Založ si blog

Epidémie a pandémie tu boli aj budú

 

Snažíte sa vytesniť správy o aktuálnej pandémie z mysle? Máte dojem, že to už všetci preháňajú? A radšej si doma pečiete chleba, či vykladáte puzzle. Ja som kus pátrala po veľkých nákazách minulosti.

 

Najzvláštnejšie snáď je, že koronavírus vo svete nie je žiadnou novinkou. Len sa obdobne ako u Herby mení zloženie. Epidémiu koronavírusu SARS sme mali vo svete v roku 2003, za ňou bol MERS a až z toho vzniklo toto najnovšie ochorenie Covid 19, ktoré nás nachádza nepripravených. Lebo sme mali dojem, že nás sa nič netýka. Nech si len epidémie decimujú územie Ázie a Afriky.

Európa sa vydala cestou globalizácie. Otvorili sa štátne hranice, slovenskí občania si našli prácu a bývanie naprieč Európou. Lebo na epidémiu Španielskej chrípky z roku 1919 sme už akosi všetci zabudli. (Alebo sa to azda aj vypustilo z novodobých učebníc dejepisu?) Táto nákaza si v samotnej Británii vyžiadala až 150 000 ľudských životov.

Rožňava a jej dominanta Strážna veža v časoch pred krízou.(Foto:autor)

13 rokov som žila v Rožňave. Pobyt na voľnom vzduchu, prechádzky na námestí boli celkom časté. Priamo pred biskupským úradom v Rožňave stojí morový stĺp. Postavený, ako inak, na pamiatku obetí morovej epidémie.

Denne sme okolo neho chodievali, aj sme sa pri ňom fotili, ako pri historickej pamiatke. No ani vo sne by nás nebolo napadlo, že moru podobná nákaza sa aj v modernom 21-om storočí dokáže zopakovať.

A zatiaľ si ešte naši občania strkajú hlavy do piesku, kým pani Smrť nezačne úradovať aj priamo v krajine.

Záleží na osobnej zodpovednosti každého jedného z nás, ako rýchlo a s akými stratami túto hrozbu prekonáme. Ale v prípade väčšieho počtu obetí by bolo na mieste zamyslieť sa nad postavením ďalšieho stĺpu. Tentoraz nie morového!

Rožňava má spísané dejiny mesta v dvoch zväzkoch. Ja som svoje zväzky už prečítala a posunula do Rožňavského antikvariátu. No ak by vás zaujímala nákaza moru v Rožňave, medzi tým množstvom dejín to tam spoľahlivo nájdete.

Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté

22.11.2022

Teší ma čítanosť predošlého článku,. O to viacej, že v ňom nie je žiadna politika, ani zdrvujúce fakty. Len životy spisovateľov a v tejto téme aj pokračujeme. V minulom blogu sme si hovorili o šťastlivcoch, ktorým sa darí úspešne predávať svoje knihy a dostávať sa do povedomia širokej verejnosti. Avšak existuje aj komunita takých, ktorým sa toto darí oveľa menej. [...]

Zlatá Zuzana

20.11.2022

V našej krajine sa ako spisovateľ živí odhadom cca. 10-15 ľudí. Všetci ostatní majú civilné zamestnania, či sú už na dôchodku a z celoživotných úspor si napĺňajú svoje literárne sny. Teda uživiť sa písaním kníh sa darí len tým pár notoricky známym menám. Ak sa povie ženské romány, tak jednoznačne Táňa Keleová Vasilková, prípadne Evita. Ak krimi, [...]

Gemeran-ka

18.11.2022

Včera prebehlo 33 rokov od nežnej revolúcie. 33 rokov demontáže a destabilizácie. S poéziou si zdá sa veľmi neviete dať rady, tak nebudem prehnane apolitická. Pochádzam z Gemerského regiónu, rovnako ako autorka, ktorú by som vám dnes chcela pripomenúť. Je to región s najväčšou zaostalosťou a najvyššou mierou nezamestnanosti. Ale len od roku 1989. Dovtedy v [...]

Robert Fico

Fico volá po zrušení obvinenia šéfa Národnej banky Slovenska Kažimíra

26.11.2022 12:27

Exminister financií Peter Kažimír je opätovne trestne stíhaný za podplácanie.

ischia

Dažde a zosuv pôdy na talianskom ostrove Ischia: 13 nezvestných vrátane dojčaťa

26.11.2022 12:13

Stredné a južné Taliansko sužujú silné búrky.

Nikol Pašinjan, Vladimir Putin

The Guardian: Putinovo zovretie spojencov po arménskom odmietnutí povoľuje

26.11.2022 10:20

Urážka od tradičného Putinovho spojenca nasledovala po katastrofálnom summite šiestich bývalých sovietskych republík.

Tvrdošín

Na Slovensku sme unikátom, hovoria Tvrdošínčania

26.11.2022 10:00

Mnohí miestni si na čele radnice iného človeka, ako súčasného primátora, predstaviť nevedia. Iní by tam zase radi videli „novú krv“.