Založ si blog

Podaktorí by bosorky radi upaľovali aj dodnes

Pamätáte, ako som vám onoho času písala, že nie sme o nič lepší ako vlci? Aj vlčia svorka vybíja a napáda svojho najslabšieho jedinca. Rovnako ako uzavreté spoločenstvá sú napĺňané šikanou a napádaním najslabšieho člena. Či proste toho, kto je iný, nezapadá a svorka sa spykla proti nemu.

Televízne noviny priniesli desivú správu z Miloslavova. Skupina tínedžerov vyzliekala a týrala iba 11-ročné dievča. Pomoc zavolala jedna z dievčat až keď obeť zvracala krv.

Psychológ rozpráva, že zlo a násilie je staré ako samé ľudstvo a obáva sa o budúcnosť mladistvých páchateľov.

Onoho času sme mali prípad šikany aj v Rožňave. Žiaci základnej školy pri neďalekej riečke obkolesili svoju spolužiačku a podpálili jej vlasy. Riaditeľka školy sa od prípadu dištancovala, vraj to už nie je areál školy. Páchatelia ostali nepotrestaní, matka obete musela svoju dcéru prepísať na inú školu.

Obávam sa, že aj matka z Miloslavova bude musieť svoju dcéru prepísať na inú školu. A pre istotu by ju nemala púšťať samú ani povonku.

Veď „zlo a násilie je staré ako samé ľudstvo“.

Dnešnými očami sú už mnohé obvinenia z bosoráctva absurdné. No na prelome sedemnásteho a osemnásteho storočia boli zámienku na mučenie a vraždenie desiatok tisíc obetí naprieč celou Európou.

Kňazi, ktorí mali byť nositeľmi vzdelania a duchovnej útechy, rozsievali nenávisť a tmárstvo.

Akú to moc mal de facto hocktorý smrteľník! Stačilo ukázať na kohokoľvek, kto sa jemu, či komunite znepáčil, koho nenávideli, či sa ho chceli zbaviť. A dotyčný sa s veľkou pravdepodobnosťou dočkal mučiarne aj skorej smrti.

A komu by samotné udávanie nepostačovalo ku šťastiu, mohol sa vyučiť za kata a lámať kosti, odtínať údy, stínať hlavy aj upaľovať bosorky a bosorákov.

Mužských obetí šialeného honu na čarodejnice bolo síce výrazne menej, no na hranici skončili napríklad aj predstavitelia rádu templárov. Stačilo si urobiť zálusk na ich nemalé majetky a smrteľná mašinéria sa už mohla roztočiť.

Ľudia asi inštinktívne túžia veriť v dobro…

Mária Terézia počas svojho panovania musela riešiť aj ukončovanie doby temna a náboženského fanatizmu. Zmienky o jej boji s jezuitmi a tmárstvom sú aj v 5-dielnej televíznej sérii a zmieňuje sa o nich aj Zuzana Kuglerová vo svojom historickom románe Čarodejnica z Petrovíc.

Zuzka Kuglerová je jedna z mála autoriek, ktorá sa písaním a vydávaním kníh aj živí. Jej diela sa zjavujú v sekciách rozprávok, povestí, poézie aj historických románov.

Čarodejnicu z Petrovíc vydala v roku 2018, kniha bola preložená do češtiny aj do Braillovho písma pre nevidiacich.

Tematika, do ktorej autorka načrela, zaujíma ľudí dodnes, počas vianočných nákupov patrila Čarodejnica z Petrovíc medzi najpredávanejšie historické romány.

Autorka sa inšpirovala povesťou, ktorú objavila a vydala vo svojom predchádzajúcom diele. Nasledovalo pátranie po historických záznamoch a napokon na objavenú polstranu historických zápisov zo Žiliny napriadla celú pavučinu udalostí.

Ohľadom Márie Terézie sa autorka drží faktov. Prekvapuje, že spochybňuje jeden z kľúčových momentov, kedy Mária Terézia údajne vystúpila pred Uhorský snem s ročným Jozefom na rukách. Vraj je to len výmysel básnikov a maliarov a dieťa ostalo u opatrovateliek.

Rovnako prekvapivé sú aj zmienky o údajnej snahe o zatvorenie Trnavskej Univerzity.

Tajná misia princa Eugena bude zrejme už výplodom fantázie. Rovnako ako celá séria úskokov, dobrodružstiev a nečakaných zvratov.

Kuglerová sa vo svojej knihe nechala uniesť svojou romantickou rozprávkarskou dušou a zaplnila našu hornú zem krásnymi pannami a udatnými zemanmi. Samotná Barborka je v diele opisovaná ako najkrajšia a najdokonalejšia bytosť. Je milovaná, obdivovaná.

