Založ si blog

Najväčší Slováci boli Maďar a Francúz

No nezávidím vám tú históriu bez vlastnej štátnosti, bez jediného slovenského kráľa, monarchu. Reč bude o Rakúsko-Uhorskej monarchii.

Minulý blog o očarení Francúzskom vás celkom oslovil. Cez 2000 čítaní je už slušné, niektoré okrajové články majú problém dosiahnuť aj 500 čitateľov.

Teda pokračujeme v očarení a pod francúzskym vplyvom, no akosi cestujeme v čase. Zrazu sme na počiatkoch 20-teho storočia, pred vznikom prvej československej republiky.

V dobe, kedy ešte písať a politizovať po slovensky nebolo celkom samozrejmosťou. Svoje by nám o tom vedel porozprávať aj Alexander Petrovič, o ktorom ani mnohí nevedia, že mal slovenské korene. Preslávil sa totiž maďarskou poéziou a s pomaďarčeným menom Petőfi Sándor.

Milan Rastislav Štefánik tiež nenašiel uplatnenie na slovenskej rodnej hrude.

Vyštudoval náročný, no u nás v tých časoch asi málo potrebný odbor astronómie a prácu aj občianstvo si našiel až v ďalekom Francúzsku.

Teraz sa so Štefánikom roztrhlo vrece, autori ho nazývajú najväčším Slovákom, aký kedy žil. Publikácií o ňom je nespočet od klasických biografií cez komiksy, dokonca sa mu venoval už aj populárny Jozef Banáš, ktorému sa darí atakovať topky na knižnom trhu.

No my si dnes nevezmeme na paškál žiadnu z tých veľkých a výpravných kníh. Nazrieme spoločne do malej, nenápadnej knižky pojednávajúcej o Štefánikovej smrti.

Ono oficiálnu verziu o leteckej nehode nám vtĺkali do hlavy celé jedno storočie. Ale je táto oficiálna verzia skutočne pravdivá?

V tých troch boli básne o láske..

Stanislav Háber sa plodnosťou vyrovná tým najväčším spisovateľským menám. Vydáva svoje knižky pravidelne, na ročnej báze….iba si nedokázal natoľko pripútať svojich čitateľov, ako už notoricky známe mená Karika-Dán-Banáš.

Toto je v poradí štvrtá kniha, ktorú od Hábera mám prečítanú.

A tá piata už netrpezlivo čaká na mojom písacom stole.

A má Háber v tejto útlej faktografickej knihe pravdu?

Na Slovenskej hrude je možné naozaj všetko. Od únosu prezidentovho syna cez Mečiarove amnestie, vraždu investigatívneho novinára Jána Kuciaka až po zneužívanie maloletých v Čistom dni.

A ak už všetko, tak naozaj si nedokážeme predstaviť o jednu vraždu a jednu kauzu viac?

Kniha nepohodlných svedectiev…

Oproti Háberovi však netúžim po exhumácii Štefánika. Ono diera v hrudi by možno potvrdila verziu o zastrelení generála po pristátí na Vajnorskom letisku, ale vrahovia aj celá kauza by ostala rovnako zahalená temnotou.

Storočie zametania špiny pod koberec sa nedá vyčistiť jediným nadšeným investigatívnym novinárom (viď Kuciak), ani jediným nadšeným vyšetrovateľom – o tom by vám svoje vedela povedať odpísaná vyšetrovateľka Diana Santusová, či odstúpený predstaviteľ Naka, ktorý sa rozpísal na tému Policajná chobotnica a mnohé iné pod pseudonymom Peter Šloser.

O Stanislavovi Háberovi sa oplatí vedieť, že študoval letectvo aj žurnalistiku. Teda je tým pravým, ktorý vie nahliadnuť do zaranžovanej leteckej katastrofy, aby poukázal na všetky možné nezrovnalosti a trhliny v jestvujúcich oficiálnych klamstvách.

Z tejto publikácie sa teda dozvieme o falšovanej pitevnej správe, dôkladne pripravenej úkladnej vražde, sústavného a systematického umlčiavania a vraždenia svedkov nešťastnej udalosti, ako aj o panoptiku podozrivých, ktorí mohli mať z rôznych príčin záujem na umlčaní a odstránení Štefánika z verejného života.

Zároveň sa teraz tomuto francúzskemu generálovi – letcovi a diplomatovi klaniame celou sériou kníh a spomienok.

Ja už neverím na spravodlivosť na Slovensku.

A vlastne neverím ani v Slovensko ako také.

Tým úžasným Novembrom 89 sme si akurát otvorili dvere, aby sme z tohto bezútešného miesta utekali kade ľahšie. Možno do Francúzska, možno niekam za Tichý oceán, či za sklené hory…

Fotografie: autorka

 

 

Femme Fatale, ktorú „pravidelne bijú“ a domáce násilie obecne

10.08.2022

Iniciály s rovnakými písmenami sú akoby osudové. Brigitte Bardott, Barbara Bančejová, či môj najnovší objav Kristína Kövešová. Človek si automaticky všíma konkurenciu, či vlastne kolegov. A keďže sa stále viacej venujem krimi, tak som si všimla aj ju. Prvýkrát mi jej akčnosť udrela do očí, keď prenasledovala kňaza Františka až mu so svojím mikrofónom dobreže [...]

Krásny príklad úspešnej integrácie

03.08.2022

Z času na čas sa mi dostanú do rúk aj detské knižky. Niežeby som mala malé deti, či vnúčence. No pár ľudí v mojom okolí také knižky píše. Inokedy ma zaujme téma. Magdalena Kulus je krásna poľská autorka pripútaná k invalidnému vozíku. Začala písať milé príbehy o dievčatku na vozíku aj o svojom asistenčnom psovi. Vyšlo jej už viacero kníh, hlavne pre deti. A [...]

Will zápasí so Smithom a Škombár prekračuje svoje limity

02.08.2022

Ak pozeráte americké akčné filmy, tak sa v tejto knihe budete cítiť ako doma. Mrakodrapy, luxus, prestrelky a tajomný druhý svet, ktorý oplýva nevysvetliteľnou príťažlivosťou. Hlavný hrdina Wiliam prežíva kariérny vzostup po boku Harryho, ktorému náhodou pomohol v bare. Obom ide o život. Wiliama magnetizuje žena s modrými vlasmi. „“Chytal sa za hlavu, [...]

Rushdie

Muž obvinený z útoku na Rushdieho rešpektuje iránskeho vodcu

17.08.2022 23:25

Na otázku o Rushdiem odpovedal, že ho nemá veľmi rád.

pád, sucho

Letá už trvajú viac ako tri mesiace a sú extrémne suché. Máme ešte šancu na návrat k normálu?

17.08.2022 20:15

Klimatológ SHMÚ Pavol Faško v podcaste denníka Pravda okrem iného vysvetľuje priame dôvody súčasných horúčav na Slovensku.

Pellegrini

Hlas vyzýva premiéra, aby dal hlasovať v parlamente o dôvere vláde

17.08.2022 18:42

Minister financií Igor Matovič podľa Hlasu v stredu predviedol ďalší diel hádok so stranou SaS.

Príbeh: Záhadný telefonát

Dôchodkyňa z Popradu naletela podvodníkovi

17.08.2022 18:10

Splnila do bodky jeho príkazy, keďže si myslela, že je policajt.