Založ si blog

Ak stratíš vieru, už to nebudeš ty.

Pamätáte na reklamný slogan Ak si hladný, nie si to ty? Moc zmyslu tie bláznivé shoty nemajú, avšak vychádzajú z predpokladu, že nedostatok sa podpíše pod celého človeka.

Túto malú knižku z vydavateľstva Marenčin PT som objavila v kníhkupectve Knihy pre každého. Nájdete tu síce o niečo staršie, ale výrazne zlacnené knihy, oproti všetkým tým novinkám na knižnom trhu s cenami 10 a viac eur.

Linde Benkovičovej vyšla kniha Mala som vašich mužov v roku 2016.

Kniha s erotickým podtextom.

Vraj podľa skutočných udalostí.

Spisovateľka Linda v nej opisuje spisovateľku Lindu a stretnutia s promiskuitnou Zorou, ktorá jej mala slúžiť ako námet na vydanie knihy.

V knihe sa stretávajú dva svety. Idealizovaný svet Lindy, ktorá verí v monogamiu, vernosť a šťastné manželstvo so svetom Zory, ktorá o svoje ilúzie už prišla.

Linda by ju mala počúvať a robiť si poznámky, no sama stráca pôdu pod nohami. Zora ju vyvádza z miery, Linda kričí, obviňuje a napáda. Zrazu už neverí ani vlastnému manželovi., Veď ak sa všetci chlapi nechajú nalomiť, tak možno aj on.

Príbeh Zory sledujeme od mala. Z uzavretého dievčatka, čo veľa číta, sexuálne zneužitie v trinástich urobí ešte uzavretejšie dievča. Alkoholická závislosť otca, predčasná a nepochopiteľná smrť matky, zrada od vlastného snúbenca, to všetko donúti Zoru začať žiť inak.

Bez uctievania tradičných hodnôt. Bez snahy vydať sa a rodiť haldu detí.

Už si chce len užiť. Vziať si zo života len  to pekné a zvyšku sa vyhýbať.

Zaujímavá v príbehu je úloha psychiatra. Akoby sme mu podvedome prisudzovali až priveľké možnosti a schopnosti. Veď žiaden „odborník“ nemá v ordinácii univerzálnu náplasť na všetky rany.

Všetky tie traumy sa zo života predsa neodstanú a zmena charakteru Zory je proste trvalá.

Lindino profesionálne zlyhanie mi celkom kole oči. Ísť do rozhovoru s nositeľkou odlišných postojov a nedokázať ustrážiť si nervy na uzde, to by sa nám –spisovateľom, redaktorom, novinárom proste nemalo stávať.

Zory ich rozdielne svety vníma jasne:“ Lenže medzi nami je ten rozdiel, Linda, že ja viem, ako to na svete skutočne chodí. Ja už takto žiť nemôžem, aj keby som chcela. Mám toho za sebou už príliš veľa, aby som verila kecom o šťastnom živote.“

Veď v živote nejestvuje len jediný správny názor.

Darmo sa monogamia bude presadzovať naprieč kultúrnym svetom, samotní ľudia v ňom zlyhávajú, jeden za druhým.

 

 Fotografia: autorka

 

Štefan Wimmer ma donútil zamyslieť sa

30.05.2023

Občas je mi až trápne, ako nepoznám najvýraznejšie postavy nášho spoločenského života. Tak to bolo s Máriou Kráľovičovou, ktorej meno mi prvý krát udrelo do očí až v deň jej smrti. Štefana Wimmera si začínam všímať ako 66-ročného boháča. Ako sa však k tej vile na hradnom kopci so 14-timi izbami dopracoval? [...]

Český bulvár je horší, než ten náš

24.05.2023

Keď sa na Slovensku povie bulvár, spomenieme si hlavne na dvojicu denníkov, ktoré ponúkajú celkom podobný obsah. Riešia sa požiare a vraždy, prípadne nejaké staronové vedenie SND. Proste veci, na ktorých záleží. A levy asi nie každodenne žerú svojho chovateľa. No ku podivu naše seniorky sú unesené českými týždenníkmi. Na kafíčko sem, rytmus života tam. Fičia na [...]

Zsuzsová odsúdená, Kočner už druhý raz oslobodený

21.05.2023

Verejná mienka nepotrebuje dôkazy. Akosi všetci čakali, že Kočner zhnije za mrežami. Oslobodzujúci rozsudok mnohých rozčaroval. Lebo najradšej by mali akési rozsudky na želanie, podľa vlastných pocitov. Mňa toto najviac zarážalo na Trnavskom súde. Pestovateľ tretí krát odsúdený a verejná mienka stále pri ňom. Akosi sa roztrhlo vrece s tými, čo maryšku ospevovali a [...]

DEMDIS SLOVENSKO V EU zaver titulka

V Európe cudzincami byť nechceme, no chýba nám vízia, stratégia a dialóg (výsledky diskusie)

04.06.2023 19:00

Chceme byť v Európe cudzincami? A prečo? DEMDIS diskusia nám opäť ukazuje, že názorová vyhranenosť nemusí byť prekážkou nachádzania zhody. Konsenzus existuje a je na dosah.

Andrej Kiska

Kiska definitívne hodil Remišovú a Za ľudí cez palubu. Prezradil, koho bude voliť

04.06.2023 18:19

Bývalý prezident tak urobil spoločnou fotografiou s poslancami tejto strany.

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

Tieň / Tajné služby / Sledovanie / Špehovanie / Špión / Agent /

Medzinárodná tieňová agenda: Na tajnom stretnutí špionážnych služieb chýbali Rusi. Ukrajinec účasť poprel

04.06.2023 16:16

Vysokopostavení predstavitelia spravodajských služieb z celého sveta sa zišli na tajnom stretnutí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 348
Celková čítanosť: 800067x
Priemerná čítanosť článkov: 2299x

Autor blogu