Založ si blog

Matovič, pandémia a duchovný pokrm

Čím viacej sa prehlbuje kríza v SR, tým viacej si robím starosti o tých najslabších: seniorov, chorých, dyslektikov, analfabetov…ale…našťasie nie každý uvažuje unáhlene, zbrklo a  bez inteligencie….

 

Včera bola nedeľa. Matovič mal prvú šancu prejaviť sa a urobiť nejaké kroky. Plus v rámci viery bol zase len čas odložených omší. No našťastie, naša evanjelická cirkev sa spamätala natoľko, že nám (svojim ovečkám) poroznášali domáce modlitby do schránok. Tí, čo majú spevníky, si mohli aj zaspievať – mali dané aj čísla piesní. Proste komplet scenár posvätnej omše vrátane kázania na aktuálnu tému koronavírusu. Tento duchovný pokrm a tá povestná „láska, viera, nádej“, ktorú pastor dokáže poskytnúť veriacim, mi už veľmi chýbala.

Všetci máme šancu na vytváranie si vlastného svetonázoru.(Foto:autor)

Možno jediná vecička, ktorú som postrádala, bol akýsi podpis. My na dedine máme ku svojmu farárovi až osobný vzťah. O to viac by sme chceli vedieť, či nám ju pripravil priamo on, alebo prišla z centrály cirkvi. No v každom prípade patrí za túto domácu modlitbu veľká vďaka. Potrebovali sme ju ako soľ.

-*-*-*-*-*-*-*-*-

Že nám Matovič skúša nervy zo dňa na deň? Osobne som mu nikdy nedôverovala. A tých prešľapov a chýb kopí jednu za druhou. Vlastne už teraz by som bola ochotná staviť sa, že táto vláda padne. Lebo Matovič, ako sa aj dalo čakať, nedokázal zmeniť opozičnú politiku za nič konštruktívne a zmysluplné. Jeho dramatické vyhlásenie okolo „prázdneho skladu“ a avizované odvolanie riaditeľa hmotných rezerv, je to najhoršie, čo by si bežný občan mohol priať.

Ak si sám premiér nebude uvedomovať potrebu upokojenia situácie a eventuálny kolaps, aký hrozí celému hospodárstvu, ak ľudia podľahnú panike, potom ako?

Upokojuje ma, že médiá prepli do iného režimu (zrejme sú obozretnejší, než pán Mat) a ponúkajú nám stále širšie spektrum informácií. Na prvom mieste aj vyjadrenia samotného riaditeľa hmotných rezerv, pokroky vedcov ohľadom bádania koronavírusu, či aj všetky možné domáce videá ukazujúce, ako nás celebrity prakticky z celého sveta nabádajú na najúčinnejšiu prevenciu: OSTAť DOMA.

A postreh, čo si mnohí zrejme nestihli uvedomiť. V spravodajstve ešte stále často počúvame o epidémii, pritom WHO vyhlásila túto situáciu už za pandémiu. Kto by si neuvedomoval ten obrovský rozdiel medzi dvoma cudzími slovami, teraz má plno času zalistovať si v encyklopédii, či hocijakej inej učebnici, ak doma niečo také má.

Ja som pod tlakom tejto zdravotnej krízy siahla aj po učebnici zdravovedy. Vademékum je síce stará, ale mimoriadne obdivuhodná knižka. S definíciami chorôb, vírusov…a samozrejme, kto by mal záujem, nájde aj vyčerpávajúce definície pojmov pandémia-epidémia, ktoré by sme si aktuálne mohli začať uvedomovať. Ak samozrejme nepatríme k početnej skupine ignorantov, ktorí všetky správy o nákaze koronavírusu apriori odmietajú, ako „prehnané strašenie.“

A pre mňa je táto knižka o to vzácnejšia, že je to dar – pamiatka – od bývalého zdravotného brata z Rožňavy, čo má za sebou už tri infarkty. A teda v týchto časoch by si mal na seba dávať veľký pozor. Snáď sa k nemu tento message nejako mentálne, či aspoň duchovne dostane.

 

DEPRESIA: Ako blesk z jasného neba?

26.11.2022

Vitajte v historicky stom blogu o filme. Tentoraz znovu téma psychiatrie. Horúca novinka, ktorá mala nedávno premiéru na STV1. Ako blesk z jasného neba pitve depresiu navonok úspešného a šikovného muža. https://www.rtvs.sk/novinky/filmy-a-serialy/309458/ako-blesk-z-jasneho-neba-novy-film-otvara-tabuizovanu-temu Vo filme krásne vidíme genézu, samotné dno aj postupné liečenie sa. [...]

Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté

22.11.2022

Teší ma čítanosť predošlého článku,. O to viacej, že v ňom nie je žiadna politika, ani zdrvujúce fakty. Len životy spisovateľov a v tejto téme aj pokračujeme. V minulom blogu sme si hovorili o šťastlivcoch, ktorým sa darí úspešne predávať svoje knihy a dostávať sa do povedomia širokej verejnosti. Avšak existuje aj komunita takých, ktorým sa toto darí oveľa menej. [...]

Zlatá Zuzana

20.11.2022

V našej krajine sa ako spisovateľ živí odhadom cca. 10-15 ľudí. Všetci ostatní majú civilné zamestnania, či sú už na dôchodku a z celoživotných úspor si napĺňajú svoje literárne sny. Teda uživiť sa písaním kníh sa darí len tým pár notoricky známym menám. Ak sa povie ženské romány, tak jednoznačne Táňa Keleová Vasilková, prípadne Evita. Ak krimi, [...]

košice, nehoda, alkohol za volantom

Ďalší ožran za volantom: Auto prevrátil na strechu, nafúkal takmer tri promile

26.11.2022 13:28

Hrozivo vyzerajúca nehoda sa stala krátko pred polnocou v piatok v Košiciach.

WC, toaleta, záchody

Ktoré európske mestá majú najšpinavšie verejné záchody? Bratislava prekvapila

26.11.2022 12:30

Experti britskej webovej stránky showersforyou (sprchy pre vás) urobili zaujímavý prieskum pri príležitosti Svetového dňa toaliet.

Robert Fico

Fico volá po zrušení obvinenia šéfa Národnej banky Slovenska Kažimíra

26.11.2022 12:27

Exminister financií Peter Kažimír je opätovne trestne stíhaný za podplácanie.

ischia

Dažde a zosuv pôdy na talianskej Ischii: Zahynulo najmenej osem ľudí

26.11.2022 12:13, aktualizované: 12:30

Stredné a južné Taliansko sužujú silné búrky.