Založ si blog

Tchyně a uzený jsou nejlepší studený

Písanie tematického blogu je hektická záležitosť. Niekedy sa nedeje takmer nič, inokedy sa  s dojmami a aktualitami až roztrhne vrece, ako aj teraz.

Na úvod aktualita z Mestskej knižnice v Tornali. Po uvoľnení reštrikcií síce opätovne otvorila svoje brány, čo aj dvojjazyčne hlása na reklamnej tabuli vo výklade,

údajne „nyitva“, teda otvorené

no pri vstupných dverách sa už stretávate s opačnou informáciou o dlhodobej dovolenke. Nebolo by od veci zosúladiť nápisy, aby čitateľa zbytočne neuvádzali do omylu.

ale predsa zatvorené.

Chcela som sa kuknúť, či náhodou nemajú niečo od včera spomínanej Simony Monyovej, aj keď sa mi nezdá. Ak by tam niečo od nej bolo, už by mi to zrejme bolo padlo do oka.

Ohľadom filmových adaptácií, okrem Sebemilenca od Monyovej sfilmovali už len jediný film: Tchýně a uzený. Natočené v spisovateľkinom pôsobisku Brne v roku 2011 ako Drama.

Tematika zase len vzťahová, no z iného súdka. Vzťahy nevesty a svokry.

Po Sebemilencovi so špecifickou atmosférou, ktorá diváka vtiahne, je tu zrazu všehochuť obrazu a zvuku. Hudba a efekty prihlasné.

Dej by aj obsahoval prvky komična, no akosi nedokáže rozosmiať. Hoci o Monyovej som čítala, že používala svojský humor. No film je akýsi úsmevno-smutný o priekoch a falošných obvineniach svokry, ktorá sa nedokáže zmieriť s faktom, že stráca svojho jediného syna.

Tematika prudko aktuálna. Mnohé matky sú prisilno citovo naviazané na svojich synov. Mať dobrý vzťah so svokrou je skôr výnimkou ako pravidlom. Je to malý zázrak, ak si dve ženy sadnú a dokážu harmonicky koexistovať.

Samotný syn-manžel je však v príbehu len bábkou v rukách žien. A ak by sme si mali zobrať nejaké ponaučenie, tak zrejme to, že my ženy dokážeme natoľko zúrivo a zúfalo poťahovať za nitky, až sa raz proste pretrhnú.

Záver je prekvapivý, málo pravdepodobný.

Najviac mi vadí tá neurčitosť celkového dojmu. Od filmu by divák mohol právom očakávať, nech ho usadí, nech ho rozosmeje, či rozplače. Proste nech má výraz a efekt. No práve ten nevyužitý komický potenciál vyvoláva rozpačité pocity, niečo ako sex bez orgazmu.

Fotografie: autor

https://www.csfd.cz/film/47856-tchyne-a-uzeny/prehled/

 

Zomrieť mladý, mladá.

28.11.2023

Dva filmy o dvoch ženách, ktoré zomreli mladé. Smrť je téma, na ktorú nechceme moc myslieť, ani sa o nej moc zhovárať. Memento Mori mnohým veľa nehovorí. Možno som výnimka, že mám od detstva blízky vzťah k cintorínom, že som bola na množstve pohrebov a že na ten koniec proste myslím. Aj bežne, aj pri banálnej návšteve banky. Ak už mám byť pri tom, ako manželovi [...]

Rozdaj sa a zomri

22.11.2023

Prezerala som si svoje blogy spred troch rokov a závratná čítanosť 10-13-14 000! A teraz sotva pár stoviek. A človek ani nechápe, čím to je, veď som ten istý človek, len starnem a zrejem. To tie tisíce masovo pomreli v Covide? Či sa len s postupným uvoľnením pomerov vyprdli na všetko, vrátane čítania. V každom prípade ja ostávam rovnaká, či už oslovím stovky, či [...]

Villa Lucia – Ľúbi, neľúbi?

18.11.2023

Akosi automaticky sledujem, čo píše čsfd, ako sa to im páči, nepáči, koho hejtujú, či ospevujú. Villa Lucia (2023) | ČSFD.sk (csfd.sk) V každom prípade tu máme novú lokálnu komédiu a tentoraz otvorene priznávajúcu lokalitu: Bratislava. Mňa toto vyslovene teší, že tú lokalitu tam vidno a neomylne. Na rozdiel od Ivety, kde z Trebišova okrem úvodnej tabule nenatočili [...]

COP28, Dubaj, klimatický samit

Dubajského sultána skritizovali na COP28. Vyhlásil, že za odchodom od fosílnych palív nie je veda

03.12.2023 22:25

Designovaný prezident klimatickej konferencie Organizácie Spojených národov (OSN) COP28 v Dubaji Sultán Ahmad al-Džábir sa ocitol pod paľbou kritiky.

Sonnenskilauf Moelltaler Gletscher  c HT-NPR  D. Zupanc

Český lyžiar zahynul pod lavínou v rakúskych Alpách

03.12.2023 21:15

Český lyžiar (51) zahynul v nedeľu pod lavínou v oblasti rakúskeho lyžiarskeho strediska Mölltaler Gletscher (Mölltalský ľadovec).

Vysoké Tatry zima sneh Štrba, cencúle

V noci môže byť až mínus 20 stupňov Celzia, varujú meteorológovia

03.12.2023 20:00

Počas nedeľnej noci môžu v niektorých oblastiach Slovenska teploty klesnúť na mínus 20 až 21 stupňov Celzia.

robotník, práca,

Chceme suverénnu pracovnú politiku. Dá sa to však, ak je ovládaná strachom z cudzincov?

03.12.2023 19:00

Slovenský pracovný trh má väčší problém, než sa zdá. Prevládne zneužívaný strach z cudzieho, alebo dáta a zhoda na riešení problémov našej spoločnosti? Zapojte sa do diskusie!