Založ si blog

Kde robíme chybu?

Toť nedávno sa ma môj milý priateľ, Vlado Javorský spýtal, ako sa darí jeho ženskému románu Noah. A ja som ho nevedela moc potešiť, kniha spadla na paneli slovenskej beletrie zo stredu na samý spodok. Ľudia si ju nepýtajú a neberú do rúk. Darmo všetky plody ducha, darmo umelecká fotomontáž od ďalšieho milého priateľa Štefana Zieglera.

Treba sa proste vedieť pozrieť pravde do očí. A priznať si, že meno Javorský poznajú najviac asi ľudia, čo pracovali na Roháčovi. Pán Ziegler je zase známy hlavne svojej prekladateľskej práci. No to nie je nič masové ani populárne.

Samotný názov Noah je nám natoľko cudzí, že autor to svoje dielo mohol nazvať asi už aj Himaláje, či azda Bod za koncom galaxie.

Možno viacej ten rozdiel od všeobecného vkusu vidieť v porovnaní s našou ďalšou novinkou.

Nielenže meno Sopfie Kinsella už pre ženské čitateľky niečo znamená!

Ale červená bije do očí a skratkovité znázornenie ženy nenecháva nikoho na pochybách, že sa bavíme o ženskom románe.

https://www.pantarhei.sk/331722-mas-to-u-mna-sophie-kinsella#

Naproti tomu bledomodrá Noaha evokuje vzduch, aký pomaly ani nevnímame.

A umelecké stvárnenie aktu akejsi sochy nabáda viacej na návštevu galérie, než by evokovala akúkoľvek súvislosť so svetom súčasných, moderných žien.

Pochopíte z tejto titulky, že má ísť o ženský román?

Teda. Ja by som na Vladovom mieste zvolila výstižnejší a provokatívnejší názov. Muž na dračku, či Milenec troch žien.  Obal červený, či ináč bijúci do očí.

Ono Vasilková si môže dovoliť vydať aj 30 kníh v bielom prebale, ale u nej predáva meno.

No a na obraze by mali byť samozrejme muž a ženy, ideálne v provokatívnej a realistickej podobe. Ruky pod pánskou košeľou, či mnohé iné, súčasné obrazy, aké čitateľky nenechajú na pochybách a našepkajú im niečo zo šteklivého obsahu.

Lebo ak meno neprerazilo do ženského sveta, torzom sochy sa doň moc nevpašuje ani náš dnešný autor na pretras.

Snáď to moji priatelia vezmú s porozumením, tiež by som chcela, nech sa im darí. A ak hodia niečo na knižný trh, nech to neleží nepovšimnuté na najspodnejšej polici.

Ináč, Vlado Javorský má v tlačiarni ďalšie svoje d/i/elo. Toto sa volá Čas čarodejníc. A ako sa na pr/a/vého smoliara patrí, tlačiareň ho nebola schopná vytlačiť na vianočný trh. Čo je samozrejme obrovská škoda, lebo Teraz kníhkupectvá praskajú vo švíkoch! a Teraz rodiny kupujú knižné nádielky pomaly na celý rok 2022?!

Avšak ostáva mi pátrať aspoň po svetielku nádeje. A samozrejme o tom niet pochýb, že samotný text by mal byť aspoň natoľko dobrý, ako ten ženský román Noah.

Ukážka z tvorby VJ.

 

Fotografie: autorka a archív Vlada Javorského

 

 

Máme si z čoho voliť?

19.09.2023

Sledujem volebné prieskumy aj všetky tie škandály, aké naši politici produkujú. A je ešte vlastne z čoho voliť? Ako rodinka sme s rozhodli, že ideme do toho. A aj keď nebudeme v čase volieb na svojich trvalých adresách, tak to proste dáme. Voličské preukazy vám zasielajú na písomnú žiadosť obratom, takže ak nemáte, ešte stále by ste to mohli stihnúť vybaviť. [...]

Nedočítaný Vincent a neutíšený Smäd po živote

09.09.2023

„Bol som dlho preč,“ uzatvára mĺkvy indián kapitolu, ktorú zažil v liečebni. Miloš Forman názov zvolil úplne samostatne a tak sa nám nehynúce dielo vrylo do pamäti pod názvom Prelet nad kukučím hniezdom. Mne sa páči najme tento málo výrečný názov: Bol som dlho preč. Aj ja som bola dlho preč, alebo krátko? Vypadla som z pracovného procesu na hodnú [...]

Na krídlach umenia v kráľovskom banskom meste

31.08.2023

Oficiálne sa to nazýva festival, aktuálny happening by sme pre priblíženie mohli nazývať aj predĺžený víkend s polpenziou. Jedná sa o každoročnú udalosť, približne v rovnakom čase – posledný augustový víkend. Združenie Pars Artem založili básnik a aforista a rozprávkarka. Ján Tazberík, básnik, sa posledné roky ešte zúčastňoval na stretávkach. Naposledy [...]

Azerbajdžan / Arménsko / Karabach /

Na pozadí streľby sa začali rokovania o budúcnosti Karabachu. Ruská armáda evakuovala 5-tisíc osôb

21.09.2023 13:34

Náhorný Karabach je dlhé desaťročia predmetom sporov medzi postsovietskymi republikami Arménskom a Azerbajdžanom.

Ašot Mkrtyčev

Po USA a Rusku uvalil na slovenského obchodníka so zbraňami sankcie aj Soul

21.09.2023 12:28

Južná Kórea uvalila nové sankcie celkovo na desať jednotlivcov a dve spoločnosti zapojené do ilegálneho obchodovania KĽDR so zbraňami.

SR polícia Nedožery Brezany odpad rádioaktívny TNX

Výbušniny a rádioaktívny odpad skladoval na starom družstve pri Prievidzi, muža vzali do väzby

21.09.2023 12:23

Obvineného vzal súd do väzby z dôvodu, že môže pokračovať v trestnej činnosti.

šeliga, naď

Demokrati vyzvali SaS, KDH a PS, aby vylúčili Hlas zo spolupráce

21.09.2023 12:14

Šeliga a Naď apelujú na strany, aby spoločne mobilizovali nerozhodnutých voličov.