Založ si blog

O písaní, maďarskej národnostnej menšine a Aspergerovi

Verného čitateľa zrejme už neprekvapí, že zase raz spájam nespájateľné. Odhaľujem zlyhania našej menšiny a odporúčam aj stránku inej blogerky.

 

Istý politický aktivista sa o mojom pseudonyme vyjadril obzvlášť uštipačne. Vraj zakrývam svoje maďarské korene…a „strúham články ako Baťa cvičky“.

Montmartre je pre mňa francúzskym symbolom kolísky poézie. To však neznamená, že by som svoj pôvod akokoľvek skrývala. Korene sú vzácnosť, ktorú si treba uctievať. Obdobne ako starí Židia uctievali Zlaté teľa.

Až ich dal Mojžiš povraždiť.

Vyrastala som na poézii maďarských klasikov. A aj to nutkanie písať a písať pochádza od velikána maďarskej poézie. József Attila v jednej zo svojich kultových básní píše: „Nem mondhatom el senkinek, elmondom hát mindenkinek.“ V preklade: nemôžem povedať nikomu, poviem to teda každému.

Absenciu spriaznenej duše u poeta napĺňa anonymný dav čitateľov.

Súčasný človek si možno namýšľa, aký je vo svojej identite slobodný a svojprávny. Pritom opak je pravdou: celý náš život sa ustavične prispôsobujeme väčšine. Dav určuje, čo je správne a nesprávne, čo je normálne, čo nenormálne.

Absencia empatie je hriech, absencia sociálnych zručností fatálny hriech.

Súčasné deti a mládež majú to šťastie, že už pre nich na Slovensku máme testy na diagnostiku Aspergerovho syndrómu. Deti včerajška túto šancu nemali. Kto nezapadal do davu a predstáv davu o údajnej normalite, bol bezcitne značkovaný, čelil posmechu a vylúčeniu zo spoločnosti.

Pamätám na moje prvé kroky v škole. Učiteľ ma vyzval k tabuli, mala som si vziať kriedu….automaticky som siahla ľavou rukou. A reakcia pána učiteľa?

-Renátka, kriedu držíme v pravej ruke! O fakte, že ma ako studenú sprchu zaradili do slovenskej triedy s tým, že som po slovensky nevedela ani ceknúť….tak o tejto traume radšej už ani nepremýšľam….

Takto nás spoločnosť krok za krokom nútila prispôsobiť sa vlastným normám.

Moje prvé kroky v poézii boli, ako ináč, po maďarsky.

No viete, čo mi chýbalo? Prakticky všetko! Absentovali čitatelia, mentori aj prípadní sponzori. Menšinová inteligencia ma nikdy do svojich radov neprijala. Dostalo sa mi akurát odmietania, sústavnej kritiky a posmechu.

A ako sa naša menšina správala na slovenskej politickej scéne? Jej kroky sú až symbolické: Maďarská komunita vypadla z parlamentu, aby ju nahradil Most. A po posledných voľbách vypadol aj Most, aby ho nenahradilo úplne nič. Dokonca ani splnomocnenca vlády pre národnostné otázky nie a nie vymenovať. Údajne to v čase koronakrízy nie je podstatné.

Koronakrízu si ľudstvo vyprovokovalo vlastnou bohorovnosťou, neskrotným sebectvom, drancovaním prírodných zdrojov….A odchod z politickej scény si naša menšina spôsobila tiež len sama. Neschopnosťou sa zjednotiť odložením vlastných egocentrických ambícií. A takto spätne vyvstáva otázka: čo by v tom parlamente vlastne robili, ak nie sú schopní podporiť ani seba vzájomne?

Naši politici sa ukázali ako zúfalci, čo si vykopú vlastné hroby aby sa do nich bratovražedne pochovali.

