Založ si blog

Z Bibliotéky ma ovalilo jediné meno

Vždy ma dokáže nadchnúť, ak v správach reční môj priateľ, či známy. Volala by som svojich blížnych nadšene k obrazovke so slovami „Aha, to je môj priateľ! My spolu komunikujeme!“, no oni akosi nechápu moje nadšenie. Kuknú zbežne a message ich ani nezaujíma.

Tak sa dnes pochválim aspoň vám. Je to ako refresch. Ísť okolo a nijako nevnímať, až to človeku dôjde a má taký úžasný pocit, akoby objavil Ameriku.

 

No teda: včera začala Bibliotéka. Až do nedele sú na pláne besedy vysielané slovenskou televíziou, veľtrh kníh spojený s výstavou fosílií a minerálov.

A vďaka rozľahlosti samotnej Incheba Expo arény si medzi predajnými stánkami našli svoje miesto aj predajcovia obrazov, krojov, zdravotníckych pomôcok a iných vychytávok.

Incheba leží pri Moste SNP na strane Petržalky.

 

Režim vstupu je OTP, teda návštevník sa pri vstupe preukazuje akýmsi, vlastne akýmkoľvek potvrdením o bezinfekčnosti.

Žiadne hostesky ani prospekty ma pri vstupe nečakali a samotné predajné stanovištia lákali na prechádzku a prezeranie všetkého vyššie spomenutého.

Podstatná správa bude, že prineste si hotovosť. Nenatrafila som na stánky, kde by brali kartu, ani mi opýtaní neporadili, kde by som našla najbližší bankomat.

Chvíľu som si chcela kúpiť svetlomodré korále od akejsi indickej rodiny. Postupne som objavila, že nijako nerozumejú po slovensky, jeden kúsok som síce takmer dostala, no nemalo to to tradičné európske zapínanie a pri priložení na krk som mala pocit, že sa počas toho viazania zaškrtím.

-Too schort! – komentovala som ospravedlňujúc sa po anglicky, snáď aspoň tej reči rozumejú.

Našla som aj množstvo žraločích zubov, fosílií a starých kníh.

Samotná Bibliotéka dokázala prvotných návštevníkov vyslovene sklamať.

Najväčší hráči sa totiž nezúčastnili a tak boli návštevníci odkázaní na poznávanie malých, málo známych vydavateľstiev, zahraničných vydavateľov, či vedeckých spoločností.

Odchádzala som s drobnými náušničkami, vlastne dosť sklamaná. V čase mojej návštevy neboli rozhovory s autormi, nebol tam štáb STV a žiadne veľké mená človek neobjavil.

Zázračne som sa však už na odchode obzrela, aby som zbadala na stene vysokú nástenku.

Na moju veľkú radosť tam bol podrobný rozpis programu na celé štyri dni.

Niežeby som mala možnosť, predĺžený víkend trávim prácou vo veľkom kníhkupectve, kde jediná predajňa ponúka viac kníh, než celá tá výstava.

Stiffel v úzkej skupine prezentovaných autorov…

Ale…..zo sobotňajšej diskusie vyskočilo meno Tono Stiffel.

Bežím nazad, hľadám Hydru, pýtam sa na Tóna a zrazu som opäť nadšená.

No nie je to zázrak, po dlhých rokoch poznať spolužiaka z univerzity a práve takto?

Dlhé roky sme ani nevedeli o sebe, naše životy sa vyvíjali paralelne len akosi obdobne.

Obaja sme si založili rodinu, obaja sme oslovili jedno z menších vydavateľstiev a obaja aktuálne pracujeme na svojej knižnej tvorbe.

Som z toho unesená, pátram po nejakých fotografiách na sieti a je to naozaj on. Dokonca aj starne do krásy.

Onoho času sme spolu viedli siahodlhé hovory.

