Založ si blog

Pár slov na záver atypického školského roka

Korona doba napísala scifi scenár školského vyučovania. Vyučovalo sa na diaľku, deti v detských domovoch ostali uzavreté a izolované. Včera sme spoločne s ďalšími literátmi navštívili Detský domov v Tornali.

Ondrej Kalamár a Zuzka Kuglerová na neformálnom stretnutí s chovancami DeD.

Školský rok si niektoré školy skrátili a vysvedčenia porozdávali už v pondelok. Viacerí chovanci mali preto už zabalené a vybrali sa na cestu za svojimi rodinami. Ani počasie nám príliš neprialo, po horúčavách nastal prudký lejak. No ani to nás neodradilo v našej misii priniesť do detského domova knižky. Niektoré sme darovali adresne priamo deťom, iné sme odovzdali pani riaditeľke.

Zariadenie nemá vlastnú knižnicu, deti navštevujú mestskú knižnicu v Tornali.

Keďže sme na národnostne zmiešanom území, niektoré deti navštevujú základnú školu s vyučovacím jazykom maďarským. A pretože tie rady čítajú po maďarsky, pri ďalších knižných daroch to budeme mať na pamäti.

Plánujeme tiež založenie literárneho klubu. Vo väčších mestách fungujú literárne kluby aktívne po celé roky, v našom regióne treba stavať od nuly. A vďaka jazykovým rozdielom je to ešte komplikovanejšie, nie však nemožné.

Dúfam, že si deti darované knihy počas prázdnin užijú.

Ja som sa vrátila tiež nabalená štvormi darovanými titulmi. Najväčšiu zvedavosť vo mne vyvolal Miroslav Kapusta. Neúnavný organizátor literárneho festivalu Ars Poetica Neosoliensis v Banskej Bystrici napísal román, ktorý si rada vychutnám.

Z každého rožka troška….

Užite si letné prázdniny, deti, mládež, rodičia. A počas letných horúčav si nájdite pár chvíľ aj tieni s dobrou knihou v ruke.

Vaša Renáta Montmartre

Kvietok si dnes zaslúžia nielen učitelia, ale aj rodičia a starí rodičia, na plecia ktorých tohto roku padalo viac, než po iné.

Fotografie: autor.

melanchólia na rozdávanie. .. ..

17.01.2021

…veď zas je tu Nedeľa – Nešťastná Nedeľa – Gloomy Sunday- Szomoru vasarnap (Gloomy Sunday) Rezső Seress Szomorú vasárnap száz fehér virággal Vártalak kedvesem templomi imával Álmokat kergető vasárnap délelőtt Bánatom hintaja nélküled visszajött Azóta szomorú mindig a vasárnap Könny csak az italom kenyerem a bánat… Szomorú vasárnap Utolsó [...]

Volajte 158. . . . ak ste si to trikrát a poriadne premysleli.

15.01.2021

Ja viem. Dlho som tu nebola. Nebol čas ani net. A vlastne tak trochu som aj vyčkávala, čo všetko sa ešte objaví v súvislosti s úmrtím exprezidenta polície Lučanského. Jedni ho oplakávajú, iní by mu aj hrob opľuli. A ja? Ani neviem. Stále mám pocit, že ešte nepoznáme všetko. Že okolo jeho zranení aj úmrtia panuje toľko chaosu a zahmlievania, že prakticky ani nemáme [...]

Zbúrali nám Dom duchov

06.01.2021

No nie je ten život hrozný? Keď už sa akurát aklimatizujem na život mimo fabriky a more blata navôkol, tak mám zase nastúpiť a ťahať 8,10,12,13…nekonečné množstvo monotónnej práce v továrni, čo je sama ako malé mestečko. Pred tým však povinné očkovanie, bez čoho v dnešných časoch človeka už ani do práce nepustia. V malej milej Tornali sa testuje [...]

kapitol armáda vojaci usa washington

Biden zloží prísahu ako vo vojne

19.01.2021 06:00

V pohotovosti má byť až 25-tisíc príslušníkov Národnej gardy. Novozvolený demokratický šéf Bieleho domu Joe Biden však zajtra prezidentský sľub zloží.

Donald Trump

ONLINE: Trump zrušil zákaz ciest do USA, Biden ho obnoví

19.01.2021 05:59

Donald Trump zrušil zákaz cestovania do USA pre Európanov, zavedený pre koronavírus. Joe Biden ho plánuje obnoviť.

Alexej Navaľnyj

Pre Kremeľ je Navaľnyj agent Západu

18.01.2021 23:22

Alexej Navaľnyj za mrežami môže byť pre režim nebezpečnejší ako na slobode, myslí si analytik Alexej Makarkin. Kremeľ ale podľa neho nemal na výber. "Keby ho nechal na slobode, ukázal by slabosť," povedal pre Pravdu.

čína, baňa

Čínski baníci dali o sebe po týždni vedieť. Máme nádej, odkázali z pasce

18.01.2021 23:06

Záchranári začuli údery do potrubia, ktorými baníci dávali najavo, že sú stále nažive.