Založ si blog

Nádherné obrazy ľudskej mizérie

Po presladenej romantickej komédii Stary, stary night bolo nevyhnutné vzhliadnuť aj film, ktorý sa viac pridŕža realizmu a samotného umeleckého odkazu Vincenta Van Gogha.

 

Loving Vincent je unikátny experiment. Na plátne ožívajú repliky Van Goghových malieb maľované najlepšími výtvarníkmi súčasnosti.

Dej je postavený na Van Goghovej korešpondencii a je zasadený tesne do obdobia po jeho náhlej a tragickej smrti.

Oproti malebnosti obrazov až dramaticky kontrastuje samotný dej. Vincent je z rodného  Holandska doslova vyštvaný, ako blázon a problémový občan. Po dlhom a úspešnom liečení na francúzskom vidieku sa ocitá v lacnom penzióne, kde sa pokúša napĺňať svoje dni prácou. Maľuje ako hodinky v každom počasí. No ústrky, nepochopenie a šikana sprevádzajú aj jeho posledné dni.

Osudným sa stáva hádka s doktorom Gachetom, ktorý mu v návale hádky prezrádza, že Teo má syfilis a je na pokraji krachu.

Guľka z revolvera sa Vincentovi zavŕta do brucha. Umiera dva dni v bolestiach. Po pol roku umiera aj Teo. Dedičstva sa ujíma doktor Gachet, sám vášnivý maliar a Vincentov imitátor v spolupráci s vdovou po Teovi.

Pochybnosti o vražde-samovražde zaznejú v celej svojej šírke.

No ešte viac rezonuje ľudská zloba a neschopnosť poňať dielo génia v jeho šírke a nádhere.

Van Gogh bol spomedzi ľudstva svojej doby rovnako nemilosrdne vytláčaný a vyhostený, ako Pomalované ptáče uďobané svojimi súkmeňovcami, či umučený Kristus.

Na ponurom príbehu sú krásne jedine obrazy. Bez nich by divák sotva mal chuť a silu toto drama dopozerať do smutného konca.

 

melanchólia na rozdávanie. .. ..

17.01.2021

…veď zas je tu Nedeľa – Nešťastná Nedeľa – Gloomy Sunday- Szomoru vasarnap (Gloomy Sunday) Rezső Seress Szomorú vasárnap száz fehér virággal Vártalak kedvesem templomi imával Álmokat kergető vasárnap délelőtt Bánatom hintaja nélküled visszajött Azóta szomorú mindig a vasárnap Könny csak az italom kenyerem a bánat… Szomorú vasárnap Utolsó [...]

Volajte 158. . . . ak ste si to trikrát a poriadne premysleli.

15.01.2021

Ja viem. Dlho som tu nebola. Nebol čas ani net. A vlastne tak trochu som aj vyčkávala, čo všetko sa ešte objaví v súvislosti s úmrtím exprezidenta polície Lučanského. Jedni ho oplakávajú, iní by mu aj hrob opľuli. A ja? Ani neviem. Stále mám pocit, že ešte nepoznáme všetko. Že okolo jeho zranení aj úmrtia panuje toľko chaosu a zahmlievania, že prakticky ani nemáme [...]

Zbúrali nám Dom duchov

06.01.2021

No nie je ten život hrozný? Keď už sa akurát aklimatizujem na život mimo fabriky a more blata navôkol, tak mám zase nastúpiť a ťahať 8,10,12,13…nekonečné množstvo monotónnej práce v továrni, čo je sama ako malé mestečko. Pred tým však povinné očkovanie, bez čoho v dnešných časoch človeka už ani do práce nepustia. V malej milej Tornali sa testuje [...]

Alexej Navaľnyj

Pre Kremeľ je Navaľnyj agent Západu

18.01.2021 23:22

Alexej Navaľnyj za mrežami môže byť pre režim nebezpečnejší ako na slobode, myslí si analytik Alexej Makarkin. Kremeľ ale podľa neho nemal na výber. "Keby ho nechal na slobode, ukázal by slabosť," povedal pre Pravdu.

čína, baňa

Čínski baníci dali o sebe po týždni vedieť. Máme nádej, odkázali z pasce

18.01.2021 23:06

Záchranári začuli údery do potrubia, ktorými baníci dávali najavo, že sú stále nažive.

giuseppe conte

Snemovňa vyslovila Conteho vláde dôveru, v Senáte to bude ťažšie

18.01.2021 22:46

Talianska vláda sa ocitla v kríze po demisii dvoch ministeriek.

ján kubiš

Ján Kubiš sa stal osobitným vyslancom OSN pre Líbyu

18.01.2021 22:14

Minister Ivan Korčok vymenovanie vnýma ako „potvrdenie dobrého mena slovenskej diplomacie".