Založ si blog

Môj favorit medzi literárnymi magazínmi

Niekedy celkom dávno som písala blog o uhle pohľadu. A akosi vzácne sme sa zhodli, že uhol pohľadu je sviňa. Na tú istú vec sa môžeme dívať z dvoch aj viacerých perspektív. A literárne časopisy ani v tomto nie sú výnimkou.

Ako začínajúceho autora človeka poteší každá jedna publikácia. Z tohto pohľadu v dobrom spomínam na Literárny týždenník (LT), kde mi vyšla recenzia a nezazlievam ani Dotykom, že onehdy môj príspevok neuverejnili. Napísali mi však milý odkaz, ako mám písať a neprestávať.

Z hľadiska čitateľa môže byť človek o čosi kritickejší. Publikovať by ma v ideálnom prípade mohli všetci, kupovať by však človek chcel len to najlepšie, najaktuálnejšie. To, čo mu reálne dáva zmysel si zakúpiť.

Ja som už na tomto blogu napísala pár kritických slov na margo LT aj Dotykov. Možno ste ich však prehliadli, alebo minimálne si nespájate tie súvislosti až tak dokopy. Teda v skratke:

LT aj Dotyky vydáva Spolok slovenských spisovateľov (SSS)

LT sa borí s ustavičnými finančnými ťažkosťami. Už prešiel z týždenníka na dvojtýždenník a pravidelne nabáda čitateľov na zbierku o záchranu, ale zarábať si reklamou sa mu akosi nedarí. Človek má pri LT dojem, že zaspalo dobu. Spomína úmrtia a sťažuje sa, že nemajú väčší priestor v televízii. Akosi si pripadáte, ako na návšteve cintorína – ponuro a stratení v čase.

Recenzie prichádzajú na kadečo, čo si na pulte kníhkupectva ani nevšimnete a najkrajšou stránkou je asi tá posledná s aforizmami.

Pri Dotykoch sú tie pocity ešte rozpačitejšie. Definujú sa totiž ako časopis mladých, no aktuálne už berú kadečo. Ich hlavným respondentom sa stal päťdesiatnik, čo ohovára svojich kolegov z branže.

Aj ďalšie články sa nesú v duchu ohováračiek, väčšina článkov je bez podpisu, akoby sa aj samotní redaktori hanbili za ten brak, čo reálne čitateľovi predkladajú.

Avšak v Almanachu nájdete svojich súputnikov, rovnako začínajúcich autorov a tak trochu sa tešíte, že aspoň niekto a niekde im ten priestor dal.

Najväčšieho Faux pas sa však dopustili Dotyky s Patríciou Gábrišovou.

Poslala im receneziu na básnickú zbierku Maje Jakúbekovej Vykrivenie. Po dvoch mesiacoch čakania si to rozmyslela. Poslala Dotykom správu, že nechce zverejniť recenziu a zároveň tú recenziu poslala do Romboidu.

Recenzia vyšla de facto v rovnakom čase v dvoch rôznych, konkurečných médiách. Ono žiaden čitateľ nekúpi 2-3 magazíny, aby v nich čítal rovnaké články. Gábrišová sa za vzniknuté nedorozumenie čitateľom ospravedlňuje.

Aký je postoj Dotykov a či vôbec toto zaregistrovali, mi zostýva neznámou.

Tento magazín však sklamal aj v neaktuálnosti. Propagovať eventy po uzávierke čitateľa tiež moc nepoteší. Rád by dostal avízo včas, nie až po funuse.

Titulka oči nevybije, ale nesie posolstvo.

Konkurenčnú Knižnú revue (KR) vydáva Literárne centrum.

Každoročné hodnotenie tvorby autorov zadelené podľa žánrov býva strašiakom nejednému autorovi, ktorého literárna kritika dokáže rozniesť na kopytách. Zároveň však mám taký pocit, že čo sa do toho celkového hodnotenia nedostane, akoby ani nejestvovalo, či minimálne nebolo pre kritikov dostatočne zaujímavé.

