Založ si blog

Veľké hviezdy odchádzajú, prichádza roj malých hviezdičiek, štrasu a trblietok. ..

Na mojej obľúbenej moderátorke Adele Banášovej obdivujem, že dokáže krásne premostiť aj najnesúrodejšie témy. Až ma to celkom baví, pokračovať tam, kde sme prestali. Komentátori, čo mi pejoratívne nadávali do súdružiek, nemusia meniť garde, reč bude o velikánoch hudobnej scény, čo nás len nedávno opustili, no zrodili sa za minulej éry.

 

Zažiarili v časoch, kedy ešte Česko nebolo oddelené od Slovenska. Pamätáme si ich aj s dvojjazyčnými československými piesňami. Poslednou dobou nás opustili dvaja Zlatí slávici, dvaja speváci, ktorí nás sprevádzali destvom aj dospelosťou: Karel Gott a Miroslav Žbirka.

Božskej Kája žil dlhý a úspešný život. Po jeho boku sa zjavila aj vtedy iba detská speváčka Darinka Rolincová. Spoločne zaspievali Zvonky šťestí. Darinka sa neskôr premenovala na Daru, vydala sa za Rytmusa, aj sa s ním rozviedla a jednu dobu robila rozhodkyňu aj v Superstar.

Posledný rok Karel čelil svojej chorobe, no zároveň natáčal aj dokumentárny film o sebe a svojom večnom optimizme. Zároveň sa rodila aj kniha.

Knihu Karel Gott nájdete aktuálne medzi desiatimi najpredávanejšími titulmi v Panta Rhei.

Zrejme viacerí zdieľajú spomienkový optimizmus a radi si zaspomínajú na časy, kedy sme pozerali jedno vysielanie a jedny hviezdy.

Akosi sme nepotrebovali 120 televíznych kanálov, ani stovky printových a online médií. Ak niečo vysielali v televízii, mohli ste sa o tom s priateľmi porozprávať, lebo s veľkou pravdepodobnosťou pozerali tie isté relácie na tých istých kanáloch.

žeby niečo od nich pod stromček?

Mekyho smrť a pohreb sú ešte čerstvé. Jedni písali o ňom spomienkové básne, iní jazdili do Prahy, aby sa dôstojne rozlúčili.

Marika Gombitová a Peter Nagy sa z účasti na pohrebe ospravedlnili.

Mariku chápem, no Peter je ešte plný elánu a života, teda jeho neprítomnosť ostáva záhadou.

Na obrade dominovala gitara z kvetov a jeho nehynúce piesne.

Miroslav sa netajil svojimi anglickými koreňmi. Ten „zlý a neľudský režim“ dovolil polovičnému angličanovi na Slovensku zažiariť a dokonca mu udelil ocenenie Zlatého slávika.

Tá „zlá a bezcitná“ ruka regulácie zasiahla aj do Mekyho tvorby. Biely kvet mal byť pôvodne čierny. Súdruhom to prišlo kus prisilné, tak prišla druhá verzia, ktorú sme si všetci zamilovali:

„Biely kvet, darujem ti biely kvet….

Biely kvet a dlhá rada smútku v ňom….“

Oženil sa s Češkou Katkou, napísal jej hit Catrin a ona mu vybavila aj nahrávanie vo vysnívanom anglickom nakladateľstve.

Ostali nám po ňom CD-čka, film aj biografická kniha. Aktuálne je najväčší dopyt po trojCD Mekyho Žbirku.

Ja si naňho najradšej spomeniem titulmi ako Jesenná láska, či československý hit s Martou Co bolí, to přebolí.

 

Odchádza….pomaly celá jedna generácia…a nastupuje ďalšia…s menej výraznými tvárami, menami, osobnosťami.

Kto má odteraz zapĺňať koncertné sály?

Zuzka Smatanová, čo kreslí usmievajúce sa zvieratká k detským piesňam Petra Nagya?

Či Sima Marthausová, ktorú dvaja novinári vysmiali pre jej neskrývané kresťanstvo?

Alebo to má byť Dorota Nvotová, ktorá sa zapletá do politiky a v spomienkovom filme Muzika si zahrala mentálne retardovanú nymfomanku, čo ukazuje holé prsia do omrzenia?

