Založ si blog

V literárnom nebi zažiarila ďalšia hviezda.

11.5. zomrel v Prahe vo veku 89 rokov mimoriadny spisovateľ, cestovateľ a etnograf Miloslav Stingl. Rozlúčka prebieha vďaka koronadobe len v úzkom rodinnom knihu. A snáď dovolíte pár slov k odkazu pána Stingla.

Možno ešte pamätáte na pohreb Karla Gotta – štátny, tuším 20 000 návštevníkov.

Písanie nie je tak populárne, ako spev. A tak to vyznieva mimoriadne symbolicky, že velikána literatúry faktu pochovávame podľa presne opačného scenára, než národného speváka.

Literatúra faktu je mojou srdcovou záležitosťou. Ak píšeme len pravdu, niet toľkého priestoru na zahmlievanie. A po napísaní ani nie je možno kľučkovať, či sa vyhovárať, ako sme všetko mysleli úplne inak.

V rozhovore pán Stingl bez akéhokoľvek hnevu opisuje, ako bol v detstve šikanovaný. Dokonca spomína, že to bolo dobré, že sa tak dokázal obrniť už od detstva a prežiť život „šťastného blázna“.

A tento postoj dokáže dodať silu a nádej aj všetkým ostatným, ktorí sú z akéhokoľvek dôvôdu nechcení a odstrkovaní. Majú šancu pochopiť, aká sila tkvie práve v izolácii. Ako sa dá krásne kráčať svojou vlastnou a jedinečnou cestou namiesto toho, aby sme sa celý život nechávali unášať životným prúdom priemernej šedej masy.

A komunizmus, ktorý nám teraz akosi programovo deklarujú za obdobie temna a neslobody, dal tomuto cestovateľovi pas a možnosť precestovať 150 krajín, naučiť sa 17 jazykov. (Komu z detí divokého kapitalizmu sa o tom môže čo i len snívať?)

https://art.ihned.cz/c1-66762980-zemrel-slavny-spisovatel-cestovatel-a-etnograf-miloslav-stingl?fbclid=IwAR3G53-G52rfz0N4ynQAHQdjuPGNxnjxZSQpKIN1l-h97MJCx6GU50yPK6w

 

No jeho cestovanie skôr môžeme nazývať spolužitím, keďže indiánsky kmeň si ho zvolil za náčelníka, v Papui mu zase zostrojili dedinskú svadbu. Primitívne kmene dokázali prijať a oceniť toho, koho vlastní spolužiaci nedokázali.

A navzdory všetkým lákadlám šíreho sveta sa vrátil do rodných Čiech, lebo to tak chcel.

Rozlúčková pieseň od Desmodu sa lúči kvetom:

 

 

 

 

Dám ti na cestu poslednú

Kamenné ruže, čo nezvädnú,

Nech ich plnú náruč máš.

 

 

DEPRESIA: Ako blesk z jasného neba?

26.11.2022

Vitajte v historicky stom blogu o filme. Tentoraz znovu téma psychiatrie. Horúca novinka, ktorá mala nedávno premiéru na STV1. Ako blesk z jasného neba pitve depresiu navonok úspešného a šikovného muža. https://www.rtvs.sk/novinky/filmy-a-serialy/309458/ako-blesk-z-jasneho-neba-novy-film-otvara-tabuizovanu-temu Vo filme krásne vidíme genézu, samotné dno aj postupné liečenie sa. [...]

Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté

22.11.2022

Teší ma čítanosť predošlého článku,. O to viacej, že v ňom nie je žiadna politika, ani zdrvujúce fakty. Len životy spisovateľov a v tejto téme aj pokračujeme. V minulom blogu sme si hovorili o šťastlivcoch, ktorým sa darí úspešne predávať svoje knihy a dostávať sa do povedomia širokej verejnosti. Avšak existuje aj komunita takých, ktorým sa toto darí oveľa menej. [...]

Zlatá Zuzana

20.11.2022

V našej krajine sa ako spisovateľ živí odhadom cca. 10-15 ľudí. Všetci ostatní majú civilné zamestnania, či sú už na dôchodku a z celoživotných úspor si napĺňajú svoje literárne sny. Teda uživiť sa písaním kníh sa darí len tým pár notoricky známym menám. Ak sa povie ženské romány, tak jednoznačne Táňa Keleová Vasilková, prípadne Evita. Ak krimi, [...]

LOZ, Peter Visolajský,

Lekári trvajú na zvyšovaní platov vrátane odmeňovania za odpracované roky

26.11.2022 14:25

Pred začiatkom rokovania na Úrade vlády to uviedol šéf LOZ Peter Visolajský.

košice, nehoda, alkohol za volantom

Ďalší ožran za volantom: Auto prevrátil na strechu, nafúkal takmer tri promile

26.11.2022 13:28

Hrozivo vyzerajúca nehoda sa stala krátko pred polnocou v piatok v Košiciach.

WC, toaleta, záchody

Ktoré európske mestá majú najšpinavšie verejné záchody? Bratislava prekvapila

26.11.2022 12:30

Experti britskej webovej stránky showersforyou (sprchy pre vás) urobili zaujímavý prieskum pri príležitosti Svetového dňa toaliet.

Robert Fico

Fico volá po zrušení obvinenia šéfa Národnej banky Slovenska Kažimíra

26.11.2022 12:27

Exminister financií Peter Kažimír je opätovne trestne stíhaný za podplácanie.