Založ si blog

Kus vlastného raja

Život vo veľkomeste nie je žiadna rajská záhrada. Človek potrebuje mať pravidelný príjem, aby vládal platiť nájom a cestovné náklady. Nároky sú stále vyššie, pomaly sa smejem, že namiesto „robotníkov“ by mali zadefinovať svoje požiadavky adekvátnejšie a hľadať rovno „vrcholových športovcov“. Veď to ustavičné zvyšovanie tempa nemá s pokojným, obyčajným životom nič spoločné.

 

Stromy a zeleň tu síce sú, no o všetko sa stará niekto iný. Mať vlastný záhon. Či záhradu je výdobytkom pár jednotlivcov.

Chvíľu som sa starala o záhon pred panelákom, až sa vedenia ujala energická suseda. Aby sa nepovedalo, mohla som sa vyjadriť, mohla som pridať svoju ruku k dielu, no v konečnom dôsledku si aj tak takmer všetko presadila podľa seba. Z kúska zelene urobila akýsi hranatý záhon, čo mi viac pripomína pohrebné miesto, než spontánny porast.

A zrazu sa človek pozerá na to radikálne premenené miesto a cíti, že toto tu už vôbec nie je o ňom.

A že toto tu nemá s láskou k prírode pomaly nič  spoločné.

Teraz začínam objavovať ďalší zanedbaný kútik, kde ani vtáčika, letáčika nechyrovať. V lete je tam šialené teplo a azda aj preto moc záujemcov o to miesto sa nehlási.

Stavať domy, sadiť stromy sa stáva stále väčšou výzvou.

Kúsok džungle, či skôr len vegetácie, ktorú sa nesnažím úplne vyhubiť a prekresliť. Snáď sa nikto preangažovaný neprihlási a neoberie ma o týchto pár metrov štvorcových života.

Poslednou dobou som veľa pátrala po všetkých tých zločinoch, o ktorých som aj písala. Až sa tie videá, nevedno prečo, prepli do úplne iného módu a začali mi dávať snímky o živote v jurte.

Jurta je tradičný maďarský stan, ktorí naši predkovia používali ešte počas kočovného spôsobu života. A mnohí, čo sa utiekajú od zúfalstva veľkomiest, hľadajú šťastie ďaleko od hlavný ciest a elektrických vedení.

Stavajú si jurty, pestujú vlastné obilie a zeleninu.

Vodu čerpajú z prameňa, elektrinu zo solárnych panelov.

Pečú si vlastný chlieb, robia vlastné marmelády a zaváraniny. Jedna matka štyroch detí dokonca svoje deti aj sama vyučuje v tej jurte.

Možno trochu paradox, doviesť spoločenskú deľbu práce do absurdnej dokonalosti, aby sa jednotlivci začali odhodlane vymaňovať – snažiť sa byť sebestační, piecť si vlastný chlieb a jesť, čo im príroda dá.

Tí ľudia našli svoje šťastie v lone prírody. Používajú kompostovacie WC a dokonca cítia akúsi reakciu, akou záhrada reaguje na takto vytváraný kompost.

Niečo ťažko pochopiteľné, no zhodnú sa na ňom dve samostatné domácnosti.

Zaujímavé sú aj peripetie vdovy so štyrmi deťmi. S manželom začínali v podnájme v rodinnom dome. Ale s vlastníkom sa nezhodli na spôsobe obhospodarovania záhrady. Zdá sa, že rovnako nedokázali byť len mulicami, ktorým idey diktuje ktosi iný.

Jurta sa ináč dostáva aj na Slovensko. Jeden drevodom v tvare jurty vídam po svojich nie moc častých cestách južnou traťou železnice z Bratislavy do Košíc.

Na druhej strane, nie som si istá, či práve únik a návrat k prírode by mala byť cesta pre každého.

Je to skôr individuálna cesta, pre tých, ktorých akosi nedokáže uspokojovať tá naša nekonečná honba za peniazmi.

Fotografia: autorka

Vraždy Alcàsser od Netflixu a ne/zodpovednosť médií

11.07.2024

Mám viacej voľného času a menej chuti na akékoľvek interakcie cez sociálne siete. A tak sledujem jeden televízny seriál za druhým. Akoby som niečo neustále hľadala, možno akési skryté motivátory a elementárne vysvetlenia. A o všetkých sa ani nedá písať blog, ani by to nemalo zmysel. Päťdielny seriál The Alcàsser Murders vyšiel v júni 2019. Škoda, že ho [...]

Hip Hop Žije a na drogy sa umiera

04.07.2024

Nechápem a nepochopím to selektívne vnímanie reality naše novinárskej obce. O Pohode napíšu aj kto s kým sa vyspal a budú o tom dávať storky po celé týždne, o ostatných hudobných festivaloch je im zaťažko sa aj slovíčkom zmieniť. Proste sa tvária, akoby nejesvovali. A rovnako je to aj s obeťami. O tých siedmych obetiach tragédie zrážky vlaku s dedinským autobusom sa [...]

České real crime: Kalivoda

29.06.2024

#real crime #czech Čítala som článok v ženskom magazíne s bombastickým názvom: Odievala masového vraha. Samozrejme to okamžite vzbudilo moju pozornosť. Z článku však vysvitlo, že išlo o obyčajné natáčanie krimi podľa skutočných udalostí. Film sa volá Lesní vrah a rozoberá príbeh Viktora Kalivodu. Online ho ešte nenájeme, takže pozrieť som ho zatiaľ nemala ako. [...]

stíhačka F-16

Prvé dve stíhačky F-16 pristáli na letisku v Kuchyni

22.07.2024 20:15, aktualizované: 22:50

Slovenské stíhačky leteli z USA 9 a pol hodiny bez prestávky.

SR Kuchyňa MO systém záchytný test BAK-12  odovzdanie BAX

Nová éra nadzvukového letectva: Na Záhorie prileteli prvé dve stíhačky F-16 (otázky a odpovede)

22.07.2024 18:00

Slovensko podpísalo s USA kontrakt celkovo na štrnásť kusov F-16, zatiaľ prišli dve.

Izrael / Palestína / Západný breh Jordánu /

CNN zdokumentovala brutálny útok izraelských osadníkov na Západnom brehu Jordánu

22.07.2024 17:46

K útoku došlo niekoľko dní po tom, čo Medzinárodný súdny dvor rozhodol, že 57 rokov trvajúca okupácia palestínskych území Izraelom je nezákonná.