Založ si blog

Apokalyptická komédia lámala rekordy medzi sviatkami

Leonardo Di Caprio si s celou plejádou hollywoodskych hviezd zahral vedca vo filme Dont Look Up. Maďari ho preložili verne ako Ne nézz fel. V českej verzii ten príkaz otočili opačne K zemi Hleď! V každom prípade to bol najsledovanejší film na Netflixe medzi Vianocami a Novým rokom.

 

Mladá doktorandka Kate Dibiasky náhodne objaví kométu. Jej učiteľ, profesor Randall Mindy vyráta, že za 6 mesiacov sa kométa zrazí so Zemou a zničí ľudstvo.

Dvojica dostane posilnenie aj z NASA, no navzdory všetkej vážnosti tejto hrozby sa im neveľmi darí presvedčiť prezidentku v Bielom dome, ani reportérov v americkej televízii.

Akoby vede nik neveril. Prezidentka sa obklopuje garnitúrou megalomanských vedcov, ktorí sa aj túto kométu snažia využiť na ďalšie obohatenie sa.

V televízii si robia len hlúpe fóriky a reakcie samotých ľudí sú zmiešané.

Od občianskych nepokojov, cez strach, až po výslovné spochybňovanie.

Vraj kométa ani neexistuje. (Veď ani Covid vraj neexistuje – spochybniť sa dá naozaj kadečo…)

Akosi nevnímam ten komický rozmer tejto filmovej satiry. Veď hovoria len pravdu.

Doktorandku zhadzujú po tom, ako vybuchne v živom vysielaní. Vraj má bipolárnu poruchu osobnosti a nech do telky už viac nechodí.

Aj profesor berie Xanax a zajakáva sa. Hlavu má plnú zložitých vzorcov, ktorým málokto rozumie. Ale vizážistky z neho urobia celebritu.

O tom, že by mal byť profesor autista- Asperger, sa moc nehovorí. Dá sa to len tušiť pod pláštikom jeho geniality a z množstva braných liekov.

V každom prípade tento film odhaľuje mnohé z právd o fungovaní politiky, elít aj televízie samotnej.

Maďarský recenzent to asi formuloval najvýstižnejšie: ľudstvo ani nezabije kométa, ale vlastná hlúposť.

Jankovics Márton prináša recenziu s citátom, fotografiami a s hodnotením 7 z 10.

https://24.hu/kultura/2021/12/28/ne-nezz-fel-film-kritika-netflix-dont-look-up-adam-mckay-leonardo-dicaprio-jennifer-lawrence/

Ja som si na bodovanie recenzovaných diel počtom bodov doteraz nenavykla, aj keď ohľadom filmov sa to evidentne deje.

V každom prípade chválim za vernosť charakterov a skryte dúfam, že raz aj tie takzvané poruchy osobnosti ako AS, či BAP, budeme vedieť prijímať bez predsudkov a averzií.

Btw. s tým označením, že by to mali byť Poruchy, som nikdy celkom nesúhlasila. Dýcha z neho odsudzovanie už od samotnej psychiatricej obce —akoby proste sproste naznačovali, že všetko mimo ich noriem, je nenormálne –a tým aj neprijateľné.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Michaela Musilová otvára brány vesmíru aj vlastného sveta

28.09.2022

So slovenskou astrobiologičkou Michaelou Musilovou som sa stretla na pôde FEI STU v Bratislave. Na tlačovej konferencii predniesla svoj ambiciózny plán zvaný Koruna sveta, v rámci ktorého sa chce vyštverať na najvyššie vrchy každého jedného kontinentu od najnižšieho až po ten najvyšší a najnáročnejší. Mladá a krásna usmievavá Michaela ochotne odpovedala na všetky [...]

Princezná Diana: Skutočný príbeh jej slovami

23.09.2022

Tento blog pozvoľna nadväzuje na tie predošlé, hlavne na článok o zosnulej panovníčke Alžbete II. Kniha Koruna aj film The Crown čerpal aj z biografie Andrewa Mortona, ktorú sa mi podarilo zohnať ako prílohy ženského magazínu. Ako prílohy to naši slovenskí prekladatelia rozdelili na dve malé knižky do kabelky. Neviem, ako si počínajú iní recenzenti, no ja sa po [...]

Masový protest a mierový pochod v Bratislave

21.09.2022

Nebudem nosiť zbytočne drevo do lesa. O včerajšom protivládnom proteste navzdory obavám nemlčali médiá. A dokonca sa nehovorilo ani o stovkách. Odhadom RTVS tam bolo včera cca 5000 ľudí. Tak stačí len krátko. A hlavne by som sa rada zmienila, že akcia pokračuje aj dnes. Rovnako 17:00, rovnako spred prezidentského paláca. Dvojica ukrajinských aktivistov za Mier, ktorí sa [...]

SR Maďarsko prezidentka Nováková návšteva BAX

Nováková požiadala Čaputovú o podporu Maďarska, aby neprišlo o financie z EÚ

30.09.2022 15:17

Prezidentka Čaputová privítala na prvej návšteve Slovenska maďarskú prezidentku Novákovú.

Putin

Putin podpísal zmluvy o pričlenení okupovaných oblastí Ukrajiny k Rusku

30.09.2022 14:39, aktualizované: 15:30

Putin počas prejavu v Kremli vyhlásil štyri ukrajinské oblasti za štátne územie Ruska.

parlament

V novom prieskume vedie Hlas so Smerom. PS predbehlo stranu SaS

30.09.2022 14:39

Preferencie strany Sloboda a Solidarita (SaS) po vládnej kríze klesli na 8,2 percent.

česko komunálne senátne voľby

Tretina Česka si volí zástupcov do Senátu

30.09.2022 14:19

Začalo sa druhé kolo volieb do Senátu českého parlamentu.