Nahral mi pásku s akousi meditačnou hudbou. A venoval jeden vlastnoručne zhotovený obraz. Bola to síce len kresba s cerzkou, ktorú vymaľoval „práškovou technikou“. Takto vzletne totiž nazýval strúhaný prach získaný z farbičiek.

Už ani vtedy som nechápala to jeho nadšenie pre scifi.

Už aj vtedy písal a sníval o akejsi hviezdnej bráne…..o tvare akéhosi oblúka s pevnými podstavcami, no v strede hore už len s letmým dotykom. To bolo námetom aj darovaného obrazu.

Vľavo pri vchode prezentovala Hydra.

A práve tá vízia sa mi zdraví aj z plagátu! S ozdobne napísaným menom Anton Stiffel. Som nadšená aj sklamaná zároveň. Chvíľu som váhala, či si jeho životné dielo kúpiť, no mňa to sci-fi nikdy nebralo. Ani pred desaťročiami, ani teraz.

JA som ho chcela len vidieť, zažiť na besede, presvedčiť sa ako sa mu darí…lebo podľa doterajších indícií sa mu darí naozaj skvele.

No ale on prichádzal z práce…a ja odchádzam do práce..a tak sa len bolestne míňame. Tak veľa šťastia Tono, snáď ho objavím aspoň v archíve RTVS.

Fotografie: autorka

Štefan Wimmer ma donútil zamyslieť sa

30.05.2023

Občas je mi až trápne, ako nepoznám najvýraznejšie postavy nášho spoločenského života. Tak to bolo s Máriou Kráľovičovou, ktorej meno mi prvý krát udrelo do očí až v deň jej smrti. Štefana Wimmera si začínam všímať ako 66-ročného boháča. Ako sa však k tej vile na hradnom kopci so 14-timi izbami dopracoval? [...]

Český bulvár je horší, než ten náš

24.05.2023

Keď sa na Slovensku povie bulvár, spomenieme si hlavne na dvojicu denníkov, ktoré ponúkajú celkom podobný obsah. Riešia sa požiare a vraždy, prípadne nejaké staronové vedenie SND. Proste veci, na ktorých záleží. A levy asi nie každodenne žerú svojho chovateľa. No ku podivu naše seniorky sú unesené českými týždenníkmi. Na kafíčko sem, rytmus života tam. Fičia na [...]

Zsuzsová odsúdená, Kočner už druhý raz oslobodený

21.05.2023

Verejná mienka nepotrebuje dôkazy. Akosi všetci čakali, že Kočner zhnije za mrežami. Oslobodzujúci rozsudok mnohých rozčaroval. Lebo najradšej by mali akési rozsudky na želanie, podľa vlastných pocitov. Mňa toto najviac zarážalo na Trnavskom súde. Pestovateľ tretí krát odsúdený a verejná mienka stále pri ňom. Akosi sa roztrhlo vrece s tými, čo maryšku ospevovali a [...]

Andrej Kiska

Kiska definitívne hodil Remišovú a Za ľudí cez palubu. Prezradil, koho bude voliť

04.06.2023 18:19

Bývalý prezident tak urobil spoločnou fotografiou s poslancami tejto strany.

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

Tieň / Tajné služby / Sledovanie / Špehovanie / Špión / Agent /

Medzinárodná tieňová agenda: Na tajnom stretnutí špionážnych služieb chýbali Rusi. Ukrajinec účasť poprel

04.06.2023 16:16

Vysokopostavení predstavitelia spravodajských služieb z celého sveta sa zišli na tajnom stretnutí.

Pacient / Zdravotníctvo /

Dostupnosť zdravotnej starostlivosti sa môže čoskoro ešte zhoršiť, varuje INESS

04.06.2023 16:02

Počet osôb vo veku 70 a viac rokov na jedného lekára by sa mal do roku 2030 zvýšiť oproti roku 2021 o desať.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 348
Celková čítanosť: 799950x
Priemerná čítanosť článkov: 2299x

Autor blogu