvstáva otázka: ako vnímať Starú zmluvu? Je to opis histórie Židov, či skôr len nejaké prvotné náboženské predstavy ľudstva z čias pred naším letopočtom?

Patrilo by sa ešte ozrejmiť, že moja Biblia je od evanjelickej cirkvi z roku 1979.

Rozdiel medzi našou Bibliou a Bibliou Jehovových svedkov je aj v tom, že pokým v našej sa spomína Hospodin, svedkovia všade doplnili meno „Jehova“. Vyvolávajú tým pochybnosť, či neberú Božie meno nadarmo a neporušujú už len týmto gestom desatoro. Ináč aj samotné desatoro nájdete v Starej zmluve: Druhá kniha Mojžišova:20.

No najväčšou útechou v týchto časoch nám môže byť biblický príbeh Jozefa. Jozefa bratia predali do Egypta do otroctva. No svojou múdrosťou a rozvahou si Jozef naklonil samotného faraóna a zastával dôležitú funkciu na panovníckom dvore. Jozef si získal panovníkovu priazeň výkladom sna: z Nílu vychádza 7 tučných a 7 chudých kráv. Ako jediný, Jozef pochopil, že tučné kravy symbolizujú roky hojnosti, kým tie chudé naopak roky neúrody, strádania a hladu. Tento výklad pomohol Egyptu odkladať si v časoch blahobytu a prežiť tým aj roky strádania.

O pandémii som zmienku nenašla. No tiež s Mojžišom súvisí mor dobytka. Údajne dobytok Egypťanov zahynul, ale Boh ušetril dobytok izraelitov.

Ústrednou postavou Novej zmluvy je samozrejme Ježiš – posol nádeje, ktorý podľa písma nasýtil 5000 ľudí, či vyliečil 10 malomocných.

Veriaci majú aj v týchto ťažkých časoch oporu a podporu vo viere, v písme a spoločenstve spoluveriacich.

Štefan Wimmer ma donútil zamyslieť sa

30.05.2023

Občas je mi až trápne, ako nepoznám najvýraznejšie postavy nášho spoločenského života. Tak to bolo s Máriou Kráľovičovou, ktorej meno mi prvý krát udrelo do očí až v deň jej smrti. Štefana Wimmera si začínam všímať ako 66-ročného boháča. Ako sa však k tej vile na hradnom kopci so 14-timi izbami dopracoval? [...]

Český bulvár je horší, než ten náš

24.05.2023

Keď sa na Slovensku povie bulvár, spomenieme si hlavne na dvojicu denníkov, ktoré ponúkajú celkom podobný obsah. Riešia sa požiare a vraždy, prípadne nejaké staronové vedenie SND. Proste veci, na ktorých záleží. A levy asi nie každodenne žerú svojho chovateľa. No ku podivu naše seniorky sú unesené českými týždenníkmi. Na kafíčko sem, rytmus života tam. Fičia na [...]

Zsuzsová odsúdená, Kočner už druhý raz oslobodený

21.05.2023

Verejná mienka nepotrebuje dôkazy. Akosi všetci čakali, že Kočner zhnije za mrežami. Oslobodzujúci rozsudok mnohých rozčaroval. Lebo najradšej by mali akési rozsudky na želanie, podľa vlastných pocitov. Mňa toto najviac zarážalo na Trnavskom súde. Pestovateľ tretí krát odsúdený a verejná mienka stále pri ňom. Akosi sa roztrhlo vrece s tými, čo maryšku ospevovali a [...]

Andrej Kiska

Kiska definitívne hodil Remišovú a Za ľudí cez palubu. Prezradil, koho bude voliť

04.06.2023 18:19

Bývalý prezident tak urobil spoločnou fotografiou s poslancami tejto strany.

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

Tieň / Tajné služby / Sledovanie / Špehovanie / Špión / Agent /

Medzinárodná tieňová agenda: Na tajnom stretnutí špionážnych služieb chýbali Rusi. Ukrajinec účasť poprel

04.06.2023 16:16

Vysokopostavení predstavitelia spravodajských služieb z celého sveta sa zišli na tajnom stretnutí.

Pacient / Zdravotníctvo /

Dostupnosť zdravotnej starostlivosti sa môže čoskoro ešte zhoršiť, varuje INESS

04.06.2023 16:02

Počet osôb vo veku 70 a viac rokov na jedného lekára by sa mal do roku 2030 zvýšiť oproti roku 2021 o desať.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 348
Celková čítanosť: 799981x
Priemerná čítanosť článkov: 2299x

Autor blogu