Založ si blog

Kde robíme chybu?

Toť nedávno sa ma môj milý priateľ, Vlado Javorský spýtal, ako sa darí jeho ženskému románu Noah. A ja som ho nevedela moc potešiť, kniha spadla na paneli slovenskej beletrie zo stredu na samý spodok. Ľudia si ju nepýtajú a neberú do rúk. Darmo všetky plody ducha, darmo umelecká fotomontáž od ďalšieho milého priateľa Štefana Zieglera.

Treba sa proste vedieť pozrieť pravde do očí. A priznať si, že meno Javorský poznajú najviac asi ľudia, čo pracovali na Roháčovi. Pán Ziegler je zase známy hlavne svojej prekladateľskej práci. No to nie je nič masové ani populárne.

Samotný názov Noah je nám natoľko cudzí, že autor to svoje dielo mohol nazvať asi už aj Himaláje, či azda Bod za koncom galaxie.

Možno viacej ten rozdiel od všeobecného vkusu vidieť v porovnaní s našou ďalšou novinkou.

Nielenže meno Sopfie Kinsella už pre ženské čitateľky niečo znamená!

Ale červená bije do očí a skratkovité znázornenie ženy nenecháva nikoho na pochybách, že sa bavíme o ženskom románe.

https://www.pantarhei.sk/331722-mas-to-u-mna-sophie-kinsella#

Naproti tomu bledomodrá Noaha evokuje vzduch, aký pomaly ani nevnímame.

A umelecké stvárnenie aktu akejsi sochy nabáda viacej na návštevu galérie, než by evokovala akúkoľvek súvislosť so svetom súčasných, moderných žien.

Pochopíte z tejto titulky, že má ísť o ženský román?

Teda. Ja by som na Vladovom mieste zvolila výstižnejší a provokatívnejší názov. Muž na dračku, či Milenec troch žien.  Obal červený, či ináč bijúci do očí.

Ono Vasilková si môže dovoliť vydať aj 30 kníh v bielom prebale, ale u nej predáva meno.

No a na obraze by mali byť samozrejme muž a ženy, ideálne v provokatívnej a realistickej podobe. Ruky pod pánskou košeľou, či mnohé iné, súčasné obrazy, aké čitateľky nenechajú na pochybách a našepkajú im niečo zo šteklivého obsahu.

Lebo ak meno neprerazilo do ženského sveta, torzom sochy sa doň moc nevpašuje ani náš dnešný autor na pretras.

Snáď to moji priatelia vezmú s porozumením, tiež by som chcela, nech sa im darí. A ak hodia niečo na knižný trh, nech to neleží nepovšimnuté na najspodnejšej polici.

Ináč, Vlado Javorský má v tlačiarni ďalšie svoje d/i/elo. Toto sa volá Čas čarodejníc. A ako sa na pr/a/vého smoliara patrí, tlačiareň ho nebola schopná vytlačiť na vianočný trh. Čo je samozrejme obrovská škoda, lebo Teraz kníhkupectvá praskajú vo švíkoch! a Teraz rodiny kupujú knižné nádielky pomaly na celý rok 2022?!

Avšak ostáva mi pátrať aspoň po svetielku nádeje. A samozrejme o tom niet pochýb, že samotný text by mal byť aspoň natoľko dobrý, ako ten ženský román Noah.

Ukážka z tvorby VJ.

 

Fotografie: autorka a archív Vlada Javorského

 

 

Vraždy Alcàsser od Netflixu a ne/zodpovednosť médií

11.07.2024

Mám viacej voľného času a menej chuti na akékoľvek interakcie cez sociálne siete. A tak sledujem jeden televízny seriál za druhým. Akoby som niečo neustále hľadala, možno akési skryté motivátory a elementárne vysvetlenia. A o všetkých sa ani nedá písať blog, ani by to nemalo zmysel. Päťdielny seriál The Alcàsser Murders vyšiel v júni 2019. Škoda, že ho [...]

Hip Hop Žije a na drogy sa umiera

04.07.2024

Nechápem a nepochopím to selektívne vnímanie reality naše novinárskej obce. O Pohode napíšu aj kto s kým sa vyspal a budú o tom dávať storky po celé týždne, o ostatných hudobných festivaloch je im zaťažko sa aj slovíčkom zmieniť. Proste sa tvária, akoby nejesvovali. A rovnako je to aj s obeťami. O tých siedmych obetiach tragédie zrážky vlaku s dedinským autobusom sa [...]

České real crime: Kalivoda

29.06.2024

#real crime #czech Čítala som článok v ženskom magazíne s bombastickým názvom: Odievala masového vraha. Samozrejme to okamžite vzbudilo moju pozornosť. Z článku však vysvitlo, že išlo o obyčajné natáčanie krimi podľa skutočných udalostí. Film sa volá Lesní vrah a rozoberá príbeh Viktora Kalivodu. Online ho ešte nenájeme, takže pozrieť som ho zatiaľ nemala ako. [...]

stíhačka F-16

Prvé dve stíhačky F-16 pristáli na letisku v Kuchyni

22.07.2024 20:15, aktualizované: 22:50

Slovenské stíhačky leteli z USA 9 a pol hodiny bez prestávky.

SR Kuchyňa MO systém záchytný test BAK-12  odovzdanie BAX

Nová éra nadzvukového letectva: Na Záhorie prileteli prvé dve stíhačky F-16 (otázky a odpovede)

22.07.2024 18:00

Slovensko podpísalo s USA kontrakt celkovo na štrnásť kusov F-16, zatiaľ prišli dve.

Izrael / Palestína / Západný breh Jordánu /

CNN zdokumentovala brutálny útok izraelských osadníkov na Západnom brehu Jordánu

22.07.2024 17:46

K útoku došlo niekoľko dní po tom, čo Medzinárodný súdny dvor rozhodol, že 57 rokov trvajúca okupácia palestínskych území Izraelom je nezákonná.

Yvette Cooperová, labouristi, Británia

Nová britská ministerka ruší program konzervatívcov o deportáciách migrantov

22.07.2024 17:24

Plány konzervatívcov počítali s tým, že Rwanda bude za milióny libier prijímať migrantov z rôznych krajín zadržaných po nelegálnom príchode do Británie.