Založ si blog

Veľké hviezdy odchádzajú, prichádza roj malých hviezdičiek, štrasu a trblietok. ..

Na mojej obľúbenej moderátorke Adele Banášovej obdivujem, že dokáže krásne premostiť aj najnesúrodejšie témy. Až ma to celkom baví, pokračovať tam, kde sme prestali. Komentátori, čo mi pejoratívne nadávali do súdružiek, nemusia meniť garde, reč bude o velikánoch hudobnej scény, čo nás len nedávno opustili, no zrodili sa za minulej éry.

 

Zažiarili v časoch, kedy ešte Česko nebolo oddelené od Slovenska. Pamätáme si ich aj s dvojjazyčnými československými piesňami. Poslednou dobou nás opustili dvaja Zlatí slávici, dvaja speváci, ktorí nás sprevádzali destvom aj dospelosťou: Karel Gott a Miroslav Žbirka.

Božskej Kája žil dlhý a úspešný život. Po jeho boku sa zjavila aj vtedy iba detská speváčka Darinka Rolincová. Spoločne zaspievali Zvonky šťestí. Darinka sa neskôr premenovala na Daru, vydala sa za Rytmusa, aj sa s ním rozviedla a jednu dobu robila rozhodkyňu aj v Superstar.

Posledný rok Karel čelil svojej chorobe, no zároveň natáčal aj dokumentárny film o sebe a svojom večnom optimizme. Zároveň sa rodila aj kniha.

Knihu Karel Gott nájdete aktuálne medzi desiatimi najpredávanejšími titulmi v Panta Rhei.

Zrejme viacerí zdieľajú spomienkový optimizmus a radi si zaspomínajú na časy, kedy sme pozerali jedno vysielanie a jedny hviezdy.

Akosi sme nepotrebovali 120 televíznych kanálov, ani stovky printových a online médií. Ak niečo vysielali v televízii, mohli ste sa o tom s priateľmi porozprávať, lebo s veľkou pravdepodobnosťou pozerali tie isté relácie na tých istých kanáloch.

žeby niečo od nich pod stromček?

Mekyho smrť a pohreb sú ešte čerstvé. Jedni písali o ňom spomienkové básne, iní jazdili do Prahy, aby sa dôstojne rozlúčili.

Marika Gombitová a Peter Nagy sa z účasti na pohrebe ospravedlnili.

Mariku chápem, no Peter je ešte plný elánu a života, teda jeho neprítomnosť ostáva záhadou.

Na obrade dominovala gitara z kvetov a jeho nehynúce piesne.

Miroslav sa netajil svojimi anglickými koreňmi. Ten „zlý a neľudský režim“ dovolil polovičnému angličanovi na Slovensku zažiariť a dokonca mu udelil ocenenie Zlatého slávika.

Tá „zlá a bezcitná“ ruka regulácie zasiahla aj do Mekyho tvorby. Biely kvet mal byť pôvodne čierny. Súdruhom to prišlo kus prisilné, tak prišla druhá verzia, ktorú sme si všetci zamilovali:

„Biely kvet, darujem ti biely kvet….

Biely kvet a dlhá rada smútku v ňom….“

Oženil sa s Češkou Katkou, napísal jej hit Catrin a ona mu vybavila aj nahrávanie vo vysnívanom anglickom nakladateľstve.

Ostali nám po ňom CD-čka, film aj biografická kniha. Aktuálne je najväčší dopyt po trojCD Mekyho Žbirku.

Ja si naňho najradšej spomeniem titulmi ako Jesenná láska, či československý hit s Martou Co bolí, to přebolí.

 

Odchádza….pomaly celá jedna generácia…a nastupuje ďalšia…s menej výraznými tvárami, menami, osobnosťami.

Kto má odteraz zapĺňať koncertné sály?

Zuzka Smatanová, čo kreslí usmievajúce sa zvieratká k detským piesňam Petra Nagya?

Či Sima Marthausová, ktorú dvaja novinári vysmiali pre jej neskrývané kresťanstvo?

Alebo to má byť Dorota Nvotová, ktorá sa zapletá do politiky a v spomienkovom filme Muzika si zahrala mentálne retardovanú nymfomanku, čo ukazuje holé prsia do omrzenia?

