Staronové poruchy – tentoraz príjmu potravy

Mapovať súčasné literárne dianie je ako špŕtať sa v osom hniezde. Jedni to vzdali úplne. Iní sa zameriavajú iba na propagandu, či chválu všetkého bez rozdielu. V záujme zachovania vlastnej identity bude zrejme najlepšie vyhýbať sa úplnému braku a venovať sa knižkám, ktoré za to aj budú stáť.

Pokračujeme v sérii porúch. Verný čitateľ vie, že táto oblasť ma mimoriadne baví. Ono sa to nabaľuje, ako snehová guľa. Ak sa začnete venovať jednej, zrazu zistíte, aké blízke sú vám prakticky všetky.

Práve čítam knižku o alkoholizme. Toto bude prvá kniha z tohto sústa, ktorá má pre mňa aj pridanú hodnotu. Teda si ju vychutnávam (samotné dielo predstavím neskôr, po úplnom prečítaní a strávení). Zaujímavé je, ako sa spomínajú pridružené diagnózy. Teda alkohol nepadá z holého neba. A človek si denne nepotrebuje vygumovať celú hlavu len z čírej nudy. Alkohol je liek, síce debilný a kontraproduktívny, no mnohí nič lepšie nepoznajú.

Toto bol prípad aj Amy Winehouse. Mladosť, krása, ideály. Speváčka môže byť tučná? Zrejme áno, ale ktoré dievča by túžilo vystupovať na pódiá tučné? To naše aktuálne ideály krásy robia z dievčat trosky, ktoré buď natvrdo hladujú, alebo naopak: prejedajú sa neschopné odolať baženiu po jedle, aby vzápätí všetko vyvrátili do záchodovej misy. Cieľom, ako inak, je vyhovieť diktátu doby. Pridajte si k tomu ešte pocity frustrácie, či menejcennosti a máte diagnózu, ktorá môže končiť aj smrťou.

Poruchami príjmu potravy trpela aj čarovná princezná Lady Diana. Umrela mladá, ona na následky fatálnej autohavárie. Amy Winehouse (pseudonym zo slova vinotéka?) sa proste upila k smrti.

Nová doba má svoje pozitíva, ak už aj v ničom inom, tak narastá otvorenosť. A o poruchách sa rozpráva stále viac.

Mladá aktivistka venujúca sa tejto téme je aj v Banskej Bystrici. Okrem zvyšovania povedomia o tomto neduhu sa zabára aj do literárnych vôd. Kto by mal záujem, rozhovor s mladou víťazkou nad touto chorobou nájdete na linku:

http://greenie.elist.sk/rozhovory/valentina-sedilekova

Slovenská spisovateľka a jej triler

28.03.2026

„Triler je žáner filmu, knihy alebo televízneho seriálu, ktorý má u čitateľa alebo diváka vyvolať silné napätie a emócie,“ píše múdra wikipédia. Katarína Pivarčiová sa po dvoch romantických príbehoch pokúsila zabŕdnuť do tohto žánra. Vydal Slovenský spisovateľ v roku 2021. Rozhodla som sa prestať sa sústreďovať primárne na slovenské diela, avšak [...]

Líška vo Verone

10.03.2026

Kúsok som si dovolila pohrať sa s názvom diela a menom autorky. Veronika Šikulová totiž nazvala svoju zbierku krátkych textov názvom Líštičky majú rady teplo. Pričom tú líšku si požičala z Exupéryho Malého princa. Teda autorka neskrývane odkazuje na ikonickú filozofickú rozprávku pre dospelých, skrývajúcu hlboké myšlienky. A použije to na zbierku akejsi [...]

Čáry-máry Baričáka

24.02.2026

Málo tak všestranných osobností je na našom literárnom poli, ako práve Pavel Hirax Baričák. Píše motivačnú literatúru, romány, cestopisy aj básne, vedie vlastné vydavateľstvo Hladohlas. Jedinou knihou ho iste nemáte šancu celého poňať a pochopiť, aj keď aj tá jediná kniha mi dala zabrať. Hirax cestuje po Slovensku ako taká rocková hviezda. A žienky sa mu hrnú na [...]

vojna na Ukrajine

ONLINE: Ropovod v ruskom Primorsku poškodili trosky dronu, požiar nechajú dohorieť

05.04.2026 07:30

Ukrajina zintenzívnila útoky na ruské prístavy v Baltskom mori.

Donald Trump

ONLINE: Irán poškodil vládnu budovu v Kuvajte, Trump hlási záchranu strateného pilota

05.04.2026 06:30, aktualizované: 07:53

Prezident USA ohlásil záchranu druhého amerického letca z územia Iránu.

Maďarsko EÚ Orbán univerzita letná Magyar reakcia

Lídrom maďarskej opozície je Orbánov bývalý spojenec. Neuškodila mu špinavá kampaň ani obvinenia z týrania manželky

05.04.2026 06:00

O Maďarsku hovorí ako o "mafiánskom štáte", hoci predtým sám patril do jeho "skorumpovaných štruktúr" a 22 rokov bol členom Fideszu. Kto je vlastne Péter Magyar?

Parlament

Štátny prieskum opäť prekvapil: Tesný súboj o prvú priečku aj šok pre matovičovcov

04.04.2026 21:55

Štát po dlhšom čase zverejnil vlastný prieskum preferencií politických strán.