Založ si blog

Čím viac budeme pandémiu poznať, tým menej nám bude naháňať strach.

Ľudia podliehajú panike a Matovičove prvotné kroky k upokojeniu situácie príliš nepomohli. Ostáva len dúfať, že ostatní koaliční partneri Igorovi proste dohovoria. A nenechajú nás bežných občanov dennodenne bičovať emóciami v čase najväčšej pandémie, akú sme za svojho života zažili.

 

Stále sa priostrujúce opatrenia pomaly väčšinu z nás donútia ostať doma. Môžeme si strkať hlavu do piesku a tváriť sa, že koronavírus je len zmutovaná chrípka. Môžeme sa dokonca ešte aj beztrestne tárať po uliciach. Kým nám vláda len odporúča, ale priamo neprikazuje ostať doma.

Moja posledná návšteva v Tornali sa niesla v divnom duchu: kvitli jarné kvety. Nádherná bielo – fialová scenéria. Ale…mesto naplnené panikáriacimi ľuďmi, lekáreň, kde plno vecí nemajú, lebo sa vypredali, mäsiareň s frontou až po cestu, zelovoc detto. Drogéria s vytrasenými predavačkami, kde je kupujúci aj s rúškom považovaný za vysoko nákazlivé monštrum, ktoré by ich malo čím skôr nechať osamote a ktoré budú ohovárať hoc aj pred ním samotným.

K tomu ešte návšteva Tesca, kde sa bezpečnú metrovú vzdialenosť od ľudí nepodarí dodržať aj keby ste sa rozkrájali. Vyplašení ľudia, prázdne regále, fronty pri kasách.

Igor Matovič by si mal konečne už definitívne uvedomiť, že odteraz nie je len bezprizorný hejter v tričku „Fico chráni zlodejov“, ale premiér Slovenskej republiky. A že namiesto politickej čistky od neho bežný občan očakáva najmä upokojenie kritickej situácie. A zrejme aj ubezpečenie, že naše zdravotníctvo to zvládne. A vôbec, naša republika to zvládne. Lebo nemáme priemerné IQ niekde veľmi hlboko pod 100.

V tejto chvíli úprimne závidím občanom okolitých štátov. Andrej Babiš včera naživo prehovoril k národu s prejavom hodným prezidenta. Orbán Viktor sa pravidelne prihovára svojim občanom – pokojným hlasom, vymenovaním všetkých opatrení, ktoré pre ochranu pred pandémiou podnikli a podnikajú. Merkelová je v domácej karanténe, Taliansko na kolenách…a náš Igor sa rozhodol popraviť štátne rezervy.

Neverím, že by ktorákoľvek z okolitých krajín mala premiéra, ktorý ráno nie je schopný ani včas vstať z postele, ktorý ak sľúbi tlačovku o piatej popoludní, tak sa jej dočkáme až na ďalší deň pred obedom.

Sulík nám pri nástupe do funkcie sľuboval štíhly a funkčný krízový štáb. A v skutočnosti? Máme tu krízový štáb, ktorý po piatich hodinách rokovania dokáže oznámiť jedine to, že sa na ničom nedohodlo …..

Keby nám nešlo o zdravie a o život, bola by táto neschopnosť novej vlády iba na smiech. No takto….je len ďalším zdrojom paniky, obáv o budúcnosť.

Ak nechceme vo svojich domácnostiach šalieť od nervov, zrejme by sme mali tlačové konferencie prestať sledovať.

Teší ma jedine fakt, že tlačoviek je stále menej. Práve som zo záznamu pozerala reláciu Pod lampou. O koronavíruse diskutoval Hríb s profesorom Krčmérym.

Je mimoriadne vhodné vypočuť si názory odborníka, ktorý sa s koronavírmi už stretol. Lebo jeho prvotné mutácie SARS a MERS má zmapované. To akurát my v kolíske vlastného komfortu sme zrejme žili v naivnej predstave, že ku nám táto pliaga nikdy a v žiadnej forme nedorazí.

Venujte sa tomu, čo máte radi.(Foto:autor)

 

Pre priateľov – knihomoľov tu mám ďalší knižný tip: tentoraz znova lexikón, ale hudobný. Lexikóny majú tú výhodu, že ich nemusíte čítať naraz a celé. Aj ja som si zalistovala iba cielene na hudobný žáner, ktorý mi najviac koluje v krvi.

U mňa je to Underground a Punk. Tento starý lexikón krásne mapuje vznik a filozofiu tohto hudobného žánru. Spomína The Doors, či The Clash s doložením čiernobielych fotografií. Jediné, čo postrádam je mapovanie slovenskej a maďarskej scény. Netuším, či sa tejto téme vôbec niekto venoval.

 

Femme Fatale, ktorú „pravidelne bijú“ a domáce násilie obecne

10.08.2022

Iniciály s rovnakými písmenami sú akoby osudové. Brigitte Bardott, Barbara Bančejová, či môj najnovší objav Kristína Kövešová. Človek si automaticky všíma konkurenciu, či vlastne kolegov. A keďže sa stále viacej venujem krimi, tak som si všimla aj ju. Prvýkrát mi jej akčnosť udrela do očí, keď prenasledovala kňaza Františka až mu so svojím mikrofónom dobreže [...]

Krásny príklad úspešnej integrácie

03.08.2022

Z času na čas sa mi dostanú do rúk aj detské knižky. Niežeby som mala malé deti, či vnúčence. No pár ľudí v mojom okolí také knižky píše. Inokedy ma zaujme téma. Magdalena Kulus je krásna poľská autorka pripútaná k invalidnému vozíku. Začala písať milé príbehy o dievčatku na vozíku aj o svojom asistenčnom psovi. Vyšlo jej už viacero kníh, hlavne pre deti. A [...]

Will zápasí so Smithom a Škombár prekračuje svoje limity

02.08.2022

Ak pozeráte americké akčné filmy, tak sa v tejto knihe budete cítiť ako doma. Mrakodrapy, luxus, prestrelky a tajomný druhý svet, ktorý oplýva nevysvetliteľnou príťažlivosťou. Hlavný hrdina Wiliam prežíva kariérny vzostup po boku Harryho, ktorému náhodou pomohol v bare. Obom ide o život. Wiliama magnetizuje žena s modrými vlasmi. „“Chytal sa za hlavu, [...]

Rushdie

Muž obvinený z útoku na Rushdieho rešpektuje iránskeho vodcu

17.08.2022 23:25

Na otázku o Rushdiem odpovedal, že ho nemá veľmi rád.

pád, sucho

Letá už trvajú viac ako tri mesiace a sú extrémne suché. Máme ešte šancu na návrat k normálu?

17.08.2022 20:15

Klimatológ SHMÚ Pavol Faško v podcaste denníka Pravda okrem iného vysvetľuje priame dôvody súčasných horúčav na Slovensku.

Pellegrini

Hlas vyzýva premiéra, aby dal hlasovať v parlamente o dôvere vláde

17.08.2022 18:42

Minister financií Igor Matovič podľa Hlasu v stredu predviedol ďalší diel hádok so stranou SaS.

Príbeh: Záhadný telefonát

Dôchodkyňa z Popradu naletela podvodníkovi

17.08.2022 18:10

Splnila do bodky jeho príkazy, keďže si myslela, že je policajt.