Založ si blog

Nové verzie starej rozprávky inšpirovanej znetvorením dolnej končatiny

Možno z tohto názvu nie celkom rozumiete, o ktorej rozprávke je vlastne reč. Mne tiež nebolo dlho jasné, o akých malých nožičkách, zväzovaných aby ďalej nerástli, je eufemicky reč, až som si nepozrela otrasné fotografie posledných číňaniek s Lotosovou nohou.

Teda bavíme sa o našej kultovej Popoluške. O filme, ktorú si Nóri až notoricky púšťali na každé Vianoce, až sa rozhodli urobiť si tú svoju vlastnú verziu.

Oproti našej tam majú tú svoju tradičnú severskú atmosféru a dali aj jednu scénku navyše: bozk dvoch mužov.

Medzi Slovákmi ani Čechmi sa táto nová verzia neteší prehnanej popularite. Akoby tí ľudia mali dojem, že im niekto ukradol ich tradičné, rokmi overené dielo.

Ja mám skôr opačný názor. Nebaví ma z roka na rok sledovať samé reprízy, akoby žiadna nová tvorba už nejestvovala, ani nemala dôvod jestvovať. A rovnako ako už máme aj Bibliu pre deti, či Štefánika v komikse, tak nech si aj Severania majú vlastnú Popolušku, aj keď v našich končinách s propagandou LGBTi ďaleko nepochodia.

Ale tá zmena prostredia a tvárí mi vyslovene vyhovuje. Ako keď človek po dlhých týždňoch rovnakého menu objaví zmenu v jedálnom lístku.

Balet tiež poriadne zaťažuje nohy –a pripomína cupitanie.

To, že Popolušku si na svoj program vytýčil aj balet SND je ďalšia milá obmena.

Nikdy som nevidela operu, no vo francúzskom dome predsa!

Nikdy som nevidela balet, ale dej Popolušky je mi dobre známy…a tak by som sa v ňom mohla nájsť a nestratiť.

SND ponúka aj možnosť kúpy darčekových poukazov. Teda ak nechcete milovaným darovať niečo, čo by aj tak nenosili, alebo nečítali, takýmto poukazom si majú možnosť vybrať podujatie, aké ich skutočne osloví.

A že Popoluška je o malých nohách?

A zväzovanie bránilo rastu?

Akosi to ž bolo dávno predostierané, no nikdy nie vo svojej skutočnej nahote.

Posledné číňanky s lotosovými nohami práve dožívajú.

Babičky so znetvorenými nohami, ktoré majú namiesto nôh kopytá, prsty na nohách úplne zdeformované a skrútené hlboko pod nohou.

Mám problém so zápästím. Teda poznám elastický obväz a už celkom dlho si to zápästie obväzujem. No keď tlačí, rozviažem a je to nebe a dudy oproti tomu, čo museli prežívať tie čínske nešťastnice.

Všetko to si zmyslel akýsi zvrhlý čínsky vládca očarený cupitaním konkubín okolo seba. A tak lotosové nohy vyhlásil za etalón krásy.

Ak by to bola rozprávka o kráske a zvierati, tak by som mohla výstižne formulovať, že netvor zohavil krásku.

Na popud tohto cisára sa dievčatám naprieč krajinou drasticky deformovali nohy. Ony sa nieže obviazali, ale sťahovali, krútili a lámali, s cieľom dosiahnuť nejaký bizarný tvar, ktorý vraj pripomína lotosový kvet.( Mne tento fakt pripomína film Boxing Helena. –tam sa šialenec pokúšal uchovať si večnú poslušnosť a lásku Heleny odstránením všetkých jej končatín.)

Na takto znetvorených nohách sa skutočne dalo jedine cupitať. Dievčatá s deformovanými nohami stratili schopnosť bežať aj kráčať bez pomoci. Dokonca bez opory neboli schopné ani stáť. &ostali teda uväznené v bolesti a pri sedavom zamestnaní, akého sa im vlastne okamžite aj dostalo. Až Mongolskí vládcovia sa pokúsili zakázať tento barbarský zvyk, no medzi pospolitým ľudom bol príliš hlboko zakorenený a odtránila ho až robotizácia, ktorá nahradila monotónnu prácu týchto nešťastníc.

Vďaka nutnosti autorských záberov vás týmto nabádam samých si hľadať články a fotografie o lotosových nohách, keďže som sama žiadnu takúto babku so znetvorenými nohami nestretla. Ich smrťou zanikne zvyk, aký sa nemusel ani objaviť.

 

 Fotografia: autorka

Štefan Wimmer ma donútil zamyslieť sa

30.05.2023

Občas je mi až trápne, ako nepoznám najvýraznejšie postavy nášho spoločenského života. Tak to bolo s Máriou Kráľovičovou, ktorej meno mi prvý krát udrelo do očí až v deň jej smrti. Štefana Wimmera si začínam všímať ako 66-ročného boháča. Ako sa však k tej vile na hradnom kopci so 14-timi izbami dopracoval? [...]

Český bulvár je horší, než ten náš

24.05.2023

Keď sa na Slovensku povie bulvár, spomenieme si hlavne na dvojicu denníkov, ktoré ponúkajú celkom podobný obsah. Riešia sa požiare a vraždy, prípadne nejaké staronové vedenie SND. Proste veci, na ktorých záleží. A levy asi nie každodenne žerú svojho chovateľa. No ku podivu naše seniorky sú unesené českými týždenníkmi. Na kafíčko sem, rytmus života tam. Fičia na [...]

Zsuzsová odsúdená, Kočner už druhý raz oslobodený

21.05.2023

Verejná mienka nepotrebuje dôkazy. Akosi všetci čakali, že Kočner zhnije za mrežami. Oslobodzujúci rozsudok mnohých rozčaroval. Lebo najradšej by mali akési rozsudky na želanie, podľa vlastných pocitov. Mňa toto najviac zarážalo na Trnavskom súde. Pestovateľ tretí krát odsúdený a verejná mienka stále pri ňom. Akosi sa roztrhlo vrece s tými, čo maryšku ospevovali a [...]

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

Tieň / Tajné služby / Sledovanie / Špehovanie / Špión / Agent /

Medzinárodná tieňová agenda: Na tajnom stretnutí špionážnych služieb chýbali Rusi. Ukrajinec účasť poprel

04.06.2023 16:16

Vysokopostavení predstavitelia spravodajských služieb z celého sveta sa zišli na tajnom stretnutí.

Pacient / Zdravotníctvo /

Dostupnosť zdravotnej starostlivosti sa môže čoskoro ešte zhoršiť, varuje INESS

04.06.2023 16:02

Počet osôb vo veku 70 a viac rokov na jedného lekára by sa mal do roku 2030 zvýšiť oproti roku 2021 o desať.

SR Košice HaZZ požiar obeť byt KEX

Tragédia v Košiciach: Pri požiari zahynula jedna osoba, dve z horiaceho bytu vyskočili

04.06.2023 15:35

Požiar vypukol predpoludním v byte na prízemí na Ulici Slobody.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 348
Celková čítanosť: 799921x
Priemerná čítanosť článkov: 2299x

Autor blogu