Založ si blog

Potrebujeme uvoľňovať reštrikcie a pomáha aj plnenie si Bucket Listu

Matovič sa schováva za názory epidemiológov, akoby on sám nechcel niesť zodpovednosť za súčasný stav. A podnikatelia samotní sa takí vyplašení, že neprevádzkujú ani činnosti, ktoré vyslovene zakázané nie sú.

 

Nepochopím pizzérie, ktoré zavreli, pritom ich donáškovej službe nič nebráni v činnosti . A naopak: vítam, že Textil House síce v obmedzenom režime, len na predaj rúšok, ale otvoril.

Dlhšiu dobu zatvorené prevádzky sa stávajú ľahkou korisťou. Až sa človek oprávnene pýta: prečo nechávajú hotovosť na prázdnej prevádzke, prečo aspoň najcennejší majetok nezabezpečili v špeciálnom sklade? Prečo na oknách nie sú mreže a prevádzka pripojená na policajný informačný systém?

Nezabezpečené a opustené objekty sú ako neodolateľná pozvánka.

Včera „informatívny nákup“, potešilo, že stavebniny aj hobby predajne už otvorili. Pred cyklošportom sa tvorila fronta, pumpy sú vypredané. Bicykle sú jednou z vecí, ktoré doplatili na dlhší čas bez údržby.

V lekárni poteší doplnenie zásob. To, že majú vitamín C v rôzne veľkých baleniach, je pozitívum. Rovnako ak aj fakt, že už netreba desiatky minút tráviť čakaním pred lekárňou. Fronty na poštách sú naopak viacmenej zlyhaním. Čo bráni samotnej pošte, aby prevádzkovala nielen 2, ale všetky svoje okienka? A ak sú aj matky doma s deťmi, určite by sa našiel personál, ktorý by tú peňažnú službu prevádzkovať vedel.

V dnešnej dobe sú šťastní tí, ktorých prevádzky ešte, či „už konečne“ fungujú.

Byť na OČR či priamo prepustený dostáva bývalých zamestnancov do existenčných problémov. A čím ďalej, tým viacerí sa zhodujeme, že po ústupe tejto koronakrízy už nič nebude také ako doposiaľ.

Ale ako tráviť nútené voľno so zníženým príjmom?

Na mojej bakancs liste by ste našli položky: spoznávať diela starých klasikov či vydať knihu.

Červený kríž konečne prekonal obavy z korony a postupne rozdáva potravinové balíčky. Teda aspoň priamy hlad by sme mohli mať na čas zažehnaný.

A more voľného času dáva príležitosť aj na zvláštnu formu literárnej činnosti:

Američania tomu hovoria The Bucket List, Maďari Bakancs lista, slovenský ekvivalent nepoznám. Zrejme ho niet. Pritom idea je jednoduchá a v tomto čase aj hlboko aktuálna. Korona nás konfrontuje s vlastnou smrteľnosťou. Kategorizujeme sa podľa veku a diagnóz. Zrejme každému z nás aspoň raz už prešiel v hlave scenár: ako by to asi prebiehalo, keby som ten vírus dostal?

Slovensko je mimoriadne šťastná krajina s minimálnou úmrtnosťou.

Ale zamyslieť sa nad zmyslom života a spraviť si akýsi zoznam: čo všetko by som chcel do svojej smrti stihnúť……..nikdy nie je priskoro.

V živote môžeme preplávať aj úplne pasívne, ako nemé ryby. Vykonávať nezáživnú prácu, až kým nás smrť nepovolá. O ničom nesnívať, nemať žiadne ciele ani ambície. Len sa zobudiť, pretĺkať a občas si pár hodín zdriemnuť.

The Bucket List však dáva našim bezvýznamným životom ďalší význam. A ten si definujeme všetci sami. Ak nechceme byť len bezduchými bábkami v rukách svojich rodičov, učiteľov, hysterických šéfov a despotických manželov,môžeme sa pokúsiť sami si vytvárať určité vízie. Nemusíme sa do nekonečna cítiť ako vazal: občianstva, manželstva……ako bezmocná ovca, ktorá sa bez pastiera ani o krok neposunie.

Bakancs lista je osobná výpoveď jednotlivca. Pomáha hľadať samého seba, svoje poslanie, význam života a jeho naplnenie. A možno má len potenciál zbaviť nás strachu a aspoň v posledných momentoch, tvárou v tvár smrti, začať konečne samostatne zmýšľať.

text a foto: autor

 

 

Štefan Wimmer ma donútil zamyslieť sa

30.05.2023

Občas je mi až trápne, ako nepoznám najvýraznejšie postavy nášho spoločenského života. Tak to bolo s Máriou Kráľovičovou, ktorej meno mi prvý krát udrelo do očí až v deň jej smrti. Štefana Wimmera si začínam všímať ako 66-ročného boháča. Ako sa však k tej vile na hradnom kopci so 14-timi izbami dopracoval? [...]

Český bulvár je horší, než ten náš

24.05.2023

Keď sa na Slovensku povie bulvár, spomenieme si hlavne na dvojicu denníkov, ktoré ponúkajú celkom podobný obsah. Riešia sa požiare a vraždy, prípadne nejaké staronové vedenie SND. Proste veci, na ktorých záleží. A levy asi nie každodenne žerú svojho chovateľa. No ku podivu naše seniorky sú unesené českými týždenníkmi. Na kafíčko sem, rytmus života tam. Fičia na [...]

Zsuzsová odsúdená, Kočner už druhý raz oslobodený

21.05.2023

Verejná mienka nepotrebuje dôkazy. Akosi všetci čakali, že Kočner zhnije za mrežami. Oslobodzujúci rozsudok mnohých rozčaroval. Lebo najradšej by mali akési rozsudky na želanie, podľa vlastných pocitov. Mňa toto najviac zarážalo na Trnavskom súde. Pestovateľ tretí krát odsúdený a verejná mienka stále pri ňom. Akosi sa roztrhlo vrece s tými, čo maryšku ospevovali a [...]

Andrej Kiska

Kiska definitívne hodil Remišovú a Za ľudí cez palubu. Prezradil, koho bude voliť

04.06.2023 18:19

Bývalý prezident tak urobil spoločnou fotografiou s poslancami tejto strany.

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

Tieň / Tajné služby / Sledovanie / Špehovanie / Špión / Agent /

Medzinárodná tieňová agenda: Na tajnom stretnutí špionážnych služieb chýbali Rusi. Ukrajinec účasť poprel

04.06.2023 16:16

Vysokopostavení predstavitelia spravodajských služieb z celého sveta sa zišli na tajnom stretnutí.

Pacient / Zdravotníctvo /

Dostupnosť zdravotnej starostlivosti sa môže čoskoro ešte zhoršiť, varuje INESS

04.06.2023 16:02

Počet osôb vo veku 70 a viac rokov na jedného lekára by sa mal do roku 2030 zvýšiť oproti roku 2021 o desať.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 348
Celková čítanosť: 799974x
Priemerná čítanosť článkov: 2299x

Autor blogu