Založ si blog

Matovič hovorí o pľuvanci, memorandum ani nečítal

 

Prvý rázny krok premiéra Matoviča hovorí za všetko. Pozval si sto Maďarov ku stolu, no na ich názor nebol ani zďaleka zvedavý, Zrejme čakal, že mu budú od samej lásky ruky bozkávať. Doteraz som nevedela, čo môžeme od Matoviča očakávať. Po tom, ako odsúdil Memorandum maďarskej menšiny aj bez prečítania, už viem, že nič dobré.

 

Sté výročie Trianonu znamená zároveň aj sté výročie odtrhnutia  od materskej krajiny, Maďarska.

Neslávne sme oslávili sté výročie podpísania Trianonskej zmluvy. Maďarsko ako porazená mocnosť, bolo nútené vzdať sa značného územia v prospech susedných štátov. A tak sme sa my aj naši najbližší ocitli v Československu, neskôr na Slovensku, ako národnostná menšina.

Vraj je nás pol milióna, avšak treba podotknúť, že k maďarskej národnosti sa hlási aj množstvo Rómov neovládajúcich Rómčinu, teda ich národnosť ako maďarská je len sekundárna, či ovplyvnená asimiláciou.

Podľa prejavov prezidentky Čaputovej aj expremiéra Pellegriniho požívame rovnaké práva aj povinnosti, ako slovenská väčšina. Pravdou však je, že žijeme v najchudobnejších, najzaostalejších oblastiach. Okresy Rimavská Sobota, či Rožňava, majú najvyššiu mieru nezamestnanosti aj chudoby na Slovensku.

Ako maďarská národnostná menšina sa ocitáme v dvojitej izolácii. Jednak mnohí naši občania nerozumejú štátnej reči (slovenskej) a z druhej strany aj maďarčinu ovládame len vo forme akejsi kuchynskej reči –dialektu. Po troch vetách po maďarsky sme v materskej krajine (Maďarsku) detekovaní ako cudzinci, čo používajú slovakizmy a aj výslovnosť je výrazne odlišná.

História vyčíňania mafie v Dunajskej Strede naplno odhalila našu bezmocnosť. Maďarskí mafiáni znásilňovali maďarské dievčence za výrazného nezáujmu zo strany slovenskej zákonodárnej moci.

SMK sa pokúsila o akési nastavenie vyšších práv našej menšiny. Len netuším pre koho, keď naša menšina výrazne starne, umiera a asimiluje.

Naše minimálne práva asi najlepšie ilustruje náboženstvo. Ak už aj nikde inde, aspoň v kostole by človek rád počul vlastnú reč. Namiesto nej nám však biskupstvom pridelený kňaz prináša len akúsi maďarsko-nijakú hatlaninu, ktorej ani pánboh nerozumie, z úst kňaza –rýdzeho Slováka. Aby naši najbližší aspoň čo to rozumeli zo zádušnej omše, musíme pátrať po kňazovi desiatky kilometrov ďalej, či až v materskej krajine.

So školstvom to nie je oveľa ružovejšie. Nerozumiem, načo sú nám maďarské základné školy s minimálnou sieťou stredných a jedinou vysokou školou. Jedine aby sme stagnovali vo vlastne bezvýchodiskovej bubline. Moje jediné dieťa sa učí moderným technológiám po slovensky. Príde nám to ako najrozumnejšie riešenie. Určite lepšie ako chodiť po žobraní s maďarským dialektom.

 

 

 

 

 

 

Príjemný spoločník na horúce letné dni

09.07.2020

Je vzácnou výsadou stáť pri zrode nových autorov a sledovať ich nástup a prvé kroky na literárnej scéne. Zuzana Balašovová Donátová si na svoje konto pripisuje už štvrtú knižku. Táto autorka je na pohľad sympatická a skromná blondína. Pracuje ako sociálna terapeutka v liečebni pre dlhodobo chorých a povšimla som si ju na Dni plnom umenia. Takéto dni [...]

Zborníky stoja za povšimnutie

08.07.2020

Trojo zborníkov Básne 2010 až 2012 sa mi dostalo do rúk. A ako štandardná taktika pri sériách, začíname tým najstarším. Básne 2010 vydal Koloman Kertész Bagala, vizuálny koncept edície navrhol Palo Bálik. Pána Bagalu som raz zahliadla aj v TV novinách. Počas návštevy Marine Le Pen, ktorá prišla na Slovensko podporiť politiku Borisa Kollára, pán Bagala demonštroval [...]

Povolanie: literát

04.07.2020

O tom, ako si človeka profesia vyberá aj sama a o všetkom, čo sa robí okolo literatúry. Povolanie – zamestnanie, práca, profesia. Zdanlivé synonymá, no každé znie úplne ináč. Zamestnať sa niečím zvyknú už aj malé deti, len aby sa nenudili. Bez práce nie sú koláče. A kvôli získaniu potrebnej kvalifikácie a profesie navštevuje mládež rôzne odborné školy a [...]

La Scala, koronavírus

ONLINE: Po brazílskej hlave štátu má koronavírus aj bolívijská

10.07.2020 05:50, aktualizované: 06:41

K brazílskemu prezidentovi Jairovi Bolsonarovi sa s pozitívnym tesom na koronavírus pridala aj bolívijská prezidentka Jeanine Áňezová.

NATO, Severoatlantická aliancia

Štátni analytici: Slovenské vojenské jednotky pre NATO sú mizerné

09.07.2020 23:49

Ozbrojené sily Slovenskej republiky poskytujú NATO len 80 percent požadovaných jednotiek, aj to v podpriemernej kvalite, tvrdia analytici.

kollár

Kollár má výboru pre nezlučiteľnosť funkcií vysvetliť, či konal za firmu

09.07.2020 19:00

Predseda parlamentu by mal potvrdiť, že sa vo firme BSSC vzdal konateľstva. V opačnom prípade mu hrozí pokuta.

pocasie-10-7-2020

Prichádza pekelné letné teplo, dokedy potrvá?

09.07.2020 18:00

Leto sa konečne prejaví aj vysokými tropickými teplotami. Dokedy bude trvať prílev teplého vzduchu a kedy ho vystrieda studený front?

rmontmartre

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 87
Celková čítanosť: 192687x
Priemerná čítanosť článkov: 2215x

Autor blogu

Kategórie