Ako jedna z najbližších občas vidím aj do spisovateľskej kuchyne. Autorka za najväčší spisovateľský počin považuje vnútorný prerod postáv. Ono možno to vyzerá naozaj pôvabne. A Judáš napokon tiež oľutoval svoj zradu a obesil sa. Ale verili by ste, že satír, ktorý zneuctil a ponížil tucty žien sa dokáže pod vplyvom pravej lásky premeniť na baránka, čo by už ani muche neublížil?

Z diela sála romantika a viera v dobro. Na záchranu krásnej panny sa vyberá celú výprava udatných hrdinov. A čo by to boli za hrdinovia, ak by zlyhali v tak rozhodujúcom boji?

Doslov od Tomáša Radovského pôsobí ako studená sprcha. Ten totiž nemá ružové okuliare a pripomína obludnosť honu na čarodejnice v celej svojej ohavnosti.

Autorke nemožno odoprieť veľký kus práce. Musela sa zorientovať, ako sme v daných časoch žili, akú sme používali dopravu, aká bola vtedajšia strava. Text je prešpikovaný archaizmami a na záver sa nám dostáva bohatej zbierky vysvetliviek. Bohužiaľ, tie sú tlačené tak malým písmom, že unavené oko naň potrebuje lupu alebo okuliare.

Záložka ani bloček nemali chybu 🙂

Pokúšala som sa pátrať v skromných zdrojoch, aké nám net na túto tému ponúka. Najrelevantnejší článok, aký som k téme našla, prinášam na záver v odkaze.

MARIE TEREZIE A PROCESY S ČARODĚJNICEMI

fotografie: autorka

Choré vzťahy, chorá láska

11.02.2024

Blíži sa Valentín a stalker Ján sa obesil vo vlastnej cele. A aj keď môj mikrosvet je takmer dokonalý gýč, citlivo vnímam všetok ten šramot okolo toxických, chorých vzťahov. Zrejme aj preto, že sama mám svojho stalkera. Aj keď sa mi ho už podarilo takmer dokonale eliminovať. Je bloknutý na mobile a márne ma žiada o friendship a márne sa pokúša mi posielať správičky. [...]

Kým skutočne si?

06.02.2024

Nedávno sa nám zase prelomili roky a stihla som vám pospomínať už nejaké filmy. No toto bude prvá kniha, ktorú vám tohto roku dám do pozornosti. Tohto autora nenájdete na facebooku a túto knižku nenájdete v Panta Rhei. Teda ďalší prípad samovydaja a individualistu. Aj keď sa autor zastrešuje akýmsi neznámym vydavateľstvom, je to vlastne len firma, v ktorej je sám [...]

Napoleon ukázal veľkosť ducha

28.01.2024

Tuším som aj spomínala, že mám naňho zálusk a mňa tento historický veľkofilm nesklamal. Väčšinou takéto diela sledujem sama. Dcéra mi vyčíta, že vraj mám otrasný vkus a že mám rada „jedine historické a hysterické filmy.“ No a Napoleona by pohotovo zaradila do oboch. Môj muž sa z času na čas rozbehne, že tak poď, pozrieme si dobrý film. A po polke už [...]

kamióny, hranica, kolóna, poľsko, maďarsko, ukrajina

Vstup kamiónov zo Slovenska na Ukrajinu cez Maďarsko je zastavený. Na priechode Záhony ich stojí vyše 1 200

24.02.2024 22:03

Kolóny nákladných áut sa posledné týždne tvoria v súvislosti s blokádou hraníc poľskými farmármi.

pellegrini, korčok

Prieskum: Pellegrini je na čele kandidátov na prezidenta, Harabin rastie, Matovič štvrtý

24.02.2024 20:44

V druhom kole prezidentských volieb sa podľa prieskumu agentúry Focus pre televíziu Markíza stretnú Pellegrini a Korčok, sú ďaleko od ďalších kandidátov.

litva, vojna na ukrajine, výročie

Rusi domov! Skandovali v Budapešti. Cieľom je dostať Rusko z Ukrajiny, povedal Pavel na demonštrácii v Prahe

24.02.2024 19:55, aktualizované: 20:25

Tisícky ľudí si v Európe pripomenuli druhé výročie začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

Russia Ukraine War hadí ostrov dobytie

Politici si pripomenuli dva roky od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu

24.02.2024 19:14

Ukrajina nebojuje len za seba, ale za celý demokratický svet. Podpora Ukrajiny je naďalej dôležitá.