Založ si blog

Ako klamú recenzie a v čom je poslanie literárnej kritiky?

Písať kritiku na dielo súčasného autora je ako postaviť sa do polí a rozpútať víchor. Autor kvíli nad vlastným egom udupaným v prachu zeme, sympatizanti zúria, spisujú náhlivé odpovede a v lepších prípadoch aj celé recenzie na potlačenie kritického názoru.

 

Literárne spoločenstvo je uzavretá komunita autorov. Každý chce čítať chválu na svoje diela, túži po vysokej predajnosti a tučnom honorári.

A samotné vydavateľstvá už pochopili, že obal predáva. Tak sa vynakladajú slušné prostriedky na výtvarnú stránku a dokonca aj anotácie bývajú o pár levelov vyššie, než samotný text.

Ale ozaj by sme mali ostať niekde v krajine marketingových ťahov a vo vábivých obaloch ponúkať aj vyslovený brak?

Zo samej sympatie a empatie recenzie píšu priatelia autorov, prípadne aj etablovaní autori za honorár. A čitateľ je ten posledný, na kom ten bič praskne.

Lebo si kupuje nádhernú knihu so skvelými recenziami. Jediný problém býva v samotnom diele. U jedného nemá formu a štýl, u druhého autora chýba originalita a výpovedná hodnota. Z ďalšej knihy až kričí afekt a hra na plač.

Pochvalných recenzií je dvanásť do tucta, no kto by sa odvážil napísať, ak ho kniha vyslovene sklamala?

Celkom rozšírený názor je, že za zmienku stoja len dobré knihy. Ono by to aj bolo možné, ak by tie horšie nemali množstvo pochvalných recenzií, nevyskakovali by na priečkach predajnosti a autori by netlačili marketing svojich pochybných diel do každého jedného média.

Chýba proste akákoľvek istota ohľadom kvality kupovaného diela. Ak si zájdete do stavebnín kúpiť obyčajné tehly, tak sú zoradené podľa kvality. A ak si chcete dať orosenú dvanástku, tiež vám cenová skupina ešte priamo pred vstupom napovie, kam to vlastne kráčate a čo môžete za svoje peniaze očakávať.

Literárnym kritikom sa človek nerodí. Je to dlhá a tŕnistá cesta. Po prečítaní desiatok až stoviek kníh to zrazu ten čitateľ cíti. Čo by sa malo odporúčať a čo by bolo lepšie, ak by zapadlo prachom zabudnutia. Ktorý autor píše na úrovni základoškolského slohu, ktoré príbehy vyslovene krívajú, či ktorá autorka chŕli masy kníh ako cez kopirák.

A v tomto pokryteckom na peniazoch a sympatiách založenom svete si aj čitateľ zaslúži aspoň trochu nestranného a objektívneho názoru.

Štefan Wimmer ma donútil zamyslieť sa

30.05.2023

Občas je mi až trápne, ako nepoznám najvýraznejšie postavy nášho spoločenského života. Tak to bolo s Máriou Kráľovičovou, ktorej meno mi prvý krát udrelo do očí až v deň jej smrti. Štefana Wimmera si začínam všímať ako 66-ročného boháča. Ako sa však k tej vile na hradnom kopci so 14-timi izbami dopracoval? [...]

Český bulvár je horší, než ten náš

24.05.2023

Keď sa na Slovensku povie bulvár, spomenieme si hlavne na dvojicu denníkov, ktoré ponúkajú celkom podobný obsah. Riešia sa požiare a vraždy, prípadne nejaké staronové vedenie SND. Proste veci, na ktorých záleží. A levy asi nie každodenne žerú svojho chovateľa. No ku podivu naše seniorky sú unesené českými týždenníkmi. Na kafíčko sem, rytmus života tam. Fičia na [...]

Zsuzsová odsúdená, Kočner už druhý raz oslobodený

21.05.2023

Verejná mienka nepotrebuje dôkazy. Akosi všetci čakali, že Kočner zhnije za mrežami. Oslobodzujúci rozsudok mnohých rozčaroval. Lebo najradšej by mali akési rozsudky na želanie, podľa vlastných pocitov. Mňa toto najviac zarážalo na Trnavskom súde. Pestovateľ tretí krát odsúdený a verejná mienka stále pri ňom. Akosi sa roztrhlo vrece s tými, čo maryšku ospevovali a [...]

DEMDIS SLOVENSKO V EU zaver titulka

V Európe cudzincami byť nechceme, no chýba nám vízia, stratégia a dialóg (výsledky diskusie)

04.06.2023 19:00

Chceme byť v Európe cudzincami? A prečo? DEMDIS diskusia nám opäť ukazuje, že názorová vyhranenosť nemusí byť prekážkou nachádzania zhody. Konsenzus existuje a je na dosah.

Andrej Kiska

Kiska definitívne hodil Remišovú a Za ľudí cez palubu. Prezradil, koho bude voliť

04.06.2023 18:19

Bývalý prezident tak urobil spoločnou fotografiou s poslancami tejto strany.

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

Tieň / Tajné služby / Sledovanie / Špehovanie / Špión / Agent /

Medzinárodná tieňová agenda: Na tajnom stretnutí špionážnych služieb chýbali Rusi. Ukrajinec účasť poprel

04.06.2023 16:16

Vysokopostavení predstavitelia spravodajských služieb z celého sveta sa zišli na tajnom stretnutí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 348
Celková čítanosť: 800054x
Priemerná čítanosť článkov: 2299x

Autor blogu