Založ si blog

Čím viac budeme pandémiu poznať, tým menej nám bude naháňať strach.

Ľudia podliehajú panike a Matovičove prvotné kroky k upokojeniu situácie príliš nepomohli. Ostáva len dúfať, že ostatní koaliční partneri Igorovi proste dohovoria. A nenechajú nás bežných občanov dennodenne bičovať emóciami v čase najväčšej pandémie, akú sme za svojho života zažili.

 

Stále sa priostrujúce opatrenia pomaly väčšinu z nás donútia ostať doma. Môžeme si strkať hlavu do piesku a tváriť sa, že koronavírus je len zmutovaná chrípka. Môžeme sa dokonca ešte aj beztrestne tárať po uliciach. Kým nám vláda len odporúča, ale priamo neprikazuje ostať doma.

Moja posledná návšteva v Tornali sa niesla v divnom duchu: kvitli jarné kvety. Nádherná bielo – fialová scenéria. Ale…mesto naplnené panikáriacimi ľuďmi, lekáreň, kde plno vecí nemajú, lebo sa vypredali, mäsiareň s frontou až po cestu, zelovoc detto. Drogéria s vytrasenými predavačkami, kde je kupujúci aj s rúškom považovaný za vysoko nákazlivé monštrum, ktoré by ich malo čím skôr nechať osamote a ktoré budú ohovárať hoc aj pred ním samotným.

K tomu ešte návšteva Tesca, kde sa bezpečnú metrovú vzdialenosť od ľudí nepodarí dodržať aj keby ste sa rozkrájali. Vyplašení ľudia, prázdne regále, fronty pri kasách.

Igor Matovič by si mal konečne už definitívne uvedomiť, že odteraz nie je len bezprizorný hejter v tričku „Fico chráni zlodejov“, ale premiér Slovenskej republiky. A že namiesto politickej čistky od neho bežný občan očakáva najmä upokojenie kritickej situácie. A zrejme aj ubezpečenie, že naše zdravotníctvo to zvládne. A vôbec, naša republika to zvládne. Lebo nemáme priemerné IQ niekde veľmi hlboko pod 100.

V tejto chvíli úprimne závidím občanom okolitých štátov. Andrej Babiš včera naživo prehovoril k národu s prejavom hodným prezidenta. Orbán Viktor sa pravidelne prihovára svojim občanom – pokojným hlasom, vymenovaním všetkých opatrení, ktoré pre ochranu pred pandémiou podnikli a podnikajú. Merkelová je v domácej karanténe, Taliansko na kolenách…a náš Igor sa rozhodol popraviť štátne rezervy.

Neverím, že by ktorákoľvek z okolitých krajín mala premiéra, ktorý ráno nie je schopný ani včas vstať z postele, ktorý ak sľúbi tlačovku o piatej popoludní, tak sa jej dočkáme až na ďalší deň pred obedom.

Sulík nám pri nástupe do funkcie sľuboval štíhly a funkčný krízový štáb. A v skutočnosti? Máme tu krízový štáb, ktorý po piatich hodinách rokovania dokáže oznámiť jedine to, že sa na ničom nedohodlo …..

Keby nám nešlo o zdravie a o život, bola by táto neschopnosť novej vlády iba na smiech. No takto….je len ďalším zdrojom paniky, obáv o budúcnosť.

Ak nechceme vo svojich domácnostiach šalieť od nervov, zrejme by sme mali tlačové konferencie prestať sledovať.

Teší ma jedine fakt, že tlačoviek je stále menej. Práve som zo záznamu pozerala reláciu Pod lampou. O koronavíruse diskutoval Hríb s profesorom Krčmérym.

Je mimoriadne vhodné vypočuť si názory odborníka, ktorý sa s koronavírmi už stretol. Lebo jeho prvotné mutácie SARS a MERS má zmapované. To akurát my v kolíske vlastného komfortu sme zrejme žili v naivnej predstave, že ku nám táto pliaga nikdy a v žiadnej forme nedorazí.

