Založ si blog

Najväčší Slováci boli Maďar a Francúz

No nezávidím vám tú históriu bez vlastnej štátnosti, bez jediného slovenského kráľa, monarchu. Reč bude o Rakúsko-Uhorskej monarchii.

Minulý blog o očarení Francúzskom vás celkom oslovil. Cez 2000 čítaní je už slušné, niektoré okrajové články majú problém dosiahnuť aj 500 čitateľov.

Teda pokračujeme v očarení a pod francúzskym vplyvom, no akosi cestujeme v čase. Zrazu sme na počiatkoch 20-teho storočia, pred vznikom prvej československej republiky.

V dobe, kedy ešte písať a politizovať po slovensky nebolo celkom samozrejmosťou. Svoje by nám o tom vedel porozprávať aj Alexander Petrovič, o ktorom ani mnohí nevedia, že mal slovenské korene. Preslávil sa totiž maďarskou poéziou a s pomaďarčeným menom Petőfi Sándor.

Milan Rastislav Štefánik tiež nenašiel uplatnenie na slovenskej rodnej hrude.

Vyštudoval náročný, no u nás v tých časoch asi málo potrebný odbor astronómie a prácu aj občianstvo si našiel až v ďalekom Francúzsku.

Teraz sa so Štefánikom roztrhlo vrece, autori ho nazývajú najväčším Slovákom, aký kedy žil. Publikácií o ňom je nespočet od klasických biografií cez komiksy, dokonca sa mu venoval už aj populárny Jozef Banáš, ktorému sa darí atakovať topky na knižnom trhu.

No my si dnes nevezmeme na paškál žiadnu z tých veľkých a výpravných kníh. Nazrieme spoločne do malej, nenápadnej knižky pojednávajúcej o Štefánikovej smrti.

Ono oficiálnu verziu o leteckej nehode nám vtĺkali do hlavy celé jedno storočie. Ale je táto oficiálna verzia skutočne pravdivá?

V tých troch boli básne o láske..

Stanislav Háber sa plodnosťou vyrovná tým najväčším spisovateľským menám. Vydáva svoje knižky pravidelne, na ročnej báze….iba si nedokázal natoľko pripútať svojich čitateľov, ako už notoricky známe mená Karika-Dán-Banáš.

Toto je v poradí štvrtá kniha, ktorú od Hábera mám prečítanú.

A tá piata už netrpezlivo čaká na mojom písacom stole.

A má Háber v tejto útlej faktografickej knihe pravdu?

Na Slovenskej hrude je možné naozaj všetko. Od únosu prezidentovho syna cez Mečiarove amnestie, vraždu investigatívneho novinára Jána Kuciaka až po zneužívanie maloletých v Čistom dni.

A ak už všetko, tak naozaj si nedokážeme predstaviť o jednu vraždu a jednu kauzu viac?

Kniha nepohodlných svedectiev…

Oproti Háberovi však netúžim po exhumácii Štefánika. Ono diera v hrudi by možno potvrdila verziu o zastrelení generála po pristátí na Vajnorskom letisku, ale vrahovia aj celá kauza by ostala rovnako zahalená temnotou.

Storočie zametania špiny pod koberec sa nedá vyčistiť jediným nadšeným investigatívnym novinárom (viď Kuciak), ani jediným nadšeným vyšetrovateľom – o tom by vám svoje vedela povedať odpísaná vyšetrovateľka Diana Santusová, či odstúpený predstaviteľ Naka, ktorý sa rozpísal na tému Policajná chobotnica a mnohé iné pod pseudonymom Peter Šloser.

O Stanislavovi Háberovi sa oplatí vedieť, že študoval letectvo aj žurnalistiku. Teda je tým pravým, ktorý vie nahliadnuť do zaranžovanej leteckej katastrofy, aby poukázal na všetky možné nezrovnalosti a trhliny v jestvujúcich oficiálnych klamstvách.

Z tejto publikácie sa teda dozvieme o falšovanej pitevnej správe, dôkladne pripravenej úkladnej vražde, sústavného a systematického umlčiavania a vraždenia svedkov nešťastnej udalosti, ako aj o panoptiku podozrivých, ktorí mohli mať z rôznych príčin záujem na umlčaní a odstránení Štefánika z verejného života.

Zároveň sa teraz tomuto francúzskemu generálovi – letcovi a diplomatovi klaniame celou sériou kníh a spomienok.

Ja už neverím na spravodlivosť na Slovensku.

A vlastne neverím ani v Slovensko ako také.

Tým úžasným Novembrom 89 sme si akurát otvorili dvere, aby sme z tohto bezútešného miesta utekali kade ľahšie. Možno do Francúzska, možno niekam za Tichý oceán, či za sklené hory…

Fotografie: autorka

 

 

Štefan Wimmer ma donútil zamyslieť sa

30.05.2023

Občas je mi až trápne, ako nepoznám najvýraznejšie postavy nášho spoločenského života. Tak to bolo s Máriou Kráľovičovou, ktorej meno mi prvý krát udrelo do očí až v deň jej smrti. Štefana Wimmera si začínam všímať ako 66-ročného boháča. Ako sa však k tej vile na hradnom kopci so 14-timi izbami dopracoval? [...]

Český bulvár je horší, než ten náš

24.05.2023

Keď sa na Slovensku povie bulvár, spomenieme si hlavne na dvojicu denníkov, ktoré ponúkajú celkom podobný obsah. Riešia sa požiare a vraždy, prípadne nejaké staronové vedenie SND. Proste veci, na ktorých záleží. A levy asi nie každodenne žerú svojho chovateľa. No ku podivu naše seniorky sú unesené českými týždenníkmi. Na kafíčko sem, rytmus života tam. Fičia na [...]

Zsuzsová odsúdená, Kočner už druhý raz oslobodený

21.05.2023

Verejná mienka nepotrebuje dôkazy. Akosi všetci čakali, že Kočner zhnije za mrežami. Oslobodzujúci rozsudok mnohých rozčaroval. Lebo najradšej by mali akési rozsudky na želanie, podľa vlastných pocitov. Mňa toto najviac zarážalo na Trnavskom súde. Pestovateľ tretí krát odsúdený a verejná mienka stále pri ňom. Akosi sa roztrhlo vrece s tými, čo maryšku ospevovali a [...]

DEMDIS SLOVENSKO V EU zaver titulka

V Európe cudzincami byť nechceme, no chýba nám vízia, stratégia a dialóg (výsledky diskusie)

04.06.2023 19:00

Chceme byť v Európe cudzincami? A prečo? DEMDIS diskusia nám opäť ukazuje, že názorová vyhranenosť nemusí byť prekážkou nachádzania zhody. Konsenzus existuje a je na dosah.

Andrej Kiska

Kiska definitívne hodil Remišovú a Za ľudí cez palubu. Prezradil, koho bude voliť

04.06.2023 18:19

Bývalý prezident tak urobil spoločnou fotografiou s poslancami tejto strany.

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

Tieň / Tajné služby / Sledovanie / Špehovanie / Špión / Agent /

Medzinárodná tieňová agenda: Na tajnom stretnutí špionážnych služieb chýbali Rusi. Ukrajinec účasť poprel

04.06.2023 16:16

Vysokopostavení predstavitelia spravodajských služieb z celého sveta sa zišli na tajnom stretnutí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 348
Celková čítanosť: 800018x
Priemerná čítanosť článkov: 2299x

Autor blogu