Založ si blog

Nová vláda ubrala najslabším a najzraniteľnejším

Krízové časy si vyžadujú krízové riadenie. Ľudia si pomaly začínajú zvykať na stále sa stupňujúce opatrenia. Ale bolo treba ubrať z peňaženky práve od najchudobnejších? A koľko útechy nám v týchto časoch vie poskytnúť kniha kníh: Biblia?

Matovič zmiatol zo stola trináste dôchodky. A včera nám nová vláda oznámila, že rušia aj vlaky zadarmo. Miera nezamestnanosti sa má zvýšiť z aktuálnych 5,5% na 10%. Ešte visí vo vzduchu otázka potravinovej pomoci. Mienia zrušiť aj tú? To by bol jednoznačne výsmech do očí všetkým občanom z najchudobnejších regiónov. Nemyslím, že preto volili Oľano, alebo Sme rodinu, aby sa im žilo ešte ťažšie, než doteraz.

Teda situácia je zlá, vyhliadky ešte horšie. Ľudia sedia aj nesedia doma. A zrejme mnohí rácu každý halier, aby im peniažky vystačili na celý mesiac.

Kostoly sú zatvorené, no dostali sme na nedeľu aspoň jednu domácu modlitbu. A kto má doma Bibliu, možno už obdobne ako ja začal pátrať, čo nám táto stará kniha píše o pandémii.

Biblia bola knižka, ktorej som mala v domácej knižnici nadbytok. Rôzne Nové zmluvy v umelej väzbe 2 kompletné výtlačky v koži. Teda Stará + Nová zmluva dohromady. Kto by nevedel, zo starej zmluvy už mnohé neplatí. Káže sa, že Ježiš nám priniesol Novú zmluvu, aby nás zblížil s Bohom.

O to paradoxnejšie vyznieva, že Stará zmluva má v Biblii oveľa väčší rozsah: str.1-824, kým Nová zmluva: 827-1073.

Navyše ako dodatok tu mám Chronologické tabuľky ku Starej zmluve, popis mier a váh a mapy.

Teda vyvstáva otázka: ako vnímať Starú zmluvu? Je to opis histórie Židov, či skôr len nejaké prvotné náboženské predstavy ľudstva z čias pred naším letopočtom?

Patrilo by sa ešte ozrejmiť, že moja Biblia je od evanjelickej cirkvi z roku 1979.

Rozdiel medzi našou Bibliou a Bibliou Jehovových svedkov je aj v tom, že pokým v našej sa spomína Hospodin, svedkovia všade doplnili meno „Jehova“. Vyvolávajú tým pochybnosť, či neberú Božie meno nadarmo a neporušujú už len týmto gestom desatoro. Ináč aj samotné desatoro nájdete v Starej zmluve: Druhá kniha Mojžišova:20.

No najväčšou útechou v týchto časoch nám môže byť biblický príbeh Jozefa. Jozefa bratia predali do Egypta do otroctva. No svojou múdrosťou a rozvahou si Jozef naklonil samotného faraóna a zastával dôležitú funkciu na panovníckom dvore. Jozef si získal panovníkovu priazeň výkladom sna: z Nílu vychádza 7 tučných a 7 chudých kráv. Ako jediný, Jozef pochopil, že tučné kravy symbolizujú roky hojnosti, kým tie chudé naopak roky neúrody, strádania a hladu. Tento výklad pomohol Egyptu odkladať si v časoch blahobytu a prežiť tým aj roky strádania.

O pandémii som zmienku nenašla. No tiež s Mojžišom súvisí mor dobytka. Údajne dobytok Egypťanov zahynul, ale Boh ušetril dobytok izraelitov.

Ústrednou postavou Novej zmluvy je samozrejme Ježiš – posol nádeje, ktorý podľa písma nasýtil 5000 ľudí, či vyliečil 10 malomocných.

Veriaci majú aj v týchto ťažkých časoch oporu a podporu vo viere, v písme a spoločenstve spoluveriacich.

Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté

22.11.2022

Teší ma čítanosť predošlého článku,. O to viacej, že v ňom nie je žiadna politika, ani zdrvujúce fakty. Len životy spisovateľov a v tejto téme aj pokračujeme. V minulom blogu sme si hovorili o šťastlivcoch, ktorým sa darí úspešne predávať svoje knihy a dostávať sa do povedomia širokej verejnosti. Avšak existuje aj komunita takých, ktorým sa toto darí oveľa menej. [...]

Zlatá Zuzana

20.11.2022

V našej krajine sa ako spisovateľ živí odhadom cca. 10-15 ľudí. Všetci ostatní majú civilné zamestnania, či sú už na dôchodku a z celoživotných úspor si napĺňajú svoje literárne sny. Teda uživiť sa písaním kníh sa darí len tým pár notoricky známym menám. Ak sa povie ženské romány, tak jednoznačne Táňa Keleová Vasilková, prípadne Evita. Ak krimi, [...]

Gemeran-ka

18.11.2022

Včera prebehlo 33 rokov od nežnej revolúcie. 33 rokov demontáže a destabilizácie. S poéziou si zdá sa veľmi neviete dať rady, tak nebudem prehnane apolitická. Pochádzam z Gemerského regiónu, rovnako ako autorka, ktorú by som vám dnes chcela pripomenúť. Je to región s najväčšou zaostalosťou a najvyššou mierou nezamestnanosti. Ale len od roku 1989. Dovtedy v [...]

WC, toaleta, záchody

Ktoré európske mestá majú najšpinavšie verejné záchody? Bratislava prekvapila

26.11.2022 12:30

Experti britskej webovej stránky showersforyou (sprchy pre vás) urobili zaujímavý prieskum pri príležitosti Svetového dňa toaliet.

Robert Fico

Fico volá po zrušení obvinenia šéfa Národnej banky Slovenska Kažimíra

26.11.2022 12:27

Exminister financií Peter Kažimír je opätovne trestne stíhaný za podplácanie.

ischia

Dažde a zosuv pôdy na talianskej Ischii: Zahynulo najmenej osem ľudí

26.11.2022 12:13, aktualizované: 12:30

Stredné a južné Taliansko sužujú silné búrky.

Nikol Pašinjan, Vladimir Putin

The Guardian: Putinovo zovretie spojencov po arménskom odmietnutí povoľuje

26.11.2022 10:20

Urážka od tradičného Putinovho spojenca nasledovala po katastrofálnom summite šiestich bývalých sovietskych republík.