Venujte sa tomu, čo máte radi.(Foto:autor)

 

Pre priateľov – knihomoľov tu mám ďalší knižný tip: tentoraz znova lexikón, ale hudobný. Lexikóny majú tú výhodu, že ich nemusíte čítať naraz a celé. Aj ja som si zalistovala iba cielene na hudobný žáner, ktorý mi najviac koluje v krvi.

U mňa je to Underground a Punk. Tento starý lexikón krásne mapuje vznik a filozofiu tohto hudobného žánru. Spomína The Doors, či The Clash s doložením čiernobielych fotografií. Jediné, čo postrádam je mapovanie slovenskej a maďarskej scény. Netuším, či sa tejto téme vôbec niekto venoval.

 

Výsledky volieb – víťazi a porazení a iné lakocinky

03.10.2023

Boli ste voliť? A ste s výsledkami volieb spokojní? Alebo vás chytajú infarktové stavy? Priznám sa, som demotivovaná. Jednak z tohto blogu, kde je čítanosť 2000 a rovnakých 2000 tu bude aj o 12 rokov, nech už napíšem hocičo. Pár ľudí tu so mnou sympatizuje, pár si len prezerá nadpisy a deklaruje nudu – dnes aj zajtra, tak načo? Načo drať klávesnicu? A načo voliť [...]

Máme si z čoho voliť?

19.09.2023

Sledujem volebné prieskumy aj všetky tie škandály, aké naši politici produkujú. A je ešte vlastne z čoho voliť? Ako rodinka sme s rozhodli, že ideme do toho. A aj keď nebudeme v čase volieb na svojich trvalých adresách, tak to proste dáme. Voličské preukazy vám zasielajú na písomnú žiadosť obratom, takže ak nemáte, ešte stále by ste to mohli stihnúť vybaviť. [...]

Nedočítaný Vincent a neutíšený Smäd po živote

09.09.2023

„Bol som dlho preč,“ uzatvára mĺkvy indián kapitolu, ktorú zažil v liečebni. Miloš Forman názov zvolil úplne samostatne a tak sa nám nehynúce dielo vrylo do pamäti pod názvom Prelet nad kukučím hniezdom. Mne sa páči najme tento málo výrečný názov: Bol som dlho preč. Aj ja som bola dlho preč, alebo krátko? Vypadla som z pracovného procesu na hodnú [...]

Migrácia / Migranti / Lampedusa /

Zástupcovia štátov EÚ sa zhodli na zvyšku migračného balíka, Slovensko sa zdržalo, Poľsko a Maďarsko boli proti

04.10.2023 22:42

Posledná potvrdená časť migračného balíka balíka sa týka takzvaného krízového nariadenia.

Čína

Čínska ponorka sa chytila do vlastnej pasce, zahynulo 55 námorníkov, tvrdia Briti

04.10.2023 21:45

Čínske vojenské námorníctvo údajne prišlo o 55 svojich členov, keď sa jeho jadrová ponorka chytila do pasce, ktorú Peking nastražil na plavidlá USA.

Ukrajinský 'neviditeľný plášť'

VIDEO: Ukrajinci majú 'zázračné plášte'. Ukryjú vojakov pred dronmi, tvrdia

04.10.2023 20:44

Ukrajinský vicepremiér Mychajlo Fedorov médiám predstavil plášť blokujúci tepelné žiarenie, ktorý 'zneviditeľní' vojakov pred dronmi.

Poľsko SR hranica kontroly dočasné zavedenie Barwinek

TVN24: Poľské kontroly hraníc so Slovenskom spôsobili zmätok, vozidlo vrazilo do bariéry

04.10.2023 19:19, aktualizované: 21:02

Zmätok na niektorých hraničných priechodoch spôsobili podľa poľských médií kontroly, ktoré zaviedlo Poľsko na hranici so Slovenskom.