Založ si blog

Tajomstvo v detskej dlani

Čakali by ste, že nádejného spisovateľa objavíte na kurze VZV? Ani ja nie. Veru som od autora Ján Hudec obdržala zásielku dvoch kníh vydaných formou samovydaja.

 

Samovydaj je kategória sama o sebe. Ľudia si zväčša vylievajú srdce, zasielajú do tlačiarne texty bez korekcií a na ilustrovanie si prizvú prvého adepta, ktorý akotak dokáže kresliť.

Z tejto schémy nevybočuje ani táto rozprávková knižka Muškove rozprávky s ilustráciami od Lenky Ivaničovej.

Rozprávky a duchovno…

Titulné foto je krásne a pôsobivé, no očká detského čitateľa nemusí práve zaujať. Kresbičky vo vnútri sú však už farebné a milučké. Je ich požehnane a pekne dopĺňajú text.

Samotný autor mi o sebe prezradil, že je farmaceut, ale rád by sa stal vozíčkárom, lebo ho už nebaví práca s ľuďmi. Má malého syna Alexa, ktorému je aj útla knižočka venovaná. Láska k dieťaťu je cítiť z obálky aj medzi riadkami.

Okrem úvodu a doslovu sa tu dočítame celkom šiestich rozprávok. Teda pre vášnivého čitateľa cca 1 predpoludnie, či dopoludnie.

Rozprávky sú z rozličných súdkov. Rozprávka o troch prasiatkach je jednoduchou variáciou na už známu klasickú rozprávku. O mackovi je triviálny, ale vcelku vtipný príbeh.

Za mňa najslabším článkom je rozprávka Alex rytierom. Príliš zjednodušujúca, bez prípadného morálneho ponaučenia. A paradoxne sa mu ušla aj najslabšia kresbička. Ono nesúlad proporcií je fajn, ak je zámerný. No tu to vyzerá, že proste papier viac nevydal a kresbička mohla ostať aj nevytlačená.

Veselý vojačik….

Vcelku však talentovaná dvojica autor – ilustrátorka. Ak si nájdu správnych mentorov a budú do budúcna postupovať s rovnakým nadšením, snáď to aj niekam na tomto literárnom poli dotiahnu.

Foto: autor

Právo slobodnej voľby by malo platiť pre každého

30.01.2021

Sme to, čím sa rodíme, alebo čím nás činí výchova? Máme dostatok príležitostí naplno rozvíjať svoj vrodený potenciál? Alebo nás rodové stereotypy celoživotne ťahajú k zemi? Čas od času sa vraciam k téme feminizmu. Tentoraz som súlad s mojimi názormi našla v malej brožúre Oľga Pietruchová/ Adriana Mesochoritisová: Rodová rovnosť v organizácii. Oľga [...]

Sulík a Remišová priniesli prísľuby rozvoja do Rimavskej Soboty

23.01.2021

Ako aj sami uviedli, ide o najmenej rozvinutý región s najvyššou mierou nezamestnanosti. Leží niekde uprostred prázdna, bez diaľničného prepojenia na Bratislavu, či Košice. Miesto de facto odsúdené na zánik. Sľuby, sľuby a zase len sľuby! Koľké roky už počúvame o vybudovaní priemyselného parku v Rožňave, či aj Rimavskej Sobote? Ale tie ohromné sľuby akosi stále [...]

Zmeny nemusia byť vždy negatívne

19.01.2021

Písanie pomáha triediť si myšlienky. Testovanie (nie to Matovičove vŕtanie sa cez nos až v mozgu!)pomáha osvetliť si reálny stav vecí. A obe dokopy pomáhajú (zvládajú )ľahšie prekonávať ten každodenný boj o holý život. Zorán – Menj el Előadó: Zorán Szövegírók: Presser Gábor Sztevanovity Dusán Zeneszerzők: Presser Gábor [...]

šachta

V starej šachte pri B. Štiavnici zahynuli dvaja muži

25.02.2021 19:15

Banskí záchranári aktuálne nemôžu telá mužov vytiahnuť, vstup do šachty je pri použití bežných dýchacích prístrojov vo výbave záchranárov príliš úzky.

Mária Kolíková

Kolíková: Vnímam, že existuje zhoda na potrebe reformy slovenskej justície

25.02.2021 17:42

Zriadenie samostatného správneho súdnictva odborníci a ľudia z praxe vnímajú ako dobrý a dôležitý krok.

Ľubomír Petrák

Pamiatku poslanca Petráka si uctili stranícki kolegovia i vedenie NRSR

25.02.2021 17:10

Pre účasť viacerých zákonodarcov na rozlúčke s Petrákom prerušili poslanci štvrtkové rokovanie parlamentu.

lekári rumunskí

Do NÚSCH prišli pomáhať zdravotníci z Rumunska

25.02.2021 17:05

Lekári a zdravotné sestry majú pomáhať v oblasti anestéziológie a intenzívnej medicíny.