Založ si blog

Spomienkový optimizmus na časy pred 1989

Včera sme zase raz slávili deň boja za slobodu a demokraciu. Jedni ten zvrat slávili, iní ešte stále oplakávajú staré dobré časy. V Bratislave ohlásili na tento deň desiatku zhromaždení. Vybrať si z tak širokej ponuky nebolo nijako jednoduché.

Priznám sa, nebaví ma už byť stou, či tisícou návštevníčkou akéhosi stretnutia. Vidieť hlavného aktéra len ako vzdialenú postavu a počuť jeho hlas iba z reproduktorov.

Po návšteve pápeža sme sa s manželom, akosi vzácne zhodli, že celé tie prípravy a očakávania vyšli nazmar. Ak by sme ostali v pohodlí našej obývačky a zapli si televíziu, vidíme a počujeme toho viacej a ešte aj za príjemnejších podmienok.

Tak sme teda včera ostali doma, boli všade a nikde zároveň.

Prezidentka Čaputová uznala sklamanie ľudí, ktorí nemajú dôstojný život.

Premiér Heger sa oddával málo podloženému optimizmu, pritom preferencie Oľano výrazne klesajú.

Róbert Fico sa rozhorčuje, že ľudia na námestiach neštrngali v roku 1989 preto, aby si teraz vypínali radiátory, lebo nemajú na kúrenie.

U Pellegrini sa tiež miešali spomienky s politickou agendou.

Zástancovia Kotlebu a Mazureka sa stretli v akejsi nikým nedirigovanej chvíli. Lietali svetlice a atmosféra pripomínala Trnavský futbalový štadión.

Policajtom sa podarilo výtržníka vytrhnúť z davu a samotný dav zatlačiť spred budovy úradu vlády na Námestie slobody.

A samotný aktér udalostí 1989 Milan Kňažko v televíznom vysielaní uznáva, no zároveň aj spochybňuje spomienkový optimizmus.

Ako jeden z mála vtedajších aktérov ostáva naďalej optimistom. Možno mu v tom pomáhajú aj jeho nesporné herecké vlohy.

Staré a nové zapadnuté prachom spomienok.

Ku samotným predprevratovým časom sa viem vyjadriť len cez prizmu vlastného detstva.

Žili sme v primeraných podmienkach s dostatkom jedla a s ústredným kúrením. Obaja rodičia pracovali, my dve dcéry sme navštevovali základnú školu.

Nik z našej rodiny netrpel v uránových baniach.

Nikoho z nás netýralo ŠTB, nepokúšali sme sa ilegálne prekročiť hranice ani sme nemali tendencie vyvíjať akúsi protištátnu, či protispoločenskú činnosť.

Po prevrate však prvým z krokov bolo vyhodenie maminky z práce.

Predtým bola vedúcou troch prevádzok, po prevrate už len jedna z armády nezamestnaných.

Pred prevratom s radosťou ukazovala, čo všetko nám kúpila, po prevrate už bol problém kúpiť aj 2 pulóvre pre 2 dcéry. Kúpila iba jeden, mali sme sa podeliť. Ja som študovala v Žiline, sestra v Banskej Bystrici, teda to delenie pulóvra bolo smutné až absurdné.

Keď som potrebovala na jeseň nové topánky, mama ma zaviedla do obchodu s obuvou a ukázala na jediný výrazne zlacnený pár. Bol mi o číslo väčší, no zase sme stáli pred zúfalou voľbou:

-Buď si vezmeš tieto, alebo ti nekúpim žiadne. – znelo matkino rozhodnutie.

Tak som odvtedy chodievala v topánkach vypchatých vatou. Navonok to vyzeralo krásne a mne neostávalo iné, než si zvyknúť.

Na univerzite som už bola samá kosť a koža. Ak som potrebovala novú obuv, či kabát, musela som si na to zarobiť. Brala som od upratovania po doučovanie hocičo.

Na teplé jedlo z menzy som mala peniaze len každý druhý deň.

Neoplatilo sa mi cestovať domov, tak som Žiline trávila súvislé 2-3 týždne.

Ak si však prečítate hociktorý z medailónikov o mne, dozviete sa iba:

Vyštudovala Žilinskú Univerzitu, odbor Manažment. O všetko tom strádaní sa nehovorí, utrpenie jednotlivca spoločnosť nijako netrápi.

V dnešných „slobodných časoch“ môžeme všetci slobodne skapať hladom.

Ilustračné foto: autorka

 

Femme Fatale, ktorú „pravidelne bijú“ a domáce násilie obecne

10.08.2022

Iniciály s rovnakými písmenami sú akoby osudové. Brigitte Bardott, Barbara Bančejová, či môj najnovší objav Kristína Kövešová. Človek si automaticky všíma konkurenciu, či vlastne kolegov. A keďže sa stále viacej venujem krimi, tak som si všimla aj ju. Prvýkrát mi jej akčnosť udrela do očí, keď prenasledovala kňaza Františka až mu so svojím mikrofónom dobreže [...]

Krásny príklad úspešnej integrácie

03.08.2022

Z času na čas sa mi dostanú do rúk aj detské knižky. Niežeby som mala malé deti, či vnúčence. No pár ľudí v mojom okolí také knižky píše. Inokedy ma zaujme téma. Magdalena Kulus je krásna poľská autorka pripútaná k invalidnému vozíku. Začala písať milé príbehy o dievčatku na vozíku aj o svojom asistenčnom psovi. Vyšlo jej už viacero kníh, hlavne pre deti. A [...]

Will zápasí so Smithom a Škombár prekračuje svoje limity

02.08.2022

Ak pozeráte americké akčné filmy, tak sa v tejto knihe budete cítiť ako doma. Mrakodrapy, luxus, prestrelky a tajomný druhý svet, ktorý oplýva nevysvetliteľnou príťažlivosťou. Hlavný hrdina Wiliam prežíva kariérny vzostup po boku Harryho, ktorému náhodou pomohol v bare. Obom ide o život. Wiliama magnetizuje žena s modrými vlasmi. „“Chytal sa za hlavu, [...]

Rushdie

Muž obvinený z útoku na Rushdieho rešpektuje iránskeho vodcu

17.08.2022 23:25

Na otázku o Rushdiem odpovedal, že ho nemá veľmi rád.

pád, sucho

Letá už trvajú viac ako tri mesiace a sú extrémne suché. Máme ešte šancu na návrat k normálu?

17.08.2022 20:15

Klimatológ SHMÚ Pavol Faško v podcaste denníka Pravda okrem iného vysvetľuje priame dôvody súčasných horúčav na Slovensku.

Pellegrini

Hlas vyzýva premiéra, aby dal hlasovať v parlamente o dôvere vláde

17.08.2022 18:42

Minister financií Igor Matovič podľa Hlasu v stredu predviedol ďalší diel hádok so stranou SaS.

Príbeh: Záhadný telefonát

Dôchodkyňa z Popradu naletela podvodníkovi

17.08.2022 18:10

Splnila do bodky jeho príkazy, keďže si myslela, že je policajt.