Trh sa otvoril, zahraničná kultúra nás valcuje.

Minule ma oslovil starší, sčítane vyzerajúci pán so šokujúcim, ale striktným vyjadrením: ja nečítam slovenskú literatúru!

Až mi sánka padá, hlavneže prispieva do Roháča, no na kolegov zvedavý nie je.

Krásne sme dobačovali.

Neúnavne hľadá nové talenty v Superstar, v Talent, vo Voice, no väčšina talentov sa akou rýchlosťou zjaví, s takou aj zapadá. Konkurencia je zrazu obrovská, hviezdičky a trblietky už pomaly nevedia, čím viacej zaujať a šokovať.

Nedávno som objavila video, v ktorom sa speváčka jednej menej známej zahraničnej  kapely na pódiu rituálne vymočila na svojho fanúšika. Bol to „zlatý klinec“ jej ukričaného programu. Vtedy jej to prišlo ako úžasný nápad, aj diváci tlieskali a šaleli. Až neskôr speváčke došlo, že časti svojho publika aj svojej rodine týmto ublížila. Že sa musí ospravedlniť a do budúcna by sa chcela prezentovať spevom.

Ale toto je náš voľný trh.

Alec Baldwin počas natáčania zastrelil kameramanku a jedného člena štábu. Zlo rastie exponenciálnym radom, ….konca zrejme ani niet….

Ilustračná fotografia: autorka

Femme Fatale, ktorú „pravidelne bijú“ a domáce násilie obecne

10.08.2022

Iniciály s rovnakými písmenami sú akoby osudové. Brigitte Bardott, Barbara Bančejová, či môj najnovší objav Kristína Kövešová. Človek si automaticky všíma konkurenciu, či vlastne kolegov. A keďže sa stále viacej venujem krimi, tak som si všimla aj ju. Prvýkrát mi jej akčnosť udrela do očí, keď prenasledovala kňaza Františka až mu so svojím mikrofónom dobreže [...]

Krásny príklad úspešnej integrácie

03.08.2022

Z času na čas sa mi dostanú do rúk aj detské knižky. Niežeby som mala malé deti, či vnúčence. No pár ľudí v mojom okolí také knižky píše. Inokedy ma zaujme téma. Magdalena Kulus je krásna poľská autorka pripútaná k invalidnému vozíku. Začala písať milé príbehy o dievčatku na vozíku aj o svojom asistenčnom psovi. Vyšlo jej už viacero kníh, hlavne pre deti. A [...]

Will zápasí so Smithom a Škombár prekračuje svoje limity

02.08.2022

Ak pozeráte americké akčné filmy, tak sa v tejto knihe budete cítiť ako doma. Mrakodrapy, luxus, prestrelky a tajomný druhý svet, ktorý oplýva nevysvetliteľnou príťažlivosťou. Hlavný hrdina Wiliam prežíva kariérny vzostup po boku Harryho, ktorému náhodou pomohol v bare. Obom ide o život. Wiliama magnetizuje žena s modrými vlasmi. „“Chytal sa za hlavu, [...]

Rushdie

Muž obvinený z útoku na Rushdieho rešpektuje iránskeho vodcu

17.08.2022 23:25

Na otázku o Rushdiem odpovedal, že ho nemá veľmi rád.

pád, sucho

Letá už trvajú viac ako tri mesiace a sú extrémne suché. Máme ešte šancu na návrat k normálu?

17.08.2022 20:15

Klimatológ SHMÚ Pavol Faško v podcaste denníka Pravda okrem iného vysvetľuje priame dôvody súčasných horúčav na Slovensku.

Pellegrini

Hlas vyzýva premiéra, aby dal hlasovať v parlamente o dôvere vláde

17.08.2022 18:42

Minister financií Igor Matovič podľa Hlasu v stredu predviedol ďalší diel hádok so stranou SaS.

Príbeh: Záhadný telefonát

Dôchodkyňa z Popradu naletela podvodníkovi

17.08.2022 18:10

Splnila do bodky jeho príkazy, keďže si myslela, že je policajt.