Založ si blog

Z úcty k šedinám: večne mladý Miro Dávid

Krízové časy si vyžadujú krízový management. A keďže najohrozenejšou skupinou ohľadom pandémie nového koronavírusu sú práve seniori, mali by mať prednosť pred mladšou generáciou.

Teda mládencov si popredstavujeme neskôr. No na druhej strane, navzdory šedinám Miroslav Dávid vôbec nepôsobí dojmom vetchého starca. Ani netuším jeho vek, no to je v tomto prípade druhoradé. V nasledujúcich článkoch by som čitateľovi rada ukázala tvorbu šedivých pánov. Je ich zopár, no Miro svojím pôsobením voľne nadväzuje na môj posledný článok.

Písala som o tenkej línii medzi poéziou a prácou textára. Miroslav Dávid sa uviedol do análov slovenskej hudobnej scény ako dvorný textár skupiny AC+. Možno vám od neho v hlave najviac utkvel hit Klára. No má toho na konte oveľa viac. Vystupuje pod rôznymi pseudonymami: Moddi, Grco Holub, River Salome, Modivari. Ja preferujem Moddi. Dýcha familiárnosťou…

Ako nadšený textár je aj milovníkom dobrej hudby. V jeho zbierkach objavíte presne tú tenkú lajnu – básne, čo vám občas pripomínajú pieseň. A videla som od neho aj parádnu čítačku. S hudobným podmazom, niekde v nočnom klube. Ozaj štýlové. Prežívame časy, kedy sa neodporúča cestovať. Nemáme sa stretávať, ani vychádzať z domu. Môžeme však ešte stále písať, nahrávať domáce videá….povzbudzovať populáciu, aby ostávala DOMA.

Moddi sa vydal na cestu samovydaja. Laik možno nevie, no táto cesta si vyžaduje okrem samotného písania básní sám riešiť aj grafickú stránku a ilustrácie. Už ani nehovoriac o financovaní, distribúcii. A ako priateľské gesto mi daroval až trojo svojich zbierok:

…trojica…

Rogalo, Veľryba a Kristus Pán (2017)

S Malinami nastoknutými na Prstoch (2018)

Domino (2019)

Vrelá vďaka! Kvalitnú poéziu si vždy rada prečítam. Aj rada sa o svoje čitateľské dojmy podelím. No naopak, všetci tí podpriemerní autori, čo si namýšľajú, ako hneď s prvou knižkou urobia dieru do sveta…..nech mi radšej nič neposielajú…ušetrime si čas a nervy…ak už má to jedno percento populácie vyhynúť, nestrácajme časť márnosťami!

Ale Moddi — skvelý, originálny štýl a nábeh…viac než mladícky. Plus erotický akcent, aký nie často badať, ale veľmi to osvieži.Tiež sa rád pohráva s absolútnymi rýmami, vďaka čomu píše nevšedné a prekvapivé básne.

Ak by som mu niečo mala dopriať, tak konečne knihu sponzorovanú z verejných zdrojov, nech to rozohrá na plné pecky s renomovaným výtvarníkom a vo veľkom náklade.

 

A k záveru? Ešte keď som bola redaktorkou nemenovaného denníka, bývalý šéf ma obvinil, že „protežujem priateľov“. Ani vtedy som tomu obvineniu nechápala a stále mi príde absurdné. Akú protekciu by som ja mohla ponúknuť Moddimu, či ostatným o ktorých ešte len budem písať? To skôr moji priatelia by mohli popostrčiť v kariére mňa. Nech sa z fázy E-kníh posuniem do minimálne jednej papierovej knižky.

No aby ste nepovedali, že ste neochutnali Moddiho štýl, teda ochutnávka priamo z veľryby:

Morning Sex

Žiadny zas nebol

Nebolo s kým

Posteľ mi povedala

Aby som vypadol

Že ma už má dosť

A chce byť sama dnes

Prázdna

Pri padaní do rozkoší

Čo ponúkajú iba sny

/plus si tam domyslite kresbu nahej spiacej ženy/

 

 

DEPRESIA: Ako blesk z jasného neba?

26.11.2022

Vitajte v historicky stom blogu o filme. Tentoraz znovu téma psychiatrie. Horúca novinka, ktorá mala nedávno premiéru na STV1. Ako blesk z jasného neba pitve depresiu navonok úspešného a šikovného muža. https://www.rtvs.sk/novinky/filmy-a-serialy/309458/ako-blesk-z-jasneho-neba-novy-film-otvara-tabuizovanu-temu Vo filme krásne vidíme genézu, samotné dno aj postupné liečenie sa. [...]

Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté

22.11.2022

Teší ma čítanosť predošlého článku,. O to viacej, že v ňom nie je žiadna politika, ani zdrvujúce fakty. Len životy spisovateľov a v tejto téme aj pokračujeme. V minulom blogu sme si hovorili o šťastlivcoch, ktorým sa darí úspešne predávať svoje knihy a dostávať sa do povedomia širokej verejnosti. Avšak existuje aj komunita takých, ktorým sa toto darí oveľa menej. [...]

Zlatá Zuzana

20.11.2022

V našej krajine sa ako spisovateľ živí odhadom cca. 10-15 ľudí. Všetci ostatní majú civilné zamestnania, či sú už na dôchodku a z celoživotných úspor si napĺňajú svoje literárne sny. Teda uživiť sa písaním kníh sa darí len tým pár notoricky známym menám. Ak sa povie ženské romány, tak jednoznačne Táňa Keleová Vasilková, prípadne Evita. Ak krimi, [...]

košice, nehoda, alkohol za volantom

Ďalší ožran za volantom: Auto prevrátil na strechu, nafúkal takmer tri promile

26.11.2022 13:28

Hrozivo vyzerajúca nehoda sa stala krátko pred polnocou v piatok v Košiciach.

WC, toaleta, záchody

Ktoré európske mestá majú najšpinavšie verejné záchody? Bratislava prekvapila

26.11.2022 12:30

Experti britskej webovej stránky showersforyou (sprchy pre vás) urobili zaujímavý prieskum pri príležitosti Svetového dňa toaliet.

Robert Fico

Fico volá po zrušení obvinenia šéfa Národnej banky Slovenska Kažimíra

26.11.2022 12:27

Exminister financií Peter Kažimír je opätovne trestne stíhaný za podplácanie.

ischia

Dažde a zosuv pôdy na talianskej Ischii: Zahynulo najmenej osem ľudí

26.11.2022 12:13, aktualizované: 12:30

Stredné a južné Taliansko sužujú silné búrky.