Založ si blog

Matovič, pandémia a duchovný pokrm

Čím viacej sa prehlbuje kríza v SR, tým viacej si robím starosti o tých najslabších: seniorov, chorých, dyslektikov, analfabetov…ale…našťasie nie každý uvažuje unáhlene, zbrklo a  bez inteligencie….

 

Včera bola nedeľa. Matovič mal prvú šancu prejaviť sa a urobiť nejaké kroky. Plus v rámci viery bol zase len čas odložených omší. No našťastie, naša evanjelická cirkev sa spamätala natoľko, že nám (svojim ovečkám) poroznášali domáce modlitby do schránok. Tí, čo majú spevníky, si mohli aj zaspievať – mali dané aj čísla piesní. Proste komplet scenár posvätnej omše vrátane kázania na aktuálnu tému koronavírusu. Tento duchovný pokrm a tá povestná „láska, viera, nádej“, ktorú pastor dokáže poskytnúť veriacim, mi už veľmi chýbala.

Všetci máme šancu na vytváranie si vlastného svetonázoru.(Foto:autor)

Možno jediná vecička, ktorú som postrádala, bol akýsi podpis. My na dedine máme ku svojmu farárovi až osobný vzťah. O to viac by sme chceli vedieť, či nám ju pripravil priamo on, alebo prišla z centrály cirkvi. No v každom prípade patrí za túto domácu modlitbu veľká vďaka. Potrebovali sme ju ako soľ.

-*-*-*-*-*-*-*-*-

Že nám Matovič skúša nervy zo dňa na deň? Osobne som mu nikdy nedôverovala. A tých prešľapov a chýb kopí jednu za druhou. Vlastne už teraz by som bola ochotná staviť sa, že táto vláda padne. Lebo Matovič, ako sa aj dalo čakať, nedokázal zmeniť opozičnú politiku za nič konštruktívne a zmysluplné. Jeho dramatické vyhlásenie okolo „prázdneho skladu“ a avizované odvolanie riaditeľa hmotných rezerv, je to najhoršie, čo by si bežný občan mohol priať.

Ak si sám premiér nebude uvedomovať potrebu upokojenia situácie a eventuálny kolaps, aký hrozí celému hospodárstvu, ak ľudia podľahnú panike, potom ako?

Upokojuje ma, že médiá prepli do iného režimu (zrejme sú obozretnejší, než pán Mat) a ponúkajú nám stále širšie spektrum informácií. Na prvom mieste aj vyjadrenia samotného riaditeľa hmotných rezerv, pokroky vedcov ohľadom bádania koronavírusu, či aj všetky možné domáce videá ukazujúce, ako nás celebrity prakticky z celého sveta nabádajú na najúčinnejšiu prevenciu: OSTAť DOMA.

A postreh, čo si mnohí zrejme nestihli uvedomiť. V spravodajstve ešte stále často počúvame o epidémii, pritom WHO vyhlásila túto situáciu už za pandémiu. Kto by si neuvedomoval ten obrovský rozdiel medzi dvoma cudzími slovami, teraz má plno času zalistovať si v encyklopédii, či hocijakej inej učebnici, ak doma niečo také má.

Ja som pod tlakom tejto zdravotnej krízy siahla aj po učebnici zdravovedy. Vademékum je síce stará, ale mimoriadne obdivuhodná knižka. S definíciami chorôb, vírusov…a samozrejme, kto by mal záujem, nájde aj vyčerpávajúce definície pojmov pandémia-epidémia, ktoré by sme si aktuálne mohli začať uvedomovať. Ak samozrejme nepatríme k početnej skupine ignorantov, ktorí všetky správy o nákaze koronavírusu apriori odmietajú, ako „prehnané strašenie.“

A pre mňa je táto knižka o to vzácnejšia, že je to dar – pamiatka – od bývalého zdravotného brata z Rožňavy, čo má za sebou už tri infarkty. A teda v týchto časoch by si mal na seba dávať veľký pozor. Snáď sa k nemu tento message nejako mentálne, či aspoň duchovne dostane.

 

Femme Fatale, ktorú „pravidelne bijú“ a domáce násilie obecne

10.08.2022

Iniciály s rovnakými písmenami sú akoby osudové. Brigitte Bardott, Barbara Bančejová, či môj najnovší objav Kristína Kövešová. Človek si automaticky všíma konkurenciu, či vlastne kolegov. A keďže sa stále viacej venujem krimi, tak som si všimla aj ju. Prvýkrát mi jej akčnosť udrela do očí, keď prenasledovala kňaza Františka až mu so svojím mikrofónom dobreže [...]

Krásny príklad úspešnej integrácie

03.08.2022

Z času na čas sa mi dostanú do rúk aj detské knižky. Niežeby som mala malé deti, či vnúčence. No pár ľudí v mojom okolí také knižky píše. Inokedy ma zaujme téma. Magdalena Kulus je krásna poľská autorka pripútaná k invalidnému vozíku. Začala písať milé príbehy o dievčatku na vozíku aj o svojom asistenčnom psovi. Vyšlo jej už viacero kníh, hlavne pre deti. A [...]

Will zápasí so Smithom a Škombár prekračuje svoje limity

02.08.2022

Ak pozeráte americké akčné filmy, tak sa v tejto knihe budete cítiť ako doma. Mrakodrapy, luxus, prestrelky a tajomný druhý svet, ktorý oplýva nevysvetliteľnou príťažlivosťou. Hlavný hrdina Wiliam prežíva kariérny vzostup po boku Harryho, ktorému náhodou pomohol v bare. Obom ide o život. Wiliama magnetizuje žena s modrými vlasmi. „“Chytal sa za hlavu, [...]

Rushdie

Muž obvinený z útoku na Rushdieho rešpektuje iránskeho vodcu

17.08.2022 23:25

Na otázku o Rushdiem odpovedal, že ho nemá veľmi rád.

pád, sucho

Letá už trvajú viac ako tri mesiace a sú extrémne suché. Máme ešte šancu na návrat k normálu?

17.08.2022 20:15

Klimatológ SHMÚ Pavol Faško v podcaste denníka Pravda okrem iného vysvetľuje priame dôvody súčasných horúčav na Slovensku.

Pellegrini

Hlas vyzýva premiéra, aby dal hlasovať v parlamente o dôvere vláde

17.08.2022 18:42

Minister financií Igor Matovič podľa Hlasu v stredu predviedol ďalší diel hádok so stranou SaS.

Príbeh: Záhadný telefonát

Dôchodkyňa z Popradu naletela podvodníkovi

17.08.2022 18:10

Splnila do bodky jeho príkazy, keďže si myslela, že je policajt.