Založ si blog

Epidémie a pandémie tu boli aj budú

 

Snažíte sa vytesniť správy o aktuálnej pandémie z mysle? Máte dojem, že to už všetci preháňajú? A radšej si doma pečiete chleba, či vykladáte puzzle. Ja som kus pátrala po veľkých nákazách minulosti.

 

Najzvláštnejšie snáď je, že koronavírus vo svete nie je žiadnou novinkou. Len sa obdobne ako u Herby mení zloženie. Epidémiu koronavírusu SARS sme mali vo svete v roku 2003, za ňou bol MERS a až z toho vzniklo toto najnovšie ochorenie Covid 19, ktoré nás nachádza nepripravených. Lebo sme mali dojem, že nás sa nič netýka. Nech si len epidémie decimujú územie Ázie a Afriky.

Európa sa vydala cestou globalizácie. Otvorili sa štátne hranice, slovenskí občania si našli prácu a bývanie naprieč Európou. Lebo na epidémiu Španielskej chrípky z roku 1919 sme už akosi všetci zabudli. (Alebo sa to azda aj vypustilo z novodobých učebníc dejepisu?) Táto nákaza si v samotnej Británii vyžiadala až 150 000 ľudských životov.

Rožňava a jej dominanta Strážna veža v časoch pred krízou.(Foto:autor)

13 rokov som žila v Rožňave. Pobyt na voľnom vzduchu, prechádzky na námestí boli celkom časté. Priamo pred biskupským úradom v Rožňave stojí morový stĺp. Postavený, ako inak, na pamiatku obetí morovej epidémie.

Denne sme okolo neho chodievali, aj sme sa pri ňom fotili, ako pri historickej pamiatke. No ani vo sne by nás nebolo napadlo, že moru podobná nákaza sa aj v modernom 21-om storočí dokáže zopakovať.

A zatiaľ si ešte naši občania strkajú hlavy do piesku, kým pani Smrť nezačne úradovať aj priamo v krajine.

Záleží na osobnej zodpovednosti každého jedného z nás, ako rýchlo a s akými stratami túto hrozbu prekonáme. Ale v prípade väčšieho počtu obetí by bolo na mieste zamyslieť sa nad postavením ďalšieho stĺpu. Tentoraz nie morového!

Rožňava má spísané dejiny mesta v dvoch zväzkoch. Ja som svoje zväzky už prečítala a posunula do Rožňavského antikvariátu. No ak by vás zaujímala nákaza moru v Rožňave, medzi tým množstvom dejín to tam spoľahlivo nájdete.

Femme Fatale, ktorú „pravidelne bijú“ a domáce násilie obecne

10.08.2022

Iniciály s rovnakými písmenami sú akoby osudové. Brigitte Bardott, Barbara Bančejová, či môj najnovší objav Kristína Kövešová. Človek si automaticky všíma konkurenciu, či vlastne kolegov. A keďže sa stále viacej venujem krimi, tak som si všimla aj ju. Prvýkrát mi jej akčnosť udrela do očí, keď prenasledovala kňaza Františka až mu so svojím mikrofónom dobreže [...]

Krásny príklad úspešnej integrácie

03.08.2022

Z času na čas sa mi dostanú do rúk aj detské knižky. Niežeby som mala malé deti, či vnúčence. No pár ľudí v mojom okolí také knižky píše. Inokedy ma zaujme téma. Magdalena Kulus je krásna poľská autorka pripútaná k invalidnému vozíku. Začala písať milé príbehy o dievčatku na vozíku aj o svojom asistenčnom psovi. Vyšlo jej už viacero kníh, hlavne pre deti. A [...]

Will zápasí so Smithom a Škombár prekračuje svoje limity

02.08.2022

Ak pozeráte americké akčné filmy, tak sa v tejto knihe budete cítiť ako doma. Mrakodrapy, luxus, prestrelky a tajomný druhý svet, ktorý oplýva nevysvetliteľnou príťažlivosťou. Hlavný hrdina Wiliam prežíva kariérny vzostup po boku Harryho, ktorému náhodou pomohol v bare. Obom ide o život. Wiliama magnetizuje žena s modrými vlasmi. „“Chytal sa za hlavu, [...]

Rushdie

Muž obvinený z útoku na Rushdieho rešpektuje iránskeho vodcu

17.08.2022 23:25

Na otázku o Rushdiem odpovedal, že ho nemá veľmi rád.

pád, sucho

Letá už trvajú viac ako tri mesiace a sú extrémne suché. Máme ešte šancu na návrat k normálu?

17.08.2022 20:15

Klimatológ SHMÚ Pavol Faško v podcaste denníka Pravda okrem iného vysvetľuje priame dôvody súčasných horúčav na Slovensku.

Pellegrini

Hlas vyzýva premiéra, aby dal hlasovať v parlamente o dôvere vláde

17.08.2022 18:42

Minister financií Igor Matovič podľa Hlasu v stredu predviedol ďalší diel hádok so stranou SaS.

Príbeh: Záhadný telefonát

Dôchodkyňa z Popradu naletela podvodníkovi

17.08.2022 18:10

Splnila do bodky jeho príkazy, keďže si myslela, že je policajt.