Založ si blog

Z úcty k šedinám: večne mladý Miro Dávid

Krízové časy si vyžadujú krízový management. A keďže najohrozenejšou skupinou ohľadom pandémie nového koronavírusu sú práve seniori, mali by mať prednosť pred mladšou generáciou.

Teda mládencov si popredstavujeme neskôr. No na druhej strane, navzdory šedinám Miroslav Dávid vôbec nepôsobí dojmom vetchého starca. Ani netuším jeho vek, no to je v tomto prípade druhoradé. V nasledujúcich článkoch by som čitateľovi rada ukázala tvorbu šedivých pánov. Je ich zopár, no Miro svojím pôsobením voľne nadväzuje na môj posledný článok.

Písala som o tenkej línii medzi poéziou a prácou textára. Miroslav Dávid sa uviedol do análov slovenskej hudobnej scény ako dvorný textár skupiny AC+. Možno vám od neho v hlave najviac utkvel hit Klára. No má toho na konte oveľa viac. Vystupuje pod rôznymi pseudonymami: Moddi, Grco Holub, River Salome, Modivari. Ja preferujem Moddi. Dýcha familiárnosťou…

Ako nadšený textár je aj milovníkom dobrej hudby. V jeho zbierkach objavíte presne tú tenkú lajnu – básne, čo vám občas pripomínajú pieseň. A videla som od neho aj parádnu čítačku. S hudobným podmazom, niekde v nočnom klube. Ozaj štýlové. Prežívame časy, kedy sa neodporúča cestovať. Nemáme sa stretávať, ani vychádzať z domu. Môžeme však ešte stále písať, nahrávať domáce videá….povzbudzovať populáciu, aby ostávala DOMA.

Moddi sa vydal na cestu samovydaja. Laik možno nevie, no táto cesta si vyžaduje okrem samotného písania básní sám riešiť aj grafickú stránku a ilustrácie. Už ani nehovoriac o financovaní, distribúcii. A ako priateľské gesto mi daroval až trojo svojich zbierok:

…trojica…

Rogalo, Veľryba a Kristus Pán (2017)

S Malinami nastoknutými na Prstoch (2018)

Domino (2019)

Vrelá vďaka! Kvalitnú poéziu si vždy rada prečítam. Aj rada sa o svoje čitateľské dojmy podelím. No naopak, všetci tí podpriemerní autori, čo si namýšľajú, ako hneď s prvou knižkou urobia dieru do sveta…..nech mi radšej nič neposielajú…ušetrime si čas a nervy…ak už má to jedno percento populácie vyhynúť, nestrácajme časť márnosťami!

Ale Moddi — skvelý, originálny štýl a nábeh…viac než mladícky. Plus erotický akcent, aký nie často badať, ale veľmi to osvieži.Tiež sa rád pohráva s absolútnymi rýmami, vďaka čomu píše nevšedné a prekvapivé básne.

Ak by som mu niečo mala dopriať, tak konečne knihu sponzorovanú z verejných zdrojov, nech to rozohrá na plné pecky s renomovaným výtvarníkom a vo veľkom náklade.

 

A k záveru? Ešte keď som bola redaktorkou nemenovaného denníka, bývalý šéf ma obvinil, že „protežujem priateľov“. Ani vtedy som tomu obvineniu nechápala a stále mi príde absurdné. Akú protekciu by som ja mohla ponúknuť Moddimu, či ostatným o ktorých ešte len budem písať? To skôr moji priatelia by mohli popostrčiť v kariére mňa. Nech sa z fázy E-kníh posuniem do minimálne jednej papierovej knižky.

No aby ste nepovedali, že ste neochutnali Moddiho štýl, teda ochutnávka priamo z veľryby:

Morning Sex

Žiadny zas nebol

Nebolo s kým

Posteľ mi povedala

Aby som vypadol

Že ma už má dosť

A chce byť sama dnes

Prázdna

Pri padaní do rozkoší

Čo ponúkajú iba sny

/plus si tam domyslite kresbu nahej spiacej ženy/

 

 

Femme Fatale, ktorú „pravidelne bijú“ a domáce násilie obecne

10.08.2022

Iniciály s rovnakými písmenami sú akoby osudové. Brigitte Bardott, Barbara Bančejová, či môj najnovší objav Kristína Kövešová. Človek si automaticky všíma konkurenciu, či vlastne kolegov. A keďže sa stále viacej venujem krimi, tak som si všimla aj ju. Prvýkrát mi jej akčnosť udrela do očí, keď prenasledovala kňaza Františka až mu so svojím mikrofónom dobreže [...]

Krásny príklad úspešnej integrácie

03.08.2022

Z času na čas sa mi dostanú do rúk aj detské knižky. Niežeby som mala malé deti, či vnúčence. No pár ľudí v mojom okolí také knižky píše. Inokedy ma zaujme téma. Magdalena Kulus je krásna poľská autorka pripútaná k invalidnému vozíku. Začala písať milé príbehy o dievčatku na vozíku aj o svojom asistenčnom psovi. Vyšlo jej už viacero kníh, hlavne pre deti. A [...]

Will zápasí so Smithom a Škombár prekračuje svoje limity

02.08.2022

Ak pozeráte americké akčné filmy, tak sa v tejto knihe budete cítiť ako doma. Mrakodrapy, luxus, prestrelky a tajomný druhý svet, ktorý oplýva nevysvetliteľnou príťažlivosťou. Hlavný hrdina Wiliam prežíva kariérny vzostup po boku Harryho, ktorému náhodou pomohol v bare. Obom ide o život. Wiliama magnetizuje žena s modrými vlasmi. „“Chytal sa za hlavu, [...]

Rushdie

Muž obvinený z útoku na Rushdieho rešpektuje iránskeho vodcu

17.08.2022 23:25

Na otázku o Rushdiem odpovedal, že ho nemá veľmi rád.

pád, sucho

Letá už trvajú viac ako tri mesiace a sú extrémne suché. Máme ešte šancu na návrat k normálu?

17.08.2022 20:15

Klimatológ SHMÚ Pavol Faško v podcaste denníka Pravda okrem iného vysvetľuje priame dôvody súčasných horúčav na Slovensku.

Pellegrini

Hlas vyzýva premiéra, aby dal hlasovať v parlamente o dôvere vláde

17.08.2022 18:42

Minister financií Igor Matovič podľa Hlasu v stredu predviedol ďalší diel hádok so stranou SaS.

Príbeh: Záhadný telefonát

Dôchodkyňa z Popradu naletela podvodníkovi

17.08.2022 18:10

Splnila do bodky jeho príkazy, keďže si myslela, že je policajt.