Založ si blog

Poľovali na ľudí

Szomolai Tibor nás akosi zabudol upozorniť, že píše podľa skutočných udalostí. Avšak pátrajúc po všemožných článkoch a videách človek objavuje plejádu reálnych ľudí a osudov.

Obdivuhodné je, že maďarskí novinári nie sú totálne paralyzovaní strachom. A tak na rozdiel od našich často nič nehovoriacich správ, kde obvinení AB a CD sa „mali „ dopustiť trestného činu na úkor poškodených EF a GH, v maďarských novinách nachádzate celé mená a priezviská. Trestné činy a rasovo motivované útoky sú zmapované krok za krokom.

Lynčovanie v Olaszliszke, kde 8 Rómov brutálne umlátilo na smrť bieleho nevinného učiteľa vyvolala v krajine vlnu pohoršenia.

Po krajine sa začal spomínať už zabudnutý pojem „cigánybünözés“ – v preklade cigánska zločinnosť.

Trojica páchateľov vyznávajúcich fašistické hodnoty zrejme nekonala sama, &Zrejme tu bola určitá spoločenská objednávka, vonkajšia motivácia aj finančná injekcia aby sa pustili do svojej misie.

Začali hádzaním zápalných fliaš a ostreľovaním obydlí, kde predpokladali, že žije rómske etnikum.

Poľovné zbrane si zadovážili rabovaním.

V rokoch 2008 – 2009 toto komando podnikalo výjazdy do malých obcí roztrúsených v Maďarskej republike. Išli všade tam, kde počuli o napätí medzi bielym a rómskym etnikom, aby šírili strach, či vyvolali až stavy občianskych vojen.

Dvaja boli vyhadzovači, ďalší bol brat jedného z vyhadzovačov. Na posledných dvoch akciách im šoféroval bývalý vojak.

Szomolaiho knihu ste si nemohli prečítať, avšak vzhliadnuť dokument Ítélet Magyarországon si môžete aj s anglickými titulkami.

A zrazu sa môžete preniesť do siahodlhého procesu, v ktorom štvoricu obvinených súdia zo zabitia 6 Rómov a ublíženia na zdraví ďalším piatim.

Sama som už bola na dvoch súdnych pojednávaniach, no oproti tomuto emóciami a krikom presýtenému pojednávaniu to bol iba bagateľ, čo prebehol bez emócií, bez kriku a hladko.

Tento sudca však kričí na obvinených aj poškodených rovnako.

Obvinení sú plní sebavedomia, poškodení plní hnevu. Jeden z divákov demonštruje svoje sympatie k obvineným tričkom s masívnym nápisom Heroes – Hrdinovia.

Aj ďalšia obvinená, partnerka jedného z páchateľov, opisuje nevraživosť voči Rómom ako všeobecne rozšírenú, nad čím jej príde divné aj zamýšľať sa.

Samotní páchatelia nepovažujú Rómov za ľudí.

V opise prípadu West Memphis Three sme spomínali šlendriánsky prístup polície.

V tomto maďarskom prípade, ktorý si žiaden špeciálny názov nevybojoval, vídame podivný prístup zo strany polície, hasičov aj sanitky.

Zdravotník sa bez asistencie polície ani neodvažuje priblížiť ku agresívnej skupine Rómov, ktorí sa mu otvorene vyhrážajú.

Otec obete dokonca aj v súdnej sieni obviňuje, že jeho syna zabil zdravotník a boli v tom namočení aj policajti.

Obhliadajúci lekár prišiel s podivuhodnou teóriu, že otec a 5-ročný syn sa udusili dymom. Hasiči prišli s teóriou, že Rómovia si svoj dom podpálili sami.

A nespočetné rany po guľkách údajne spôsobila padajúca strecha.

Sudca žasne nad nedostatkom dôkazov a zápisníc.

Jeden z obvinených ho dokonca obviňuje, že vedie samostatné vyšetrovanie a často krikom reagujúceho sudcu nazýva mentálnym sadistom.

