Založ si blog

Matovič, pandémia a duchovný pokrm

Čím viacej sa prehlbuje kríza v SR, tým viacej si robím starosti o tých najslabších: seniorov, chorých, dyslektikov, analfabetov…ale…našťasie nie každý uvažuje unáhlene, zbrklo a  bez inteligencie….

 

Včera bola nedeľa. Matovič mal prvú šancu prejaviť sa a urobiť nejaké kroky. Plus v rámci viery bol zase len čas odložených omší. No našťastie, naša evanjelická cirkev sa spamätala natoľko, že nám (svojim ovečkám) poroznášali domáce modlitby do schránok. Tí, čo majú spevníky, si mohli aj zaspievať – mali dané aj čísla piesní. Proste komplet scenár posvätnej omše vrátane kázania na aktuálnu tému koronavírusu. Tento duchovný pokrm a tá povestná „láska, viera, nádej“, ktorú pastor dokáže poskytnúť veriacim, mi už veľmi chýbala.

Všetci máme šancu na vytváranie si vlastného svetonázoru.(Foto:autor)

Možno jediná vecička, ktorú som postrádala, bol akýsi podpis. My na dedine máme ku svojmu farárovi až osobný vzťah. O to viac by sme chceli vedieť, či nám ju pripravil priamo on, alebo prišla z centrály cirkvi. No v každom prípade patrí za túto domácu modlitbu veľká vďaka. Potrebovali sme ju ako soľ.

-*-*-*-*-*-*-*-*-

Že nám Matovič skúša nervy zo dňa na deň? Osobne som mu nikdy nedôverovala. A tých prešľapov a chýb kopí jednu za druhou. Vlastne už teraz by som bola ochotná staviť sa, že táto vláda padne. Lebo Matovič, ako sa aj dalo čakať, nedokázal zmeniť opozičnú politiku za nič konštruktívne a zmysluplné. Jeho dramatické vyhlásenie okolo „prázdneho skladu“ a avizované odvolanie riaditeľa hmotných rezerv, je to najhoršie, čo by si bežný občan mohol priať.

Ak si sám premiér nebude uvedomovať potrebu upokojenia situácie a eventuálny kolaps, aký hrozí celému hospodárstvu, ak ľudia podľahnú panike, potom ako?

Upokojuje ma, že médiá prepli do iného režimu (zrejme sú obozretnejší, než pán Mat) a ponúkajú nám stále širšie spektrum informácií. Na prvom mieste aj vyjadrenia samotného riaditeľa hmotných rezerv, pokroky vedcov ohľadom bádania koronavírusu, či aj všetky možné domáce videá ukazujúce, ako nás celebrity prakticky z celého sveta nabádajú na najúčinnejšiu prevenciu: OSTAť DOMA.

A postreh, čo si mnohí zrejme nestihli uvedomiť. V spravodajstve ešte stále často počúvame o epidémii, pritom WHO vyhlásila túto situáciu už za pandémiu. Kto by si neuvedomoval ten obrovský rozdiel medzi dvoma cudzími slovami, teraz má plno času zalistovať si v encyklopédii, či hocijakej inej učebnici, ak doma niečo také má.

Ja som pod tlakom tejto zdravotnej krízy siahla aj po učebnici zdravovedy. Vademékum je síce stará, ale mimoriadne obdivuhodná knižka. S definíciami chorôb, vírusov…a samozrejme, kto by mal záujem, nájde aj vyčerpávajúce definície pojmov pandémia-epidémia, ktoré by sme si aktuálne mohli začať uvedomovať. Ak samozrejme nepatríme k početnej skupine ignorantov, ktorí všetky správy o nákaze koronavírusu apriori odmietajú, ako „prehnané strašenie.“

A pre mňa je táto knižka o to vzácnejšia, že je to dar – pamiatka – od bývalého zdravotného brata z Rožňavy, čo má za sebou už tri infarkty. A teda v týchto časoch by si mal na seba dávať veľký pozor. Snáď sa k nemu tento message nejako mentálne, či aspoň duchovne dostane.

 

Máme si z čoho voliť?

19.09.2023

Sledujem volebné prieskumy aj všetky tie škandály, aké naši politici produkujú. A je ešte vlastne z čoho voliť? Ako rodinka sme s rozhodli, že ideme do toho. A aj keď nebudeme v čase volieb na svojich trvalých adresách, tak to proste dáme. Voličské preukazy vám zasielajú na písomnú žiadosť obratom, takže ak nemáte, ešte stále by ste to mohli stihnúť vybaviť. [...]

Nedočítaný Vincent a neutíšený Smäd po živote

09.09.2023

„Bol som dlho preč,“ uzatvára mĺkvy indián kapitolu, ktorú zažil v liečebni. Miloš Forman názov zvolil úplne samostatne a tak sa nám nehynúce dielo vrylo do pamäti pod názvom Prelet nad kukučím hniezdom. Mne sa páči najme tento málo výrečný názov: Bol som dlho preč. Aj ja som bola dlho preč, alebo krátko? Vypadla som z pracovného procesu na hodnú [...]

Na krídlach umenia v kráľovskom banskom meste

31.08.2023

Oficiálne sa to nazýva festival, aktuálny happening by sme pre priblíženie mohli nazývať aj predĺžený víkend s polpenziou. Jedná sa o každoročnú udalosť, približne v rovnakom čase – posledný augustový víkend. Združenie Pars Artem založili básnik a aforista a rozprávkarka. Ján Tazberík, básnik, sa posledné roky ešte zúčastňoval na stretávkach. Naposledy [...]

SR voľbyNRSR23 MV Chmelovičová Královič zahraničie voliči

Poštou zo zahraničia zatiaľ volilo vyše 50 percent registrovaných

21.09.2023 14:27

Návratná obálka musí byť doručená do podateľne rezortu vnútra najneskôr do piatka 29. septembra.

Russia Ukraine War The Road to Bakhmut

Kyjev sa snaží vylodiť na ľavom brehu Dnipra. Tempo bojov pri Robotyne a Verbove sa spomalilo

21.09.2023 14:27

Ruské zdroje tvrdia, že ukrajinské sily podnikli neúspešné útoky aj v smere na Novoprokopivku a Kopan.

Otilia Vranska

Kriminalistický unikát: Po 90 rokoch objasnili brutálnu vraždu Slovenky v Prahe

21.09.2023 13:35

Prípad Otílie Vranskej, ktorej vražda v septembri 1933 šokovala Československo, je objasnený. Riaditeľ českého policajného múzea Radek Galaš si je na 80 percent istý, že páchateľov odhalili.