Založ si blog

Poľovali na ľudí

Szomolai Tibor nás akosi zabudol upozorniť, že píše podľa skutočných udalostí. Avšak pátrajúc po všemožných článkoch a videách človek objavuje plejádu reálnych ľudí a osudov.

Obdivuhodné je, že maďarskí novinári nie sú totálne paralyzovaní strachom. A tak na rozdiel od našich často nič nehovoriacich správ, kde obvinení AB a CD sa „mali „ dopustiť trestného činu na úkor poškodených EF a GH, v maďarských novinách nachádzate celé mená a priezviská. Trestné činy a rasovo motivované útoky sú zmapované krok za krokom.

Lynčovanie v Olaszliszke, kde 8 Rómov brutálne umlátilo na smrť bieleho nevinného učiteľa vyvolala v krajine vlnu pohoršenia.

Po krajine sa začal spomínať už zabudnutý pojem „cigánybünözés“ – v preklade cigánska zločinnosť.

Trojica páchateľov vyznávajúcich fašistické hodnoty zrejme nekonala sama, &Zrejme tu bola určitá spoločenská objednávka, vonkajšia motivácia aj finančná injekcia aby sa pustili do svojej misie.

Začali hádzaním zápalných fliaš a ostreľovaním obydlí, kde predpokladali, že žije rómske etnikum.

Poľovné zbrane si zadovážili rabovaním.

V rokoch 2008 – 2009 toto komando podnikalo výjazdy do malých obcí roztrúsených v Maďarskej republike. Išli všade tam, kde počuli o napätí medzi bielym a rómskym etnikom, aby šírili strach, či vyvolali až stavy občianskych vojen.

Dvaja boli vyhadzovači, ďalší bol brat jedného z vyhadzovačov. Na posledných dvoch akciách im šoféroval bývalý vojak.

Szomolaiho knihu ste si nemohli prečítať, avšak vzhliadnuť dokument Ítélet Magyarországon si môžete aj s anglickými titulkami.

A zrazu sa môžete preniesť do siahodlhého procesu, v ktorom štvoricu obvinených súdia zo zabitia 6 Rómov a ublíženia na zdraví ďalším piatim.

Sama som už bola na dvoch súdnych pojednávaniach, no oproti tomuto emóciami a krikom presýtenému pojednávaniu to bol iba bagateľ, čo prebehol bez emócií, bez kriku a hladko.

Tento sudca však kričí na obvinených aj poškodených rovnako.

Obvinení sú plní sebavedomia, poškodení plní hnevu. Jeden z divákov demonštruje svoje sympatie k obvineným tričkom s masívnym nápisom Heroes – Hrdinovia.

Aj ďalšia obvinená, partnerka jedného z páchateľov, opisuje nevraživosť voči Rómom ako všeobecne rozšírenú, nad čím jej príde divné aj zamýšľať sa.

Samotní páchatelia nepovažujú Rómov za ľudí.

V opise prípadu West Memphis Three sme spomínali šlendriánsky prístup polície.

V tomto maďarskom prípade, ktorý si žiaden špeciálny názov nevybojoval, vídame podivný prístup zo strany polície, hasičov aj sanitky.

Zdravotník sa bez asistencie polície ani neodvažuje priblížiť ku agresívnej skupine Rómov, ktorí sa mu otvorene vyhrážajú.

Otec obete dokonca aj v súdnej sieni obviňuje, že jeho syna zabil zdravotník a boli v tom namočení aj policajti.

Obhliadajúci lekár prišiel s podivuhodnou teóriu, že otec a 5-ročný syn sa udusili dymom. Hasiči prišli s teóriou, že Rómovia si svoj dom podpálili sami.

A nespočetné rany po guľkách údajne spôsobila padajúca strecha.

Sudca žasne nad nedostatkom dôkazov a zápisníc.

Jeden z obvinených ho dokonca obviňuje, že vedie samostatné vyšetrovanie a často krikom reagujúceho sudcu nazýva mentálnym sadistom.

Film sa dočkal pozitívnej odozvy v západných krajinách a naopak s mnohými negatívnymi reakciami za strany samotných občanov a predstaviteľov Maďarska. Tým vadil krik sudcu, aj fakt, že sa Maďarsko prezentuje v zahraničí práve takýmto neblahý spôsobom.

