Založ si blog

Poľovali na ľudí

Szomolai Tibor nás akosi zabudol upozorniť, že píše podľa skutočných udalostí. Avšak pátrajúc po všemožných článkoch a videách človek objavuje plejádu reálnych ľudí a osudov.

Obdivuhodné je, že maďarskí novinári nie sú totálne paralyzovaní strachom. A tak na rozdiel od našich často nič nehovoriacich správ, kde obvinení AB a CD sa „mali „ dopustiť trestného činu na úkor poškodených EF a GH, v maďarských novinách nachádzate celé mená a priezviská. Trestné činy a rasovo motivované útoky sú zmapované krok za krokom.

Lynčovanie v Olaszliszke, kde 8 Rómov brutálne umlátilo na smrť bieleho nevinného učiteľa vyvolala v krajine vlnu pohoršenia.

Po krajine sa začal spomínať už zabudnutý pojem „cigánybünözés“ – v preklade cigánska zločinnosť.

Trojica páchateľov vyznávajúcich fašistické hodnoty zrejme nekonala sama, &Zrejme tu bola určitá spoločenská objednávka, vonkajšia motivácia aj finančná injekcia aby sa pustili do svojej misie.

Začali hádzaním zápalných fliaš a ostreľovaním obydlí, kde predpokladali, že žije rómske etnikum.

Poľovné zbrane si zadovážili rabovaním.

V rokoch 2008 – 2009 toto komando podnikalo výjazdy do malých obcí roztrúsených v Maďarskej republike. Išli všade tam, kde počuli o napätí medzi bielym a rómskym etnikom, aby šírili strach, či vyvolali až stavy občianskych vojen.

Dvaja boli vyhadzovači, ďalší bol brat jedného z vyhadzovačov. Na posledných dvoch akciách im šoféroval bývalý vojak.

Szomolaiho knihu ste si nemohli prečítať, avšak vzhliadnuť dokument Ítélet Magyarországon si môžete aj s anglickými titulkami.

A zrazu sa môžete preniesť do siahodlhého procesu, v ktorom štvoricu obvinených súdia zo zabitia 6 Rómov a ublíženia na zdraví ďalším piatim.

Sama som už bola na dvoch súdnych pojednávaniach, no oproti tomuto emóciami a krikom presýtenému pojednávaniu to bol iba bagateľ, čo prebehol bez emócií, bez kriku a hladko.

Tento sudca však kričí na obvinených aj poškodených rovnako.

Obvinení sú plní sebavedomia, poškodení plní hnevu. Jeden z divákov demonštruje svoje sympatie k obvineným tričkom s masívnym nápisom Heroes – Hrdinovia.

Aj ďalšia obvinená, partnerka jedného z páchateľov, opisuje nevraživosť voči Rómom ako všeobecne rozšírenú, nad čím jej príde divné aj zamýšľať sa.

Samotní páchatelia nepovažujú Rómov za ľudí.

V opise prípadu West Memphis Three sme spomínali šlendriánsky prístup polície.

V tomto maďarskom prípade, ktorý si žiaden špeciálny názov nevybojoval, vídame podivný prístup zo strany polície, hasičov aj sanitky.

Zdravotník sa bez asistencie polície ani neodvažuje priblížiť ku agresívnej skupine Rómov, ktorí sa mu otvorene vyhrážajú.

Otec obete dokonca aj v súdnej sieni obviňuje, že jeho syna zabil zdravotník a boli v tom namočení aj policajti.

Obhliadajúci lekár prišiel s podivuhodnou teóriu, že otec a 5-ročný syn sa udusili dymom. Hasiči prišli s teóriou, že Rómovia si svoj dom podpálili sami.

A nespočetné rany po guľkách údajne spôsobila padajúca strecha.

Sudca žasne nad nedostatkom dôkazov a zápisníc.

Jeden z obvinených ho dokonca obviňuje, že vedie samostatné vyšetrovanie a často krikom reagujúceho sudcu nazýva mentálnym sadistom.

