Založ si blog

Štipku ľahkosti a humoru potrebujeme ako soľ

Benjamín Škreko: Kam z kanapy (Foto:autor)

Po mojej prvej recenzii na stránkach Nonameronu bola moja voľba jednoznačná: vytvorila som vlastný blog, aby som mohla cielene mapovať literárnu scénu na Slovensku.

Teda srdečne vítam čitateľov Pravdy. A začnime s ľahkosťou. S autorom, čo má už toho veľa za sebou a ani touto básnickou zbierkou svojich čitateľov nesklamal. Ide o zbierku Benjamína Škreka: Kam z kanapy.

Zbierka slávi rok od svojho vydania, má 72 strán a pevnú väzbu.

Máme pred sebou zrelého autora z Trnavy so slušnou literárnou kariérou. Má zmysel pre humor, píše s nadhľadom, bez nadmerného sentimentu. Vyzná sa aj v tradičných formách. Jeho zbierka Sonety pre Trnavu sa dáva ako ukážkový príklad písania sonetov.

-*-*-*-*-*-*-*

Benjamín Škreko touto zbierkou usadí svojho čitateľa na kanape, aby pred ním rozkrútil kolotoč minimalistických básní. Predostiera nám akúsi zhustenú esenciu života.

Najviac ma na zbierke baví jej pozitivizmus a mužský element. Je fajn čítať názory muža o úlohe muža v dnešnej spoločnosti. A je fajn dostať do ruky dielo, z ktorého nedýcha smútok, bolesť, či sentiment. Práve naopak, prekvapuje svojou originalitou, hravosťou, bezprostredným a úprimným vzťahom k Bohu aj svojmu okoliu.

-*-*-*-*-*-*

Benjamín Škreko ma očaril svojou zrelosťou, ako dobré víno. Kto by nechcel  takého deduška pre svoje deti? Čo by im porozprával o kráse, o láske k životu a  ukázal svet v jasnejších farbách?

Fotografického materiálu ako ilustrácií je tam tak akurát. Fotil Miroslav Huptych. Viažu sa k textu akosi voľne. Ak mi niečo symbolizujú, tak práve tú Benjamínovu zrelosť a spätosť so zemou, históriou a prírodou.

A niečo na ochutnávku:

Škoda času

 

Na šnúre

slová bledé

od mydla.

 

Pusu, volaj,

aviváž

pridám

svoj

smiech,

a vy váš…

 

Všetko dáš,

len aby sa im

neprášilo

do úst.

 

Posledný pokus…

Tresk dverami.

Aby ťa.

 

Pošlem správu!

Máš nabitý?

 

A ty budeš nabitá…?

 

 

Verejne som sa pohádala s iniciatívou Mier Ukrajine

24.06.2022

No nemám konformné a štandardné názory! Ale hlavne neznášam alibizmus, akého sa hnutie a jeho členovia zúčastňujú. Verejným účinkovaním na Slavíne, kedy znemožnili 80-ročným seniorom kladenie vencov a následne sa pamätníčka SNP dočkala ešte aj výhražným správam !!! – uskutočnili VEREJNé POHORšENIE, za ktoré nenesú zodpovednosť. HRDINA Slavína, čo [...]

Aj cesty Dušana Lázničku sú nevyspytateľné

19.06.2022

Ani neviem, čo skôr. Od seba, od autora, či od vydavateľa? Alebo si nechať väčšinu myšlienok pre seba a dať sem len krátky sumár. Bol raz jeden básnik, rozprávkarka a aforista a títo traja sa rozhodli založiť vlastné, alternatívne umelecké združenie. Ku združeniu sa pridružilo aj vydavateľstvo a zaradilo sa hlavne na poli poézie. Kým má človek more času a [...]

Gagarin ani Dostojevskij za to nemôžu

14.06.2022

Sľúbila som priateľke, že sa vyjadrím na margo Soltésza a ruskej literatúry. Lebo si obe myslíme vlastne to isté. No a ja sa za svoje názory dokážem z času na čas aj pobiť. Aj keby triesky padali, aj keby ani na chleba nebolo. Iniciatíva Mier za Ukrajinu si vyslúžila moju nevôľu agresívnym a provokatívnym správaním sa na Slavíne. Nedovoliť 80-ročným seniorom [...]

Mária Kolíková / Branislav Gröhling / Richard Sulík /

SaS robí ramená, z koalície ale neodíde, myslí si politológ Koziak

28.06.2022 22:12

Vládna kríza nie je až taká horúca, aby sa jej aktéri sami pripravili o moc, myslí si politológ Tomáš Koziak.

Ghislaine Maxwell Trial

Maxwellová dostala za účasť na sexuálnom zneužívaní dievčat 20 rokov

28.06.2022 21:22

Verdikt bol vyvrcholením procesu, v ktorom Maxwellová čelila obvineniam z napomáhania Epsteinovi pri zabezpečovaní maloletých dievčat bohatým klientom.

Španielsko NATO Summit Madrid Turecko Švédsko

Turecko podporí vstup Fínska a Švédska do NATO

28.06.2022 19:52, aktualizované: 22:15

Turecko upustilo od svojich výhrad proti vstupu Švédska a Fínska do Severoatlantickej aliancie.

Robert Fico, Ide o pravdu

Fico: Koalícia je pod ochranou abatiše, a Heger je zbabelec

28.06.2022 19:22

Kríza v koalícií sa prehlbuje. „Ak by Heger odvolal Matoviča, padla by vláda,“ povedal pre TV Pravda predseda Smeru Robert Fico.