Založ si blog

Čím viac budeme pandémiu poznať, tým menej nám bude naháňať strach.

Ľudia podliehajú panike a Matovičove prvotné kroky k upokojeniu situácie príliš nepomohli. Ostáva len dúfať, že ostatní koaliční partneri Igorovi proste dohovoria. A nenechajú nás bežných občanov dennodenne bičovať emóciami v čase najväčšej pandémie, akú sme za svojho života zažili.

 

Stále sa priostrujúce opatrenia pomaly väčšinu z nás donútia ostať doma. Môžeme si strkať hlavu do piesku a tváriť sa, že koronavírus je len zmutovaná chrípka. Môžeme sa dokonca ešte aj beztrestne tárať po uliciach. Kým nám vláda len odporúča, ale priamo neprikazuje ostať doma.

Moja posledná návšteva v Tornali sa niesla v divnom duchu: kvitli jarné kvety. Nádherná bielo – fialová scenéria. Ale…mesto naplnené panikáriacimi ľuďmi, lekáreň, kde plno vecí nemajú, lebo sa vypredali, mäsiareň s frontou až po cestu, zelovoc detto. Drogéria s vytrasenými predavačkami, kde je kupujúci aj s rúškom považovaný za vysoko nákazlivé monštrum, ktoré by ich malo čím skôr nechať osamote a ktoré budú ohovárať hoc aj pred ním samotným.

K tomu ešte návšteva Tesca, kde sa bezpečnú metrovú vzdialenosť od ľudí nepodarí dodržať aj keby ste sa rozkrájali. Vyplašení ľudia, prázdne regále, fronty pri kasách.

Igor Matovič by si mal konečne už definitívne uvedomiť, že odteraz nie je len bezprizorný hejter v tričku „Fico chráni zlodejov“, ale premiér Slovenskej republiky. A že namiesto politickej čistky od neho bežný občan očakáva najmä upokojenie kritickej situácie. A zrejme aj ubezpečenie, že naše zdravotníctvo to zvládne. A vôbec, naša republika to zvládne. Lebo nemáme priemerné IQ niekde veľmi hlboko pod 100.

V tejto chvíli úprimne závidím občanom okolitých štátov. Andrej Babiš včera naživo prehovoril k národu s prejavom hodným prezidenta. Orbán Viktor sa pravidelne prihovára svojim občanom – pokojným hlasom, vymenovaním všetkých opatrení, ktoré pre ochranu pred pandémiou podnikli a podnikajú. Merkelová je v domácej karanténe, Taliansko na kolenách…a náš Igor sa rozhodol popraviť štátne rezervy.

Neverím, že by ktorákoľvek z okolitých krajín mala premiéra, ktorý ráno nie je schopný ani včas vstať z postele, ktorý ak sľúbi tlačovku o piatej popoludní, tak sa jej dočkáme až na ďalší deň pred obedom.

Sulík nám pri nástupe do funkcie sľuboval štíhly a funkčný krízový štáb. A v skutočnosti? Máme tu krízový štáb, ktorý po piatich hodinách rokovania dokáže oznámiť jedine to, že sa na ničom nedohodlo …..

Keby nám nešlo o zdravie a o život, bola by táto neschopnosť novej vlády iba na smiech. No takto….je len ďalším zdrojom paniky, obáv o budúcnosť.

Ak nechceme vo svojich domácnostiach šalieť od nervov, zrejme by sme mali tlačové konferencie prestať sledovať.

Teší ma jedine fakt, že tlačoviek je stále menej. Práve som zo záznamu pozerala reláciu Pod lampou. O koronavíruse diskutoval Hríb s profesorom Krčmérym.

Je mimoriadne vhodné vypočuť si názory odborníka, ktorý sa s koronavírmi už stretol. Lebo jeho prvotné mutácie SARS a MERS má zmapované. To akurát my v kolíske vlastného komfortu sme zrejme žili v naivnej predstave, že ku nám táto pliaga nikdy a v žiadnej forme nedorazí.

Venujte sa tomu, čo máte radi.(Foto:autor)

 

Pre priateľov – knihomoľov tu mám ďalší knižný tip: tentoraz znova lexikón, ale hudobný. Lexikóny majú tú výhodu, že ich nemusíte čítať naraz a celé. Aj ja som si zalistovala iba cielene na hudobný žáner, ktorý mi najviac koluje v krvi.

U mňa je to Underground a Punk. Tento starý lexikón krásne mapuje vznik a filozofiu tohto hudobného žánru. Spomína The Doors, či The Clash s doložením čiernobielych fotografií. Jediné, čo postrádam je mapovanie slovenskej a maďarskej scény. Netuším, či sa tejto téme vôbec niekto venoval.

 

DEPRESIA: Ako blesk z jasného neba?

26.11.2022

Vitajte v historicky stom blogu o filme. Tentoraz znovu téma psychiatrie. Horúca novinka, ktorá mala nedávno premiéru na STV1. Ako blesk z jasného neba pitve depresiu navonok úspešného a šikovného muža. https://www.rtvs.sk/novinky/filmy-a-serialy/309458/ako-blesk-z-jasneho-neba-novy-film-otvara-tabuizovanu-temu Vo filme krásne vidíme genézu, samotné dno aj postupné liečenie sa. [...]

Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté

22.11.2022

Teší ma čítanosť predošlého článku,. O to viacej, že v ňom nie je žiadna politika, ani zdrvujúce fakty. Len životy spisovateľov a v tejto téme aj pokračujeme. V minulom blogu sme si hovorili o šťastlivcoch, ktorým sa darí úspešne predávať svoje knihy a dostávať sa do povedomia širokej verejnosti. Avšak existuje aj komunita takých, ktorým sa toto darí oveľa menej. [...]

Zlatá Zuzana

20.11.2022

V našej krajine sa ako spisovateľ živí odhadom cca. 10-15 ľudí. Všetci ostatní majú civilné zamestnania, či sú už na dôchodku a z celoživotných úspor si napĺňajú svoje literárne sny. Teda uživiť sa písaním kníh sa darí len tým pár notoricky známym menám. Ak sa povie ženské romány, tak jednoznačne Táňa Keleová Vasilková, prípadne Evita. Ak krimi, [...]

LOZ, Peter Visolajský,

Lekári trvajú na zvyšovaní platov vrátane odmeňovania za odpracované roky

26.11.2022 14:25

Pred začiatkom rokovania na Úrade vlády (ÚV) SR to v sobotu uviedol šéf LOZ Peter Visolajský.

košice, nehoda, alkohol za volantom

Ďalší ožran za volantom: Auto prevrátil na strechu, nafúkal takmer tri promile

26.11.2022 13:28

Hrozivo vyzerajúca nehoda sa stala krátko pred polnocou v piatok v Košiciach.

WC, toaleta, záchody

Ktoré európske mestá majú najšpinavšie verejné záchody? Bratislava prekvapila

26.11.2022 12:30

Experti britskej webovej stránky showersforyou (sprchy pre vás) urobili zaujímavý prieskum pri príležitosti Svetového dňa toaliet.

Robert Fico

Fico volá po zrušení obvinenia šéfa Národnej banky Slovenska Kažimíra

26.11.2022 12:27

Exminister financií Peter Kažimír je opätovne trestne stíhaný za podplácanie.