Založ si blog

Pár slov na záver atypického školského roka

Korona doba napísala scifi scenár školského vyučovania. Vyučovalo sa na diaľku, deti v detských domovoch ostali uzavreté a izolované. Včera sme spoločne s ďalšími literátmi navštívili Detský domov v Tornali.

Ondrej Kalamár a Zuzka Kuglerová na neformálnom stretnutí s chovancami DeD.

Školský rok si niektoré školy skrátili a vysvedčenia porozdávali už v pondelok. Viacerí chovanci mali preto už zabalené a vybrali sa na cestu za svojimi rodinami. Ani počasie nám príliš neprialo, po horúčavách nastal prudký lejak. No ani to nás neodradilo v našej misii priniesť do detského domova knižky. Niektoré sme darovali adresne priamo deťom, iné sme odovzdali pani riaditeľke.

Zariadenie nemá vlastnú knižnicu, deti navštevujú mestskú knižnicu v Tornali.

Keďže sme na národnostne zmiešanom území, niektoré deti navštevujú základnú školu s vyučovacím jazykom maďarským. A pretože tie rady čítajú po maďarsky, pri ďalších knižných daroch to budeme mať na pamäti.

Plánujeme tiež založenie literárneho klubu. Vo väčších mestách fungujú literárne kluby aktívne po celé roky, v našom regióne treba stavať od nuly. A vďaka jazykovým rozdielom je to ešte komplikovanejšie, nie však nemožné.

Dúfam, že si deti darované knihy počas prázdnin užijú.

Ja som sa vrátila tiež nabalená štvormi darovanými titulmi. Najväčšiu zvedavosť vo mne vyvolal Miroslav Kapusta. Neúnavný organizátor literárneho festivalu Ars Poetica Neosoliensis v Banskej Bystrici napísal román, ktorý si rada vychutnám.

Z každého rožka troška….

Užite si letné prázdniny, deti, mládež, rodičia. A počas letných horúčav si nájdite pár chvíľ aj tieni s dobrou knihou v ruke.

Vaša Renáta Montmartre

Kvietok si dnes zaslúžia nielen učitelia, ale aj rodičia a starí rodičia, na plecia ktorých tohto roku padalo viac, než po iné.

Fotografie: autor.

Štefan Wimmer ma donútil zamyslieť sa

30.05.2023

Občas je mi až trápne, ako nepoznám najvýraznejšie postavy nášho spoločenského života. Tak to bolo s Máriou Kráľovičovou, ktorej meno mi prvý krát udrelo do očí až v deň jej smrti. Štefana Wimmera si začínam všímať ako 66-ročného boháča. Ako sa však k tej vile na hradnom kopci so 14-timi izbami dopracoval? [...]

Český bulvár je horší, než ten náš

24.05.2023

Keď sa na Slovensku povie bulvár, spomenieme si hlavne na dvojicu denníkov, ktoré ponúkajú celkom podobný obsah. Riešia sa požiare a vraždy, prípadne nejaké staronové vedenie SND. Proste veci, na ktorých záleží. A levy asi nie každodenne žerú svojho chovateľa. No ku podivu naše seniorky sú unesené českými týždenníkmi. Na kafíčko sem, rytmus života tam. Fičia na [...]

Zsuzsová odsúdená, Kočner už druhý raz oslobodený

21.05.2023

Verejná mienka nepotrebuje dôkazy. Akosi všetci čakali, že Kočner zhnije za mrežami. Oslobodzujúci rozsudok mnohých rozčaroval. Lebo najradšej by mali akési rozsudky na želanie, podľa vlastných pocitov. Mňa toto najviac zarážalo na Trnavskom súde. Pestovateľ tretí krát odsúdený a verejná mienka stále pri ňom. Akosi sa roztrhlo vrece s tými, čo maryšku ospevovali a [...]

DEMDIS SLOVENSKO V EU zaver titulka

V Európe cudzincami byť nechceme, no chýba nám vízia, stratégia a dialóg (výsledky diskusie)

04.06.2023 19:00

Chceme byť v Európe cudzincami? A prečo? DEMDIS diskusia nám opäť ukazuje, že názorová vyhranenosť nemusí byť prekážkou nachádzania zhody. Konsenzus existuje a je na dosah.

Andrej Kiska

Kiska definitívne hodil Remišovú a Za ľudí cez palubu. Prezradil, koho bude voliť

04.06.2023 18:19

Bývalý prezident tak urobil spoločnou fotografiou s poslancami tejto strany.

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

Tieň / Tajné služby / Sledovanie / Špehovanie / Špión / Agent /

Medzinárodná tieňová agenda: Na tajnom stretnutí špionážnych služieb chýbali Rusi. Ukrajinec účasť poprel

04.06.2023 16:16

Vysokopostavení predstavitelia spravodajských služieb z celého sveta sa zišli na tajnom stretnutí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 348
Celková čítanosť: 799987x
Priemerná čítanosť článkov: 2299x

Autor blogu