Film sa dočkal pozitívnej odozvy v západných krajinách a naopak s mnohými negatívnymi reakciami za strany samotných občanov a predstaviteľov Maďarska. Tým vadil krik sudcu, aj fakt, že sa Maďarsko prezentuje v zahraničí práve takýmto neblahý spôsobom.

Dokumentaristi urobili kus poctivej práce a bez toho, aby proces akokoľvek komentovali, sa im podarilo tlmočiť všetko napätie súdu a súdnej siene.

Najviac nervy drásajúce pre Rómov muselo byť samotné rozhodovanie súdu, keďže okrem šoféra sa nikto k zločinom nepriznal. Advokáti žiadali trojicu obinených vyhlásiť nevinnými na základe nedostatku dôkazov. A advokát šoféra bol toho názoru, že 4 roky predbežného zadržania boli pre jeho klienta už dostatočným trestom a mal by byť pustený na slobodu.

V nervydrásajúsom čakaní sa poškodení báli, či páchatelia nebudú oslobodení a či ich majorita nezačne oslavovať ako hrdinov.

Zámerne už nechávam na vás, ak vás kauza zaujala, pátrajte, sledujte, nájdite si rozhodnutie súdu v kauze, ktorú advokát obetí nazýva dokonca genocídou.

Trailer na film nájdete aj na youtube.

Femme Fatale, ktorú „pravidelne bijú“ a domáce násilie obecne

10.08.2022

Iniciály s rovnakými písmenami sú akoby osudové. Brigitte Bardott, Barbara Bančejová, či môj najnovší objav Kristína Kövešová. Človek si automaticky všíma konkurenciu, či vlastne kolegov. A keďže sa stále viacej venujem krimi, tak som si všimla aj ju. Prvýkrát mi jej akčnosť udrela do očí, keď prenasledovala kňaza Františka až mu so svojím mikrofónom dobreže [...]

Krásny príklad úspešnej integrácie

03.08.2022

Z času na čas sa mi dostanú do rúk aj detské knižky. Niežeby som mala malé deti, či vnúčence. No pár ľudí v mojom okolí také knižky píše. Inokedy ma zaujme téma. Magdalena Kulus je krásna poľská autorka pripútaná k invalidnému vozíku. Začala písať milé príbehy o dievčatku na vozíku aj o svojom asistenčnom psovi. Vyšlo jej už viacero kníh, hlavne pre deti. A [...]

Will zápasí so Smithom a Škombár prekračuje svoje limity

02.08.2022

Ak pozeráte americké akčné filmy, tak sa v tejto knihe budete cítiť ako doma. Mrakodrapy, luxus, prestrelky a tajomný druhý svet, ktorý oplýva nevysvetliteľnou príťažlivosťou. Hlavný hrdina Wiliam prežíva kariérny vzostup po boku Harryho, ktorému náhodou pomohol v bare. Obom ide o život. Wiliama magnetizuje žena s modrými vlasmi. „“Chytal sa za hlavu, [...]

Rushdie

Muž obvinený z útoku na Rushdieho rešpektuje iránskeho vodcu

17.08.2022 23:25

Na otázku o Rushdiem odpovedal, že ho nemá veľmi rád.

pád, sucho

Letá už trvajú viac ako tri mesiace a sú extrémne suché. Máme ešte šancu na návrat k normálu?

17.08.2022 20:15

Klimatológ SHMÚ Pavol Faško v podcaste denníka Pravda okrem iného vysvetľuje priame dôvody súčasných horúčav na Slovensku.

Pellegrini

Hlas vyzýva premiéra, aby dal hlasovať v parlamente o dôvere vláde

17.08.2022 18:42

Minister financií Igor Matovič podľa Hlasu v stredu predviedol ďalší diel hádok so stranou SaS.

Príbeh: Záhadný telefonát

Dôchodkyňa z Popradu naletela podvodníkovi

17.08.2022 18:10

Splnila do bodky jeho príkazy, keďže si myslela, že je policajt.