Založ si blog

Kolektívne zlo bagatelizuje utrpenie jednotlivca. Zahviezdil Milan Ondrík a Csongor Kassai

Voľne pokračujeme v téme banalizácie zla, ktorá dokáže zdevastovať duše jednotlivcov aj celých komunít. Milan Ondrík vo filme Nech je svetlo (2019) strháva masku zdanlivo idylického vidieckeho prostredia.

 

Čítate komentáre na stránke čsfd? Naozaj to tam často vyzerá, akoby len hejtovali pre hejt samý, no pri tomto filme som našla aj relevatný komentár:

 

Enšpígl /*****/

 

„Absolutně nejlepší Slovenský film co jsem zatím viděl. Moc se mě líbilo líbilo postupné gradování atmosféry a i to nenápadný zlo, kolikrát schovaný za jeden záběr (např. : policajt řekne synovi ahoj – v kontextu té situace ). Slovensko jak já ho vidím je skvělá země, ale to nahnědlo tam v sobě bohužel má větší než u nás, protože jinak by se čistokrevný nácek Kotleba v životě nemohl dostat do parlamentu a tenhle film tepe do živýho a nešetří Slováky na jejich bolavém místě. Farář pod laskavým a ustaraným výrazem bestie největší. Dusno, hodně velký dusno jde z tohoto v zimě odehrávajícího se příběhu. Já opravdu smekám před Markem Škopem, jaké téma si vzal a jak skvěle ho zpracoval.(07.11.2020)“

 

A súhlasím. Tento film pitve tak nástojčivú a nijako neriešenú tému, akou je radikalizácia našej spoločnosti.

Csongor Kassai stvárňuje zdrveného otca, ktorý prišiel o jediného syna

Milan Ondrík otca zdanlivo idylickej rodiny Ďurišovcov.

Film nádherne ukazuje, ako to pozlátko, na ktoré sa všetci hráme, prekrýva aj najťažšie hriechy.

Filmári už tradične radi používajú okrídlené a vzletné frázy. „Buď svetlo“ si prepožičali z Biblie z kapitoly o stvorení sveta.

Čongor Kassai zase pri pitvaní príčin samovraždy svojho jediného syna čelí zomknutosti páchateľov: Ja viem, že kto nie je s nami je proti nám….-skúša prelomiť mlčanie mladého Ďuriša.

Dedinské prostredie prekryté snehobielym snehom zakrýva desivé zverstvá.

Tento film mi trpko pripomenul rodisko, kde som do omrzenia počúvala, aká sme „najkrajšia dedina“. Len ja som cítila ten ustavičný zločin a rozklad, až som mala dojem, že radšej sa zabijem, než ostať naďalej žiť v tej biede a mizérii.

Paradoxne na mňa mnohí nevedia zabudnúť a z času na čas odpovedám na vždy rovnakú otázku: Kedy prídeš domov?  Odpovedám však stále rovnako: JA tam už  žiadny domov nemám.

Film je akýmsi vytriezvením. Od vzletných fráz k bezútešnej realite. Kde ti ani polícia nepomôže, ani cirkev nepodrží.

Čím hlbšie trojnásobný otec v stvárnení Milana Ondríka pátra po skutočných príčinách a previneniach, do ktorých sa jeho najstarší syn namočil, o to viac si štve proti sebe celú jednu komunitu.

Zlo prelezené všade, avšak pozlátko zdanlivej zbožnosti ostáva oslepovať. Aspoň na fare pokryteckého mladého farára, ak už aj nie u Ďurišovcov, ktorých táto kríza postupne zomelie.

https://www.csfd.sk/film/669956-nech-je-svetlo/prehlad/

Štefan Wimmer ma donútil zamyslieť sa

30.05.2023

Občas je mi až trápne, ako nepoznám najvýraznejšie postavy nášho spoločenského života. Tak to bolo s Máriou Kráľovičovou, ktorej meno mi prvý krát udrelo do očí až v deň jej smrti. Štefana Wimmera si začínam všímať ako 66-ročného boháča. Ako sa však k tej vile na hradnom kopci so 14-timi izbami dopracoval? [...]

Český bulvár je horší, než ten náš

24.05.2023

Keď sa na Slovensku povie bulvár, spomenieme si hlavne na dvojicu denníkov, ktoré ponúkajú celkom podobný obsah. Riešia sa požiare a vraždy, prípadne nejaké staronové vedenie SND. Proste veci, na ktorých záleží. A levy asi nie každodenne žerú svojho chovateľa. No ku podivu naše seniorky sú unesené českými týždenníkmi. Na kafíčko sem, rytmus života tam. Fičia na [...]

Zsuzsová odsúdená, Kočner už druhý raz oslobodený

21.05.2023

Verejná mienka nepotrebuje dôkazy. Akosi všetci čakali, že Kočner zhnije za mrežami. Oslobodzujúci rozsudok mnohých rozčaroval. Lebo najradšej by mali akési rozsudky na želanie, podľa vlastných pocitov. Mňa toto najviac zarážalo na Trnavskom súde. Pestovateľ tretí krát odsúdený a verejná mienka stále pri ňom. Akosi sa roztrhlo vrece s tými, čo maryšku ospevovali a [...]

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

Tieň / Tajné služby / Sledovanie / Špehovanie / Špión / Agent /

Medzinárodná tieňová agenda: Na tajnom stretnutí špionážnych služieb chýbali Rusi. Ukrajinec účasť poprel

04.06.2023 16:16

Vysokopostavení predstavitelia spravodajských služieb z celého sveta sa zišli na tajnom stretnutí.

Pacient / Zdravotníctvo /

Dostupnosť zdravotnej starostlivosti sa môže čoskoro ešte zhoršiť, varuje INESS

04.06.2023 16:02

Počet osôb vo veku 70 a viac rokov na jedného lekára by sa mal do roku 2030 zvýšiť oproti roku 2021 o desať.

SR Košice HaZZ požiar obeť byt KEX

Tragédia v Košiciach: Pri požiari zahynula jedna osoba, dve z horiaceho bytu vyskočili

04.06.2023 15:35

Požiar vypukol predpoludním v byte na prízemí na Ulici Slobody.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 348
Celková čítanosť: 799923x
Priemerná čítanosť článkov: 2299x

Autor blogu