Založ si blog

Kolektívne zlo bagatelizuje utrpenie jednotlivca. Zahviezdil Milan Ondrík a Csongor Kassai

Voľne pokračujeme v téme banalizácie zla, ktorá dokáže zdevastovať duše jednotlivcov aj celých komunít. Milan Ondrík vo filme Nech je svetlo (2019) strháva masku zdanlivo idylického vidieckeho prostredia.

 

Čítate komentáre na stránke čsfd? Naozaj to tam často vyzerá, akoby len hejtovali pre hejt samý, no pri tomto filme som našla aj relevatný komentár:

 

Enšpígl /*****/

 

„Absolutně nejlepší Slovenský film co jsem zatím viděl. Moc se mě líbilo líbilo postupné gradování atmosféry a i to nenápadný zlo, kolikrát schovaný za jeden záběr (např. : policajt řekne synovi ahoj – v kontextu té situace ). Slovensko jak já ho vidím je skvělá země, ale to nahnědlo tam v sobě bohužel má větší než u nás, protože jinak by se čistokrevný nácek Kotleba v životě nemohl dostat do parlamentu a tenhle film tepe do živýho a nešetří Slováky na jejich bolavém místě. Farář pod laskavým a ustaraným výrazem bestie největší. Dusno, hodně velký dusno jde z tohoto v zimě odehrávajícího se příběhu. Já opravdu smekám před Markem Škopem, jaké téma si vzal a jak skvěle ho zpracoval.(07.11.2020)“

 

A súhlasím. Tento film pitve tak nástojčivú a nijako neriešenú tému, akou je radikalizácia našej spoločnosti.

Csongor Kassai stvárňuje zdrveného otca, ktorý prišiel o jediného syna

Milan Ondrík otca zdanlivo idylickej rodiny Ďurišovcov.

Film nádherne ukazuje, ako to pozlátko, na ktoré sa všetci hráme, prekrýva aj najťažšie hriechy.

Filmári už tradične radi používajú okrídlené a vzletné frázy. „Buď svetlo“ si prepožičali z Biblie z kapitoly o stvorení sveta.

Čongor Kassai zase pri pitvaní príčin samovraždy svojho jediného syna čelí zomknutosti páchateľov: Ja viem, že kto nie je s nami je proti nám….-skúša prelomiť mlčanie mladého Ďuriša.

Dedinské prostredie prekryté snehobielym snehom zakrýva desivé zverstvá.

Tento film mi trpko pripomenul rodisko, kde som do omrzenia počúvala, aká sme „najkrajšia dedina“. Len ja som cítila ten ustavičný zločin a rozklad, až som mala dojem, že radšej sa zabijem, než ostať naďalej žiť v tej biede a mizérii.

Paradoxne na mňa mnohí nevedia zabudnúť a z času na čas odpovedám na vždy rovnakú otázku: Kedy prídeš domov?  Odpovedám však stále rovnako: JA tam už  žiadny domov nemám.

Film je akýmsi vytriezvením. Od vzletných fráz k bezútešnej realite. Kde ti ani polícia nepomôže, ani cirkev nepodrží.

Čím hlbšie trojnásobný otec v stvárnení Milana Ondríka pátra po skutočných príčinách a previneniach, do ktorých sa jeho najstarší syn namočil, o to viac si štve proti sebe celú jednu komunitu.

Zlo prelezené všade, avšak pozlátko zdanlivej zbožnosti ostáva oslepovať. Aspoň na fare pokryteckého mladého farára, ak už aj nie u Ďurišovcov, ktorých táto kríza postupne zomelie.

https://www.csfd.sk/film/669956-nech-je-svetlo/prehlad/

Femme Fatale, ktorú „pravidelne bijú“ a domáce násilie obecne

10.08.2022

Iniciály s rovnakými písmenami sú akoby osudové. Brigitte Bardott, Barbara Bančejová, či môj najnovší objav Kristína Kövešová. Človek si automaticky všíma konkurenciu, či vlastne kolegov. A keďže sa stále viacej venujem krimi, tak som si všimla aj ju. Prvýkrát mi jej akčnosť udrela do očí, keď prenasledovala kňaza Františka až mu so svojím mikrofónom dobreže [...]

Krásny príklad úspešnej integrácie

03.08.2022

Z času na čas sa mi dostanú do rúk aj detské knižky. Niežeby som mala malé deti, či vnúčence. No pár ľudí v mojom okolí také knižky píše. Inokedy ma zaujme téma. Magdalena Kulus je krásna poľská autorka pripútaná k invalidnému vozíku. Začala písať milé príbehy o dievčatku na vozíku aj o svojom asistenčnom psovi. Vyšlo jej už viacero kníh, hlavne pre deti. A [...]

Will zápasí so Smithom a Škombár prekračuje svoje limity

02.08.2022

Ak pozeráte americké akčné filmy, tak sa v tejto knihe budete cítiť ako doma. Mrakodrapy, luxus, prestrelky a tajomný druhý svet, ktorý oplýva nevysvetliteľnou príťažlivosťou. Hlavný hrdina Wiliam prežíva kariérny vzostup po boku Harryho, ktorému náhodou pomohol v bare. Obom ide o život. Wiliama magnetizuje žena s modrými vlasmi. „“Chytal sa za hlavu, [...]

Rushdie

Muž obvinený z útoku na Rushdieho rešpektuje iránskeho vodcu

17.08.2022 23:25

Na otázku o Rushdiem odpovedal, že ho nemá veľmi rád.

pád, sucho

Letá už trvajú viac ako tri mesiace a sú extrémne suché. Máme ešte šancu na návrat k normálu?

17.08.2022 20:15

Klimatológ SHMÚ Pavol Faško v podcaste denníka Pravda okrem iného vysvetľuje priame dôvody súčasných horúčav na Slovensku.

Pellegrini

Hlas vyzýva premiéra, aby dal hlasovať v parlamente o dôvere vláde

17.08.2022 18:42

Minister financií Igor Matovič podľa Hlasu v stredu predviedol ďalší diel hádok so stranou SaS.

Príbeh: Záhadný telefonát

Dôchodkyňa z Popradu naletela podvodníkovi

17.08.2022 18:10

Splnila do bodky jeho príkazy, keďže si myslela, že je policajt.