Film sa dočkal pozitívnej odozvy v západných krajinách a naopak s mnohými negatívnymi reakciami za strany samotných občanov a predstaviteľov Maďarska. Tým vadil krik sudcu, aj fakt, že sa Maďarsko prezentuje v zahraničí práve takýmto neblahý spôsobom.

Dokumentaristi urobili kus poctivej práce a bez toho, aby proces akokoľvek komentovali, sa im podarilo tlmočiť všetko napätie súdu a súdnej siene.

Najviac nervy drásajúce pre Rómov muselo byť samotné rozhodovanie súdu, keďže okrem šoféra sa nikto k zločinom nepriznal. Advokáti žiadali trojicu obinených vyhlásiť nevinnými na základe nedostatku dôkazov. A advokát šoféra bol toho názoru, že 4 roky predbežného zadržania boli pre jeho klienta už dostatočným trestom a mal by byť pustený na slobodu.

V nervydrásajúsom čakaní sa poškodení báli, či páchatelia nebudú oslobodení a či ich majorita nezačne oslavovať ako hrdinov.

Zámerne už nechávam na vás, ak vás kauza zaujala, pátrajte, sledujte, nájdite si rozhodnutie súdu v kauze, ktorú advokát obetí nazýva dokonca genocídou.

Trailer na film nájdete aj na youtube.

Štefan Wimmer ma donútil zamyslieť sa

30.05.2023

Občas je mi až trápne, ako nepoznám najvýraznejšie postavy nášho spoločenského života. Tak to bolo s Máriou Kráľovičovou, ktorej meno mi prvý krát udrelo do očí až v deň jej smrti. Štefana Wimmera si začínam všímať ako 66-ročného boháča. Ako sa však k tej vile na hradnom kopci so 14-timi izbami dopracoval? [...]

Český bulvár je horší, než ten náš

24.05.2023

Keď sa na Slovensku povie bulvár, spomenieme si hlavne na dvojicu denníkov, ktoré ponúkajú celkom podobný obsah. Riešia sa požiare a vraždy, prípadne nejaké staronové vedenie SND. Proste veci, na ktorých záleží. A levy asi nie každodenne žerú svojho chovateľa. No ku podivu naše seniorky sú unesené českými týždenníkmi. Na kafíčko sem, rytmus života tam. Fičia na [...]

Zsuzsová odsúdená, Kočner už druhý raz oslobodený

21.05.2023

Verejná mienka nepotrebuje dôkazy. Akosi všetci čakali, že Kočner zhnije za mrežami. Oslobodzujúci rozsudok mnohých rozčaroval. Lebo najradšej by mali akési rozsudky na želanie, podľa vlastných pocitov. Mňa toto najviac zarážalo na Trnavskom súde. Pestovateľ tretí krát odsúdený a verejná mienka stále pri ňom. Akosi sa roztrhlo vrece s tými, čo maryšku ospevovali a [...]

DEMDIS SLOVENSKO V EU zaver titulka

V Európe cudzincami byť nechceme, no chýba nám vízia, stratégia a dialóg (výsledky diskusie)

04.06.2023 19:00

Chceme byť v Európe cudzincami? A prečo? DEMDIS diskusia nám opäť ukazuje, že názorová vyhranenosť nemusí byť prekážkou nachádzania zhody. Konsenzus existuje a je na dosah.

Andrej Kiska

Kiska definitívne hodil Remišovú a Za ľudí cez palubu. Prezradil, koho bude voliť

04.06.2023 18:19

Bývalý prezident tak urobil spoločnou fotografiou s poslancami tejto strany.

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

Tieň / Tajné služby / Sledovanie / Špehovanie / Špión / Agent /

Medzinárodná tieňová agenda: Na tajnom stretnutí špionážnych služieb chýbali Rusi. Ukrajinec účasť poprel

04.06.2023 16:16

Vysokopostavení predstavitelia spravodajských služieb z celého sveta sa zišli na tajnom stretnutí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 348
Celková čítanosť: 800057x
Priemerná čítanosť článkov: 2299x

Autor blogu