Založ si blog

Epidémie a pandémie tu boli aj budú

 

Snažíte sa vytesniť správy o aktuálnej pandémie z mysle? Máte dojem, že to už všetci preháňajú? A radšej si doma pečiete chleba, či vykladáte puzzle. Ja som kus pátrala po veľkých nákazách minulosti.

 

Najzvláštnejšie snáď je, že koronavírus vo svete nie je žiadnou novinkou. Len sa obdobne ako u Herby mení zloženie. Epidémiu koronavírusu SARS sme mali vo svete v roku 2003, za ňou bol MERS a až z toho vzniklo toto najnovšie ochorenie Covid 19, ktoré nás nachádza nepripravených. Lebo sme mali dojem, že nás sa nič netýka. Nech si len epidémie decimujú územie Ázie a Afriky.

Európa sa vydala cestou globalizácie. Otvorili sa štátne hranice, slovenskí občania si našli prácu a bývanie naprieč Európou. Lebo na epidémiu Španielskej chrípky z roku 1919 sme už akosi všetci zabudli. (Alebo sa to azda aj vypustilo z novodobých učebníc dejepisu?) Táto nákaza si v samotnej Británii vyžiadala až 150 000 ľudských životov.

Rožňava a jej dominanta Strážna veža v časoch pred krízou.(Foto:autor)

13 rokov som žila v Rožňave. Pobyt na voľnom vzduchu, prechádzky na námestí boli celkom časté. Priamo pred biskupským úradom v Rožňave stojí morový stĺp. Postavený, ako inak, na pamiatku obetí morovej epidémie.

Denne sme okolo neho chodievali, aj sme sa pri ňom fotili, ako pri historickej pamiatke. No ani vo sne by nás nebolo napadlo, že moru podobná nákaza sa aj v modernom 21-om storočí dokáže zopakovať.

A zatiaľ si ešte naši občania strkajú hlavy do piesku, kým pani Smrť nezačne úradovať aj priamo v krajine.

Záleží na osobnej zodpovednosti každého jedného z nás, ako rýchlo a s akými stratami túto hrozbu prekonáme. Ale v prípade väčšieho počtu obetí by bolo na mieste zamyslieť sa nad postavením ďalšieho stĺpu. Tentoraz nie morového!

Rožňava má spísané dejiny mesta v dvoch zväzkoch. Ja som svoje zväzky už prečítala a posunula do Rožňavského antikvariátu. No ak by vás zaujímala nákaza moru v Rožňave, medzi tým množstvom dejín to tam spoľahlivo nájdete.

Zomrieť mladý, mladá.

28.11.2023

Dva filmy o dvoch ženách, ktoré zomreli mladé. Smrť je téma, na ktorú nechceme moc myslieť, ani sa o nej moc zhovárať. Memento Mori mnohým veľa nehovorí. Možno som výnimka, že mám od detstva blízky vzťah k cintorínom, že som bola na množstve pohrebov a že na ten koniec proste myslím. Aj bežne, aj pri banálnej návšteve banky. Ak už mám byť pri tom, ako manželovi [...]

Rozdaj sa a zomri

22.11.2023

Prezerala som si svoje blogy spred troch rokov a závratná čítanosť 10-13-14 000! A teraz sotva pár stoviek. A človek ani nechápe, čím to je, veď som ten istý človek, len starnem a zrejem. To tie tisíce masovo pomreli v Covide? Či sa len s postupným uvoľnením pomerov vyprdli na všetko, vrátane čítania. V každom prípade ja ostávam rovnaká, či už oslovím stovky, či [...]

Villa Lucia – Ľúbi, neľúbi?

18.11.2023

Akosi automaticky sledujem, čo píše čsfd, ako sa to im páči, nepáči, koho hejtujú, či ospevujú. Villa Lucia (2023) | ČSFD.sk (csfd.sk) V každom prípade tu máme novú lokálnu komédiu a tentoraz otvorene priznávajúcu lokalitu: Bratislava. Mňa toto vyslovene teší, že tú lokalitu tam vidno a neomylne. Na rozdiel od Ivety, kde z Trebišova okrem úvodnej tabule nenatočili [...]

COP28, Dubaj, klimatický samit

Dubajského sultána skritizovali na COP28. Vyhlásil, že za odchodom od fosílnych palív nie je veda

03.12.2023 22:25

Designovaný prezident klimatickej konferencie Organizácie Spojených národov (OSN) COP28 v Dubaji Sultán Ahmad al-Džábir sa ocitol pod paľbou kritiky.

Sonnenskilauf Moelltaler Gletscher  c HT-NPR  D. Zupanc

Český lyžiar zahynul pod lavínou v rakúskych Alpách

03.12.2023 21:15

Český lyžiar (51) zahynul v nedeľu pod lavínou v oblasti rakúskeho lyžiarskeho strediska Mölltaler Gletscher (Mölltalský ľadovec).

Vysoké Tatry zima sneh Štrba, cencúle

V noci môže byť až mínus 20 stupňov Celzia, varujú meteorológovia

03.12.2023 20:00

Počas nedeľnej noci môžu v niektorých oblastiach Slovenska teploty klesnúť na mínus 20 až 21 stupňov Celzia.

robotník, práca,

Chceme suverénnu pracovnú politiku. Dá sa to však, ak je ovládaná strachom z cudzincov?

03.12.2023 19:00

Slovenský pracovný trh má väčší problém, než sa zdá. Prevládne zneužívaný strach z cudzieho, alebo dáta a zhoda na riešení problémov našej spoločnosti? Zapojte sa do diskusie!