Dokumentaristi urobili kus poctivej práce a bez toho, aby proces akokoľvek komentovali, sa im podarilo tlmočiť všetko napätie súdu a súdnej siene.

Najviac nervy drásajúce pre Rómov muselo byť samotné rozhodovanie súdu, keďže okrem šoféra sa nikto k zločinom nepriznal. Advokáti žiadali trojicu obinených vyhlásiť nevinnými na základe nedostatku dôkazov. A advokát šoféra bol toho názoru, že 4 roky predbežného zadržania boli pre jeho klienta už dostatočným trestom a mal by byť pustený na slobodu.

V nervydrásajúsom čakaní sa poškodení báli, či páchatelia nebudú oslobodení a či ich majorita nezačne oslavovať ako hrdinov.

Zámerne už nechávam na vás, ak vás kauza zaujala, pátrajte, sledujte, nájdite si rozhodnutie súdu v kauze, ktorú advokát obetí nazýva dokonca genocídou.

Trailer na film nájdete aj na youtube.

Posledný úspešný atentát na priemiéra v Európe

18.05.2024

Píše sa rok 2024 a Juraj Cintula spáchal „najprimitívnješiu formu útoku“, akú len mohol. Jeho terč prežil, on sám bol po pár sekundách spacifikovaný a živý sa už spoza mreží ani nedostane. Stig Engström v roku 1986 išiel na to oveľa sofistikovanejšie. S vedomím udalostí uplynulých dní sa nám aj atentát na bývalého švédskeho premiéra Olofa Palmeho [...]

Pokus o vraždu ústavného činiteľa

16.05.2024

Atentát v Handlovej na Róberta Fica nikto z nás nečakal. #Fico #Cintula #Handlová Stredu 15.5.2024 si zapamätáme z dôvodu atentátu v Handlovej. Dopustil sa ho slovenský básnik a spisovateľ z Levíc Juraj Cintula voči nášmu aktuálnemu premiérovi Róbertovi Ficovi. Cintula mal zbraň v legálnej držbe. Držanie zbrane je podmienené aj psychologickým vyšetrením, ale vydáva sa [...]

Zack vyhorel, Clay sa zbláznil, Hannah spáchala samovraždu. . .

01.05.2024

13 reason why nájdete aj pod českým názvom Proč? 13x Proto. Televízny seriál na Netflixe rozoberá peripetie tínejdžerov a je rozdelený na štyri rady. Spočiatku som sledovanie tohto seriálu chcela odporučiť otcovi Romana z Parchovian. Chlapec skočil zo strechy školy a otec dáva rozhovory pre široké spektrum médií. Naposledy oslovil nejaké české noviny a našla som s ním [...]

Handlová, atentátnik, streľba, Fico

Ficov atentátnik ostáva v právoplatnej väzbe. O jeho vine a treste sa ešte len bude rozhodovať

27.05.2024 14:44

Útočník si ponechal zákonom stanovenú lehotu na vyjadrenie, či proti rozhodnutiu podá sťažnosť, o ktorej by rozhodoval Najvyšší súd SR.

Izrael Palestínčania Gaza armáda útoky Rafah

Peklo na zemi. V Gaze zaživa zhoreli desiatky utečencov

27.05.2024 14:37

Zábery obhorených tiel sú podľa humanitárnej organizácie jazvou na tvári ľudstva a svetového spoločenstva, ktoré doteraz zlyhalo pri ochrane obyvateľov Gazy.

gaza

Macrona pobúril izraelský útok v Rafahu so 45 obeťami, kritika aj z Blízkeho východu. Rím: Neospravedlniteľné

27.05.2024 14:30, aktualizované: 15:06

Najmenej 45 Palestínčanov vrátane najmenej 23 žien, detí a starších osôb prišlo o život v nedeľu pri izraelskom útoku.

Lališ

Róbert Lališ odmietol vinu v kauze mafiánskych vrážd

27.05.2024 14:10

Pôvodne na doživotie odsúdený Róbert Lališ známy aj ako Kýbel stojí znovu pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku.