Založ si blog

Pár slov na záver atypického školského roka

Korona doba napísala scifi scenár školského vyučovania. Vyučovalo sa na diaľku, deti v detských domovoch ostali uzavreté a izolované. Včera sme spoločne s ďalšími literátmi navštívili Detský domov v Tornali.

Ondrej Kalamár a Zuzka Kuglerová na neformálnom stretnutí s chovancami DeD.

Školský rok si niektoré školy skrátili a vysvedčenia porozdávali už v pondelok. Viacerí chovanci mali preto už zabalené a vybrali sa na cestu za svojimi rodinami. Ani počasie nám príliš neprialo, po horúčavách nastal prudký lejak. No ani to nás neodradilo v našej misii priniesť do detského domova knižky. Niektoré sme darovali adresne priamo deťom, iné sme odovzdali pani riaditeľke.

Zariadenie nemá vlastnú knižnicu, deti navštevujú mestskú knižnicu v Tornali.

Keďže sme na národnostne zmiešanom území, niektoré deti navštevujú základnú školu s vyučovacím jazykom maďarským. A pretože tie rady čítajú po maďarsky, pri ďalších knižných daroch to budeme mať na pamäti.

Plánujeme tiež založenie literárneho klubu. Vo väčších mestách fungujú literárne kluby aktívne po celé roky, v našom regióne treba stavať od nuly. A vďaka jazykovým rozdielom je to ešte komplikovanejšie, nie však nemožné.

Dúfam, že si deti darované knihy počas prázdnin užijú.

Ja som sa vrátila tiež nabalená štvormi darovanými titulmi. Najväčšiu zvedavosť vo mne vyvolal Miroslav Kapusta. Neúnavný organizátor literárneho festivalu Ars Poetica Neosoliensis v Banskej Bystrici napísal román, ktorý si rada vychutnám.

Z každého rožka troška….

Užite si letné prázdniny, deti, mládež, rodičia. A počas letných horúčav si nájdite pár chvíľ aj tieni s dobrou knihou v ruke.

Vaša Renáta Montmartre

Kvietok si dnes zaslúžia nielen učitelia, ale aj rodičia a starí rodičia, na plecia ktorých tohto roku padalo viac, než po iné.

Fotografie: autor.

Príjemný spoločník na horúce letné dni

09.07.2020

Je vzácnou výsadou stáť pri zrode nových autorov a sledovať ich nástup a prvé kroky na literárnej scéne. Zuzana Balašovová Donátová si na svoje konto pripisuje už štvrtú knižku. Táto autorka je na pohľad sympatická a skromná blondína. Pracuje ako sociálna terapeutka v liečebni pre dlhodobo chorých a povšimla som si ju na Dni plnom umenia. Takéto dni [...]

Zborníky stoja za povšimnutie

08.07.2020

Trojo zborníkov Básne 2010 až 2012 sa mi dostalo do rúk. A ako štandardná taktika pri sériách, začíname tým najstarším. Básne 2010 vydal Koloman Kertész Bagala, vizuálny koncept edície navrhol Palo Bálik. Pána Bagalu som raz zahliadla aj v TV novinách. Počas návštevy Marine Le Pen, ktorá prišla na Slovensko podporiť politiku Borisa Kollára, pán Bagala demonštroval [...]

Povolanie: literát

04.07.2020

O tom, ako si človeka profesia vyberá aj sama a o všetkom, čo sa robí okolo literatúry. Povolanie – zamestnanie, práca, profesia. Zdanlivé synonymá, no každé znie úplne ináč. Zamestnať sa niečím zvyknú už aj malé deti, len aby sa nenudili. Bez práce nie sú koláče. A kvôli získaniu potrebnej kvalifikácie a profesie navštevuje mládež rôzne odborné školy a [...]

NATO, Severoatlantická aliancia

Štátni analytici: Slovenské vojenské jednotky pre NATO sú mizerné

09.07.2020 23:49

Ozbrojené sily Slovenskej republiky poskytujú NATO len 80 percent požadovaných jednotiek, aj to v podpriemernej kvalite, tvrdia analytici.

kollár

Kollár má výboru pre nezlučiteľnosť funkcií vysvetliť, či konal za firmu

09.07.2020 19:00

Predseda parlamentu by mal potvrdiť, že sa vo firme BSSC vzdal konateľstva. V opačnom prípade mu hrozí pokuta.

pocasie-10-7-2020

Prichádza pekelné letné teplo, dokedy potrvá?

09.07.2020 18:00

Leto sa konečne prejaví aj vysokými tropickými teplotami. Dokedy bude trvať prílev teplého vzduchu a kedy ho vystrieda studený front?

Pak Won-sun kórea starosta soul

Starostu juhokórejského Soulu našli mŕtveho

09.07.2020 17:56

Pak Won-sun bol nezvestný od štvrtka.

rmontmartre

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 87
Celková čítanosť: 192673x
Priemerná čítanosť článkov: 2215x

Autor blogu

Kategórie