Listovaním v KR sa vám na prvý pohľad môže zdať, že toto je už magazín príliš náročný a profesionálny. Avšak druhé a ďalšie pohľady dokážu milo prekvapiť.

V KR zistíte, že reklamu dokážu sprostredkovať, aj z nej profitovať. Že nezaspali dobu a keď si spomenú aj na práve zosnulých, robia to úžasným ospevujúcim spôsobom, nie s pachuťou cintorína.

Avíza na eventy sú aktuálne, čitateľ sa má do čoho reálne zapojiť.

Zrazu máte pocit, že dostávate aktuálne a relevantné informácie zo sveta literatúry. Dozviete sa o aktuálnej ponuke kníhkupectiev, o víťazoch posledných literárnych súťaží aj o medzinárodných literárnych konferenciách so slovenskou účastou. Redaktori sa pod svoje články s radosťou podpisujú, lebo za kvalitu sa nik nehanbí a aktuálne vydanie KR môže s hrdosťou ukázať svojim priateľom aj známym z literáreho sveta.

Môj favorit je teda jednoznačný. Možno iní majú iných, no to je už vecou ich osobných preferencií.

Fotografia: autorka

 

 

Štefan Wimmer ma donútil zamyslieť sa

30.05.2023

Občas je mi až trápne, ako nepoznám najvýraznejšie postavy nášho spoločenského života. Tak to bolo s Máriou Kráľovičovou, ktorej meno mi prvý krát udrelo do očí až v deň jej smrti. Štefana Wimmera si začínam všímať ako 66-ročného boháča. Ako sa však k tej vile na hradnom kopci so 14-timi izbami dopracoval? [...]

Český bulvár je horší, než ten náš

24.05.2023

Keď sa na Slovensku povie bulvár, spomenieme si hlavne na dvojicu denníkov, ktoré ponúkajú celkom podobný obsah. Riešia sa požiare a vraždy, prípadne nejaké staronové vedenie SND. Proste veci, na ktorých záleží. A levy asi nie každodenne žerú svojho chovateľa. No ku podivu naše seniorky sú unesené českými týždenníkmi. Na kafíčko sem, rytmus života tam. Fičia na [...]

Zsuzsová odsúdená, Kočner už druhý raz oslobodený

21.05.2023

Verejná mienka nepotrebuje dôkazy. Akosi všetci čakali, že Kočner zhnije za mrežami. Oslobodzujúci rozsudok mnohých rozčaroval. Lebo najradšej by mali akési rozsudky na želanie, podľa vlastných pocitov. Mňa toto najviac zarážalo na Trnavskom súde. Pestovateľ tretí krát odsúdený a verejná mienka stále pri ňom. Akosi sa roztrhlo vrece s tými, čo maryšku ospevovali a [...]

DEMDIS SLOVENSKO V EU zaver titulka

V Európe cudzincami byť nechceme, no chýba nám vízia, stratégia a dialóg (výsledky diskusie)

04.06.2023 19:00

Chceme byť v Európe cudzincami? A prečo? DEMDIS diskusia nám opäť ukazuje, že názorová vyhranenosť nemusí byť prekážkou nachádzania zhody. Konsenzus existuje a je na dosah.

Andrej Kiska

Kiska definitívne hodil Remišovú a Za ľudí cez palubu. Prezradil, koho bude voliť

04.06.2023 18:19

Bývalý prezident tak urobil spoločnou fotografiou s poslancami tejto strany.

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

Tieň / Tajné služby / Sledovanie / Špehovanie / Špión / Agent /

Medzinárodná tieňová agenda: Na tajnom stretnutí špionážnych služieb chýbali Rusi. Ukrajinec účasť poprel

04.06.2023 16:16

Vysokopostavení predstavitelia spravodajských služieb z celého sveta sa zišli na tajnom stretnutí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 348
Celková čítanosť: 800080x
Priemerná čítanosť článkov: 2299x

Autor blogu