Založ si blog

Z úcty k šedinám: večne mladý Miro Dávid

Krízové časy si vyžadujú krízový management. A keďže najohrozenejšou skupinou ohľadom pandémie nového koronavírusu sú práve seniori, mali by mať prednosť pred mladšou generáciou.

Teda mládencov si popredstavujeme neskôr. No na druhej strane, navzdory šedinám Miroslav Dávid vôbec nepôsobí dojmom vetchého starca. Ani netuším jeho vek, no to je v tomto prípade druhoradé. V nasledujúcich článkoch by som čitateľovi rada ukázala tvorbu šedivých pánov. Je ich zopár, no Miro svojím pôsobením voľne nadväzuje na môj posledný článok.

Písala som o tenkej línii medzi poéziou a prácou textára. Miroslav Dávid sa uviedol do análov slovenskej hudobnej scény ako dvorný textár skupiny AC+. Možno vám od neho v hlave najviac utkvel hit Klára. No má toho na konte oveľa viac. Vystupuje pod rôznymi pseudonymami: Moddi, Grco Holub, River Salome, Modivari. Ja preferujem Moddi. Dýcha familiárnosťou…

Ako nadšený textár je aj milovníkom dobrej hudby. V jeho zbierkach objavíte presne tú tenkú lajnu – básne, čo vám občas pripomínajú pieseň. A videla som od neho aj parádnu čítačku. S hudobným podmazom, niekde v nočnom klube. Ozaj štýlové. Prežívame časy, kedy sa neodporúča cestovať. Nemáme sa stretávať, ani vychádzať z domu. Môžeme však ešte stále písať, nahrávať domáce videá….povzbudzovať populáciu, aby ostávala DOMA.

Moddi sa vydal na cestu samovydaja. Laik možno nevie, no táto cesta si vyžaduje okrem samotného písania básní sám riešiť aj grafickú stránku a ilustrácie. Už ani nehovoriac o financovaní, distribúcii. A ako priateľské gesto mi daroval až trojo svojich zbierok:

…trojica…

Rogalo, Veľryba a Kristus Pán (2017)

S Malinami nastoknutými na Prstoch (2018)

Domino (2019)

Vrelá vďaka! Kvalitnú poéziu si vždy rada prečítam. Aj rada sa o svoje čitateľské dojmy podelím. No naopak, všetci tí podpriemerní autori, čo si namýšľajú, ako hneď s prvou knižkou urobia dieru do sveta…..nech mi radšej nič neposielajú…ušetrime si čas a nervy…ak už má to jedno percento populácie vyhynúť, nestrácajme časť márnosťami!

Ale Moddi — skvelý, originálny štýl a nábeh…viac než mladícky. Plus erotický akcent, aký nie často badať, ale veľmi to osvieži.Tiež sa rád pohráva s absolútnymi rýmami, vďaka čomu píše nevšedné a prekvapivé básne.

Ak by som mu niečo mala dopriať, tak konečne knihu sponzorovanú z verejných zdrojov, nech to rozohrá na plné pecky s renomovaným výtvarníkom a vo veľkom náklade.

 

A k záveru? Ešte keď som bola redaktorkou nemenovaného denníka, bývalý šéf ma obvinil, že „protežujem priateľov“. Ani vtedy som tomu obvineniu nechápala a stále mi príde absurdné. Akú protekciu by som ja mohla ponúknuť Moddimu, či ostatným o ktorých ešte len budem písať? To skôr moji priatelia by mohli popostrčiť v kariére mňa. Nech sa z fázy E-kníh posuniem do minimálne jednej papierovej knižky.

No aby ste nepovedali, že ste neochutnali Moddiho štýl, teda ochutnávka priamo z veľryby:

Morning Sex

Žiadny zas nebol

Nebolo s kým

Posteľ mi povedala

Aby som vypadol

Že ma už má dosť

A chce byť sama dnes

Prázdna

Pri padaní do rozkoší

Čo ponúkajú iba sny

/plus si tam domyslite kresbu nahej spiacej ženy/

 

 

Štefan Wimmer ma donútil zamyslieť sa

30.05.2023

Občas je mi až trápne, ako nepoznám najvýraznejšie postavy nášho spoločenského života. Tak to bolo s Máriou Kráľovičovou, ktorej meno mi prvý krát udrelo do očí až v deň jej smrti. Štefana Wimmera si začínam všímať ako 66-ročného boháča. Ako sa však k tej vile na hradnom kopci so 14-timi izbami dopracoval? [...]

Český bulvár je horší, než ten náš

24.05.2023

Keď sa na Slovensku povie bulvár, spomenieme si hlavne na dvojicu denníkov, ktoré ponúkajú celkom podobný obsah. Riešia sa požiare a vraždy, prípadne nejaké staronové vedenie SND. Proste veci, na ktorých záleží. A levy asi nie každodenne žerú svojho chovateľa. No ku podivu naše seniorky sú unesené českými týždenníkmi. Na kafíčko sem, rytmus života tam. Fičia na [...]

Zsuzsová odsúdená, Kočner už druhý raz oslobodený

21.05.2023

Verejná mienka nepotrebuje dôkazy. Akosi všetci čakali, že Kočner zhnije za mrežami. Oslobodzujúci rozsudok mnohých rozčaroval. Lebo najradšej by mali akési rozsudky na želanie, podľa vlastných pocitov. Mňa toto najviac zarážalo na Trnavskom súde. Pestovateľ tretí krát odsúdený a verejná mienka stále pri ňom. Akosi sa roztrhlo vrece s tými, čo maryšku ospevovali a [...]

DEMDIS SLOVENSKO V EU zaver titulka

V Európe cudzincami byť nechceme, no chýba nám vízia, stratégia a dialóg (výsledky diskusie)

04.06.2023 19:00

Chceme byť v Európe cudzincami? A prečo? DEMDIS diskusia nám opäť ukazuje, že názorová vyhranenosť nemusí byť prekážkou nachádzania zhody. Konsenzus existuje a je na dosah.

Andrej Kiska

Kiska definitívne hodil Remišovú a Za ľudí cez palubu. Prezradil, koho bude voliť

04.06.2023 18:19

Bývalý prezident tak urobil spoločnou fotografiou s poslancami tejto strany.

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

Tieň / Tajné služby / Sledovanie / Špehovanie / Špión / Agent /

Medzinárodná tieňová agenda: Na tajnom stretnutí špionážnych služieb chýbali Rusi. Ukrajinec účasť poprel

04.06.2023 16:16

Vysokopostavení predstavitelia spravodajských služieb z celého sveta sa zišli na tajnom stretnutí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 348
Celková čítanosť: 800028x
Priemerná čítanosť článkov: 2299x

Autor blogu