Asimilácia sa tak stáva priam nevyhnutnosťou. Rovnako ako mne ostávalo buď písať maďarsky s tým, že ma nik nečíta ani nepodporuje, alebo tu bola druhá cesta. Možno menej nádherná a symbolická: Pretekať ako voda, prijať podporu tých literátov, ktorí mi ju sami a ochotne poskytli.

A ako s touto cestou outsidera súvisí Asperger? Je to cesta výrazných ale osamelých ľudí. Umelcov a vedcov u ktorých „genialita hraničí so šialenstvom“.

Ako som už spomínala, pre dospelých nemáme testy. Ani terapie. Ale poznáme príznaky. Máme množstvo filmovej a knižnej predlohy stvárňujúcej zvláštnosti tohto stavu. A kto by mal dojem, že akýmkoľvek spôsobom nezapadá do masovitého stáda, možno mu táto literatúra ponúkne odpovede na nahlas nikdy nepoložené otázky.

Rada by som pre „hľadačov pravdy“ predstavila stránku českej blogerky Zrzavá holka. Lebo je fajn prečítať si o myšlienkach a postojoch, o ktorých nemáme odvahu ani rozprávať.

 

 

 

Vraždy Alcàsser od Netflixu a ne/zodpovednosť médií

11.07.2024

Mám viacej voľného času a menej chuti na akékoľvek interakcie cez sociálne siete. A tak sledujem jeden televízny seriál za druhým. Akoby som niečo neustále hľadala, možno akési skryté motivátory a elementárne vysvetlenia. A o všetkých sa ani nedá písať blog, ani by to nemalo zmysel. Päťdielny seriál The Alcàsser Murders vyšiel v júni 2019. Škoda, že ho [...]

Hip Hop Žije a na drogy sa umiera

04.07.2024

Nechápem a nepochopím to selektívne vnímanie reality naše novinárskej obce. O Pohode napíšu aj kto s kým sa vyspal a budú o tom dávať storky po celé týždne, o ostatných hudobných festivaloch je im zaťažko sa aj slovíčkom zmieniť. Proste sa tvária, akoby nejesvovali. A rovnako je to aj s obeťami. O tých siedmych obetiach tragédie zrážky vlaku s dedinským autobusom sa [...]

České real crime: Kalivoda

29.06.2024

#real crime #czech Čítala som článok v ženskom magazíne s bombastickým názvom: Odievala masového vraha. Samozrejme to okamžite vzbudilo moju pozornosť. Z článku však vysvitlo, že išlo o obyčajné natáčanie krimi podľa skutočných udalostí. Film sa volá Lesní vrah a rozoberá príbeh Viktora Kalivodu. Online ho ešte nenájeme, takže pozrieť som ho zatiaľ nemala ako. [...]

stíhačka F-16

Prvé dve stíhačky F-16 pristáli na letisku v Kuchyni

22.07.2024 20:15, aktualizované: 22:50

Slovenské stíhačky leteli z USA 9 a pol hodiny bez prestávky.

SR Kuchyňa MO systém záchytný test BAK-12  odovzdanie BAX

Nová éra nadzvukového letectva: Na Záhorie prileteli prvé dve stíhačky F-16 (otázky a odpovede)

22.07.2024 18:00

Slovensko podpísalo s USA kontrakt celkovo na štrnásť kusov F-16, zatiaľ prišli dve.

Izrael / Palestína / Západný breh Jordánu /

CNN zdokumentovala brutálny útok izraelských osadníkov na Západnom brehu Jordánu

22.07.2024 17:46

K útoku došlo niekoľko dní po tom, čo Medzinárodný súdny dvor rozhodol, že 57 rokov trvajúca okupácia palestínskych území Izraelom je nezákonná.

Yvette Cooperová, labouristi, Británia

Nová britská ministerka ruší program konzervatívcov o deportáciách migrantov

22.07.2024 17:24

Plány konzervatívcov počítali s tým, že Rwanda bude za milióny libier prijímať migrantov z rôznych krajín zadržaných po nelegálnom príchode do Británie.