Založ si blog

Matovič, pandémia a duchovný pokrm

Čím viacej sa prehlbuje kríza v SR, tým viacej si robím starosti o tých najslabších: seniorov, chorých, dyslektikov, analfabetov…ale…našťasie nie každý uvažuje unáhlene, zbrklo a  bez inteligencie….

 

Včera bola nedeľa. Matovič mal prvú šancu prejaviť sa a urobiť nejaké kroky. Plus v rámci viery bol zase len čas odložených omší. No našťastie, naša evanjelická cirkev sa spamätala natoľko, že nám (svojim ovečkám) poroznášali domáce modlitby do schránok. Tí, čo majú spevníky, si mohli aj zaspievať – mali dané aj čísla piesní. Proste komplet scenár posvätnej omše vrátane kázania na aktuálnu tému koronavírusu. Tento duchovný pokrm a tá povestná „láska, viera, nádej“, ktorú pastor dokáže poskytnúť veriacim, mi už veľmi chýbala.

Všetci máme šancu na vytváranie si vlastného svetonázoru.(Foto:autor)

Možno jediná vecička, ktorú som postrádala, bol akýsi podpis. My na dedine máme ku svojmu farárovi až osobný vzťah. O to viac by sme chceli vedieť, či nám ju pripravil priamo on, alebo prišla z centrály cirkvi. No v každom prípade patrí za túto domácu modlitbu veľká vďaka. Potrebovali sme ju ako soľ.

-*-*-*-*-*-*-*-*-

Že nám Matovič skúša nervy zo dňa na deň? Osobne som mu nikdy nedôverovala. A tých prešľapov a chýb kopí jednu za druhou. Vlastne už teraz by som bola ochotná staviť sa, že táto vláda padne. Lebo Matovič, ako sa aj dalo čakať, nedokázal zmeniť opozičnú politiku za nič konštruktívne a zmysluplné. Jeho dramatické vyhlásenie okolo „prázdneho skladu“ a avizované odvolanie riaditeľa hmotných rezerv, je to najhoršie, čo by si bežný občan mohol priať.

Ak si sám premiér nebude uvedomovať potrebu upokojenia situácie a eventuálny kolaps, aký hrozí celému hospodárstvu, ak ľudia podľahnú panike, potom ako?

Upokojuje ma, že médiá prepli do iného režimu (zrejme sú obozretnejší, než pán Mat) a ponúkajú nám stále širšie spektrum informácií. Na prvom mieste aj vyjadrenia samotného riaditeľa hmotných rezerv, pokroky vedcov ohľadom bádania koronavírusu, či aj všetky možné domáce videá ukazujúce, ako nás celebrity prakticky z celého sveta nabádajú na najúčinnejšiu prevenciu: OSTAť DOMA.

A postreh, čo si mnohí zrejme nestihli uvedomiť. V spravodajstve ešte stále často počúvame o epidémii, pritom WHO vyhlásila túto situáciu už za pandémiu. Kto by si neuvedomoval ten obrovský rozdiel medzi dvoma cudzími slovami, teraz má plno času zalistovať si v encyklopédii, či hocijakej inej učebnici, ak doma niečo také má.

Ja som pod tlakom tejto zdravotnej krízy siahla aj po učebnici zdravovedy. Vademékum je síce stará, ale mimoriadne obdivuhodná knižka. S definíciami chorôb, vírusov…a samozrejme, kto by mal záujem, nájde aj vyčerpávajúce definície pojmov pandémia-epidémia, ktoré by sme si aktuálne mohli začať uvedomovať. Ak samozrejme nepatríme k početnej skupine ignorantov, ktorí všetky správy o nákaze koronavírusu apriori odmietajú, ako „prehnané strašenie.“

A pre mňa je táto knižka o to vzácnejšia, že je to dar – pamiatka – od bývalého zdravotného brata z Rožňavy, čo má za sebou už tri infarkty. A teda v týchto časoch by si mal na seba dávať veľký pozor. Snáď sa k nemu tento message nejako mentálne, či aspoň duchovne dostane.

 

Vraždy Alcàsser od Netflixu a ne/zodpovednosť médií

11.07.2024

Mám viacej voľného času a menej chuti na akékoľvek interakcie cez sociálne siete. A tak sledujem jeden televízny seriál za druhým. Akoby som niečo neustále hľadala, možno akési skryté motivátory a elementárne vysvetlenia. A o všetkých sa ani nedá písať blog, ani by to nemalo zmysel. Päťdielny seriál The Alcàsser Murders vyšiel v júni 2019. Škoda, že ho [...]

Hip Hop Žije a na drogy sa umiera

04.07.2024

Nechápem a nepochopím to selektívne vnímanie reality naše novinárskej obce. O Pohode napíšu aj kto s kým sa vyspal a budú o tom dávať storky po celé týždne, o ostatných hudobných festivaloch je im zaťažko sa aj slovíčkom zmieniť. Proste sa tvária, akoby nejesvovali. A rovnako je to aj s obeťami. O tých siedmych obetiach tragédie zrážky vlaku s dedinským autobusom sa [...]

České real crime: Kalivoda

29.06.2024

#real crime #czech Čítala som článok v ženskom magazíne s bombastickým názvom: Odievala masového vraha. Samozrejme to okamžite vzbudilo moju pozornosť. Z článku však vysvitlo, že išlo o obyčajné natáčanie krimi podľa skutočných udalostí. Film sa volá Lesní vrah a rozoberá príbeh Viktora Kalivodu. Online ho ešte nenájeme, takže pozrieť som ho zatiaľ nemala ako. [...]

stíhačka F-16

Prvé dve stíhačky F-16 pristáli na letisku v Kuchyni

22.07.2024 20:15, aktualizované: 22:50

Slovenské stíhačky leteli z USA 9 a pol hodiny bez prestávky.

SR Kuchyňa MO systém záchytný test BAK-12  odovzdanie BAX

Nová éra nadzvukového letectva: Na Záhorie prileteli prvé dve stíhačky F-16 (otázky a odpovede)

22.07.2024 18:00

Slovensko podpísalo s USA kontrakt celkovo na štrnásť kusov F-16, zatiaľ prišli dve.

Izrael / Palestína / Západný breh Jordánu /

CNN zdokumentovala brutálny útok izraelských osadníkov na Západnom brehu Jordánu

22.07.2024 17:46

K útoku došlo niekoľko dní po tom, čo Medzinárodný súdny dvor rozhodol, že 57 rokov trvajúca okupácia palestínskych území Izraelom je nezákonná.