Založ si blog

Ako prežije vaše mentálne zdravie X mesiacov reštrikčných opatrení?

Pandémia nás pristihla nepripravených. Pellegrini prijímal opatrenia iba na dva týždne, ďalšie odhady sľubovali ukončenie krízy koncom mája, začiatkom júna. No Matovič nám predstiera stále ťažšie scenáre: kríza by mohla potrvať rok, či aj rok a pol. Plus otvára verejnú diskusiu o takzvanom Blackoute.

Umelci rôznych odvetví reflektujú na novovzniknutú situáciu. Natáčajú sa domáce hudobné nahrávky, čítajú sa rozprávky, dokonca aj celý symfonický orchester sa dokázal skrz domáce videá zladiť, aby svojou hrou podporili ostatných, rovnako odlúčených. David Sandberg dokázal svoju virtuozitu natočením domáceho horroru s názvom Shadowed. Ruský klavirista zahral koncert v prázdnej koncertnej sále. Hral síce sám, ale pre každého.

Tešia ma všetky tieto pozitívne gestá. Keď už sme sami, v mysli môžeme byť stále spolu.

O to viac ma mrzí, že na sociálnej sieti sa dá melanchólia a smútok až krájať. Matky plačú za babkami, iné za nákupom doobeda. V domácnostiach sa šíri domáce násilie. Ľudia, čo dlhý čas žili vedľa seba, sú zrazu donútení žiť spolu. A mnohí to zjavne nezvládajú. Plus pribúdajú existenčné problémy, zvyšuje sa stres.

Ostáva jedine selektovať. Nenechať sa rozladiť nadmierou plačlivých básničiek, snažiť sa oddeliť hoax od overených informácií.

Poplašné správy by mali byť trestné. Z tohto dôvodu vítam aj uväznenie youtubera Vaského. Obťažovanie a cirkus by sa fakt nemal šíriť bez hraníc.

A Blackout? Vraj už teraz fungujeme na 70% a mali by sme ísť až na 90%. Matovič má pravdu: u nás vakcínu nevyvíjame a ak ju vyvinie iná krajina, naša republika sa ocitne na samom chvoste radu kupcov danej vakcíny. Práve preto nám okrem izolácie a disciplíny veľa možností neostáva.

A ako to prežijeme psychicky? Zrejme oveľa ľahšie ak prestaneme vyplakávať za všetkým tým, čo bolo vo Februári ešte samozrejmosťou. Pomôcť by nám mohlo pozitívne myslenie, vzájomná úcta a láska a snáď aj humor.

Smiech lieči (foto:autor)

Aforizmy píše aj Ondrej Kalamár, ktorého dvojknihu som vám predstavila v minulom článku. No v mojej domácej knižnici od neho zbierku aforizmov nemám. Mám však niečo obdobné, vtipné a v týchto časoch snáď aj prudko aktuálne: Vladimír Jiránek: Doktorská knížka. Je to zbierka kreslených vtipov z lekárskeho prostredia.

„Strašne kašlu, pane doktore. Na všecko.“

„Vy jste zblbnul z peněz? Já z poezie.“

Stačí vypnúť, netlačiť na pílu…a uvidíte…bude aj lepšie J

 

Rasizmus ako odistená bomba, aktuálne v USA

03.06.2020

Od počiatkov som preferovala politiku Donalda Trumpa. O to horšie sa pozerajú posledné správy z USA. Po silnom zásahu koronakrízy prichádza ďalšia rana v podobe násilných demonštrácií, rabovania a podpaľačstva. Portál 24.sk o vypuknutí nepokojov píše: „George Floyd zomrel pred týždňom v Minneapolise v štáte Minnesota pri zásahu belošských policajtov, keď [...]

Začína kolonizácia Marsu?

01.06.2020

Je 1.6. – deň detí. Prajem im šťastný slnečný pondelok, nech si svoj deň užijú. O našich aktivitách v ústrety deťom som písala vo včerajšom článku. Dnes by som rada pár slov k téme ešte aktuálnejšej: dvaja kozmonauti poleteli do vesmíru. Čo to pre ľudstvo znamená a aké brány nám tento krok otvára, o tom dumajú nielen vedci, ale aj literáti, vizionári. [...]

Robíme toho dosť pre naše deti?

31.05.2020

Koronadoba nás donútila zavrieť školy. Deti sa majú vzdelávať diaľkovo, do detských domovov je zákaz vstupu. No ako táto izolácia vplýva na deti samotné? Postupné uvoľňovanie pomerov je veľkou úľavou. Otváranie škôl malo byť ďalším krokom. No ako vidíme aj čítame, jedna škola za druhou ostáva zatvorená. Samotní rodičia nemajú záujem. Do škôl by svoje deti [...]

fico, pellegrini

Pellegrini je bližšie k odchodu zo Smeru, rozhodnutie oznámi čoskoro

03.06.2020 13:23

Pellegrini vyzval Fica, aby odišiel z vedenia strany. Ten na jeho výzvu nereagoval.

Slovensko, Česko, Igor Matovič, Andrej Babiš

Babiš a Matovič zbúrali koronavírusové hranice

03.06.2020 13:17

Od polnoci zo stredy na štvrtok sa obnoví neobmedzený režim na hraniciach medzi Slovenskou republikou a Českou republikou.

SR Bratislava politika vláda 16. schôdza BAX

SMK chce od Matoviča v podstate autonómiu

03.06.2020 12:51

Strana maďarskej koalície (SMK) predložila premiérovi Igorovi Matovičovi požiadavky s názvom Memorandum maďarskej komunity.

Koronavírus  Testy skúmavka

Z 2 336 testov na koronavírus boli tri pozitívne

03.06.2020 09:39, aktualizované: 11:45

Ochorenie Covid-19 prekonali na Slovensku ďalší traja ľudia, spolu sa vyliečilo už 1375 osôb.

rmontmartre

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 67
Celková čítanosť: 161430x
Priemerná čítanosť článkov: 2409x

Autor blogu

Kategórie