Trh sa otvoril, zahraničná kultúra nás valcuje.

Minule ma oslovil starší, sčítane vyzerajúci pán so šokujúcim, ale striktným vyjadrením: ja nečítam slovenskú literatúru!

Až mi sánka padá, hlavneže prispieva do Roháča, no na kolegov zvedavý nie je.

Krásne sme dobačovali.

Neúnavne hľadá nové talenty v Superstar, v Talent, vo Voice, no väčšina talentov sa akou rýchlosťou zjaví, s takou aj zapadá. Konkurencia je zrazu obrovská, hviezdičky a trblietky už pomaly nevedia, čím viacej zaujať a šokovať.

Nedávno som objavila video, v ktorom sa speváčka jednej menej známej zahraničnej  kapely na pódiu rituálne vymočila na svojho fanúšika. Bol to „zlatý klinec“ jej ukričaného programu. Vtedy jej to prišlo ako úžasný nápad, aj diváci tlieskali a šaleli. Až neskôr speváčke došlo, že časti svojho publika aj svojej rodine týmto ublížila. Že sa musí ospravedlniť a do budúcna by sa chcela prezentovať spevom.

Ale toto je náš voľný trh.

Alec Baldwin počas natáčania zastrelil kameramanku a jedného člena štábu. Zlo rastie exponenciálnym radom, ….konca zrejme ani niet….

Ilustračná fotografia: autorka

Štefan Wimmer ma donútil zamyslieť sa

30.05.2023

Občas je mi až trápne, ako nepoznám najvýraznejšie postavy nášho spoločenského života. Tak to bolo s Máriou Kráľovičovou, ktorej meno mi prvý krát udrelo do očí až v deň jej smrti. Štefana Wimmera si začínam všímať ako 66-ročného boháča. Ako sa však k tej vile na hradnom kopci so 14-timi izbami dopracoval? [...]

Český bulvár je horší, než ten náš

24.05.2023

Keď sa na Slovensku povie bulvár, spomenieme si hlavne na dvojicu denníkov, ktoré ponúkajú celkom podobný obsah. Riešia sa požiare a vraždy, prípadne nejaké staronové vedenie SND. Proste veci, na ktorých záleží. A levy asi nie každodenne žerú svojho chovateľa. No ku podivu naše seniorky sú unesené českými týždenníkmi. Na kafíčko sem, rytmus života tam. Fičia na [...]

Zsuzsová odsúdená, Kočner už druhý raz oslobodený

21.05.2023

Verejná mienka nepotrebuje dôkazy. Akosi všetci čakali, že Kočner zhnije za mrežami. Oslobodzujúci rozsudok mnohých rozčaroval. Lebo najradšej by mali akési rozsudky na želanie, podľa vlastných pocitov. Mňa toto najviac zarážalo na Trnavskom súde. Pestovateľ tretí krát odsúdený a verejná mienka stále pri ňom. Akosi sa roztrhlo vrece s tými, čo maryšku ospevovali a [...]

DEMDIS SLOVENSKO V EU zaver titulka

V Európe cudzincami byť nechceme, no chýba nám vízia, stratégia a dialóg (výsledky diskusie)

04.06.2023 19:00

Chceme byť v Európe cudzincami? A prečo? DEMDIS diskusia nám opäť ukazuje, že názorová vyhranenosť nemusí byť prekážkou nachádzania zhody. Konsenzus existuje a je na dosah.

Andrej Kiska

Kiska definitívne hodil Remišovú a Za ľudí cez palubu. Prezradil, koho bude voliť

04.06.2023 18:19

Bývalý prezident tak urobil spoločnou fotografiou s poslancami tejto strany.

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

Tieň / Tajné služby / Sledovanie / Špehovanie / Špión / Agent /

Medzinárodná tieňová agenda: Na tajnom stretnutí špionážnych služieb chýbali Rusi. Ukrajinec účasť poprel

04.06.2023 16:16

Vysokopostavení predstavitelia spravodajských služieb z celého sveta sa zišli na tajnom stretnutí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 348
Celková čítanosť: 800097x
Priemerná čítanosť článkov: 2299x

Autor blogu