Založ si blog

Tchyně a uzený jsou nejlepší studený

Písanie tematického blogu je hektická záležitosť. Niekedy sa nedeje takmer nič, inokedy sa  s dojmami a aktualitami až roztrhne vrece, ako aj teraz.

Na úvod aktualita z Mestskej knižnice v Tornali. Po uvoľnení reštrikcií síce opätovne otvorila svoje brány, čo aj dvojjazyčne hlása na reklamnej tabuli vo výklade,

údajne „nyitva“, teda otvorené

no pri vstupných dverách sa už stretávate s opačnou informáciou o dlhodobej dovolenke. Nebolo by od veci zosúladiť nápisy, aby čitateľa zbytočne neuvádzali do omylu.

ale predsa zatvorené.

Chcela som sa kuknúť, či náhodou nemajú niečo od včera spomínanej Simony Monyovej, aj keď sa mi nezdá. Ak by tam niečo od nej bolo, už by mi to zrejme bolo padlo do oka.

Ohľadom filmových adaptácií, okrem Sebemilenca od Monyovej sfilmovali už len jediný film: Tchýně a uzený. Natočené v spisovateľkinom pôsobisku Brne v roku 2011 ako Drama.

Tematika zase len vzťahová, no z iného súdka. Vzťahy nevesty a svokry.

Po Sebemilencovi so špecifickou atmosférou, ktorá diváka vtiahne, je tu zrazu všehochuť obrazu a zvuku. Hudba a efekty prihlasné.

Dej by aj obsahoval prvky komična, no akosi nedokáže rozosmiať. Hoci o Monyovej som čítala, že používala svojský humor. No film je akýsi úsmevno-smutný o priekoch a falošných obvineniach svokry, ktorá sa nedokáže zmieriť s faktom, že stráca svojho jediného syna.

Tematika prudko aktuálna. Mnohé matky sú prisilno citovo naviazané na svojich synov. Mať dobrý vzťah so svokrou je skôr výnimkou ako pravidlom. Je to malý zázrak, ak si dve ženy sadnú a dokážu harmonicky koexistovať.

Samotný syn-manžel je však v príbehu len bábkou v rukách žien. A ak by sme si mali zobrať nejaké ponaučenie, tak zrejme to, že my ženy dokážeme natoľko zúrivo a zúfalo poťahovať za nitky, až sa raz proste pretrhnú.

Záver je prekvapivý, málo pravdepodobný.

Najviac mi vadí tá neurčitosť celkového dojmu. Od filmu by divák mohol právom očakávať, nech ho usadí, nech ho rozosmeje, či rozplače. Proste nech má výraz a efekt. No práve ten nevyužitý komický potenciál vyvoláva rozpačité pocity, niečo ako sex bez orgazmu.

Fotografie: autor

https://www.csfd.cz/film/47856-tchyne-a-uzeny/prehled/

 

melanchólia na rozdávanie. .. ..

17.01.2021

…veď zas je tu Nedeľa – Nešťastná Nedeľa – Gloomy Sunday- Szomoru vasarnap (Gloomy Sunday) Rezső Seress Szomorú vasárnap száz fehér virággal Vártalak kedvesem templomi imával Álmokat kergető vasárnap délelőtt Bánatom hintaja nélküled visszajött Azóta szomorú mindig a vasárnap Könny csak az italom kenyerem a bánat… Szomorú vasárnap Utolsó [...]

Volajte 158. . . . ak ste si to trikrát a poriadne premysleli.

15.01.2021

Ja viem. Dlho som tu nebola. Nebol čas ani net. A vlastne tak trochu som aj vyčkávala, čo všetko sa ešte objaví v súvislosti s úmrtím exprezidenta polície Lučanského. Jedni ho oplakávajú, iní by mu aj hrob opľuli. A ja? Ani neviem. Stále mám pocit, že ešte nepoznáme všetko. Že okolo jeho zranení aj úmrtia panuje toľko chaosu a zahmlievania, že prakticky ani nemáme [...]

Zbúrali nám Dom duchov

06.01.2021

No nie je ten život hrozný? Keď už sa akurát aklimatizujem na život mimo fabriky a more blata navôkol, tak mám zase nastúpiť a ťahať 8,10,12,13…nekonečné množstvo monotónnej práce v továrni, čo je sama ako malé mestečko. Pred tým však povinné očkovanie, bez čoho v dnešných časoch človeka už ani do práce nepustia. V malej milej Tornali sa testuje [...]

NR SR / Parlament /

Cmorej zo SaS: Radšej hlúpy zákon, ako pád vlády

19.01.2021 06:15

S nami nikto pokuty za prednostné očkovanie neodkomunikoval, jednoducho sme hodinu pred schôdzou dostali návrh zákona, hovorí poslanec SaS.

Donald Trump

ONLINE: Trump zrušil zákaz ciest do USA, Biden ho obnoví

19.01.2021 06:00

Donald Trump zrušil zákaz cestovania do USA pre Európanov, zavedený pre koronavírus. Joe Biden ho plánuje obnoviť.

kapitol armáda vojaci usa washington

Biden zloží prísahu ako vo vojne

19.01.2021 06:00

V pohotovosti má byť až 25-tisíc príslušníkov Národnej gardy. Novozvolený demokratický šéf Bieleho domu Joe Biden však zajtra prezidentský sľub zloží.

Alexej Navaľnyj

Pre Kremeľ je Navaľnyj agent Západu

18.01.2021 23:22

Alexej Navaľnyj za mrežami môže byť pre režim nebezpečnejší ako na slobode, myslí si analytik Alexej Makarkin. Kremeľ ale podľa neho nemal na výber. "Keby ho nechal na slobode, ukázal by slabosť," povedal pre Pravdu.