Založ si blog

Az egyiknek sikerül, a másiknak nem/ Jednému sa podarí, druhému nie

Az egyiknek sikerül, a másiknak nem/ Jednému sa podarí, druhému nie

A sors olykor nem tudja, mit akar./ osud občas sám nevie,že čo chce.

Az egyiknek kiderül s a nap fénylik fent/ Jednému sa vyjasní, slnko zasvieti

A másiknak nem jut csak zivatar./ inému sa ujde len víchrica.

 

Jedno oko sa mi smeje, druhé plače.

Dostali sme výsledky z fondu na podporu umenia. Dlhoroční literáti prežívajú trpké sklamanie z odmietnutia. Tvrdý je aj verdikt, že ukážka „nemá umeleckú hodnotu”. Pritom ide o nemalé peniaze. Ak autor dlhé mesiace písal román s nasadením celého srdca a duše, obzvlášť trpko prijíma fakt, že knižka možno ani nikdy nevyjde. Prípadne len raz v ďalekej budúcnosti a na vlastné náklady.

No na mňa a kolektív autorov navôkol sa predsa len usmialo šťastie. Odsúhlasili nám grant na antológiu! V ukážke bola próza odo mňa, Bei Hric Swetlunky a štyroch ďalších.

Z FPU máme podporené celkovo štyri knihy:

Rozprávky pre moje kvety (Zuzana Kuglerová)

Štyria muži, desať žien (antológia poézie a prózy členov PA)

Posledný tanec pre Maleu (Maroš Bančej).

Satirikov dykcionár (Ján Majerník)

V dobrých rukách…

Ohľadom ocenených snáď len pár slov na okraj. Zuzka Kuglerová je profesionálna spisovateľka s prezývkou Zuzka Rozprávkárka, Maroš Bančej zas osobnosť, literárna legenda, pričinil sa aj o vydanie Beinej debutovej zbierky Ne(z)vratná spoveď.

Teda veľký prielom to bude hlavne v mojej tvorbe, ktorá sa z E-zbierok presunie do knižnej podoby.

Ohľadom rozhodnutia komisie môžu vznikať rôzne dohady, prečo sa podporilo jedno a odmietlo druhé. No finančné zdroje sú istotne limitované. Tiež platí, že umelecká hodnota nerovná sa automaticky aj komerčnej hodnote. Veď aj  knižky bez umeleckých ambícií dokážu popri vhodnom marketingu dosahovať dobrý predaj. A práve naopak, o umelecké diela je len obmedzený dopyt.

Krásne to vidno aj na zborníkoch poézie. Tie cykly a autori prešli určitým sitom, z hľadiska odbornej poroty patria medzi to najlepšie, čo doma máme. A práve v okruhu laického čitateľa môžu tie básne pôsobiť až príliš symbolicky, komplikovane. Potrebujú proste čitateľa, ktorý je schopný dostať sa im až pod kožu.

Ďalšími aktivitami, ktoré nám podporuje Fond na podporu umenia,  sú výjazdy na východ. Návštevy detských domovov spojené s darovaním kníh.

Práve som dostala zásielku fotografií o návšteve v DeD Tornaľa. Darovali sme staršie aj nové knihy priamo chovancom aj vedeniu zariadenia.

S taškou kníh…

U pani riaditeľky Zuzka Kuglerová, Renáta Montmartre a Ondrej Kalamár.

Fotografie: Dadka Csóriová

 

melanchólia na rozdávanie. .. ..

17.01.2021

…veď zas je tu Nedeľa – Nešťastná Nedeľa – Gloomy Sunday- Szomoru vasarnap (Gloomy Sunday) Rezső Seress Szomorú vasárnap száz fehér virággal Vártalak kedvesem templomi imával Álmokat kergető vasárnap délelőtt Bánatom hintaja nélküled visszajött Azóta szomorú mindig a vasárnap Könny csak az italom kenyerem a bánat… Szomorú vasárnap Utolsó [...]

Volajte 158. . . . ak ste si to trikrát a poriadne premysleli.

15.01.2021

Ja viem. Dlho som tu nebola. Nebol čas ani net. A vlastne tak trochu som aj vyčkávala, čo všetko sa ešte objaví v súvislosti s úmrtím exprezidenta polície Lučanského. Jedni ho oplakávajú, iní by mu aj hrob opľuli. A ja? Ani neviem. Stále mám pocit, že ešte nepoznáme všetko. Že okolo jeho zranení aj úmrtia panuje toľko chaosu a zahmlievania, že prakticky ani nemáme [...]

Zbúrali nám Dom duchov

06.01.2021

No nie je ten život hrozný? Keď už sa akurát aklimatizujem na život mimo fabriky a more blata navôkol, tak mám zase nastúpiť a ťahať 8,10,12,13…nekonečné množstvo monotónnej práce v továrni, čo je sama ako malé mestečko. Pred tým však povinné očkovanie, bez čoho v dnešných časoch človeka už ani do práce nepustia. V malej milej Tornali sa testuje [...]

NR SR / Parlament /

Cmorej zo SaS: Radšej hlúpy zákon, ako pád vlády

19.01.2021 06:15

S nami nikto pokuty za prednostné očkovanie neodkomunikoval, jednoducho sme hodinu pred schôdzou dostali návrh zákona, hovorí poslanec SaS.

Donald Trump

ONLINE: Trump zrušil zákaz ciest do USA, Biden ho obnoví

19.01.2021 06:00

Donald Trump zrušil zákaz cestovania do USA pre Európanov, zavedený pre koronavírus. Joe Biden ho plánuje obnoviť.

kapitol armáda vojaci usa washington

Biden zloží prísahu ako vo vojne

19.01.2021 06:00

V pohotovosti má byť až 25-tisíc príslušníkov Národnej gardy. Novozvolený demokratický šéf Bieleho domu Joe Biden však zajtra prezidentský sľub zloží.

Alexej Navaľnyj

Pre Kremeľ je Navaľnyj agent Západu

18.01.2021 23:22

Alexej Navaľnyj za mrežami môže byť pre režim nebezpečnejší ako na slobode, myslí si analytik Alexej Makarkin. Kremeľ ale podľa neho nemal na výber. "Keby ho nechal na slobode, ukázal by slabosť," povedal pre Pravdu.