Založ si blog

Ak stratíš vieru, už to nebudeš ty.

Pamätáte na reklamný slogan Ak si hladný, nie si to ty? Moc zmyslu tie bláznivé shoty nemajú, avšak vychádzajú z predpokladu, že nedostatok sa podpíše pod celého človeka.

Túto malú knižku z vydavateľstva Marenčin PT som objavila v kníhkupectve Knihy pre každého. Nájdete tu síce o niečo staršie, ale výrazne zlacnené knihy, oproti všetkým tým novinkám na knižnom trhu s cenami 10 a viac eur.

Linde Benkovičovej vyšla kniha Mala som vašich mužov v roku 2016.

Kniha s erotickým podtextom.

Vraj podľa skutočných udalostí.

Spisovateľka Linda v nej opisuje spisovateľku Lindu a stretnutia s promiskuitnou Zorou, ktorá jej mala slúžiť ako námet na vydanie knihy.

V knihe sa stretávajú dva svety. Idealizovaný svet Lindy, ktorá verí v monogamiu, vernosť a šťastné manželstvo so svetom Zory, ktorá o svoje ilúzie už prišla.

Linda by ju mala počúvať a robiť si poznámky, no sama stráca pôdu pod nohami. Zora ju vyvádza z miery, Linda kričí, obviňuje a napáda. Zrazu už neverí ani vlastnému manželovi., Veď ak sa všetci chlapi nechajú nalomiť, tak možno aj on.

Príbeh Zory sledujeme od mala. Z uzavretého dievčatka, čo veľa číta, sexuálne zneužitie v trinástich urobí ešte uzavretejšie dievča. Alkoholická závislosť otca, predčasná a nepochopiteľná smrť matky, zrada od vlastného snúbenca, to všetko donúti Zoru začať žiť inak.

Bez uctievania tradičných hodnôt. Bez snahy vydať sa a rodiť haldu detí.

Už si chce len užiť. Vziať si zo života len  to pekné a zvyšku sa vyhýbať.

Zaujímavá v príbehu je úloha psychiatra. Akoby sme mu podvedome prisudzovali až priveľké možnosti a schopnosti. Veď žiaden „odborník“ nemá v ordinácii univerzálnu náplasť na všetky rany.

Všetky tie traumy sa zo života predsa neodstanú a zmena charakteru Zory je proste trvalá.

Lindino profesionálne zlyhanie mi celkom kole oči. Ísť do rozhovoru s nositeľkou odlišných postojov a nedokázať ustrážiť si nervy na uzde, to by sa nám –spisovateľom, redaktorom, novinárom proste nemalo stávať.

Zory ich rozdielne svety vníma jasne:“ Lenže medzi nami je ten rozdiel, Linda, že ja viem, ako to na svete skutočne chodí. Ja už takto žiť nemôžem, aj keby som chcela. Mám toho za sebou už príliš veľa, aby som verila kecom o šťastnom živote.“

Veď v živote nejestvuje len jediný správny názor.

Darmo sa monogamia bude presadzovať naprieč kultúrnym svetom, samotní ľudia v ňom zlyhávajú, jeden za druhým.

 

 Fotografia: autorka

 

Femme Fatale, ktorú „pravidelne bijú“ a domáce násilie obecne

10.08.2022

Iniciály s rovnakými písmenami sú akoby osudové. Brigitte Bardott, Barbara Bančejová, či môj najnovší objav Kristína Kövešová. Človek si automaticky všíma konkurenciu, či vlastne kolegov. A keďže sa stále viacej venujem krimi, tak som si všimla aj ju. Prvýkrát mi jej akčnosť udrela do očí, keď prenasledovala kňaza Františka až mu so svojím mikrofónom dobreže [...]

Krásny príklad úspešnej integrácie

03.08.2022

Z času na čas sa mi dostanú do rúk aj detské knižky. Niežeby som mala malé deti, či vnúčence. No pár ľudí v mojom okolí také knižky píše. Inokedy ma zaujme téma. Magdalena Kulus je krásna poľská autorka pripútaná k invalidnému vozíku. Začala písať milé príbehy o dievčatku na vozíku aj o svojom asistenčnom psovi. Vyšlo jej už viacero kníh, hlavne pre deti. A [...]

Will zápasí so Smithom a Škombár prekračuje svoje limity

02.08.2022

Ak pozeráte americké akčné filmy, tak sa v tejto knihe budete cítiť ako doma. Mrakodrapy, luxus, prestrelky a tajomný druhý svet, ktorý oplýva nevysvetliteľnou príťažlivosťou. Hlavný hrdina Wiliam prežíva kariérny vzostup po boku Harryho, ktorému náhodou pomohol v bare. Obom ide o život. Wiliama magnetizuje žena s modrými vlasmi. „“Chytal sa za hlavu, [...]

Rushdie

Muž obvinený z útoku na Rushdieho rešpektuje iránskeho vodcu

17.08.2022 23:25

Na otázku o Rushdiem odpovedal, že ho nemá veľmi rád.

pád, sucho

Letá už trvajú viac ako tri mesiace a sú extrémne suché. Máme ešte šancu na návrat k normálu?

17.08.2022 20:15

Klimatológ SHMÚ Pavol Faško v podcaste denníka Pravda okrem iného vysvetľuje priame dôvody súčasných horúčav na Slovensku.

Pellegrini

Hlas vyzýva premiéra, aby dal hlasovať v parlamente o dôvere vláde

17.08.2022 18:42

Minister financií Igor Matovič podľa Hlasu v stredu predviedol ďalší diel hádok so stranou SaS.

Príbeh: Záhadný telefonát

Dôchodkyňa z Popradu naletela podvodníkovi

17.08.2022 18:10

Splnila do bodky jeho príkazy, keďže si myslela, že je policajt.