Založ si blog

Ženy s hadmi na prsiach

Film Sebemilenec až desivo kopíruje životné osudy samotnej autorky knižnej predlohy Simony Monyovej.

 

Jednu z najpopulárnejších českých autoriek ženských románov, Simonu Monyovú, zavraždil jej manžel šiestimi bodnutiami nožom 3.8.2011 vo veku 44 rokov. Údajne ju 11 rokov fyzicky napádal a znásilňoval. Večne sa topil v dlhoch a osudného činu sa dopustil v časoch, kedy bol z bytu už deložovaný a bol spustený proces rozvodu. Autorka si stihla pripísať na konto tridsiatku kníh o medziľudských vzťahoch. Jej smrť spustila sériu volaní na linky pomoci od žien, ktoré nechcú skončiť ako ona.

Film Sebemilenec natočil podľa rovnomennej literárnej predlohy Filip Renč. V hlavnej úlohe so Simonou Stašovou a Jaromírom Dulavou.

https://www.martinus.sk/?uItem=32367

Krásna Libuša sa zoznámi so šarmantným Otom a ten ju v priebehu niekoľkých mesiacov de facto vybrakuje. Citovo, fyzicky aj finančne.

Z na počiatku úspešnej a šarmantnej ženy sa stáva troska neschopná povedať pravdu. Vraví sa, že topiaci sa aj slamky chytá, no u Libuše to neplatí. Darmo má svoje staré kamarátky, darmo sa jej zhrozene snaží akokoľvek pomôcť aj bývalý priateľ. Valcujú ju pocity hanby, radšej klame, že ju zbili nejaký grázli a Ota zachránil.

Najdesivejší je výjav na konci. Šesť bodnutí nožom sa odráža v Otových slnečných okuliaroch ako desivá predpoveď.

To všetko orámované príjemnou scenériou a fajn oddychovou hudbou.

Až si hovorím, čo na tých chlapoch žereme. Romantika je v podaní Ota len hnusne vypočítavý manéver, aby si Libušu omotal okolo prsta. Tá je hotová z kvetiniek, prstienka, sexu, ktorého mala zrejme nedostatok a necháva si ho k sebe nasťahovať, platí jeho dlhy, slepo mu dôveruje.

Násilie sa stupňuje, keď sa ho snaží zbaviť, čomu sa Ota kategoricky bráni.

Ak si hada chováte na prsiach, myslíte, že na najmenší protest zlezie a odíde? Skôr sa omotá okolo krku a vytlačí z paničky aj dušu.

Vzťah úspešnej ženy a neschopného chlapa je vražedný mix, aký koruna tvorstva nie je schopná prekúsnuť.

Mnohé k tomu pridali aj patriarchálne stereotypy, ktoré v mužovi vidia hlavu rodiny a živiteľa. Obdobne ako Ota, aj Monyovej vrah sa márne snažil o finančnú nezávislosť.

Ku tým Libušiným pocitom viny: živil ich večným obviňovaním a násilím samotný Ota. No zo života často vidíme až stigmatizáciu obete. Ako si „sama za to môže”, „nechá si srať na hlavu” a obdobné reakcie paradoxne aj zo strany žien. A áno, aj obeť si nesie svoj podiel viny. Už aj Monyová to spoznala aj opísala: žena je zodpovedná za to, čo nechá so svojím životom urobiť.

Od úmrtia Simony Monyovej uplynulo už deväť rokov, no jej odkaz aj v tomto filme aj v jej knihách žije a varuje.

https://www.csfd.cz/film/347950-sebemilenec/prehled/

 

melanchólia na rozdávanie. .. ..

17.01.2021

…veď zas je tu Nedeľa – Nešťastná Nedeľa – Gloomy Sunday- Szomoru vasarnap (Gloomy Sunday) Rezső Seress Szomorú vasárnap száz fehér virággal Vártalak kedvesem templomi imával Álmokat kergető vasárnap délelőtt Bánatom hintaja nélküled visszajött Azóta szomorú mindig a vasárnap Könny csak az italom kenyerem a bánat… Szomorú vasárnap Utolsó [...]

Volajte 158. . . . ak ste si to trikrát a poriadne premysleli.

15.01.2021

Ja viem. Dlho som tu nebola. Nebol čas ani net. A vlastne tak trochu som aj vyčkávala, čo všetko sa ešte objaví v súvislosti s úmrtím exprezidenta polície Lučanského. Jedni ho oplakávajú, iní by mu aj hrob opľuli. A ja? Ani neviem. Stále mám pocit, že ešte nepoznáme všetko. Že okolo jeho zranení aj úmrtia panuje toľko chaosu a zahmlievania, že prakticky ani nemáme [...]

Zbúrali nám Dom duchov

06.01.2021

No nie je ten život hrozný? Keď už sa akurát aklimatizujem na život mimo fabriky a more blata navôkol, tak mám zase nastúpiť a ťahať 8,10,12,13…nekonečné množstvo monotónnej práce v továrni, čo je sama ako malé mestečko. Pred tým však povinné očkovanie, bez čoho v dnešných časoch človeka už ani do práce nepustia. V malej milej Tornali sa testuje [...]

NR SR / Parlament /

Cmorej zo SaS: Radšej hlúpy zákon, ako pád vlády

19.01.2021 06:15

S nami nikto pokuty za prednostné očkovanie neodkomunikoval, jednoducho sme hodinu pred schôdzou dostali návrh zákona, hovorí poslanec SaS.

Donald Trump

ONLINE: Trump zrušil zákaz ciest do USA, Biden ho obnoví

19.01.2021 06:00

Donald Trump zrušil zákaz cestovania do USA pre Európanov, zavedený pre koronavírus. Joe Biden ho plánuje obnoviť.

kapitol armáda vojaci usa washington

Biden zloží prísahu ako vo vojne

19.01.2021 06:00

V pohotovosti má byť až 25-tisíc príslušníkov Národnej gardy. Novozvolený demokratický šéf Bieleho domu Joe Biden však zajtra prezidentský sľub zloží.

Alexej Navaľnyj

Pre Kremeľ je Navaľnyj agent Západu

18.01.2021 23:22

Alexej Navaľnyj za mrežami môže byť pre režim nebezpečnejší ako na slobode, myslí si analytik Alexej Makarkin. Kremeľ ale podľa neho nemal na výber. "Keby ho nechal na slobode, ukázal by slabosť," povedal pre Pravdu.